Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł

Bezpieczna droga do szkoły — zobacz co radzi ekspert

O pierwszych krokach w samodzielności i bezpiecznej drodze do szkoły rozmawiamy z podinsp. Robertem Szumiatą z Komendy Rejonowej Policji w Warszawie.

"Bezpieczna

Czy młodsze dzieci mogą same chodzić do szkoły?

Dzieci powyżej 7 r.ż. jak najbardziej mogą, tylko musimy pamiętać o odpowiedniej edukacji - zarówno pod kątem policyjnym, jak i oczywiście tym rodzicielskim. Warto z dziećmi rozmawiać jak bezpiecznie do tej szkoły iść i jak bezpiecznie wracać, na co zwracać uwagę, jak się zachowywać i jakich zagrożeń unikać.

 

Jak bezpiecznie chodzić do szkoły?

Bezpiecznie chodzić do szkoły, to tak, żeby do niej dojść i bezpiecznie wrócić do domu; aby nic się po drodze nie stało, abyśmy nie ulegli wypadkowi, potrąceniu.

 

Jak to zrobić?

Z pewnością trzeba o tym z dziećmi rozmawiać. Teraz w dobie telefonów komórkowych, obserwuję to jako rodzic, ale również jako policjant, dzieci są bardzo zaabsorbowane telefonami i praktycznie nie wypuszczają ich z ręki. Co najgorsze, przechodząc przez jezdnię, nie patrzą się w lewo i prawo, co dzieje się wokół nich, za to bardzo często, mówiąc kolokwialnie, gapią się w telefon. Jest to zagrożenie, które stwarzają zarówno dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że każdy pieszy, zwłaszcza dziecko, jest uczestnikiem ruchu, którego nic nie chroni.

Mówimy tu o zagrożeniach w ruchu drogowym, ale pamiętajmy też o zagrożeniach od osób obcych, które być może będą chciały wyrządzić dziecku krzywdę. Musimy pamiętać o pedofilach, o osobach, które mogą chcieć zwabić nasze dziecko do samochodu, do mieszkania.

 

Jak to mogą zrobić?

W bardzo prosty sposób — zabawką, słodyczami, a w okresie letnim lodami. Na to musimy zwracać uwagę i uczulać nasze dzieci, aby nie rozmawiały z nikim obcym, a już na pewno, żeby z nikim obcym nigdzie nie szły.

Może się też zdarzyć taka sytuacja, że ktoś obcy będzie próbował odebrać dziecko, mówiąc, że mama czy tata prosili, aby je odebrał. Wtedy dziecku powinna zapalić się czerwona lampka. Wiedząc, że się np. spóźnimy, najlepiej dziecku wysłać wiadomość albo zadzwonić i poinformować, że będziemy później albo kto konkretnie je odbierze.

 

Jak rozmawiać z naszymi dziećmi?

Prostym językiem, zrozumiałym przede wszystkim dla nich, nie dla nas. To muszą być krótkie zdania, nie rozbudowane. A najlepiej robić to na przykładach. Jeśli przekaz jest poparty filmem albo ciekawą opowieścią, to z pewnością utkwi bardziej w pamięci.

Dzieci nie należy straszyć, należy je uświadamiać jakie zagrożenia istnieją i co tak naprawdę im grozi z czyjej strony.

 

Czy zegarek SOS dla dzieci z lokalizatorem może być skuteczna formą ochrony?

Myślę, że każda forma nadzoru rodzicielskiego, która sprawi, że zarówno my jako rodzice, ale i nasze dzieci poczujemy się bezpiecznie; gdy będziemy mieć kontrolę nad dzieckiem, a przede wszystkim będziemy wiedzieć, gdzie ono się znajduje, jest bardzo potrzebna.

 

Czy dziecko ma swobodę będąc pod nadzorem rodziców?

Nie widzę w tym nic złego, że dzieci wracając ze szkoły zatrzymają się po drodze na jakimś placu zabaw czy w miejscu, gdzie spotykają się z kolegami i koleżankami. Natomiast musimy pamiętać, że w takich miejscach mogą być nie tylko dzieci. Mogą być osoby dorosłe, a wśród nich też takie, które chcą wyrządzić dzieciom krzywdę. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dzieciom przypominali za każdym razem, żeby pod żadnym pozorem z nikim obcym nigdzie nie szły. Uczmy też nasze dzieci, żeby nie wstydziły się reagować — krzyczeć i wołać o pomoc.

 

Jak policja dba o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły?

Są organizowane akcje policyjne „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci, szczególnie na początku roku szkolnego, są obecni wokół szkół i pomagają tym najmłodszym dzieciom przechodzić przez jezdnię, uczą, edukują. Również na spotkaniach w szkołach podczas pogadanek prezentują filmy edukacyjne, omawiane są różne rodzaje wypadków, aby uzmysłowić dzieciom realne zagrożenie. Robimy bardzo dużo po to, aby dzieci czuły się bezpiecznie i aby bezpiecznie czuli się ich rodzice, wysyłając te dzieci do szkoły.

 

Czyli warto usamodzielniać dzieci?

Sam jestem rodzicem dwóch chłopaków, którzy teraz już są duzi, natomiast od początku byłem zwolennikiem tego, aby te dzieci były samodzielne, ale w mądry sposób. Nie rzucane na głęboką wodę bez ostrzeżenia, bez jakiejkolwiek informacji, ale edukowane, wyczulane i uczone o tym co wolno, a czego nie.

Pierwsze kroki w samodzielności mogą być bezpieczne, jeśli zadbamy o odpowiednią edukację i narzędzia pozwalające rodzicom na dodatkową ochronę. Zegarek SOS dla dzieci z funkcją lokalizacji informuje opiekuna, gdzie jest dziecko, daje możliwość kontaktu, a w razie niebezpieczeństwa wysyła powiadomienie o zagrożeniu.

Wodoszczelny smartwatch dla dziecka zalety:

- lokalizacja 24/7 — zawsze wiesz, gdzie przebywa Twoje dziecko;

- sygnał SOS — w razie zagrożenia dziecko wyśle na Twój telefon sygnał alarmowy;

- strefy bezpieczeństwa — ustawisz strefy, po opuszczeniu których zegarek wyśle Ci powiadomienie;

- zegarek SOS jak telefon — ma kartę SIM, odbiera i wykonuje połączenia głosowe.

 

Zegarek SOS dla dzieci — wygodna kontrola rodzicielska

Inteligentny smartwatch pełni tak naprawdę kilka funkcji. Z jednej strony jest ciekawym gadżetem dla kilkulatka, z drugiej, umożliwia dziecku szybki kontakt z mamą i tatą. W znaczącym stopniu wpływa także na komfortową opiekę rodzicielską.

Nie musisz martwić się o to, czy Twój syn lub córka dotarli do szkoły. Nie ma potrzeby, byś obawiał się, czy dziecko jest już w domu, bawi się na placu zabaw, czy spędza czas u znajomych. Wszystkie najważniejsze informacje masz w zasięgu wzroku — w aplikacji na swoim telefonie.

"Dwie

Wodoszczelny smartwatch dla dziecka, a bezpieczna droga do szkoły

Oprócz uczulenia kilkulatka na kwestie takie jak odpowiednie zachowanie na pasach, chodniku, czy ulicy, warto mimo wszystko dyskretnie kontrolować jego zachowanie, a w razie potrzeby móc szybko zareagować. Zegarek SOS dla dzieci jak LocoWatch Lite i LocoWatch Lite S w połączeniu z aplikacją umożliwia natychmiastowe lokalizowanie pociechy — widzisz, w którym miejscu dokładnie przebywa Twój kilkulatek.

Upewniasz się, że jest w szkole lub na zajęciach dodatkowych. Widzisz, czy nie wagaruje i nie spędza czasu w nieodpowiednich miejscach. Ponieważ na smartwatch można zadzwonić, z powodzeniem zastępuje on telefon komórkowy — urządzenie, które bardzo rozprasza najmłodszych i często zakazane jest w szkole.

Wyznaczając własne strefy bezpieczeństwa, otrzymujesz powiadomienia za każdym razem, kiedy Twój syn lub córka pojawią się w danym miejscu lub je opuszczą. Co to oznacza? Kiedy Twoja pociecha dotrze do domu, wyjdzie ze szkoły lub z placu zabaw, informację dotyczącą konkretnego zdarzenia otrzymasz na swój smartfon. 

Pamiętaj! Bezpieczeństwo to priorytet. Warto wybrać nowoczesne rozwiązania, które pomogą Ci w pełni troszczyć się o tych, których kochasz. 

Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Wśród uczestników ruchu niestety często panuje przekonanie, drobne wykroczenia, takie jak przejście na drugą stronę w miejscu do tego nieprzystosowanym to nic wielkiego. Nic bardziej mylnego! Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym zależy od nawyków, jakie wpoimy im my jako rodzicie. Maluchy powinny zawsze pamiętać, że pasy wyznaczające przejście to jedyne miejsce, w którym mogą przejść przez ulicę — że tam, kierowcy samochodów będą widzieć ich z daleka i po wcześniejszym rozejrzeniu się w lewą i prawą stronę ich bezpieczeństwo nie będzie zagrożone.

 
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium