Szaleństwo kontrolowane — TOP 5 pomysłów na spokojne rodzicielstwo.
Znasz to uczucie, kiedy próbujesz kolejny raz dodzwonić się do swojego dziecka, a ono od dłuższej chwili nie odbiera swojego telefonu? Z pewnością nie jest Ci obce uczucie strachu, obawy i nerwów, kiedy kilkulatek spóźnia się ze szkoły lub zajęć dodatkowych. Chociaż uczysz swoje dziecko punktualności i uczulasz na to, aby zawsze dawało Ci znać, że nie będzie o umówionej porze w domu, jemu czasem zdarza się zapomnieć o całym świecie, kiedy dobrze bawi się z przyjaciółmi? Rodzicielstwo nie musi wiązać się z obawami i strachem. Może być spokojne, a my mamy na to kilka sposobów!
Rodzicu, zachowaj spokój!
Kiedy dziecko dorasta i zaczyna poznawać świat, rodzice często zaczynają się bardziej o nie martwić. Wydaje im się, że skrupulatna kontrola, stały kontakt telefoniczny, czy niekończące się rozmowy i tłumaczenia będą najlepszym sposobem na opiekę. I oczywiście – kilkulatek wymaga naszego nadzoru. Trzeba go pilnować, uważać, aby nic mu się nie stało, uczulać na pewne sytuacje i dawać mu poczucie bezpieczeństwa. Łatwo jest jednak naruszyć pewną granicę i stać się nadopiekuńczym rodzicem. A od nadopiekuńczości jest już niedaleka droga do buntu, kłótni i niezadowolenia. Co zatem zrobić?
TOP 5 pomysłów na spokojne rodzicielstwo
Pamiętaj – tylko od Ciebie zależy, czy jesteś spokojnym, opanowanym, troskliwym, czy nadopiekuńczym rodzicem. Twoje podejście i to, w jaki sposób traktujesz swoje dziecko będzie miało wpływ na kształtowanie jego charakteru i jego naukę samodzielności. Jakie są sposoby na spokojne rodzicielstwo?
Staraj się zawsze zachować spokój
Niezależnie od tego, czym dziecko Cię zdenerwuje – czy będzie to kilkunastominutowe spóźnienie do domu, gorsza ocena w szkole, kłótnia z rodzeństwem, czy klasyczny bunt kilkulatka – staraj się zawsze zachować spokój. Naucz się rozmawiać ze swoją pociechą w taki sposób, by jednocześnie dać jej do zrozumienia dwie rzeczy – to, że zrobiła coś źle i to, że mimo wszystko zawsze ma w Tobie wsparcie. Dziecko potrzebuje poczucia, że rodzic daje mu niezbędne poczucie bezpieczeństwa, nie może bać się z opiekunem porozmawiać na każdy temat, nie może bać się przyznać do tego, że zrobiło coś nie tak jak trzeba. Pozwól swoim pociechom uczyć się na własnych błędach, ale bądź zawsze obok.
Kontakt
Nowoczesne technologie umożliwiają nam dzisiaj pozostawanie w stałym kontakcie z naszymi bliskimi. Nikogo nie dziwi już przecież kilkulatek z własnym telefonem komórkowym – jeśli więc chcesz zawsze móc upewnić się, że Twoja pociecha jest bezpieczna, smartfon będzie dobrym wyjściem z sytuacji. Ale czy idealnym? Pamiętajmy, że dzisiaj te urządzenia nie służą już tylko do dzwonienia. Dzieci korzystają za ich pomocą z najróżniejszych kanałów social media, przeglądają Internet, czy rozmawiają przez komunikatory. Po pierwsze musimy tu pamiętać o tym, aby zapewnić im ochronę w Internecie, a po drugie, że telefon nie jest niezawodny – często używany szybko się rozładuje. A jak wiadomo, na wyłączony smartfon rodzic się nie dodzwoni. Niemniej, jeśli Twoja pociecha jest już na tyle duża, by mieć własną komórkę, z pewnością będzie to dobry sposób na to, by mieć możliwość się z nią skontaktować i upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Smartwatch z GPS i aplikacją do ochrony rodzicielskiej
Bardzo wygodnym i praktycznym urządzeniem, które jest w stanie zapewnić spokój i komfort wszystkim opiekunom, a także sprawić dziecku mnóstwo radości, jest smartwatch z GPS z aplikacją do ochrony rodzicielskiej w zestawie. Kilkulatek otrzymuje rewelacyjny gadżet, z którego może dzwonić, czy wezwać pomoc przy pomocy guzika SOS, a rodzic, po zainstalowaniu na swoim telefonie aplikacji, jest w stanie nie tylko w każdej chwili zlokalizować swoją pociechę, ale także ma możliwość ustawienia własnych stref bezpieczeństwa, o opuszczeniu, i o powrocie, do których otrzyma powiadomienie. Co więcej, dedykowana aplikacja umożliwia także nasłuch otoczenia, weryfikację historii lokalizacji, ustawienie budzika, czy blokowanie połączeń na czas lekcji. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest model GJD.06, który w połączeniu z aplikacją Bezpieczna Rodzina jest w stanie zapewnić tak potrzebny spokój i pozwolić rodzicom na chwilę oddechu. Nie wiesz, czy Twój kilkulatek skończył już lekcje i wraca do domu? Nie musisz się martwić – wystarczy sięgnąć po telefon. Prawda, że proste?
Wspólny czas
Pamiętaj, że Twoje dziecko obserwuje Twoje zachowania i wiele się od Ciebie uczy – nabiera i chłonie Twoje nawyki, które później mogą zaważyć na jego charakterze. Postaraj się więc o to, aby wasz wspólny czas nie był wypełniony złością, pretensjami, czy nudą. Kiedy robicie coś razem, okazuj dziecku zrozumienie, pokaż, że może na Ciebie liczyć i o wszystkim z Tobą rozmawiać. Dlaczego zagwarantuje Ci to spokój na przyszłość? Ponieważ jeśli Twoja pociecha będzie Ci ufać, nie będzie chciała mieć przed Tobą tajemnic – zawsze powie Ci o wszystkim, co jej się przydarzyło, podzieli się problemem z nadzieją na dobrą radę. Mając zaufanie swojego dziecka możesz być spokojny!
Nie bądź nadopiekuńczy
Kiedy rodzic jest nadopiekuńczy? Kiedy bez przerwy chce kontrolować swoje dziecko, nie pozwala mu uczyć się na błędach i hamuje rozwój jego samodzielności. Twoja pociecha potrzebuje opieki – nie można mieć co do tego żadnych wątpliwości – istotnym jest jednak fakt, aby opieka ta nie pozbawiała dziecka możliwości nauki, wyciągania wniosków. Ciągła kontrola i zabranianie wszystkiego naprawdę nic nie da, a przyniesie skutek w postaci nietrwałej relacji rodzic-dziecko. Jeśli nie chcesz być nadopiekuńczy, pomyśl koniecznie o rozwiązaniu jakim jest smartwatch z aplikacją – z jednej strony będziesz miał pełnię wiedzy o tym, czy Twoja pociecha jest bezpieczna, z drugiej, dasz kilkulatkowi poczucie, że jest samodzielny. Zyskujesz spokój i jednocześnie masz niezbędną kontrolę.
Spokojne rodzicielstwo – to możliwe
To, czy Twoje rodzicielstwo charakteryzować będzie nadopiekuńczość i wieczne nerwy, czy spokój, zależy od Ciebie i metod, które postanowisz wdrożyć. Możesz nie obawiać się o bezpieczeństwo kilkulatka. Możesz pozwolić mu nabywać własnych doświadczeń, uczyć się na błędach, a przy okazji mieć nad wszystkim kontrolę. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań i możliwości, jakie daje nam dziś technika to nic złego – wręcz przeciwnie – to odpowiedzialność połączona z wygodą, której nie mogli doświadczać rodzice jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Dzisiaj ten spokój możesz zapewnić sobie z łatwością.