Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł

Zaufanie do dziecka, a niezbędna kontrola, czyli jak być odpowiedzialnym rodzicem?

Czy dziecko należy bez przerwy kontrolować? Czy kilkulatek powinien być obdarzony całkowitym zaufaniem? Gdzie leży granica między miłością, odpowiedzialnością, a nadopiekuńczością? Kontrola rodzicielska wbrew pozorom nie musi kojarzyć się ze stresem, niepotrzebnymi nerwami i niepokojem. Jak być jednocześnie odpowiedzialnym i spokojnym rodzicem? Czy jest to w ogóle możliwe?

"Dziewczynka

W jakim wieku nauczyć dziecko odpowiedzialności?

Czy istnieje jedna reguła, która określałaby wiek, w którym dziecko powinno stać się rozważne, samodzielne i odpowiedzialne? Zdecydowanie nie. Na rozwój najmłodszych wpływ ma wiele czynników — podejście rodziców, środowisko, czy wpajane od najmłodszych lat zasady.

Z pewnością dobrze, kiedy już kilkuletnie dzieci znają pewne granice i zdają sobie sprawę, że ich konkretne zachowanie może wiązać się z różnymi konsekwencjami. Najlepiej, kiedy rodzic swoim zachowaniem potrafi dawać swoim pociechom jak najlepszy przykład — nie od dziś wiadomo, że dziecko często powtarza zachowania swoich opiekunów i osób, z którymi często przebywa.

Chcąc więc, aby nasze maluchy od najmłodszych lat uczyły się odpowiedzialności, sami powinniśmy być rozsądni i swoim postępowaniem dawać im odpowiedni wzór.

Dlaczego dziecko się buntuje?

Dziecko, którego rodzic nie obdarza nawet minimalnym zaufaniem, często się buntuje, domaga się większej swobody, a zbudowanie dobrej relacji z kilkulatkiem utrudniają ciągłe kłótnie. Nawet najbardziej troskliwy opiekun powinien mieć świadomość tego, że zbyt nadopiekuńcza kontrola rodzicielska może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Warto więc obserwować pociechę i na bieżąco oceniać, w jakich sytuacjach nasze dziecko nie wymaga już tak dużego wsparcia i pomocy jak wcześniej, a co za tym idzie, obdarzać je niezbędnym zaufaniem. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Każda pociecha — młodsza, czy starsza — wymaga opieki, wsparcia i ochrony.

Rodzice jednak bardzo często fundują swoim dzieciom kontrolę całkowitą, opartą na nieustannych telefonach, czy wyciąganiu z dzieci wszystkich, nawet najbardziej szczegółowych informacji z przebiegu dnia. Zastanów się, czy takie postępowanie daje Twojemu synowi lub córce poczucie, że rodzic mu ufa i wierzy? Zarówno kilkulatki, jak i nastolatki muszą czuć, że bliscy im ufają.

Najlepiej byłoby wychowywać dziecko w takim systemie wartości, który nie będzie go skłaniał do kłamstw i naruszania zaufania opiekunów. Nie zawsze jednak jest to możliwe — pociechy dorastają, popełniają błędy i muszą na tych błędach się uczyć.

"Kilkuletnia

Zaufanie do dziecka

Czy powinniśmy ufać naszemu dziecku? Zdecydowanie tak. Czy powinniśmy mimo wszystko je kontrolować w sposób, który nie naruszy poczucia jego wolności? Oczywiście! Rzeczą całkowicie naturalną jest to, że rodzice martwią się o swoje pociechy i chcą dla nich jak najlepiej.

Nie jest łatwo znaleźć granicę między zdroworozsądkową troską a nadopiekuńczością, ale jest to jak najbardziej możliwe. Dzisiaj ułatwiają nam to nowoczesne technologie. To właśnie dzięki nim zaufanie do dziecka można połączyć z dyskretną kontrolą, która nie wywoła buntu, da najmłodszym poczucie wolności i tak potrzebnej swobody i jednocześnie zapewni opiekunom spokój o bezpieczeństwo kilkulatków i nastolatków.

Zobacz, co o samodzielności kilkulatków mówi psycholog:

Zaufanie, a niezbędna kontrola

Nawet kiedy bardzo ufamy naszym dzieciom, i tak się o nie martwimy — nie da się tego uniknąć. Możemy jednak niezbędną kontrolę sprawować w taki sposób, aby nasze pociechy nie odczuły jej w stopniu, który ich zdaniem zagrażać będzie ich swobodzie. Doskonałym pomysłem może okazać się podarowanie kilkulatkowi smartwatcha z GPS dla dzieci, który w zestawie posiada dedykowaną aplikację dla rodziców.

Tego typu usługa ma wiele zalet, najważniejsze jest jednak to, że nie przeszkadzając dziecku w jego obowiązkach, czy nie zakłócając jego zabawy z przyjaciółmi, jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy nasza pociecha jest bezpieczna, możemy poznać jej miejsce pobytu, czy w przypadku długiego braku kontaktu, dyskretnie nasłuchiwać otoczenia, w którym się znajduje. Jak to działa?

"Zaufanie

Dyskretna kontrola rodzicielska

Na czym polega dyskretna kontrola? Na tym, że Twoje dziecko swobodnie się czuje, a Ty jesteś spokojny, bo wiesz, że syn lub córka są bezpieczni. Wybierając smartwatch, który oprócz tego, że jest ciekawym gadżetem dla kilkulatka, pełni także funkcję lokalizatora, oraz dedykowaną aplikację, możesz w każdej chwili sprawdzić, co dzieje się z Twoją pociechą. Doskonałym przykładem takiego urządzenia i usługi jest smartwatch GPS LocoWatch Lite oraz aplikacja Bezpieczna Rodzina.

Kolorowe urządzenie jest świetnym pomysłem na prezent i doskonałym dodatkiem, usługa na telefonie zaś daje opiekunom szereg korzyści związanych z rodzicielską kontrolą. W aplikacji lokalizujesz, sprawdzasz historię miejsc, widzisz trasy, którymi poruszał się kilkulatek w przeszłości, a w przypadku braku kontaktu nasłuchujesz otoczenie.

Co więcej, ustawiasz własne strefy bezpieczeństwa takie jak dom, szkoła, czy plac zabaw i otrzymujesz powiadomienia za każdym razem, kiedy Twoja pociecha pojawi się w danym miejscu lub je opuści.

Zegarek zamiast telefonu

Smartwatche są nie tylko modnymi, kolorowymi gadżetami — pełnią także funkcję telefonu. Wykonują i odbierają połączenia przychodzące, bez trudu umożliwiają więc kontakt z dzieckiem. Co więcej, to rodzic decyduje o tym, kto może do kilkulatka zadzwonić i z kim malec może się kontaktować — wystarczy stworzyć w aplikacji książkę telefoniczną.

Zobacz, co o bezpieczeństwie dzieci i roli zegarka GPS mówi policja:

Inteligentny zegarek to także doskonały sposób na poprawę poczucia bezpieczeństwa naszego dziecka. Urządzenie posiada wbudowany guzik SOS, po którego użyciu wysyłane jest powiadomienie na telefon rodzica. Jeśli Twoja pociecha źle się poczuje, znajdzie się w sytuacji zagrożenia i potrzebować będzie wsparcia, natychmiast się o tym dowiesz.

Odpowiedzialność rodzicielska, a kontrola

Każdy rodzic chce być odpowiedzialny. Chce mieć poczucie, że robi wszystko, aby jego dziecko było bezpieczne i aby dobrze się czuło. Dba o jego wychowanie i rozwój. Nagminna kontrola i brak zaufania mogą jednak wywoływać bunt i poczucie braku swobody. Warto więc zastanowić się nad wygodnymi i praktycznymi rozwiązaniami, które przyczyniają się do budowania jak najlepszej relacji rodzic-dziecko.

 

[product id="99,435,404" limit="3" slider="true"]
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium