Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49
do kasy suma: 0,00 zł

Co zrobić, aby nasze dziecko było bezpieczne a my spokojni?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady planowania bezpiecznej trasy dla dzieci
  • O czym należy pamiętać wytyczając trasę
  • Co zrobić, żeby Twoje dziecko wróciło bezpiecznie do domu

Jaką trasę przemierza codziennie Twoje dziecko w drodze do szkoły? Idzie piechotą czy jedzie szkolnym autobusem? Martwisz się, czy oby na pewno dotarło na miejsce bezpiecznie?

Droga do szkoły potrafi być długa. Niekiedy trzeba iść pieszo, innym razem pojechać rowerem lub komunikacją miejską albo iść wzdłuż torów kolejowych. Zajmuje to często nawet godzinę. Po drodze zatłoczone i ruchliwe ulice albo brak chodników.

 Samodzielny powrót ze szkoły, czyli gromadka dzieci wybiegająca z lekcji

Wyznacz dziecku jedną trasę z domu do szkoły.

Nie musi być ona najkrótsza. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Sprawdź ilość przejść dla pieszych- czy posiadają one sygnalizację świetlną? Jeżeli Twoje dziecko będzie jechało na rowerze, sprawdź dostępność ścieżek rowerowych. Kiedy wybierasz autobus lub tramwaj, wybierz najbliższy przystanek. Zadbaj o to, by Twoje dziecko pamiętało, że nie wolno mu zbaczać z wyznaczonej trasy. Dla pewności zawsze możesz skontrolować jaką trasą szło Twoje dziecko. Dzięki zegarkowi GPS LocoWatch Video możesz lokalizować na bieżąco dziecko i wiedzieć w jakich miejscach było lub jest w tej chwili.

Naucz je podstawowych zasad ruchu drogowego.

Zanim Twoje dziecko wyruszy w swoją pierwszą drogę do szkoły zadbaj, aby poznało przepisy mówiące o tym, jak powinien zachowywać się pieszy lub rowerzysta. Musi wiedzieć dlaczego pieszy powinien chodzić po chodniku i co powinien zrobić, gdy chodnik się skończy, gdzie i w jaki sposób przechodzić na drugą stronę ulicy, kiedy zsiąść z roweru i przeprowadzić go pieszo, dlaczego czekając na autobus nie należy biegać po przystanku.

Dla dorosłych to oczywiste, dlatego warto upewnić się, że nasze dziecko też to rozumie. Jeżeli obawiasz się, czy Twoje dziecko da sobie radę zawsze możesz do niego zadzwonić na zegarek GPS LocoWatch Lite z funkcją telefonu. Jeżeli dziecko nie będzie czuć się pewnie może także zadzwonić do Ciebie z zegarka GPS.

Dziewczynka idąca do szkoły w mundurku z zegarkiem LocoWatch Lite

Daj dobry przykład.

Na początku edukacji szkolnej rodzic powinien towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły. Wyjdź z domu wcześniej, abyś po drodze mógł spokojnie przystanąć i wytłumaczyć dziecku zasady ruchu drogowego. Dawaj dobry przykład i sam ich przestrzegaj.

Wskazuj potencjalne zagrożenia i tłumacz czego unikać. Pamiętaj, że te czynności powtórzyć musisz wielokrotnie, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Kolejnym razem odpytuj dziecko po drodze i chwal za prawidłowe odpowiedzi. W ten sposób sprawdzisz, czy zapamiętało już to, czego je uczyłeś.

Sprawdź, co o samodzielności dzieci mówi przedstawiciel policji:

Trenuj przy każdej okazji.

Idziecie na spacer albo do sklepu? Pytaj dziecko jak należy się zachować i sprawdzaj, czy się nie myli. Jeżeli uznasz, że to już czas, pozwól mu podejmować samodzielne decyzje. W ten sposób poczuje się pewniej, a Ty będziesz miał kontrolę. Nie wyręczaj dziecka w myśleniu, w ten sposób trudno mu będzie zapamiętać jak postępować na drodze.

Pogawędki z nieznajomymi.

Na Tobie spoczywa obowiązek uświadomienia dziecka, że ze strony nieznajomych też może grozić im niebezpieczeństwo. Osoby te mogą być bardzo miłe, wydawać się przyjazne, ale nie wolno z nimi rozmawiać, przyjmować od nich prezentów czy wsiadać z nimi do samochodu. Nie wolno też mówić im, gdzie się mieszka. Gdy coś je wystraszy, powinny głośno krzyczeć i wołać o pomoc.

Ważne jest także, aby dziecko informowało Cię za każdym razem, gdy znajdzie się w takiej sytuacji. Mając zegarek GPS dziecko może wysłać Ci wezwanie pomocy jeżeli będzie czuło się zagrożone.

Zadbaj, aby było widoczne na drodze.

W szczególności jesienią i zimą, gdy rano i popołudniu na dworze panuje zmrok, warto wyposażyć dziecko w elementy odblaskowe. Często kurtki lub buty takie elementy posiadają. Jeżeli w Twoim wypadku jest inaczej, wystarczy opaska na rękę czy nogę, albo odblaskowa kamizelka.

Jest jeszcze coś, co możesz zrobić. Kup dziecku zegarek GPS LocoWatch Lite S z funkcją telefonu

kilkuletni chłopiec w jasnych włosach i koszuli w kratkę idący samodzielnie do szkoły

Dzięki lokalizacji za pomocą zegarka GPS będziesz pewny, że Twoje dziecko idzie wyznaczoną wcześniej trasą. Ustawiając strefy otrzymasz powiadomienia, gdy dziecko dotrze do szkoły lub gdy ją opuści.

Funkcja telefonu w zegarku GPS daje możliwość szybkiego zadzwonienia dziecka do Ciebie i innych wyznaczonych osób. Otrzymasz powiadomienie jeśli dziecko zdejmie zegarek GPS z ręki. 

Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium