Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł

Co zrobić, aby nasz ukochany pupil nam nie zaginął?

Zaginięcia psów i kotów zdarzają się częściej, niż się wydaje. Nie zawsze wynikają z nieodpowiedzialności właścicieli, lecz są czasem splotem nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Kot uciekł przez uchylony podczas upału balkon, a pies wystraszył się huku petard w Sylwestra – zdarza się. Zwierzętom grozi wtedy wiele niebezpieczeństw – wypadki komunikacyjne, ataki innych zwierzaków czy też krzywda ze strony ludzi. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co jest możliwe, aby uchronić psa czy kota przed zaginięciem. A jeżeli już takie coś się wydarzy – jak najszybciej go odnaleźli. Jak to zrobić? O tym poczytasz poniżej.

"/

   1. Wyprowadzaj zwierzęta na smyczy – to praktyczny gadżet dla psa przy spacerach, myśl znana wszystkim posiadaczom psa lub kota, lecz nie przez wszystkich stosowana. Realia są takie, że nawet najgrzeczniejszy pies może się przestraszyć i uciec nie reagując na nawoływanie. Miej na uwadze, że psy (samce) są wrażliwe na zapach cieczki. Jej woń mogą wyczuć z dużej odległości i podążyć za zapachem. Nie jesteśmy także zwolennikami samowolnego wypuszczania kotów – podczas samotnych wędrówek narażone są na ataki ze strony innych zwierząt lub np. przejechanie przez samochód.
   2. Przypnij do obroży identyfikator – może to być breloczek z grawerem lub, zabezpieczona folią przed zamoknięciem, tekturka. Na identyfikatorze umieść swój numer telefonu lub adres e-mail. W przypadku odnalezienia przez kogoś zwierzęcia będzie mógł szybko się z Tobą skontaktować. Pamiętaj, aby na bieżącą aktualizować dane.
   3. Zaopatrz się w lokalizator GPS – nadajnik przypinany do obroży zwierzęcia. Jest to jedyna metoda, gdzie właściciel ma całodobowy podgląd miejsca przebywania swojego pupila. Lokalizatory GPS dla psa i GPS dla kota są odporne na warunki atmosferyczne i wytrzymałe na uszkodzenia.
   4. Czipuj zwierzęta – wprowadzenie pod skórę specjalnego mikroczytnika jest praktycznie bezbolesne dla zwierzęcia. Różne miasta przeprowadzają cyklicznie akcje bezpłatnego czipowania a komercyjnie taka usługa kosztuje u weterynarza około 50 zł. Straż Miejska, niektóre Eko-Patrole, schroniska oraz lecznice weterynaryjne posiadają czytniki do czipów. Korzystając z czytnika łatwo namierzyć właściciela odnalezionego zwierzęcia.
   5. Zainwestuj w dobre ogrodzenie – to rada do posiadaczy ogrodzonych posesji. Zwierzęta często podkopują się lub uciekają przed różne dziury. Cyklicznie kontroluj stan siatki oraz dbaj, aby furtka i brama wjazdowa były zamknięte.
   6. Zafunduj zwierzęciu odblaskową smycz lub obrożę – te gadżety będą przydatne wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy jest ciemno na dworze. Dzięki nim nie tylko masz na oku biegające po parku zwierzę, lecz być może uchronisz je przed wypadkiem. Po zmroku psy i koty są praktycznie niemożliwe do dostrzeżenia przez kierowców samochodów lub rowerzystów.

"/

Co zrobić, gdy zaginie zwierzę?

Przede wszystkim – nie czekać. Jak najszybciej przejdź się po okolicy i nawołuj. Wydrukuj ogłoszenia z aktualnym zdjęciem zwierzęcia, numerem kontaktowym do siebie i porozwieszaj je w sąsiedztwie. Dobrym posunięciem jest także zamieszczenie informacji na portalu Facebook – korzystają z niego miliony ludzi i istnieje duża szansa, że ktoś zauważy Twoją zgubę.

Duży czy mały piesek niekoniecznie musi wciąż być w okolicy – zaginione psy i koty odnajdują się często setki kilometrów od domu. Odwiedź także pobliskie schroniska i obejrzyj zwierzęta, a pracownikom zostaw zdjęcie psa lub kota i namiar na siebie z prośbą, aby zatelefonowali, jeżeli pojawi się podobny zwierzak. 

Chciałbyś mieć zwierzaka, ale cały czas się wahasz?

Pamiętaj – zwierzę to nie zabawka. Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy podołasz takiej odpowiedzialności, przeczytaj koniecznie nasz poradnik! Z artykułu Pierwsze zwierzęta domowe – jak się przygotować, dowiesz się na co koniecznie zwrócić uwagę, kiedy myślisz o adopcji lub zakupie psa, kota, czy innego pupila. Rozważ wszystkie z i przeciw. Przeanalizuj, czy w razie wyjazdu, ktoś z Twoich bliskich będzie w stanie zaopiekować się Twoim zwierzakiem. 

[product id="403, 402,408" limit="50" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium