Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł
Jedyna na świecie APLIKACJA CHRONIĄCA CAŁĄ RODZINĘ

Jak zapewnić seniorowi rozrywkę w czasie pandemii - Top5 pomysłów

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na życie i organizację dnia osób starszych. W tym trudnym czasie nasi bliscy potrzebują jeszcze więcej wsparcia, opieki i zainteresowania. Liczne obostrzenia często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest, aby w czasie epidemii zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne naszych bliskich, ale także dać im wsparcie emocjonalne. Co mogą robić seniorzy, by każdego dnia czuć się dobrze? Jak możemy im pomóc? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Starsza kobieta z maseczką na twarzy odbiera paczkę od kuriera

Pomoc dla seniora w czasie epidemii

Niezależnie od dziennej liczby zakażeń, to właśnie seniorzy powinni szczególnie na siebie uważać. W mediach codziennie słyszy się o nowych przypadkach zachorowań na Covid-19, dlatego powinniśmy być czujni i przestrzegać starszych członków naszej rodziny, by bardzo na siebie uważali. Sami również powinniśmy zrobić wszystko, aby przez wszelkie zakazy i nakazy nie odczuwali gorszego samopoczucia, czy to fizycznego, czy emocjonalnego. Co możemy dla nich zrobić?

  • Jeśli nie masz możliwości, by w czasie pandemii codziennie odwiedzać swojego seniora w jego domu, pamiętaj o kontakcie telefonicznym. Postaraj się każdego dnia znaleźć chwilę, aby zadzwonić do rodziców, babci, czy dziadka i upewnić się, że niczego im nie brakuje. Chwila rozmowy znaczy czasem naprawdę wiele, zwłaszcza dla psychiki osoby, która z różnych względów nie może sobie pozwolić na opuszczenie mieszkania.
  • Osoby starsze, nawet kiedy nie mówią o tym głośno — potrzebują wsparcia w najprostszych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. Jeśli Twój bliski boi się wychodzić do sklepu w czasie pandemii, niezbędne będzie dostarczenie mu sprawunków. Seniorzy mogą oczywiście korzystać ze wsparcia pracowników pomocy społecznej, sąsiadów, czy wolontariuszy — działań społecznych jest naprawdę wiele, ale oczywistym jednak wydaje się fakt, że zainteresowanie członków rodziny jest bezcenne i wzbudza same miłe i pozytywne odczucia.
  • Jeśli Twój bliski przebywa na izolacji, zadbaj nie tylko o zakupy spożywcze, czy kosmetyczne — nie zapominaj o medykamentach. Dowiedz się, jakich leków senior najbardziej potrzebuje. W czasie epidemii, w każdym domu nie powinno zabraknąć także środków do dezynfekcji. Twój bliski na pewno doceni Twoją troskę i wsparcie!
  • Pomyśl o podarowaniu rodzicom lub dziadkom inteligentnej opaski SOS, która nie tylko umożliwia szybki i codzienny kontakt, ale przede wszystkim daje starszej osobie większe poczucie bezpieczeństwa. Urządzenie, które na głównym panelu ma zaledwie dwa duże przyciski będzie odpowiednie także dla osób, które mają problem ze wzrokiem. Opaska SOS działa z dedykowaną aplikacją, dzięki której opiekun na swoim telefonie ma dostęp do wszystkich najważniejszych informacji o seniorze — może sprawdzić jego aktualną lokalizację, zweryfikować historię miejsc, w których przebywał bliski, uruchomić nasłuch otoczenia i odbierać najważniejsze powiadomienia. Starsze osoby, które na co dzień mieszkają same, najbardziej boją się, że jeśli coś im się stanie, nikt się o tym nie dowie i nie otrzymają pomocy na czas. Kiedy senior ma na nadgarstku opaskę SOS i czuje, że dzieje się coś niepokojącego, wystarczy, że przytrzyma jeden przycisk, a powiadomienie z prośbą o pomoc i lokalizacją natychmiast pojawi się na telefonie opiekuna. Dzięki takiemu praktycznemu rozwiązaniu wiesz, że chronisz to, co jest naprawdę ważne — życie i zdrowie najbliższych Ci osób.
 
Starszy mężczyzna ubrany w koszulę w kratkę rozmawiający przez telefon komórkowy i obejmująca go starsza kobieta w okularach ubrana w niebieską bluzkę

Co może robić senior na izolacji, czyli TOP5 pomysłów na rozrywkę dla Twoich bliskich

Kwestią bardzo istotną jest to, aby mimo panującej sytuacji, nie pozwolić osobom starszym się nudzić. Ciągłe przebywanie w domu, brak kontaktu z najbliższą rodziną, czy znajomymi, ograniczenia w wychodzeniu z mieszkania — to wszystko może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie starszych członków naszej rodziny. Seniorzy potrzebują atrakcji, chcą czuć się ważni i potrzebni. W jaki sposób zadbać o nich w czasie epidemii? Poniżej przedstawiamy TOP5 najciekawszych pomysłów na wsparcie seniorów.

1) Zadbaj o skompletowanie domowej biblioteczki

Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie są fanami konkretnego gatunku literackiego, sprawdź koniecznie nowości wydawnicze i postaraj się zaopatrzyć ich w kilka ciekawych tytułów. Jeżeli z różnych względów nie masz możliwości, by osobiście dostarczyć bliskim nabyte książki, możesz zamówić je przez Internet z dostawą na adres seniora. Zamówienie będzie u członka Twojej rodziny w ciągu kilku dni, a kurier dostarczy je pod same drzwi.

Starsza kobieta z siwymi włosami siedząca w fotelu i czytająca książkę

2) Krzyżówki, ulubione czasopisma

Osoby starsze lubią rozwiązywać krzyżówki! Będąc na zakupach pamiętaj więc, by kupić bliskim ich zapas. Możesz pomyśleć także o kolorowych czasopismach — zadbaj o to, aby w domu ukochanego seniora nie zabrakło jego ulubionych tygodników, czy miesięczników.

3) Codzienny kontakt za pomocą kamerki internetowej

Dzisiejsi seniorzy są za pan brat z nowoczesnymi technologiami. Obsługa laptopa, czy smartfona nie stanowi dla nich często żadnego problemu. Jeżeli w domu Twoich bliskich jest komputer lub mają oni telefon z kamerą i Internetem, staraj się codziennie chociaż przez kilka minut wirtualnie połączyć się z bliskim. To, że rodzice, czy dziadkowie będą mogli Cię zobaczyć, z pewnością pozytywnie wpłynie na ich nastrój i ogólne nastawienie. Koronawirus ograniczył możliwość spotykania się osobiście, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wsparcia mentalnego udzielać naszym bliskim na inne sposoby!

4) Pomoc w rozwijaniu pasji

Twoja mama lub babcia uwielbia robótki ręczne? Robienie na drutach ma na nią pozytywny i kojący wpływ? A może Twój dziadek lub Twój tata od zawsze pasjonują się sklejaniem modeli? Jeśli wiesz, że Twoi bliscy mają pasję, która daje im radość, pozwala choć na chwilę zapomnieć o panujących warunkach, a z powodzeniem mogą ją realizować w swoich domach — zadbaj o to, aby nie zabrakło im materiałów niezbędnych do dalszego rozwijania pasji. Dlaczego szczególnie ważne jest to teraz? Starsze osoby, które ze względu na swój wiek lub stan zdrowia muszą być poddawane izolacji, często ubolewają nad tym, że brakuje im zajęć. Nie mogą wyjść na spacer, często do minimum ograniczają zakupy w sklepach, nie spotykają się z sąsiadami i przyjaciółmi. Wolny czas najzwyczajniej w świecie należy im wypełnić czymś, co sprawiać im będzie dużo przyjemności.

Widok dłoni starszej kobiety, która robi na drutach obrus w kolorowe kwiaty

5) Namów bliskich do aktywności... w domu!

Jeżeli Twój bliski zawsze był osobą aktywną i obecna sytuacja i Koronawirus bardzo go przytłaczają, namów go do lekkiej aktywności w domu. Rozciąganie na macie, ćwiczenia z lekkimi obciążnikami (np. po 0,5 kg), jazda na rowerku stacjonarnym, czy poranna joga — to wszystko pozytywnie wpłynie zarówno na jego komfort psychiczny, jak i zdrowie fizyczne. Jeśli senior nie ma odpowiedniego sprzętu, postaraj się pomóc w tej kwestii. Zakupy zrobione przez internet mogą być dostarczone przez kuriera nawet na drugi dzień.

Inne pomysły na rozrywkę dla seniora

Aby wspierać starsze osoby w czasie epidemii niezbędne są dobre chęci i odrobina czasu. Jeżeli chcesz zadbać o swoich ukochanych seniorów, możesz pomyśleć także o rozrywce takiej jak:

 • zrób przegląd i listę teatrów, które w czasie epidemii udostępniają swoje przedstawienia przez Internet. Sprawdź, czy muzea lub galerie sztuki nie zapraszają w najbliższym czasie na wirtualne spacery — jeśli obsługa komputera nie jest dla Twojego bliskiego problemem, na pewno z chęcią skorzysta z tego typu atrakcji.
 • Każdy senior, który ma wnuki, z którymi nie ma możliwości się spotkać przez dłuższy czas, bardzo za nimi tęskni. Wysyłaj do bliskiego zdjęcia dzieci, nagrywaj mu filmy lub dzwoń i pozwól chwilę porozmawiać, czy posłuchać wnuków. Dzisiaj nawet taki rodzaj bliskości jest naprawdę bezcenny!
 • Słuchanie odprężającej muzyki to coś, co idealnie ukoi emocje i pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Stwórz playlistę z ulubionymi utworami lub kup seniorowi płyty, dzięki którym każdego wieczora będzie mógł się wyciszyć.
 • Jeśli Twój bliski nie jest fanem czytania, pomyśl o audiobook-u. Być może jest jakiś tytuł, do którego senior podchodził wiele razy, a mimo wszystko z jakiegoś powodu go nie przeczytał? Dzięki nowoczesnej technologii może posłuchać właściwie każdej książki.
 • Poproś seniora o spisanie najlepszych przepisów kulinarnych. Niech babcia lub dziadek stworzą książkę lub zeszyt i opiszą w niej jak przygotować przysmaki. Taka własnoręcznie napisana książka kucharska może być doskonałym prezentem dla dzieci lub wnuków. 

Jak zapewnić seniorowi rozrywkę w czasie pandemii, TOP 5 pomysłów, czyli starszy mężczyzna ubrany w ciemne spodnie i granatową koszulkę siedzący na piłce do ćwiczeń i podnoszący lekkie ciężarki

Pomoc osobom chorym

W tym trudnym dla wszystkich czasie, pamiętaj, aby w szczególny sposób otoczyć opieką osoby chore. Alzheimer, demencja, czy inne choroby wieku starczego —seniorzy cierpiący na różne schorzenia wymagają dzisiaj szczególnej pomocy. Twoje działania powinny się opierać nie tylko na codziennym kontakcie, ale warto także przemyśleć zakup inteligentnych urządzeń, które tą opiekę wspomogą i ułatwią. Opaska dla seniora, zainstalowanie w domu kamery, wyposażenie starszej osoby w telefon — to wszystko z całą pewnością przyczyni się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa.

Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium