Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł

Jak namierzyć skradzione auto?

Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że w 2017 roku skradziono z polskich ulic dokładnie 10 240 pojazdów. Średnio 28 aut dziennie pada łupem złodziei. Najczęściej giną samochody produkcji japońskiej. Policjantom udaje się odzyskać część skradzionych pojazdów, ale wiele z nich trafia na nielegalny handel za wschodnią granicę i właściciele nigdy ich nie odzyskują. Najważniejsze w przypadku kradzieży jest szybkie dowiedzenie się o takim zdarzeniu. Idealnie, jeśli właściciel auta wie, w jakim kierunku się ono porusza, w czym pomocne jest namierzanie skradzionego auta za pomocą lokalizacji GPS.

Rośnie wykrywalność kradzieży aut

Ponad 10 tys. samochodów zostało skradzionych w ubiegłym roku z polskich ulic, ale jak podkreśla policja, co czwarty pojazd został odzyskany. Niestety część z nich była już sprzedawana w częściach, kiedy funkcjonariusze wpadli na ich trop. Ryzyko kradzieży samochodu rośnie w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie i przyległych miejscowościach.

Dla przestępców przeszkody nie stanowi alarm czy immobiliser, albo kluczyki elektroniczne. Szajki złodziei mają odpowiednie programy i narzędzia do tego, aby bezinwazyjnie otworzyć i uruchomić auto, dzięki czemu nie zostawiają śladu włamania. Auto pozostaje w stanie nienaruszonym, gotowym do sprzedaży dzięki temu, że złodzieje posiadają specjalne transmitery i odbiorniki, z pomocą których kopiują sygnał z kluczyka właściciela i odjeżdżają z parkingu jego autem. Często dopiero po wielu godzinach właściciel dowiaduje się, że jego samochód został skradziony. Tyle wystarczy, aby auto trafiło za granicę, albo nawet zostało rozebrane na części. Odzyskanie auta po kilku czy kilkunastu godzinach od kradzieży jest trudne, a w większości przypadków niemożliwe.

[product id="48, 219,46" limit="50" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

Zmiana trendów w zabezpieczeniach samochodów

Alarm i mechaniczne blokady, przeznaczone do blokowania kierownicy, pedałów lub dźwigni zmiany biegów nie są już tak popularne wśród systemów zabezpieczających samochody, jak jeszcze kilka lat temu. Z czasem kierowcy zaczęli interesować się immobiliserami, które są systemami odcinającymi dopływ paliwa do silnika. Dziś z kolei coraz częściej zwłaszcza w nowych, drogich autach montuje się systemy monitoringu, które pozwalają na zdalne namierzanie skradzionego samochodu. Co więcej, właściciel pojazdu z lokalizatorem GPS do samochodu może zostać poinformowany o nieuprawnionym uruchomieniu i opuszczeniu zdefiniowanej strefy bezpiecznej. Namierzanie samochodu za pomocą GPS jest bardzo proste i zwiększa szanse na szybkie jego odzyskanie, nawet wtedy, gdy złodzieje ukryją go np. w kontenerze czy parkingu podziemnych.

Złodziej w samochodzie

Jak działa namierzanie skradzionego samochodu za pomocą GPS-u?

Kluczowym elementem systemu namierzania skradzionego auta np firmowego jest nadajnik GPS, który właściciel powinien umieścić w niewidocznym dla osób trzecich miejscu, np. w nadkole samochodu, w bagażniku czy innym. Chodzi o to, aby złodziej nie miał świadomości, że pojazd ma takie urządzenie, ponieważ może je po prostu usunąć. Nadajnik podłącza się do standardowego łącza OBDII samochodu, dlatego nie ma niebezpieczeństwa, że w kluczowym momencie zabraknie źródła zasilania, a tym samym samochodu nie będzie można namierzyć. Samodzielna instalacja urządzenia nie powinna nikomu sprawić problemu, ponieważ nie będzie wymagała fachowej wiedzy czy umiejętności manualnych. Nadajnik GPS do samochodów firmowych pozwoli, aby nasz pojazd znajdował się pod stałą kontrolą właściciela. Pozostaje on zawsze pod monitoringiem.

Nadajnik wyśle sygnał GPS pozwalający na stały monitoring samochodu, a właściciel w aplikacji sprawdzi dokładne informacje o przejechanych trasach, czy prędkości poruszania się pojazdu. Jeśli zaś chodzi o namierzanie skradzionego auta, to najważniejszą funkcją systemu monitoringu GPS jest wysyłanie powiadomień o wykrytym ruchu, jeśli auto zmieni położenie bez wiedzy kierowcy. Natychmiast dowie się o tym z wiadomości SMS, e-mail lub w aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie. Zatem nie dojdzie do sytuacji, że kierowca dopiero po długim czasie spostrzeże, iż skradziono mu samochód.

Gdy dojdzie do kradzieży, samochód z nadajnikiem GPS będzie można łatwo znaleźć. Namierzanie skradzionego samochodu osobowego warto pozostawić policji, choć oczywiście warto natychmiast przekazać funkcjonariuszom informacje o tym, skąd dochodzi sygnał GPS, czy auto stoi, czy jest w ruchu i w jakim kierunku się przemieszcza. Nie należy na własną rękę ścigać przestępców, aby nie narażać się na uszczerbek na zdrowiu czy nawet na utratę życia. Nigdy nie wiadomo, jak zachowają się złodzieje. Rola ofiary powinna w takim przypadku zakończyć się przekazaniem wszystkich informacji policji i namierzeniem auta za pomocą nadajnika GPS.

[product id="48, 219,46" limit="50" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium