Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego samochodu?

Kradzieże samochodów zdarzają się w Polsce dosyć często, choć statystyki policyjne pokazują, że aktualnie rzadziej udaje się ukraść pojazd, niż jeszcze kilka lat temu. Złodzieje być może kradną mniej samochodów, ale są to cenne auta, które mogą sprzedać z zyskiem - najczęściej za wschodnią granicą, albo na części, w kraju. Jak zabezpieczyć się przed takim działaniem przestępców? Czy istnieją szanse na odzyskanie swojego samochodu?

 

Statystyki policyjne kradzieży aut w Polsce

W 2017 roku skradziono z polskich ulic około 10 tys. samochodów, ale co czwarte auto udało się odzyskać. Najwięcej pojazdów znika z ulic i parkingów Warszawy. Statystyki pokazują, że w perspektywie całego 2017 roku skradziono o ponad 1400 pojazdów mniej niż w 2016 roku. Systematycznie wzrasta też wykrywalność kradzionych aut, która w 2016 roku wynosiła 19,6 proc., a w 2017 roku już 23,2 proc. Policjanci przyznają przy tym, że nie wszystkie auta udaje się odnaleźć w całości.

Złodzieje zupełnie inaczej uprawiają swój przestępczy proceder, niż jeszcze 10-20 lat temu. W latach 90. XX wieku zabezpieczeniem przed włamaniem były autoalarmy, blokady mechaniczne i odcięcie zapłonu. Na ogół złodzieje posługiwali się łomem, albo wybijali szybę samochodu, aby dostać się do wnętrza i odjechać. Słabo zabezpieczone samochody były łatwym łupem. Dziś jest zupełnie inaczej. Zmieniły się metody kradzieży, a wraz z nimi wymuszona została również zmiana w zakresie zabezpieczeń antykradzieżowych.

Obecnie najczęściej kradzież auta jest dobrze zaplanowana i nic w niej nie jest przypadkowe. Auta są kradzione na zamówienie. Po pokonaniu zabezpieczeń konkretnego modelu samochodu, złodziej odjeżdża nim i jedzie do warsztatu, który zajmuje się rozbiórką lub przebiciem numeru auta.

Otwarcie samochodu jest stosunkowo proste, wystarczy odpowiedni komputer z oprogramowaniem. Po paru sekundach złodziej może otworzyć drzwi danego pojazdu, bez wybijania szyb i używania ciężkich narzędzi. Włamania do samochodów odbywają się po cichu i dyskretnie, także nawet przechodnie mogą nie zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego.

Stare samochody

 

Bezpieczne auto - jak to zrobić?

Jak zatem zabezpieczyć swoje mienie lub mienie swojej firmy przed kradzieżą? Często nie będzie to możliwe - jeśli złodziej upatrzy sobie nasze auto, w zasadzie nic nas nie uchroni przed takim zdarzeniem. Natomiast możemy zrobić coś, co może mu utrudnić zadanie - zastosować w samochodzie nadajnik GPS. Dodatkowo warto wykupić dla swojego pojazdu ubezpieczenie AC (Autocasco) obejmujące ryzyko kradzieży.

Nadajnik GPS, umieszczony w samochodzie, będzie lokalizował auto w każdej chwili, ale nie tylko w ten sposób można go wykorzystywać. Odczytanie lokalizacji możliwe jest z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji, takich jak Bezpieczne Auto, GdzieJest Auto, z których można skorzystać na urządzeniach mobilnych. Na smartfonie instalujemy odpowiednią aplikację od Bezpiecznej Rodziny i łączymy ją z nadajnikiem GPS, umieszczonym w samochodzie. Od tego momentu, aplikacja pozwoli na zlokalizowanie auta, co jest przydatne przede wszystkim wtedy, gdy zostanie ono skradzione.

Lokalizacja pokradzieżowa jest dodatkowym zabezpieczeniem naszego auta i daje duże szanse na odzyskanie pojazdu po kradzieży. Bazuje na sygnałach GPS, GSM lub wykorzystuje lokalizację WiFi, dlatego auto i to, co się z nim dzieje, może być kontrolowane przez właściciela przy użyciu prostej aplikacji w telefonie lub obsługiwanej za pomocą konta w serwisie WWW.

[product id="48" limit="2" slider="true"]

Warto przemyśleć, gdzie w samochodzie zamontować nadajnik GPS. Powinien on znaleźć się w miejscu, w którym będzie miał stałe zasilanie, a pozostanie niewidoczny dla potencjalnego złodzieja. Nadajnik GPS jest kluczowym elementem systemu lokalizacji i monitoringu auta. Może mieć on postać niewielkiego, zupełnie niepozornego urządzenia, przeznaczonego do montażu ze złączem OBD II. Taki lokalizator z nadajnikiem GPS do samochodu oferuje usługa Gdzie Jest Auto. Włącza się go do gniazda OBD II, które może znajdować się między innymi w podłodze, przy przednich siedzeniach, ukryte pod plastikową obudową. To ułatwia ukrycie urządzenia. Sam montaż nadajnika z interfejsem OBD II nikomu nie powinien stworzyć jakichkolwiek trudności. Atutem nadajnika bez wątpienia jest to, że nawet jeśli złodziej odepnie urządzenie od gniazda, to będzie ono przesyłało sygnał GPS jeszcze przez około 30 minut, co pozwoli namierzyć skradziony samochód przez policję.

Jazda samochodem

 

Dokładność lokalizacji GPS

Dzięki temu, że lokalizator wykorzystuje sygnał satelitarny i sieci GSM, przez wbudowaną w niego kartę SIM, użytkownik może otrzymać dane lokalizacyjne samochodu z dokładnością do kilku metrów.

Bardzo dobrą opcją w aplikacji Bezpieczne Auto jest możliwość określenia strefy bezpiecznej, której nie powinien przekroczyć samochód. Dzięki temu możemy uzyskać w programie alert o uruchomieniu samochodu przez nieuprawnioną osobę oraz informację o fakcie, że wyjechał on ze strefy bezpiecznej. W przypadku bardziej zaawansowanych systemów, praktyczny GPS może ustalić pozycję pojazdu, prędkość poruszania się, czy informować właściciela o włamaniu do samochodu lub umieszczeniu go na lawecie.

Właściciel monitorowanego auta, po połączeniu z serwerem przez smartfon lub komputer, ma dostęp do informacji o położeniu obiektu, wyznaczaniu trasy a nawet jego prędkości czy historii przebytych tras.

Kamera do samochodu - zabezpieczenie w czasie sporów

Na drodze wiele może się zdarzyć. O kolizję nietrudno, dlatego najlepiej wyposażyć swoje auto w kamerę do samochodu, która będzie rejestrowała to, co dzieje się przed autem. Wtedy będzie można stosunkowo łatwo udowodnić, kto był winien wypadku w danej sytuacji.

 

Ubezpieczenie auta przed kradzieżą

Kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne, obejmujące pakiet ubezpieczenia OC i ubezpieczenia AC powinno uwzględniać ryzyko kradzieży pojazdu. Jeśli auto zostanie skradzione, a właściciel nie dopuścił się rażących zaniedbań w zakresie jego zabezpieczenia, np. nie pozostawił auta z otwartymi drzwiami i kluczykami w stacyjce, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Przy podpisywaniu umowy na ubezpieczenie AC warto sprawdzić, czy uwzględnia ono kradzież, w jakich sytuacjach i w jakich krajach, a także jaka jest wysokość sumy gwarancyjnej przy takim zdarzeniu. Najlepiej, aby była ona równa pierwotnej wartości nowego auta tej samej klasy. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, nawet przy braku możliwości zlokalizowania auta w ramach lokalizacji GPS/GSM, można odzyskać pieniądze na zakup nowego pojazdu.

[product id="48, 219,46" limit="50" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium