Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49
do kasy suma: 0,00 zł

GPS dla seniora na problemy z pamięcią

U osób starszych szczególnie po 65 roku życia obserwuje się zmniejszenie zdolności zapamiętywania informacji. Z wiekiem osłabieniu ulega pamięć świeża tzw. krótkotrwała. Problemy z pamięcią zaczynają się od zapominania o dawce leku,  godzinie spotkania czy miejscu odłożenia pilota, po znajdowanie adekwatnych słów do rozmowy. Co ciekawe, osobom starszym łatwiej jest przytaczać wspomnienia wydarzeń z dawnych lat – te informacje  umiejscowione są w pamięci długotrwałej. Z problemami z pamięcią bez trudu może poradzić sobie GPS dla seniora.

młody mężczyzna stojący tyłem zapina patrzącej na niego starszej kobiecie jasną bluzkę po wcześniejszym zapięciu na jej dłoni GPS dla seniora

 

Problemy zdrowotne – co uznawane jest za normę, a co powinno nas niepokoić

Aby pomóc choremu dziadkowi bądź chorej babci należy ocenić w jakim stopniu problem dotyczy pamięci krótkotrwałej. Kłopoty z pamięcią u osób starszych, które nie powinny budzić niepokoju to :

 • zapominanie o detalach rozmowy;

 • niepamiętanie o zapłaceniu rachunku;

 • zapominanie o terminie spotkania lub jego odwołaniu;

 • trudności w przekazywaniu informacji zasłyszanych w radiu bądź telewizji;

 • problemy ze znalezieniem okularów, pilota, zegarka, kluczy itp;

 • trudności w zapamiętaniu listy zakupów, nazw marek produktów.
[product id="429, 434" limit="50" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

 Szczególnej opieki i konsultacji medycznej wymagają osoby starsze, które:

 • gubią się w znanych im miejscach;
 • tracą wątek rozmowy;
 • mają demencję starczą;
 • tracą poczucie czasu;
 • wycofują się z codziennych czynności;
 • powtarzają te same pytania, mimo otrzymanej odpowiedzi;
 • zapominają o zdarzeniach, które miały miejsce tego samego dnia, nie są w stanie o nich opowiedzieć;
 • odkładają przedmioty w nietypowe miejsca;
 • zaniedbują utrwalone nawyki, np. higienę osobistą;
 • mylą, bądź zapominają nazwy przedmiotów, imiona najbliższych;
 • mają zmienne nastroje, np. ze spokojnej osoby stają się wybuchowe, agresywne;
 • oskarżają często najbliższych o kradzież, otrucie, kłamstwo.

Zaburzenia pamięci, szczególnie po 65. roku życia wynikają z naturalnego starzenia się organizmu, w tym mózgu. W przypadku zakłócenia codziennego funkcjonowania i trafnej diagnozie lekarza, możemy mówić o demencji.

Choroba Alzheimera jest schorzeniem zwyrodnienia mózgu – zmniejsza się ilość neuronów odpowiedzialnych za produkcję substancji przekaźnikowych, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Pierwsze stadia choroby nie wykluczają osób starszych z funkcjonowania w życiu codziennym.

czarno-białe zdjęcie spacerującej przez park pary starszych ludzi, czyli kobiety ubranej w futro i wysokie kozaki oraz mężczyzny w ciemnym płaszczu i ciemnej czapce

 

Problemy z pamięcią – kiedy powinny budzić niepokój? 

Każdemu z nas z pewnością przytrafiła się niejednokrotnie sytuacja, kiedy zapomniał, gdzie odłożył, klucze, telefon, czy portfel. W takich momentach przypominamy sobie, co dokładnie robiliśmy i w jakiej kolejności. Odtworzenie następujących po sobie zdarzeń najczęściej pomaga nam w szybkim odnalezieniu zguby. Jeżeli tego typu zdarzenia zdarzają się sporadycznie, nie powinny budzić naszego niepokoju. A kiedy powinny?

W momencie, w którym kompletnie nie jesteśmy w stanie odtworzyć wcześniejszych czynności. Z wiekiem umysł człowieka zaczyna działać znacznie wolniej – zapamiętanie docierających informacji wymaga więcej czasu. Dopóki są to łagodne dysfunkcje, niepowodujące istotnych zmian w życiu, możemy mówić o zjawisku łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych. Kiedy jednak zaburzenia są poważne, nazywamy je otępieniem.

Problemy z pamięcią – otępienie

Otępienie, czyli inaczej demencja, to najcięższy stopień zaburzeń związanych z pamięcią. Tego typu schorzenie to zespół przewlekłych, postępujących objawów, które charakteryzuje się zaburzeniami wyższych funkcji mózgu.

Chory ma problem nie tylko z pamięcią, ale także z orientacją, liczeniem, myśleniem, czy nawet wykonywaniem czynności takich jak pisanie, prowadzenie samochodu, czy przygotowaniem posiłków. Poważne problemy z pamięcią oraz otępienie dotyczy nawet 40% populacji osób po 85 roku życia. Najczęstszą przyczyną omawianych zaburzeń jest choroba Alzheimera, otępienie naczyniopochodne, czy czołowo-skroniowe.

Inne możliwe przyczyny problemów z pamięcią

Problemy z pamięcią mogą mieć swoje podłoże także w złej, mało zróżnicowanej diecie, problemach z tarczycą, niewydolnością wątroby i nerek, czy niedoborze witamin z grupy B. Ich powodem mogą być także choroby, krwiaki i guzy mózgu – w takim przypadku skuteczne leczenie neurologiczne może nie tylko zmniejszyć, ale także spowodować ustąpienie objawów. Problemy z pamięcią wiążą się także z nadużywaniem alkoholu, czy działaniem pestycydów oraz metali ciężkich.

Co zrobić, jeżeli wystąpią problemy z pamięcią?

Jeżeli u nas samych lub u naszych bliskich zauważymy problemy z pamięcią, najważniejszą kwestią jest zdiagnozowanie przyczyn związanych z zaburzeniami. Na wstępie należy odpowiednio przeanalizować tryb życia osoby, której dany problem dotyczy – ważnymi aspektami są tu odpowiednia ilość ruchu i snu, odpoczynek, czy regularność posiłków. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie diagnostyki.

Specjalista dokona przeglądu przyjmowanych leków, przeanalizuje czas trwania objawów, skontroluje funkcje poznawcze, a w razie konieczności zleci dalsze badania.

Senior, który ma problemy z pamięcią patrzący na horyzont

 

Jak pomóc seniorowi, który ma problemy z pamięcią?

Jeżeli zauważysz, że Twój bliski senior ma problemy z pamięcią, oczywiście warto namówić go na wizytę lekarską, ale nie tylko. Potrzebującą osobę należy otoczyć odpowiednią opieką i troską. Należy ją także obserwować – sprawdzać, czy nie potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach i w miarę możliwości kontrolować jej samopoczucie. Nie jest to łatwe, niejednokrotnie utrudnione przez obowiązki i pracę zawodową. Na szczęście nowoczesne technologie mogą nam w tym skutecznie pomóc. 

Zegarek GPS z funkcją dzwonienia – GPS dla babci i dziadka

GPS dla seniora w zegarku pomaga nam w szybkiej i sprawnej lokalizacji naszych dziadków. Ułatwia sprawdzenie, czy są oni w bezpiecznym położeniu i jak długo przebywają w danym miejscu. Urządzenie całodobowo monitoruje i zapisuje przebyte trasy.

W przypadku zagrożenia lub zgubienia, osoba starsza wysyła powiadomienie SOS, dzięki temu szybko i sprawnie możemy jej pomóc. Zegarek SOS dla seniora posiada wbudowany telefon komórkowy, funkcję oddzwaniania oraz dyskretne nasłuchiwanie, które pomaga sprawdzić co dzieje się w otoczeniu seniora. W przypadku kłopotów z pamięcią u naszych bliskich – dziadków, rodziców, możemy dać im poczucie bezpieczeństwa i pozostać z nimi w ciągłym kontakcie.

Zegarek GPS to świetny prezent dla osób starszych, którzy wymagają naszej troski i opieki nawet na odległość.

 

GPS dla seniora – idealny prezent dla osoby starszej 

Jeżeli chcesz podarować przydatny i funkcjonalny prezent dla babci na urodziny lub szukasz podarunku dla mamy, taty, czy innej bliskiej Ci osoby, czas pomyśleć o lokalizatorze z GPS. Zegarek lub opaska SOS LocoLife i LocoLife Plus nie tylko ułatwią Ci kontakt z seniorem, ale także dadzą obdarowanej osobie pewność, że zawsze może na Ciebie liczyć. Urządzenie przypomni o lekach, elegancko prezentuje się na ręku i nie powoduje problemów z użytkowaniem.

Co więcej, dzięki dokładnej lokalizacji GPS, Twój bliski nigdy się nie zgubi – to jeden ze sposobów na to, aby nie dopuścić do zaginięcia osoby starszej. 

Problemy z pamięcią, a bezpieczny dom

Jeżeli Twoi rodzice lub dziadkowie mieszkają sami, a do tego mają problemy z pamięcią, warto także zatroszczyć się o ich bezpieczne otoczenie. 5 sposobów na ochronę mieszkania przed kradzieżą, z pewnością może przydać Ci się, kiedy myślisz nad dodatkowym zabezpieczeniem mieszkania seniorów. Babcia, czy dziadek, którzy notorycznie zapominają zamknąć dom, czy wyłączyć gotującą się zupę na kuchence, na pewno podziękują Ci za nowoczesny sposób sprawowania opieki.

Aby uniknąć włamania, wystarczą kamery, natomiast aby zabezpieczyć się i uniknąć pożaru, lub zatrucia tlenkiem węgla, warto postawić na czujniki. Więcej o bezpiecznym domu seniora dowiesz się z naszego artykułu. Pamiętaj! Takie dodatkowe zabezpieczenia, które kontrolujesz z poziomu swojego własnego telefonu komórkowego, znacznie zwiększają komfort Twoich bliskich.

[product id="429, 434" limit="50" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium