Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł
Ponad MILION bezpiecznych użytkowników aplikacji

Co to jest Teleopieka?

Sprawowanie opieki nad seniorami w klasycznym rozumieniu polega na asystowaniu im w codziennych czynnościach, pełnieniu usług medycznych i pielęgnacyjnych, a także na dotrzymywaniu towarzystwa. Kiedy starsza osoba choruje np. na Alzheimera albo ma objawy demencji starczej, dla jej bliskich oznacza to konieczność poświęcenia swojego życia prywatnego czy zawodowego, aby móc ją mieć na oku przez 24 godziny na dobę. W dzisiejszych czasach takie poświęcenie nie jest absolutnie konieczne, ponieważ można wykorzystać nowoczesne technologie pomagające nam w nadzorowaniu codziennych czynności starszych i niepełnosprawnych ludzi, wymagających pomocy osób trzecich. Takie zadania wypełnia w dużej mierze teleopieka. Na czym ona polega i jakie gadżety pomagają nam w sprawowaniu opieki nad seniorem na odległość?

Założenia systemu teleopieki

W przypadku teleopieki możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju rozwiązaniami, które mają wspólny cel – mianowicie powinny zagwarantować opiekę na odległość dla seniorów lub osób niepełnosprawnych oraz doraźną lub długofalową pomoc w ich miejscu zamieszkania. Najczęściej dotyczy to osób samotnych, chorych, niedołężnych czy mających zaburzenia pamięci i niepełnosprawnych. Dzięki systemowi teleopieki można stworzyć im poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnić natychmiastową pomoc w sytuacjach zagrożenia. Jeśli tylko do nich dojdzie, opiekun, który powiązany jest z systemem teleopieki, może wezwać fachową pomoc dla starszej osoby lub przekazać wiadomość o zagrożeniu do innych, bliskich jej osób bądź samodzielnie przybyć jej na ratunek.

Starszych osób, zwłaszcza mających demencję starczą, która może spowodować zaniki pamięci, otępienie i niemożność odnalezienia się w dotychczas znanym otoczeniu, nie powinno się pozostawiać samym sobie na długi czas. Paradoksalnie jest to grupa, która spędza większość czasu w samotności. Dzięki teleopiece sprawowanie opieki nad seniorem jest prostsze, system ten wykorzystuje bowiem narzędzie skutecznego reagowania na sytuacje alarmowe oraz liczne mechanizmy bezpieczeństwa, które odciążą bliskich i ograniczą ilośc zmartwień, z którymi się borykają. Jednocześnie starsza osoba, świadoma ram bezpieczeństwa, jakie tworzy system teleopieki, może poczuć się pewniej, uzyskać stabilizację emocjonalną, co będzie sprzyjało aktywnemu udziałowi w życiu społecznym każdego dnia.

laska seniora

Gadżet niezbędny w systemie teleopieki

Dziś nie ma potrzeby montowania w domu starszej lub niepełnosprawnej osoby przycisków i kabli, które będą przywoływały opiekuna poprzez sygnał SOS. Można to załatwić w zupełnie inny sposób, z zastosowaniem najnowocześniejszych urządzeń. W sklepach dla seniorów znajdziemy między innymi zegarek GPS z pulsometrem i opcją wykonywania oraz odbierania połączeń głosowych. Bez wątpienia może on wypełniać wszystkie podstawowe i dodatkowe założenia związane z systemem teleopieki.

Zegarek GPS po pierwsze pozwoli na zlokalizowanie seniora, nawet bez jego wiedzy i woli. Opiekun może dowiedzieć się dzięki powiązaniu np. zegarka Locon z aplikacją Bezpieczny Senior, gdzie użytkownik zegarka znajduje się w danej chwili – miejsce to zostanie pokazane mu na mapie w smartfonie z odpowiednią aplikacją lub za pośrednictwem konta w serwisie WWW. Poza tym można prześledzić, jaką drogę pokonała starsza osoba w danym dniu i czy znajdowała się w miejscach, w których absolutnie nie powinna się znaleźć. Najważniejsze pozostaje jednak to, że zegarek GPS, będący centralnym punktem systemu teleopieki, pozwoli wskazać, gdzie znajduje się użytkownik, któremu może grozić niebezpieczeństwo.
Informację o tym może przekazać opiekunowi i zdefiniowanym osobom w prosty sposób – przez naciśnięcie jednego przycisku na zegarku GPS Locon. Sygnał SOS trafi bezpośrednio jako alert do aplikacji mobilnej lub zostanie wyświetlony w programie komputerowym. Zegarek wyśle go SMS-em do opiekuna i do zdefiniowanych uprzednio osób.

Będzie to możliwe, ponieważ urządzenie to wyposażone jest w kartę SIM o bezterminowej ważności. Dlatego zegarek GPS staje się multifunkcyjnym urządzeniem, pozwalającym nawet dzwonić i odbierać połączenia głosowe. Senior nie musi więc nosić ze sobą nadajnika GPS i telefonu komórkowego, który może być dla niego zbyt trudny w obsłudze. Dla teleopieki wystarczy, że założy na nadgarstek zegarek z GPS i kartą SIM.

Bardzo ważnym elementem wspomnianego zegarka Locon jest pulsometr, który można obsługiwać z poziomu urządzenia – wciskając odpowiedni guzik lub zdalnie. Opiekun może zainicjować pomiar pulsu seniora w dowolnym momencie, a użytkownik nie będzie nawet wiedział, że pulsometr działa i mierzy jego aktywność serca. Jeśli coś wzbudzi jego niepokój, zawsze może zlokalizować dzięki nadajnikowi GPS seniora i udać się do miejsca, w którym ten się znajduje. Być może potrzebuje pomocy, ale nie jest fizycznie w stanie jej wezwać.

 

seniorka masująca swojego męża

Teleopieka przydatna w wielu sytuacjach

Na starość wielu ludzi pozostaje samych we własnych domach. Kiedy na dodatek dopadają ich demencja czy inne schorzenia charakterystyczne dla podeszłego wieku, może się zdarzyć, że taka starsza osoba wyjdzie z domu, ale nie będzie wiedziała, jak do niego wrócić. Wówczas tylko łut szczęścia i zdanie się na łaskę obcych ludzi pomoże w powrocie do swojego miejsca zamieszkania.

Dzięki wdrożeniu systemu teleopieki senior może się natomiast czuć pewnie w każdej sytuacji. Jego opiekun nie musi cały czas z nim być, a tylko monitorować jego bieżące aktywności, odbierać rozmowy głosowe albo sygnał alarmowy SMS, aby móc udzielić odpowiedniej pomocy podopiecznemu. Nowoczesne technologie w dzisiejszych czasach wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Teleopieka świadczona m.in. z wykorzystaniem nowoczesnego zegarka GPS dla seniora marki Locon w połączeniu z przeznaczoną dla niego aplikacją są tego zdecydowanie najlepszym przykładem. Bezpieczeństwo bliskich nam starszych osób, za które ponosimy odpowiedzialność, powinno leżeć nam jak najbardziej na sercu. Opiekę nad takimi osobami możemy sobie ułatwić. Wystarczy wyposażyć seniora w zegarek GPS z pulsometrem i opcją wykonywania połączeń głosowych.

Poznaj zegarek gps dla osób starszych BS.01, odwiedź nasz sklep

Zegarek gps dla seniora

[product id="54, 107, 224" limit="3" slider="true"]
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium