Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł
Jedyna na świecie APLIKACJA CHRONIĄCA CAŁĄ RODZINĘ

Muzykoterapia – dźwięki, które leczą

Wyzwala pozytywne emocje, aktywizuje uczucia, pomaga się zrelaksować, uwalnia od stresu i uczy kontaktu z ludźmi. Nie bez powodu mówi się, że muzyka jest lekiem dla duszy i ciała. Leczenie dźwiękiem zyskuje na popularności i staje się wyjątkowo pożądaną formą terapii. Badania pokazują, że tego typu kuracja pozytywnie wpływa na układ krążenia, układ oddechowy i wegetatywny. Muzykoterapia – komu jest zalecana i na czym polega? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Początki muzykoterapii

Lecznicze właściwości muzyki znane były już w starożytności. Śpiew i granie na instrumentach były sposobem na wyrażenie swoich próśb o ochronę życia i zdrowia oraz wszelkich trosk. Z czasem tego typu rytuały zaczęły zyskiwać na popularności i stały się uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Stopniowy wzrost zarówno ciekawości, jak i świadomości wpływu muzyki na zdrowie, wśród badaczy zaowocował wypracowaniem nowych metod terapeutycznych oraz teorii dotyczących oddziaływania tego typu terapii na samopoczucie człowieka.

Muzykoterapia – terapia dla każdego

Muzykoterapia, czyli terapia muzyką, bazuje na leczniczym wpływie melodii na człowieka, wykorzystując wpływ ułożonych w sekwencję dźwięków na cielesną (somatyczną) i psychiczną sferę ludzkiego organizmu. Jak dowodzą badania, wywiera ona pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie – pomaga walczyć z lękami, depresją, poprawia samoocenę i zmniejsza bezsenność. Dodatkowo jest świetnym uzupełnieniem fizjoterapii. Mogą z niej korzystać wszyscy, bez względu na płeć, wiek, czy status społeczny.

Muzykoterapia relaksacyjna dziewczyny ze słuchawkami na uszach

Ćwiczenia związane z muzykoterapią

Muzykoterapię wykorzystuje się najczęściej w lecznictwie psychiatrycznym. Odpowiednio dobrane ćwiczenia związane ze śpiewem, słuchaniem, czy tworzeniem muzyki polegają na aktywizowaniu uczuć i wyzwalaniu nawet najgłębiej ukrytych w podświadomości człowieka wrażeń emocjonalnych i intelektualnych. Zajęcia bardzo często pozwalają pacjentom na improwizację, a co za tym idzie – otwarcie się na innych i pogłębianie relacji z drugą osobą. Celem tego typu ćwiczeń jest oczywiście nie tylko zabawa, czy redukowanie niepokoju i lęków. Muzykoterapia skutecznie pozwala wzmocnić wiarę we własne siły, poprawia samoocenę i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, pozwala na doskonalenie mowy, korygowanie nieprawidłowej postawy ciała, czy motywuje do aktywności poznawczej. 

Najczęściej stosowane techniki muzykoterapii

Najczęściej stosowanymi technikami w muzykoterapii są:

  • twórcza – związana z improwizacją wokalną, słowną, instrumentalną, czy muzyczno-ruchową;
  • relaksacyjna – polegająca na powtarzaniu ćwiczeń oddechowych, stosowana najczęściej w przypadku osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Zaliczamy do niej także wszelkie masaże relaksacyjne, które pozwalają pacjentowi się wyciszyć i rozluźnić spięte mięśnie;
  • technika aktywizująca – wszelkie ćwiczenia słuchowe, dotykowe, muzyczno-ruchowe, związane z poczuciem rytmu. Podczas zajęć śpiewa się piosenki, tańczy, czy muzykuje na instrumentach;
  • wyobrażeniowo-projekcyjna – polegająca na słuchaniu muzyki i ilustrowaniu jej słowami, czy opisywaniu jej charakteru. Pomaga wyrażać uczucia i uwolnić się od negatywnych emocji;
  • interpersonalna – na zajęciach pacjenci najczęściej naśladują dźwięki, prowadzą swobodne lub kierowane dialogi instrumentalne, a także ćwiczą pantomimę. 

Zajęcia z muzykoterapii mogą być prowadzone zbiorowo lub indywidualnie. Ich forma zależy przede wszystkim od rodzaju dolegliwości, objawów i przebiegu danej choroby.

Muzykoterapia wyobrażeniowa dziecka siedzącego na trawie i grającego na gitarze

Muzykoterapia indywidualna i grupowa

Muzykoterapia indywidualna pozwala skutecznie przezwyciężać lęki pacjentów i pomaga rozwijać ich twórcze zdolności. Terapia prowadzona w większym gronie może natomiast przypominać swego rodzaju psychoterapię grupową. Uczestniczące w niej osoby wzajemnie się wspierają i ustalają wspólne cele – dochodzi między nimi do interakcji. Wspólny śpiew, zabawy ruchowe, czy muzykowanie mają na celu jednoczyć i wyzwolić radość.

Funkcje muzykoterapii i dobór odpowiedniej muzyki

Leczenie muzyką to zabawa, uspokojenie i rozluźnienie organizmu, łagodzenie bólu, aktywizacja emocji, poprawa nastroju, czy dostarczenie pozytywnych przeżyć. Jeżeli chodzi o dobór muzyki, wbrew pozorom nie jest on taki prosty i zależy od wielu czynników. Ta sama melodia na jednych pacjentów może działać stymulująco, a na innych wcale. Czasem reakcja może okazać się zupełnie inna od pożądanej. Najczęściej jednak w muzykoterapii wykorzystuje się muzykę uspokajającą, o łagodnej linii melodycznej, z powolnym tempem. Duże znaczenie ma znajomość preferencji muzycznych pacjenta.

Muzykoterapia interpersonalna kobiety i mężczyzny tańczących obok siebie ze słuchawkami

Muzykoterapia dla seniorów

Leczenie muzyką może pozytywnie wpływać na seniorów cierpiących na choroby starcze. Metoda ta okazuje się wyjątkowo efektywna szczególnie w przypadku demencji. Bardzo często osoby starsze z chorobą otępienną mają problem ze snem. Dowiedziono naukowo, że odpowiedni rodzaj muzyki powoduje wyciszenie organizmu i przyspiesza zasypianie. Muzykoterapia zmniejsza napięcie emocjonalne, a także pomaga rozładować stres, np. poprzez krzyk, czy głośne mówienie – wszystko zależy od doboru melodii i celu, jaki chcemy osiągnąć.

Muzykoterapia, a demencja starcza

Muzykoterapia ma wpływ na poprawienie odczuć seniora podczas kąpieli. Starsze osoby cierpiące na demencję bardzo często odczuwają niechęć przed toaletą, ponieważ kojarzy im się ona z lękiem przed zimnem podczas wychodzenia z kąpieli lub odczuciem intensywnego gorąca przy zanurzaniu się w wannie. Skóra osoby starszej ma większą wrażliwość na bodźce ciepło-zimno – wszystko przez proces utraty jej funkcji ochronnych, który postępuje wraz z upływem lat u człowieka. Tego typu niepokój można łagodzić za pomocą muzyki kojarzącej się z wypoczynkiem i przywołującej pozytywne wspomnienia. Należy zadbać również o to, by w łazience seniora było ciepło, a woda nie była zbyt gorąca. Aby starsza osoba czuła się jak najbardziej komfortowo, kiedy wyjdzie z wanny, należy jak najszybciej osuszyć jej ciało.

Muzykoterapia dla starszej kobiety i mężczyzny tańczących tango

Lęki i depresja, czyli jak muzyka łagodzi emocje seniora

Leczenie odpowiednio dobraną muzyką skutecznie może pomóc w walce ze stanami lękowymi i depresją u osób starszych. Seniorzy cierpiący na tego typu schorzenia bardzo często są nerwowi, apatyczni i mają problemy z wyrażaniem swoich emocji. Wyciszenie, które daje im muzyka, wpływa bezpośrednio na ich samopoczucie – stają się spokojniejsi, nie ulegają tak łatwo emocjom i są w stanie przepracować lęki, które codziennie im towarzyszą. Terapia grupowa natomiast pozwala im lepiej komunikować się z otoczeniem, uczy współpracy i współdziałania z innymi osobami. Przebywanie w gronie innych seniorów zmniejsza poczucie wyobcowania i sprawia, że nie czują się tak bardzo samotni.

Jak muzykoterapia wpływa na seniora?

Leczenie muzyką stwarza seniorom warunki do głębokiego relaksu. Poprawia ich nastrój, pozwala skoncentrować się na pozytywnych myślach i mobilizuje do wyobrażania przyjemnych rzeczy, czy przywoływania miłych wspomnień. Muzykoterapia odwraca ich uwagę od bólu i lęku, dostarcza bodźce do rytmicznego oddychania i niesie pociechę. Pozwala przełamać barierę nieśmiałości i rozładowuje napięcie. Dobór odpowiedniej terapii oczywiście zależy od typu schorzenia, na jakie cierpi nasz Bliski. Przed jej zastosowaniem z całą pewnością warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi lub wybierze najlepszą metodę.

Inne sposoby pomocy seniorom z chorobami starczymi

Muzykoterapia to nie jedyny sposób, aby pomóc seniorowi w ciężkich chwilach. Osoby chore na demencję, czy depresję, bardzo często potrzebują naszej uwagi. Chcą czuć się potrzebne, wiedzieć, że dalej są dla nas ważne. Aby jeszcze lepiej zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo, warto podarować im narzędzia, które umożliwią jeszcze szybszą komunikację z bliskimi. Zegarek z GPS dla seniora lub Opaska S.O.S. z GPS dla osoby starszej to doskonały sposób na poprawę jakości życia tych, którzy są dla nas ważni. Dlaczego akurat te urządzenia? Ponieważ z powodzeniem mogą zastąpić odkładany co rusz w nowe miejsce telefon komórkowy. Dodatkowo, dzięki aplikacji Bezpieczny Senior, którą opiekun instaluje na swoim smartfonie, jesteśmy zawsze w stanie szybko określić miejsce pobytu naszego bliskiego, możemy wyznaczyć strefy bezpieczeństwa, czy sprawdzić historię lokalizacji. Urządzenia posiadają specjalne przyciski S.O.S. – w sytuacji kryzysowej, senior po użyciu takiego guzika wysyła alert na telefon swojego bliskiego, a ten, powiadomiony o niebezpieczeństwie, jest w stanie szybko zareagować i udzielić potrzebującemu niezbędnej pomocy. Urządzenia z GPS to nieoceniona pomoc w opiece nad osobami z demencją, depresją i innymi chorobami wieku starczego.

Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium