Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł
Ponad MILION bezpiecznych użytkowników aplikacji

Największe zagrożenia dla dzieci w XXI wieku

Żyjemy w XXI wieku, w dobie prężnie rozwijających się nowych technologii. Ułatwiają one nam w dużej mierze wykonywanie codziennych czynności w domu i poza nim. Internet stał się dla nas nieograniczonym źródłem wiedzy, przestrzenią socjalną i komercyjną. Kupujemy wszelkiego rodzaju towary przez sieć, zawiązujemy i odnawiamy przyjaźnie, a także korzystamy z wielu różnorodnych usług. Niestety internet oraz nowoczesne technologie mogą być również źródłem zagrożeń dla najmłodszych. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci we współczesnym świecie?

Cybernetyczne zagrożenia

Dzieci szybciej uczą się dziś obsługi smartfonów, tabletów i komputerów niż odręcznego pisania czy liczenia. Szybko nabywają umiejętności, które dla rodziców są skomplikowane. Dlatego nie mają problemu z zakładaniem np. kont na forach dyskusyjnych czy w social mediach. Samo w sobie nie jest to zgoła żadnym zagrożeniem, ale nigdy nie wiadomo, kto znajduje się po drugiej stronie komputera. Ani rodzice, ani tym bardziej dziecko nie mają pewności, czy osoba, z którą prowadzi ono dialog i zaprzyjaźnia się w cyberprzestrzeni, rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje.

Znane są przykłady, że dorośli mężczyźni podawali się np. za kilkunastoletnie dziewczynki, aby zwabić swoje ofiary do siebie i je skrzywdzić. Pedofilia jest problemem, który w szczególności zaczął rozwijać się właśnie dzięki internetowym forom dyskusyjnym i serwisom społecznościowym. W 2017 roku według ekspertów instytutu NASK – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – pojawiło się 14 tys. zgłoszeń materiałów pornograficznych z udziałem osób małoletnich w sieci. W ubiegłym roku policjanci podjęli aż 13 962 interwencji w sprawie podejrzanych treści, a co piąta z nich dotyczyła filmów z udziałem dzieci. Reszta to zdjęcia także osób nieletnich. Nie ma statystyk, które pokazywałyby aktywność pedofilów w internecie. Trzeba jednak założyć pesymistyczny scenariusz, że jest ich bardzo wielu, a każdy z nich może czyhać na nasze dziecko.

Dlatego rodzice powinni stale monitorować strony odwiedzane przez dziecko w sieci, blokować takie, na których absolutnie nie może się znaleźć, i sprawdzać, z kim i o czym rozmawia w internecie. Nie można dopuścić do tego, aby nasza córka czy syn potajemnie umawiali się z cyberprzyjaciółmi. Opuszczenie domu i pójście na spotkanie z taką osobą niestety może zakończyć się tragicznie.

Elementem zabezpieczającym nasze dziecko w każdej takiej sytuacji może być zegarek GPS z telefonem Locon. Wyposażony jest on w opcję nasłuchu tego, co dzieje się w otoczeniu naszego dziecka. Jeśli nie wiemy, z kim i o czym rozmawia na komunikatorze internetowym, możemy włączyć nasłuch otoczenia i to sprawdzić. W zegarku z GPS-em i telefonem możemy też ograniczyć liczbę kontaktów, a więc ludzi, którzy mogą wykonywać połączenia głosowe do naszego dziecka. Ono również nie będzie mogło dzwonić do nieznajomych nam osób z wykorzystaniem swojego smartwatcha.

Tylko teraz, specjalnie dla naszych czytelników, przygotowaliśmy promocję! Wpisz kod: BLOG10 i otrzymaj 10% rabatu. Uwaga! Kod ważny tylko do północy!

Dzieci grające na laptopach ze słuchawkami

Porwania najmłodszych

Ze statystyk Policji w 2016 roku w grupie wiekowej dzieci poniżej 13 roku życia zaginęło 1470 dzieci. Przyczyną zdecydowanej większości zaginięć często jest nieodpowiednia opieka, a jeśli giną nastolatki – brak należytego zainteresowania ze strony rodziców. Wynika z tego, że codziennie ginie w Polsce 4 dzieci poniżej 13 roku życia.

W 2016 roku zaginęło 490 dzieci w wieku od 0 do 6 lat, 980 dzieci w wieku od 7 do 13 lat i aż 5 476 dzieci w wieku od 14 do 17 lat. Pocieszające jest jednak to, że 95 proc. zaginionych dzieci w ciągu 7 dni trafia z powrotem do swoich domów. Czujność rodziców pozwala zapobiec zaginięciu dziecka czy jego porwaniu. Dziecko od najmłodszych lat musi być uczone zasad zachowania się wobec obcych osób, zwłaszcza takich, które je zaczepiają. W związku z licznymi zagrożeniami w XXI wieku, jakie czyhają na dzieci, należy poczynić zdecydowane kroki, aby przeciwdziałać zarówno zaginięciom, jak i porwaniom. Dzieci w wieku do lat 7 nie wolno pozostawiać samych na podwórku. Złym pomysłem będzie pozwolenie dziecku w tym wieku na samotne powroty do domu ze szkoły czy z przedszkola albo z zajęć dodatkowych. Stosunkowo prosta droga do domu, nawet taka licząca mniej niż 100 metrów, może okazać się niebezpieczna i nie chodzi tu tylko o kwestie przechodzenia przez jezdnię.

Na świecie nie brakuje przestępców bez skrupułów, którzy mogą na przykład porwać dziecko dla okupu czy celem jego wywiezienia za granicę. W takich przypadkach najważniejszym czynnikiem, który działa na niekorzyść rodziców, dziecka i służb wszczynających poszukiwania, jest czas. Im szybciej uzyska się informacje o tym, gdzie i z kim ostatnio widziane było dziecko, tym lepiej. Aby zminimalizować ryzyko problemów z odnalezieniem dziecka i uzyskać natychmiast dane o tym, gdzie w danym momencie się znajduje, warto je wyposażyć w lokalizator GPS.

Dziecko ze słuchawkami

Smartwatch wielofunkcyjny

Firma Locon oferuje rodzicom i ich pociechom lokalizatory GPS w zegarkach dla dziewczynek i chłopców. Na pierwszy rzut oka to niepozorne urządzenie, wyglądające jak elektroniczny zegarek. Nie wzbudzi podejrzeń ewentualnych porywaczy, a dziecko będzie miało w zasięgu ręki narzędzie pozwalające na wezwanie pomocy. Wystarczy, że naciśnie przycisk SOS, aby natychmiast wysłać alert o zagrożeniu do swoich rodziców i wszystkich zdefiniowanych wcześniej osób – w formie komunikatu w aplikacji mobilnej powiązanej z zegarkiem GPS albo SMS-ów czy emaili. W alercie będą dane dotyczące lokalizacji dziecka w momencie wysłania wiadomości.

Jeśli okaże się, że maluch nie wrócił ze szkoły do domu albo nie ma go na boisku, gdzie miał przebywać, lokalizator GPS może wygenerować jego dane lokalizacyjne po wysłaniu takiego żądania przez rodzica. Dowie się on nie tylko o miejscu, w którym jest dziecko, ale będzie mógł prześledzić drogę, jaką pokonało w danym czasie. To da obraz tego, w jakim kierunku zmierzają ewentualni porywacze. Nasłuch ze smartwatcha GPS także przydaje się w takich ekstremalnych sytuacjach, kiedy bezpieczeństwo dziecka jest mocno zagrożone. Więcej o odpowiedniej kontroli rodzicielskiej dowiesz się z naszego artykułu!

Pamiętaj o rabacie na wszystkie produkty Bezpiecznej Rodziny! Wpisz w zamówieniu kod: BLOG10 i otrzymaj rabat 10%!
Uwaga! Kod ważny tylko do północy!

Poznaj zegarek wodoodporny GPS dla dzieci GJD.03!

[product id="51, 99, 224" limit="3" slider="true"]
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium