Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł
Ponad MILION bezpiecznych użytkowników aplikacji

Bliżej szkoły – czyli jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?

Wraz z wiekiem dziecka i rozpoczęciem roku szkolnego, przychodzi czas na podjęcie wielu trudnych decyzji. Wśród nich rodzice muszą zadecydować na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoją pociechę tak, aby były bliżej szkoły. Przed zapisaniem swojej pociechy, wybierając dla niej najlepiej warto pamiętać:

 • nie przesadzać z zajęciami, dać dziecku czas na adaptację,
 • nie warto wysyłać dziecko na zajęcia dodatkowe bliżej szkoły kosztem spędzania czasu z rodziną,
 • zajęcia powinny być przyjemnością, a nie przymusem,
 • warto szukać zajęć bliżej szkoły, które pozwolą dziecku na własną inicjatywę, kreatywność i dobrą zabawę,
 • “zwykłe” zajęcia typu plastyka, muzyka czy angielski są lepsze niż „nowoczesne techniki” szybkiego uczenia się,
 • nie ma dowodów, iż dodatkowe zajęcia wpływają na rozwój dziecka, przemęczenie zbyt dużą ilością zajęć może być powodem utrudnienia/zwolnienia rozwoju. Pamiętaj o wolnym czasie dziecka.

Bliżej szkoły - bliżej rówieśników

W wieku szkolnym najważniejszym zadaniem rozwojowym nie jest nauka, lecz nawiązywanie relacji z grupą rówieśniczą oraz budowanie własnej tożsamości. Często dzieci szybko zapalają się do zajęć dodatkowych bliżej szkoły, tylko ze względu na obecność na nich kolegi lub koleżanki, a ich zapał maleje z każdym kolejnym spotkaniem. Warto przygotować się na sytuację, w której dziecko będzie próbować i zmieniać zajęcia dodatkowe, które służą poznawaniu własnego siebie i wypróbowaniu jak największej liczby możliwości. Tylko metodą prób i błędów młody człowiek jest w stanie dowiedzieć się co lubi, co mu się podoba i co go pasjonuje. Jeśli dziecko zapala się do wybranych zajęć dodatkowych warto wspierać jego wybór. Dziecko oprócz nauki w szkole i zajęć dodatkowych bliżej szkoły musi mieć również czas:

 • na odpoczynek, zwłaszcza w ruchu i na świeżym powietrzu,
 • na zabawę i aktywności, jazdę na rowerze,
 • na nudzenie się, leniuchowanie, rozmyślanie,
 • na podtrzymywanie relacji z rówieśnikami,
 • na bliski i pozbawiony pośpiechu kontakt z rodzicami.

Bliżej szkoły dziewczynka w sali

Zajęcia dodatkowe bliżej szkoły metodą DRAMA

DRAMA to metoda nauczania i wychowania bliżej szkoły dedykowana ogólnemu rozwojowi uczniów, przy jednoczesnym przygotowaniu ich do odgrywania ról społecznych w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Dzięki indywidualnemu podejściu metoda ta sprzyja rozwijaniu najbardziej pożądanych cech osobowości małego człowieka. Rozwija samodzielność w myśleniu, kreatywność, kształci umiejętność dialogu, aktywność emocjonalną i pozwala na samodzielne dochodzenie do wniosków i posiadania wiedzy. DRAMA pojmowana jest jako:

 • metoda całościowego rozwijania osobowości,
 • metoda przygotowania do życia w społeczeństwie i samodzielności,
 • metoda dydaktyczna wspomagająca uczenie przedmiotów szkolnych,
 • metoda odkrywania, rozwijania i kształcenia uzdolnień artystycznych, w tym aktorskich i literackich,
 • metoda tworzenia spektakli szkolnych,
 • utwór dramatyczny,
 • spektakl teatralny,
 • wielogodzinne działania parateatralne o charakterze edukacyjnym.

Najlepsze zajęcia dodatkowe dla dzieci bliżej szkoły w Warszawie

Decydując się na zajęcia dodatkowe bliżej szkoły, przedstawiamy sprawdzone i polecane przez inne dzieci i rodziców miejsca w których, pociechy chętnie uczestniczą.

Wybraliśmy miasto Warszawa ze względu na szeroki wachlarz możliwości programowych:

 1. Flob a dob — klub edukacyjny dla dzieci z szeroką ofertą zajęć od 3 lat w górę. Na szczególną uwagę zasługują zajęcia z plastyki, przedsiębiorczości i montażu video dla dzieci.
 2. Planeta Robotów — interaktywne zajęcia z LEGO robotyki i Programowania, pobudzające kreatywność i nieszablonowe działania. Warsztaty dopasowane są do wieku uczestników, między 6 a 12 rokiem życia.
 3. ence.pence Dom Rozwoju — w domowej atmosferze, każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Wśród zajęć do wyboru jest: gimnastyka korekcyjna, fizjoterapia z elementami capoeiry i akrobatyki, warsztaty kulinarne, pantomima i zajęcia teatralne. Idealne dla dzieci w wieku 6-10 lat.
 4. Mamy Dom — miejsce stworzone w duchu metody nauczania DRAMA. Stworzony do bezpiecznej nauki i rozwoju w zgodzie z samym sobą. Warsztaty obejmują zajęcia, w których błąd jest podstawą do wiedzy.
 5. Kultura Fizyczna — rodzinne studio ruchu stworzone przez mamy. Przestrzeń wykorzystana na zajęcia z jogi, gimnastyki korekcyjnej, tańca i baletu.
 6. Klockownia Centrum Edukacji i Zabawy — oprócz sali zabaw wyróżnia się całą gamę warsztatów stworzonych przez pedagogów z myślą o samorozwoju maluchów. W ofercie znajdziemy warsztaty: detektywistyczne, intuicyjno-geometryczne, językowe, matematyczne, sensoryczne, zajęcia z robotyki i języka angielskiego.
 7. Little Chef — miejsce, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje kulinarne pasje już od 4 roku życia.

Często w większych miastach można znaleźć grupy dla mam i dzieci, w których uzyskamy wszelkie niezbędne informacje o warsztatach i zajęciach dodatkowych bliżej szkoły w danym regionie. W Warszawie istnieje Dziecięca Mapa Warszawy, czyli mama i dziecko w stolicy.

Grafika przedstawiające dzieci idące do szkoły

Bezpieczeństwo na zajęciach dodatkowych bliżej szkoły — gdzie jest dziecko?

Zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe bliżej szkoły musimy mieć na uwadze jego bezpieczeństwo. Okres jesienno- zimowy to czas, w którym szybko robi się ciemno, a zajęcia dodatkowe potrafią kończyć się o po 19. Nie zawsze jesteśmy w stanie zawieźć i odebrać naszą pociechę z zajęć. Aby mieć pewność, gdzie jest nasze dziecko, warto zainwestować w zegarek GPS. Zegarek z wbudowanym GPS to nie tylko kontrolowanie lokalizacji, w jakiej nasze dziecko przebywa w czasie rzeczywistym, to również poczucie bezpieczeństwa, możliwość sprawdzania tras, cichy podsłuch otoczenia oraz możliwość dzwonienia i odbierania połączeń głosowych. Niezależnie od tego, jakie zajęcia wybierzecie wspólnie z dzieckiem, pamiętajcie, aby liczba zajęć również tych bliżej szkoły była ograniczona, a pozostały czas spędzony w rodzinnym gronie.

Rodzic bliżej szkoły

Poczucie wartości naszego dziecka, wiara we własne siły, otwartość na ludzi, czy chęć do podejmowania najróżniejszych działań związanych z rozwojem pasji, w dużej mierze zależy od pozytywnych doświadczeń związanych ze szkołą. Aby dziecko mogło śmiało, z radością bez obaw patrzeć w przyszłość potrzebny jest mu dobry start. Wiara we własne możliwości pozwoli mu uwierzyć, że poradzi sobie z napotkanymi trudnościami losu. W całym tym procesie nie może zabraknąć najważniejszych dla dziecka osób, czyli rodziców. Im bliżej szkoły będą opiekunowie, tym większy młody człowiek zyska spokój. Oparcie bliskich jest we wczesnych latach rozwoju bowiem wyjątkowo ważną kwestią.

Tablica szkolna, a nie namalowane dzieci z ołówkiem oraz literki abc

Co rodzice mogą zrobić, by być bliżej szkoły i wspierać swoje dziecko?

Sformułowanie bliżej szkoły w tym przypadku oznacza włączenie rodziców w cały proces wychowawczo-dydaktyczny i nawiązanie jak najbardziej efektywnej współpracy na linii szkoła – opiekun. Przekazywanie dobrych nawyków w domu i w życiu codziennym to podstawa, jednak obecność rodzica w szkole (w zakresie ustalonym z gronem pedagogicznym), może przyczynić się do lepszej adaptacji dziecka w miejscu innym niż dom. Aby rodzic miał poczucie, że faktycznie jest bliżej szkoły i ma wpływ na rozwój i edukację swojej pociechy, warto, by zastanowił się, w jaki sposób może brać czynny udział w szkolnym życiu dziecka. Sposobów jest kilka.

Co rodzic może robić w szkole?

Już na samym początku roku szkolnego, na pierwszym zebraniu rodziców i wychowawcy, wybierana jest grupa opiekunów, którzy bardziej niż inne mamy i ojcowie mają pomóc nauczycielowi. Warto wziąć udział w tego typu inicjatywie, ponieważ właśnie dzięki temu, rodzic może być bliżej szkoły i na bieżąco śledzić, co dzieje się w klasie jego dziecka. Intensywna współpraca związana z wszelkimi kulturalnymi wydarzeniami, czy wycieczkami, włączenie rodziców w proces dydaktyczno – wychowawczy, czy wspólne budowanie dobrej atmosfery, powinny być priorytetem nie tylko nauczyciela, ale także każdego opiekuna.

Czego oczekuje nauczyciel?

Pomoc, którą może zaoferować rodzic w trakcie edukacji szkolnej swojego dziecka może być naprawdę nieoceniona dla nauczyciela. Wspólne tworzenie odpowiednich warunków do jak najlepszego rozwoju dziecka, wspólne pokonywanie trudności wychowawczych i dydaktycznych, budowanie poczucia bezpieczeństwa – sam pedagog, mając w klasie kilkudziesięciu uczniów, często może po prostu nie poświęcić każdemu z nich tyle uwagi, ile by chciał. Dlatego tak ważne jest, by rodzic w miarę możliwości był blisko szkoły i potrzeb swojej pociechy. To istotne, by znał nauczycieli swojej pociechy, by darzył ich zaufaniem i szacunkiem. Dziecku ułatwi to edukację, a nauczycielowi jeszcze lepsze kształcenie ucznia.

Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium