JEDYNA taka usługa w Polsce
Zaufali nam:
Zaufali nam:

Ile trzeba wydać na dobry zestaw Smart Home?

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu systemy inteligentnego domu były raczej jedynie ideą, której nie dało się zrealizować z racji braku odpowiedniej technologii. Około 10 lat temu inteligentny dom kojarzony był raczej z fanaberią i zbędnym gadżetem. Ostatnich kilka lat to jednak prawdziwy boom na tego typu rozwiązania. Już od 2020 roku natomiast wszystkie nowe budynki posiadać będą specjalną instalację elektryczną, która umożliwi tego typu instalacje. Człowiek kocha wygodę, a rynek nie znosi próżni. Zainteresowanie domami inteligentnymi jest dziś większe, niż kiedykolwiek dotychczas i nadal rośnie.

             Na inteligentny dom składają się systemy zarządzania i sterowania takimi elementami jak: oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, parking i garaż, urządzenia audio-video i wiele innych, dostosowanych do potrzeb klientów.

Wbrew powszechnej opinii nie chodzi jedynie o kwestię wygody w użytkowaniu domu, ale przede wszystkim o jego bezpieczeństwo i ekonomię. Na rynku do wyboru jest cała gama czujników, których zadaniem jest informowanie nas w formie alertu o niebezpiecznych sytuacjach w domu. Znajdziemy również instalacje pozwalające na przykład na automatyczne obniżanie temperatury po naszym wyjściu z domu, co oczywiście przełoży się na oszczędne dysponowanie energią. W domach inteligentnych nie może brakować udogodnień, które sprawiają, że życie jest po prostu przyjemniejsze. Inteligentne systemy mogą bazując na naszej lokalizacji przygotować nam kawę, która będzie gotowa, gdy tylko wrócimy z pracy, a nawet dostosować muzykę, klimatyzację i oświetlenie, zależnie od tego, kto z mieszkańców wchodzi właśnie do domu.

 

Ile kosztuje system inteligentnego domu?

             Tego typu instalacje są dziś chętnie montowane nawet w budownictwie jednorodzinnym czy też w nowych mieszkaniach od dewelopera. Aby dom był inteligentny w pełnym tego słowa znaczeniu będziemy potrzebowali specjalnych urządzeń, wyposażenia i oczywiście oprogramowania sterującego. W podstawowych pakietach koszt pełnej instalacji rozpoczyna się od około 200 zł / m2. Oczywiście jest to cena bardzo orientacyjna, ale przyznać trzeba, że nie jest ona zaporowa, bowiem już za kilkanaście tysięcy złotych ze zwyczajnego mieszkania o rozmiarze 60 metrów, możemy stworzyć inteligentne miejsce, które będzie sterowało za nas roletami, ogrzewaniem, oświetleniem i zapewni nam bezpieczeństwo i komfort o jakim zawsze marzyliśmy. W przypadku większych domów koszt podstawowych wersji inteligentnego domu to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Będzie on uzależniony zarówno od kwestii technicznych (instalacja elektryczna), jak również od naszych indywidualnych wymagań. W przypadku bardziej rozbudowanych systemów całościowo musimy liczyć się z wydatkami nawet 500 zł / m2 i więcej.

 

 

Czy może być taniej?

             Jak wspomnieliśmy na wstępie, rynek nie znosi próżni. Zatem w przyszłości na pewno będzie taniej. Już dziś jednak nie musimy zamawiać kompleksowych rozwiązań o najwyższym zaawansowaniu technologicznym. Sprytne podejście, przemyślane zakupy i wybranie dobrych pakietów czujników z centralkami może okazać się również trafionym pomysłem na unowocześnienie domu, sprawienie by był dla nas bezpieczniejszy i wygodniejszy. Systemy czujników Smart HOME są doskonałą alternatywą wszędzie tam, gdzie nie możemy lub nie chcemy zdecydować się na w pełni inteligentny dom. Mądrze zestawiając tego typu czujniki i inne urządzenia bez trudu będziemy mogli stworzyć coś więcej niż tylko namiastkę inteligentnego domu. Jest to bardzo pozytywne rozwiązanie, które dodatkowo będziemy mogli zainstalować praktycznie wszędzie, niezależnie od rodzaju instalacji elektrycznej czy wyposażenia domu.

 

[product id="136, 134, 224" limit="3" slider="true"]
Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium