JEDYNA taka usługa w Polsce
Zaufali nam:
Zaufali nam:
Małe psy – dla kogo i jak zajmować się zwierzakiem

Małe psy – dla kogo i jak zajmować się zwierzakiem

Własny zwierzak to mnóstwo frajdy, ale także spora odpowiedzialność. Decydując się na przygarnięcie szczeniaka warto wiedzieć, jakie obowiązki czekają nowego właściciela. Jeszcze większą uwagę należy zachować wówczas, gdy decydujesz się na adopcję psa dla dzieci. Jakie są małe psy? Na co zwrócić uwagę? Zdradzamy, jak przygotować się na przygarnięcie małego psa, aby zapewnić mu szczęśliwy i bezpieczny dom.

Małe psy, duże obowiązki

Zdaje się, że czasy, w których zwierzęta były częstymi podarunkami na święta i urodziny już mijają. Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że ludzie decyzję o zwierzaku w domu podejmują bardziej skrupulatnie. Ma to szczególnie duże znaczenie zwłaszcza, gdy pojawia się pomysł adopcji kota lub psa dla dziecka. Należy pamiętać, że nawet najsłodszy pupil wiąże się ze sporą ilością obowiązków, dlatego poszukując psów dla dzieci trzeba wziąć pod uwagę to, czy będą one w stanie im podołać. Przed podarowaniem małego psa dziecku warto przeprowadzić z pociechą rozmowę na temat opieki nad zwierzakiem, jak o niego dbać i jak go chronić przez zaginięciem. To najlepszy sposób by ocenić poziom wiedzy dziecka na temat prawidłowego zajmowania się czworonogiem.

Kilkuletnia dziewczynka w różowej bluzie i ciemno zielonych spodniach trzyma na smyczy małego czarnego buldoga, stojąc z nim w sklepie między półkami z akcesoriami dla zwierząt

Rasowe, małe psy dla dzieci – idealny wybór?

Czy małe psy są idealne dla każdego? Wiele osób sądzi, że szczeniak to najlepszy możliwy wybór, jeśli rodzina zastanawia się nad adopcją psa. Gdy w domu są dzieci, przygarnięcie małego zwierzaka przychodzi na myśl niemal automatycznie – szczeniaki postrzegane są jako „prostsze” w wychowaniu niż dorosłe psy, które mają własne przyzwyczajenia. W rzeczywistości wiele zależy od charakteru zwierzęcia, a nie tylko jego wieku. Istnieją rasy, które są polecane jako idealne psy dla dzieci ze względu na łagodność i dużą cierpliwość. Należą do nich m. in.:

 • Nowofundland,
 • Berneński pies pasterski,
 • Owczarek podhalański,
 • Bokser,
 • Beagle,
 • Cavalier king charles spaniel,
 • Samojed,
 • Buldog francuski.

Nie oznacza to jednak, że poczciwy kundelek nie będzie dobrym wyborem do domu, w którym mieszka dziecko. Każdemu szczeniakowi – niezależnie od tego, czy jest rasowy – należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi, które posłużą jego wychowaniu i przysposobieniu do życia w nowym miejscu. Warto pamiętać, że decydując się na adopcję psa nie trzeba koniecznie brać pod uwagę tylko szczeniąt – schroniska są pełne kilkuletnich zwierzaków, które potrzebują kochającego domu, a jednocześnie cechują się łagodnymi charakterami.

Pierwszy pies dla dziecka – nauka obowiązkowości

Gdy zwierzak znajdzie się już w Waszym domu, po salwach radości powinien przyjść moment na ustalenie obowiązków, których będzie podejmowało się dziecko. Jakie czynności może (a nawet powinien) wykonywać kilkulatek, który stał się właścicielem psa?

 • Dziecko może wyprowadzać psa na spacer pod okiem rodzica. Jeśli już zna się na obsłudze zegarka powinno pilnować pór, w których piesek powinien zostać wyprowadzony.
 • Pod kontrolą rodzica dziecko może podawać psu karmę w odpowiednich ilościach.
 • W przypadku małych psów długowłosych, niezwykle ważną czynnością jest ich regularne czesanie. Maluch może uczestniczyć w tym zadaniu.
 • Z psem trzeba się bawić odpowiednimi zabawkami przystosowanymi dla psa
 • Bezpieczna zabawa z psem jest jak najbardziej wskazana – w szczególności na świeżym powietrzu.

Małe psy – jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Każdy, kto choć raz był właścicielem szczeniaka wie, że wszędzie go pełno. Niezależnie od tego, jakiej rasy jest pies, we wczesnym okresie życia jest bardzo żywiołowy i ciekawski – do jego opieki należy więc podchodzić nieco podobnie, jak do wychowania dziecka. Trzeba zadbać nie tylko o spacery i pełną miskę, ale i jego bezpieczeństwo. Zanim mały pies nauczy się komendy „do nogi” minie dłuższy czas, dlatego spacery po mieście muszą odbywać się w towarzystwie smyczy. Pieska można z niej spuścić wyłącznie na otwartej, bezpiecznej przestrzeni, takiej jak np. polana. Niestety, ciekawość może doprowadzić do tego, że mały pies oddali się od właściciela za bardzo. Szczeniaki nie są w stanie znajdować drogi powrotnej tak skutecznie, jak dorosłe psy, dlatego warto zatroszczyć się o ich właściwe zabezpieczenie przed zaginięciem.

Małe psy, czyli dziewczynka ubrana w różową bluzkę w białe paski i jasne spodnie w konie, biegnie po trawie obok małego białego psa, który w buzi trzyma zieloną piłkę

Lokalizator GPS – idealny dla małych psów

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie małego psa przed zagubieniem jest przymocowanie do obróżki małego lokalizatora GPS dla psa. Dzięki niemu w dowolnym momencie sprawdzisz, gdzie znajduje się zwierzak i będziesz mógł pospieszyć mu na ratunek. Lokalizator dla zwierzaka dostępny w sklepie Bezpieczna Rodzina waży jedynie 118 gramów, dzięki czemu nawet mały pies nie odczuje dyskomfortu nosząc go na szyi. Małe urządzenie łączy się z telefonem właściciela, który w aplikacji mobilnej Bezpieczne Zwierzę może sprawdzić miejsce pobytu pieska, a także to, w jakich okolicach przebywał niedawno. Dodatkowo, lokalizator oferuje funkcję nasłuchu otoczenia oraz przycisk SOS, który może uruchomić znalazca psa. GPS dla psa znajduje się w solidnej, gumowej obudowie, dzięki czemu jest w pełni odporny na psie ząbki i zabawy w terenie.

Psy dla dzieci – radość przez odpowiedzialność

Decydując się na przygarnięcie małego psa, wraz z dzieckiem wcześniej zaopatrz się w niezbędne akcesoria – w tym lokalizator GPS dla zwierzaka. Wtedy opieka nad nowym członkiem rodziny będzie czystą radością! Zanim jednak wybierzecie się do schroniska, czy zdecydujecie się na zakup rasowego czworonoga, przeanalizujcie wszystkie za i przeciw. 

 

[product id="56, 63, 224" limit="3" slider="true"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium