Rasy psów

Buldog angielski

Buldog angielski

Buldog angielski – krwawa przeszłość

Rasa pochodzi z Anglii i ma krwawą przeszłość. Początkowo była wystawiana do walk z mastifami. Dziś jednak Buldog tylko nieznacznie przypomina wyglądem swoich przodków. A cała zaciekłość, którą okazywał w zagrodach? Przepadła na dobre. Mimo jego wciąż okrutnego wyglądu, trudno byłoby znaleźć psa o słodszym, bardziej kochającym usposobieniu. Dziś są łagodnymi towarzyszami kochającymi dzieci i wszystkich dookoła. Krótki spacer i drzemka na sofie to właśnie ulubiona rozrywka tych psów.

Mimo rysunków przedstawiających je jako okrutne psy, dzisiejsze buldogi są hodowane tak, aby były czułe i życzliwe. Są rzeczywiście stanowcze i odważne, ale nie chcą walczyć. Często mają w sobie wiele spokoju. Chociaż są przyjazne i zabawne, mogą być nieco uparte i nadopiekuńcze wobec swoich rodzin – one bardzo kochają ludzi, którzy zwracają na nie uwagę i nie cieszą się niczym więcej niż wspólnym czasem, a zwłaszcza chrapaniem na Twoich kolanach.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Wygląd i budowa

Ciężko jest pomylić buldoga angielskiego z inną rasą. Psy te są średniej wielkości o grubym, nisko zawieszonym ciele. Ich głowa z krótkim pyskiem jest masywna i kwadratowa. Mają szerokie ramiona i klatkę piersiową oraz grube, mocne kończyny. Chociaż buldogi znajdują się nisko nad ziemią, to są szerokie i muskularne. Ich duże głowy mają policzki sięgające do boków oczu, a skóra na czole powinna mieć gęste zmarszczki. Buldog angielski ma opadającą górną wargę, a dolną szczękę ma wysuniętą do przodu, co oznacza, że jego dolne zęby wystają dalej niż górne zęby. Szczęki Buldoga są masywne i mocne, przeznaczone do chwytania przeciwnika i mocnego trzymania. Mają okrągłe, ciemne oczy. Ich uszy są małe i cienkie, lekko zagięte.

Muskularne ciało Buldoga prowadzi go do charakterystycznego chodu. Ponieważ jego krępe nogi są osadzone w każdym rogu jego ciała, porusza się jak kaczka. Ze względu na to, że ramiona są znacznie szersze, niż ich tył ciała i mają tak duże głowy, samicom trudno jest rodzić bez pomocy. Większość z nich musi mieć cesarskie cięcie, dlatego hodowla buldoga jest kosztowną propozycją.

Buldog angielski waży od 21 do 27 kilogramów.

Buldog angielski z nadajnikiem GPS dla psa locon dog

Kolor płaszcza i pielęgnacja

Sierść Twojego Buldoga powinna być prosta, krótka, o delikatnej teksturze, gładka i błyszcząca. Ma miękką, luźną skórę, szczególnie na głowie, szyi i ramionach. Jego głowa jest pokryta grubymi zmarszczkami i ma dwie luźne fałdy na gardle (od szczęki do klatki piersiowej), które tworzą podgardle.

Buldogi występują w różnych maściach: rudy pręgowany, jednolity biały, czerwony, płowy lub bladokremowy do jasnożółtego, bladożółty lub żółtoczerwony lub duże łaty w dwóch lub więcej kolorach. Jednolita czerń nie jest powszechna i niezbyt podziwiana.

Raz w tygodniu szczotkuj gładką, cienką, krótkowłosą sierść Buldoga za pomocą szczotki o twardym włosiu. Codziennie przecieraj pysk wilgotną szmatką, aby oczyścić wewnętrzne zmarszczki. Pamiętaj, aby całkowicie wysuszyć wnętrze zmarszczek po ich umyciu. Niektórzy sugerują wycieranie zmarszczek chusteczkami dla niemowląt z lanoliną i aloesem. Jeśli skóra Twojego Buldoga jest podrażniona wewnątrz zmarszczek, poproś weterynarza o kojącą maść. Po oczyszczeniu zmarszczek umyj nos Buldoga angielskiego i nałóż na niego wazelinę, aby był miękki, nie wysychał i nie łuszczył się. Inne potrzeby związane z pielęgnacją obejmują pielęgnację paznokci i higienę zębów.

Buldog angielski – psi leniuszek

Buldog jest popularnym psem, ale nie jest dla każdego. Jest zaskakująco ciężki jak na swój rozmiar, a jeśli chcesz go zabrać go do weterynarza, może to być wyzwanie. W domu Buldogi są zwykle nieaktywne i wolą spać, aż nadejdzie pora ponownego jedzenia. Kochają dzieci, ale nie spodziewaj się, że będą spędzać godziny na gonieniu piłki lub bieganiu z nimi na podwórku. Twój Buldog angielski może przez chwilę zaangażować się w taką zabawę, ale potem znajdziesz go z powrotem u swojego boku, najchętniej na kanapie.

Buldog angielski na smyczy na spacerze

Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o tej rasie

  • Buldogi mogą być uparte i leniwe. Może nie być zbyt entuzjastycznie nastawiony do wychodzenia na spacer, jednak ważne jest, żeby codziennie ćwiczył dla zachowania dobrej formy.
  • Nie tolerują ciepła i wilgoci. Kiedy Buldog angielski jest na zewnątrz, obserwuj go uważnie pod kątem oznak przegrzania i natychmiast zabierz go do środka, jeśli zauważysz niepokojące objawy. Niektórzy właściciele umieszczają baseny dla dzieci wypełnione wodą w zacienionym miejscu, aby ich buldogi mogły leżeć podczas upałów.
  • Sapią, parskają i chrapią oraz są podatne na bezdech senny.
  • Buldogi są znane z wzdęć. Jeśli ten problem wydaje się nadmierny, porozmawiaj ze swoim weterynarzem.
  • Buldogi są łakomczuchami i przejadają się, jeśli mają szansę. Ponieważ łatwo przybierają na wadze, mogą szybko stać się otyłe, jeśli nie będą miały stały dostęp do jedzenia.

Historia

Buldog angielski jest dziś psem zupełnie innym, niż jego przodkowie. Pochodząca od starożytnych psów typu mastiff, rasa została w całości opracowana w Anglii. Pierwsza wzmianka o rasie pojawiła się w 1500 roku. Te wczesne buldogi były wyższe i cięższe i zostały wyhodowane, aby być szczególnie biegłe w tym krwawym sporcie – walki z bykami. Wysoka tolerancja buldoga angielskiego na ból została opracowana w celu zwiększenia jego zdolności do osiągania doskonałych wyników w walkach. Podobno nawet zmarszczki na jego głowie miały mu to ułatwiać. Po wielu latach kontrowersji w 1835 roku zakazano tego i wielu uważało, że rasa zaniknie, ponieważ nie miała już celu. W tamtym czasie Buldog angielski nie był czułym towarzyszem.

Wiele osób podziwiało wytrzymałość, siłę i wytrwałość tego psa. Ci pasjonaci zdecydowali się zachować wygląd i wyhodować rasę o słodkim, łagodnym temperamencie.

Pierwsza wystawa psów rasowych, na której można było pokazywać buldoga, odbyła się w Birmingham w Anglii w 1860 roku, a rok później przedstawiciel tej rasy, imieniem King Dick, zdobył pierwsze miejsce. Jeden z jego potomków, został później opisany jako „bliski doskonałości”.

Przemyślane praktyki hodowlane

Buldog angielski jest triumfem ludzkiej zdolności do przemodelowania całej rasy i uczynienia z niej czułego towarzysza, dzięki przemyślanym praktykom hodowlanym. W XIX wieku m.in. w Rzymie nie można było chodzić z nimi po ulicach, nawet na smyczy ze względu na ich okrucieństwo, a jednak kilka lat później Buldog angielski stał się znany jako jeden z najbardziej przyjaznych i najspokojniejszych psów. Wszystko dlatego, że niektórzy oddani hodowcy mieli cierpliwość, wiedzę i wizję tego, czym rasa może być w najlepszym wydaniu.

Lokalizator gps dla psa locon dog i Buldog angielski

Osobowość

Towarzyski i słodki, ale znany z odwagi, która czyni go doskonałym stróżem. Buldog angielski jest pieszczochem, a nie wojownikiem. Dostojny z upartą naturą, przyjazny, niefrasobliwy, a dodatkowo dogaduje się z innymi zwierzętami – prawie idealny! Buldogi zwykle nie szczekają. Zwykle sam ich wygląd wystarczy, aby odstraszyć intruzów. Według American Kennel Club (AKC) usposobienie buldoga powinno być „równe i uprzejme, stanowcze i odważne (a nie złośliwe, ani agresywne).

To psy idealne dla osób starszych, na emeryturze i rodzin z małymi dziećmi. Nie są specjalnie wymagające, nie mają ogromnego zapotrzebowania na ruch i doskonale odczytują nastroje domowników. Kiedy czworonóg zobaczy, że jesteś smutny, przygnębiony, coś cię martwi, zaraz pospieszy na ratunek. Z Buldogiem nie sposób się nudzić. Właściciele tych przeuroczych psiaków często mawiają, że zwierzęta mają bardzo cyrkową osobowość i potrafią rozbawić ich do łez. Są prawdziwymi towarzyszami człowieka i wiernymi przyjaciółmi. Jeżeli spostrzegą, że ich właściciele lub dzieci właściciela są zagrożone, natychmiast staną w ich obronie. Niestety, rasa nie ma szczególnych predylekcji do obrony. W niektórych osobnikach drzemie wprawdzie instynkt stróża, niemniej nie jest to cecha typowa dla rasy.

Buldog angielski – symbol siły i odwagi

  • Reputacja Buldoga angielskiego jako zuchwałego i walecznego sprawiła, że XIX-wieczny naukowiec Thomas Henry Huxley otrzymał przydomek „Buldog Darwina” za swoją rolę otwartego obrońcy i rzecznika teorii ewolucji Karola Darwina.
  • Nieżyjący już angielski zapaśnik Davey Boy Smith nazywał się „The British Buldog” i często przyprowadzał na ring swoego psa tej rasy o imieniu Matilda.
  • Buldog jest oficjalną maskotką Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.
  • Trzydzieści dziewięć amerykańskich uniwersytetów używa Buldoga jako swojej maskotki, w tym Georgetown, Butler, CSU Fresno State, Drake, Gonzaga, North Carolina A&T, Mississippi State, Louisiana Tech, Yale, Cytadela, South Carolina State, Georgia, Uniwersytet w Redlands, oraz University of Minnesota Duluth.
  • Buldog angielski to oficjalna maskotka chorwackiej grupy ultras Bad Blue Boys, która wspiera klub piłkarski GNK Dinamo Zagrzeb.
  • Reprezentacja Australijskiej Ligi Rugby Canterbury-Bankstown ma Buldoga jako swój emblemat i maskotkę.

    Buldog angielski siedzący przy drzwiach

Zdrowie

Niestety wyjątkowa budowa ciała i głowy Buldoga sprawia, że jest on podatny na problemy zdrowotne, zwłaszcza oddechowe i stawowe. Jeśli nie mają wystarczającej ilości ćwiczeń, mogą szybko nabrać nadwagi. Zbyt duża waga obciąża ich organizm i może pogłębić istniejące problemy zdrowotne. Buldog angielski może mieć wiele problemów zdrowotnych. Są cudownymi psami, ale upewnij się, że masz możliwości i chcesz uważnie monitorować ich stan zdrowia i stać Cię na wszelkie potrzebne im leczenie.

  • Cherry Eye – jest to stan, w którym gruczoł pod trzecią powieką wystaje i wygląda raczej jak wiśnia w kąciku oka. Może wymagać chirurgicznego wycięcia.
  • Entropion – stan, w którym rzęsy skręcają się do wewnątrz i ocierają się o oko, powodując podrażnienie. Może to wymagać operacji.
  • Odwrócone kichanie – to nie jest tak naprawdę problem zdrowotny, ale generalnie występuje, gdy płyny nosowe kapią na miękkie podniebienie buldoga, powodując jego zamknięcie. Na szczęście, brzmi to dużo gorzej, niż jest w rzeczywistości. Spróbuj uspokoić buldoga, głaszcząc jego gardło i powinno to szybko minąć.
  • Zespół brachycefaliczny – to zaburzenie występuje u psów z krótkimi głowami, zwężonymi nozdrzami lub wydłużonymi miękkimi podniebieniami. Ich drogi oddechowe są w różnym stopniu zatkane i mogą powodować od głośnego lub utrudnionego oddychania po całkowite zapadnięcie się dróg oddechowych. Psy z zespołem brachycefalicznym często sapią i parskają. Leczenie różni się w zależności od stanu i obejmuje terapię tlenową, a także operację poszerzania nozdrzy lub skrócenia podniebienia.
  • Trzęsienie głową – przypomina to napad, ale dotyczy tylko głowy. Jest to postrzegane jako mimowolne potrząsanie głową na boki lub w górę i w dół. Może to być związane ze stresem i niskim poziomem cukru we krwi. Hodowcy często sugerują podanie psu trochę miodu lub odwrócenie uwagi, aby powstrzymać drżenie. Jeśli drżenie nie wydaje się być związane ze stresem lub nadmiernym podnieceniem, należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza, aby upewnić się, że nie odczuwa bólu.
  • Problemy z ogonem – niektóre buldogi mają ogony zakręcane, odwrócone lub inne rodzaje „ciasnych” ogonów, które mogą powodować problemy skórne. Powinieneś utrzymywać jego ogon w czystości i suchości, aby zapobiec infekcji.

Opieka

Buldogi są nieaktywne i nie wymagają dużej ilości ruchu, chociaż muszą codziennie chodzić, aby nie przybrały na wadze. Są psami domowymi i wolą spokojny tryb życia. Po około 15 minutach gry są gotowe na drzemkę. Ten niski do umiarkowanego poziom energii sprawia, że Buldog angielski nadaje się do każdego domu, od mieszkania po willę z podwórkiem.

Jak zadbać o bezpieczeństwo Buldoga angielskiego?

Ze względu na przygarbioną twarz buldogi nie radzą sobie dobrze podczas bardzo gorącej lub bardzo zimnej pogody. Są szczególnie podatne na udar cieplny. Zaledwie pół godziny na świeżym powietrzu w upale może ich zabić. Zapewnij mu klimatyzowane środowisko i dużo świeżej wody. Buldogi też nie pływają. Ich masywne głowy ciągną ich prosto w dół. Jeśli masz basen, spa lub staw, chroń swojego buldoga angielskiego przed wpadnięciem.

Przed zakupem psa powinieneś również zabezpieczyć dom – ogrodzenie podwórka czy zakup lokalizatora GPS to podstawowe potrzeby. Urządzenie, które pozwoli Ci na śledzenie jego lokalizacji pomoże Ci odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo Twojego czworonożnego przyjaciela.

Trening

Cóż, patrząc na Buldoga możemy mieć wrażenie, że mamy do czynienia ze zwierzęciem ociężałym i leniwym. Nic bardziej mylnego! Buldogi jedynie sprawiają wrażenie „niegramotnych”, a w rzeczywistości potrafią zaskoczyć swoich opiekunów. Jeżeli pies niechętnie wykonuje pewne czynności, wynika to raczej z jego uporu aniżeli lenistwa. Jest mało prawdopodobne, żeby buldog angielski był posłusznym żołnierzem, ale kiedy się czegoś nauczy, nigdy tego nie zapomni. Najlepiej szkoli się poprzez zabawę, która obejmuje pozytywne wzmocnienie poprzez nagrody i pochwały.

Dwa szczeniaki buldoga angielskiego

Dzieci i inne zwierzęta

Jego sympatyczny temperament sprawia, że Buldog angielski jest doskonałym towarzyszem dla dzieci, nawet tych najmłodszych. Zwierzak wiele zniesie od dziecka, chociaż odejdzie, jeśli znudzi mu się torturowanie. Zawsze ucz dzieci, jak podchodzić do psów i ich dotykać i nadzoruj wszelkie interakcje między psami, a małymi dziećmi.

Dzięki swojej specyficznej naturze Buldogi dobrze dogadują się także z innymi zwierzętami, psami i kotami. Mogą być jednak mniej towarzyskie w stosunku do obcych psów.

Cena

Cena buldoga angielskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi od 4000 do 8000 PLN za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Wysokie ceny przeważnie uzasadnione są nagrodami zdobytymi przez hodowlę podczas wystaw. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 12000 PLN.

Buldog angielski szczeniak na dworze

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)