Rasy psów

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Historia i pochodzenie

Małe spaniele są popularnymi psami towarzyszącymi od setek lat. Popularne były na dworach królewskich i w domach szlacheckich w Hiszpanii, Francji, Anglii i Szkocji. Często możemy je zobaczyć na historycznych portretach swoich właścicieli. Maria, Królowa Szkotów, miała przy sobie zabitego spaniela, gdy została stracona, podobnie jak jej potomek, król Anglii Karol I.

Popularność Cavalier King Charles Spaniel zaczęła słabnąć po tym, jak nowy król Wilhelm zastąpił Jakuba II na tronie Anglii. William był z Holandii i faworyzował Mopsy. Ludzie zaczęli krzyżować mopsy i spaniele, a ostatecznie ich wygląd się zmienił, stając się bardziej płaski z kopulastą głową. Psy takie jak te widoczne na starych portretach praktycznie zniknęły, z wyjątkiem, takich jak te trzymane przez rodzinę Churchillów w pałacu Blenheim.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Psy te zniknęły w przeszłości, z wyjątkiem jednego. Pewien zamożny Amerykanina zaoferował nagrodę każdemu, kto potrafił wyprodukować psa takiego, jaki widział na obrazach z XVII i XVIII wieku. Brytyjscy hodowcy podjęli wyzwanie i odbudowali rasę, pierwszy z „nowych” spanieli został wystawiony w 1928 r. na międzynarodowej wystawie psów.

Mały piesek rasy Cavalier King Charles Spaniel

Ukochana rasa królów

To prawda, że rasę tak ukochaną przez monarchów Stuart należy nazwać imieniem ich największego fana, króla Karola. Rzeczywiście, król Karol II był szczególnie znany ze swojej miłości do spanieli, która towarzyszyła mu wszędzie, gdzie poszedł … nawet do parlamentu!

Przykładem miłości Karola II do spanieli jest to, że na drzwiach jego sypialni znajdował się napis „Strzeż się psów”. Tylko w tym przypadku po prostu ostrzegał gościa, aby uważał i unikał deptania po „żywym dywanie” z psów.

Spaniele, które bawiły się wokół kostek Karola II, mają wspólne dziedzictwo jako rasy spanieli zabawkowych. Dopiero w czasach wiktoriańskich linia ta rozdzieliła się, tworząc dwie rasy: King Charles Spaniel i Cavalier King Charles Spaniel.

Wygląd

Cavalier King Charles Spaniel to rasa zabawkowa z średniej długości, miękkim jedwabistym futrem, które jest szczególnie bujne na długich, ciężkich uszach. Mają małą kopułową twarz ze skróconym pyskiem. Na ich uroczy wygląd wpływają również duże oczy, w porównaniu do wielkości głowy.

Rasa jest lżejsza niż inne małe psy, co może dać im wrażenie kruchości. Mają długi prosty ogon, ozdobiony piórami w kształcie flagi. Ich zabarwienie może być rubinowe, czarno-podpalane, Blenheim lub trójkolorowe. Długość szaty i uszu często odpowiada umaszczeniu. Psy czarne podpalane i tricolor mają bardziej obfity włos i dłuższe uszy, chociaż zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

Cavalier King Charles Spaniel waży od 5,4 do 8 kg. Może żyć nawet do 12 lat (sprawdź ile żyją psy).

Sierść

Cavalier King Charles Spaniel ma jedwabisty, średniej długości płaszcz z dłuższymi włosami na uszach, nogach, klatce piersiowej, stopach i ogonie, które przypominają pióra. Rasa zrzuca sierść umiarkowanie – sezonowo.

Płaszcz Cavaliera występuje w czterech kolorach: Blenheim (kasztanowo-biały), trójkolorowy (czarno-biały z przydymionymi plamami na oczach, na policzkach, w uszach i pod ogonem), rubinowy (jednolity czerwony) i czarny podpalany (czarny z jasnobrązowymi punktami, jak te na trójkolorowym).

Charakter i temperament

Cavalier King Charles Spaniel uwielbia być głaskanym, pieszczonym – to pies do kochania. Spodziewa się, że zostanie potraktowany jak król! Są to sprytne małe psy o zaskakująco silnej osobowości. Ich wybryki zachwycą i rozbawią właścicieli i prawdopodobnie to było jednym z powodów, dlaczego były tak bardzo kochane na dworach w XVII wieku.

Jedną z wyjątkowych cech temperamentu rasy jest brak agresji. Są wyjątkowo delikatne i nigdy nie miewają złego humoru lub przejawów nietolerancji wobec innych ras.  Psy te stanowią idealnego towarzysza rodziny, który jest niezawodny i godny zaufania wśród dzieci.

Towarzystwo innych zwierząt i dzieci

Rasa dogaduje się z kotami ale wtedy, gdy jest z nimi wychowywana. Mimo to, niektóre psy mają mają silny instynkt łowcy i zaczną ścigać kota, ptaki czy inne mniejsze zwierzęta domowe.

Te psy na ogół kochają dzieci i dobrze sobie radzą w dużych rodzinach. Uwielbiają, gdy rzuca się im piłkę, uczy sztuczek lub po prostu spędza z nimi czas, a im więcej domowników tym większa szansa na zabawę i pieszczoty.

 

Ćwiczenia i aktywność

Cavalier King Charles Spaniel potrzebuje około 30 do 60 minut ćwiczeń dziennie, żeby zachować dobrą formę. Choć nie potrzebuje ogromnej ilości spacerów to bardzo je lubi i zawsze chętnie z Tobą wyjdzie. Rasa ta jest potomkiem psów sportowych i lubi umiarkowane ćwiczenia oraz zajęcia na świeżym powietrzu. Pies ten świetnie się bawi biegając za patykiem, czy aportując ale równie chętnie pozostanie na kanapie przez cały dzień. Ruch fizyczny jest niezbędny dla zachowania prawidłowej wagi i dobrego nastroju Twojego zwierzaka.

Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Cavalier King Charles Spaniel nie jest przeznaczony do życia na zewnątrz. Jest psem rodzinnym, który musi być ze swoimi właścicielami, ponieważ źle znosi długą rozłąkę. Ze względu na jego problemy zdrowotne i delikatność, chroń go przed nadmiernym upałem i zimnem. Zawsze wyprowadzaj go na smyczy, ponieważ kiedy widzi ptaka lub inną potencjalną ofiarę, wszystko inne staje się nieważne, co może doprowadzić do wypadku lub zagubienia. Na wszelki wypadek powinieneś przyczepić do jego obroży lokalizator GPS, który pozwala całodobowo sprawdzić lokalizację Twojego czworonożnego przyjaciela, a w razie zagubienia znalazca może wysłać Ci powiadomienie SMS z informacją o jego miejscu przebywania. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować w razie jego ucieczki oraz dbasz o jego bezpieczeństwo. Pamiętaj, że biorąc psa jesteś odpowiedzialny za jego zdrowie i życie!

Zalety Cavalier King Charles Spaniels

Cavalier King Charles Spaniels to słodka, łagodna i czuła rasa, bardzo chętna do zadowolenia swojego człowieka. Są przyjaźni wobec nieznajomych i innych zwierzęta i bardzo dobrze radzą sobie z dziećmi. Rasa słynie ze sprytu i łatwość wytrenowania. Cavalier King Charles Spaniels jest prymusem w wielu psich sportach, w tym nauce posłuszeństwa, czy aportowaniu. Dzięki swojej słodkiej naturze są również fantastycznymi  psami terapeutycznymi.

Ta kochająca wygodę rasa uwielbia przytulanie się na kolanach oraz wylegiwanie się na miękkich poduszkach, ale ma też większy poziom energii, niż myślisz. Ogrodzony dziedziniec lub smycz są obowiązkowe, ponieważ wielu Cavalierów będzie ścigać wiewiórki, koty, nisko latające ptaki, a nawet motyle, czasem wbiegając wprost na ulicę.

Co równie ważne, te małe psy są bardzo zależne od ludzkiej obecności. Potrzebuje towarzystwa przez większość dnia i staje się zestresowany, gdy pozostaje sam zbyt długo. Niepokój związany z separacją to prawdziwy problem z Cavalier King Charles Spaniels, ale jednocześnie jego wielka zaleta, ponieważ będzie wspaniałym przyjacielem dla osoby starszej.

Podobnie jak w przypadku wszystkich psów o łagodnym usposobieniu, istnieje potencjalna nieśmiałość, dlatego szczeniaki Cavalier King Charles Spaniel potrzebują dużo wczesnej socjalizacji, aby zbudować pewny siebie, otwarty charakter.

Pies rasy Cavalier King Charles Spaniel z kilkuletnim chłopcem

Czy rasa będzie dla Ciebie odpowiednia?

Cavalier King Charles Spaniel może być właśnie dla Ciebie, jeśli szukasz psa, który jest:

  • mały, puszysty i atrakcyjny, z dużymi wyrazistymi oczami i uroczym, pierzastym płaszczem w różnych wyrazistych kolorach
  • uwielbia wygodę, przytulanie się na kolanach, a jednocześnie lubi długie spacery i wędrówki
  • jest spokojny i uprzejmy dla wszystkich
  • jest chętny do treningów i dobrze reaguje na polecenia

Dobrze przemyśl swoją decyzję, jeśli obawiasz się…

  • niepokoju związanego z separacją objawiającego się destruktywnym zachowaniem i szczekaniem, gdy pies zostaje za długo sam
  • lękliwości i nieśmiałości u niektórych przedstawicieli rasy
  • instynktu łowcy – Cavalier King Charles Spaniel potrzebuje ogrodzonego podwórka lub smyczy, aby nie wpadł na drogę w pogoni za zwierzyną
  • regularnego szczotkowania i czesania
  • poważnych problemów zdrowotnych i potencjalnie krótkiej żywotności

Cavalier King Charles Spaniel może nie być dla Ciebie odpowiedni.

Wady Cavalier King Charles Spaniel

Problemy zdrowotne – to jak dotąd największa wada psa Cavalier King Charles Spaniel. Niestety, rasa ma mnóstwo dziedzicznych chorób. Bardziej niż większość innych ras, Cavalier King Charles Spaniel potrzebuje towarzystwa i nie lubi pozostawać w spokoju, dłużej niż kilka godzin. Są to psy bardzo zależne – często zbyt zależne. Kiedy czują się opuszczeni, stają się niespokojni, co wyrażają poprzez niszczenie i szczekanie. Jeśli pracujesz cały dzień, to nie jest dla ciebie rasa. Cavalier King Charles Spaniel dużo zrzuca sierści, więc na odzieży i meblach znajdziesz sporo włosów. Po prostu bądź na to gotowy.

Brązowy pies rasy Cavalier King Charles Spaniel

Trening

Cavalier King Charles Spaniel jest wyjątkowo utalentowany w szkoleniu swojego właściciela! Te duże brązowe oczy i słodki wygląd misia z pewnością zmienią determinację każdego właściciela, dzięki czemu pies dostanie wszystko, czego chce. Rzeczywiście, Ci mali towarzysze są tak bezproblemowi, że wiele osób zaniedbuje ich szkolenie. Jednak, jak każdy pies, kluczowe jest zaszczepienie u niego podstawowych poleceń, takich jak „Usiądź”, „Zostań” i „Przyjdź”, aby mieć kontrolę nad nim w różnych trudnych sytuacjach. Oczywiście, należy zawsze stosować metody szkolenia oparte na nagrodach, nie karach.

Zdrowie

Niestety pięta achillesową Cavalier King Charles Spaniela jest jego zdrowie. U rasy często występują problemy zdrowotne, które są niezwykle bolesne i, niestety, skracają długość życia zwierzaka. Obecnie wszelkie programy hodowlane mające na celu poprawę zdrowia rasy.

Choroby, które występują u rasy:

Jamistość rdzenia

Ten stan powoduje silny ból i dyskomfort wokół głowy i szyi. Dziwne zachowanie psa, takie jak łapanie much, których w rzeczywistości nie ma i drapanie w powietrzu tylną nogą mogą być objawami choroby. Spowodowane jest to anatomią czaszki. Koścista obudowa czaszki jest zbyt mała, aby wygodnie pomieścić cały mózg. Powoduje to wypchnięcie części tylnego mózgu przez tył czaszki, co z kolei utrudnia naturalne krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF), który kąpie mózg i rdzeń kręgowy. Ostatecznie zmieniona anatomia i zwiększone ciśnienie spowodowały gromadzenie się torbieli płynu w rdzeniu kręgowym. Ten stan jest diagnozowany za pomocą skanu MRI. Niestety, nie ma lekarstwa i najlepiej oczekiwać, że sterydy mogą zmniejszyć stan zapalny mózgu, a środki przeciwbólowe łagodzą ostry dyskomfort.

Choroba zastawek serca

Jest powszechna u tej rasy. Występuje, gdy zawory regulujące jednokierunkowy przepływ krwi przez serce stają się chore. Zazwyczaj zawory stają się pogrubione i nie zamykają się prawidłowo. Powoduje to wyciek krwi z powrotem w niewłaściwym kierunku przez serce. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie. Lek na serce może przedłużyć życie przez miesiące i lata w porównaniu z tym, co stałoby się bez leków. Ale jest to stan progresywny, więc ostatecznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że MVD przedwcześnie zakończy życie psa.

Suchość oczu

Ten problem dziedziczny jest niestety powszechny u spanieli. Objawy są spowodowane brakiem produkcji naturalnego filmu łzowego, który nawilża powierzchnię oka (rogówki). Bez odpowiedniej produkcji łez rogówka staje się podrażniona i zaogniona, co prowadzi do wyraźnego dyskomfortu. Z biegiem czasu, rogówka tworzy bliznę, która utrudnia widzenie. Suche oko nie jest śmiertelne, ale jest wyjątkowo niewygodne i wpływa na jakość życia. Istnieją leki, które złagodzą objawy.

Cavalier King Charles Spaniel z nadajnikiem GPS dla psa Locon Dog

Żywienie

Cavalier powinien być karmiony wysokiej jakości karmą dla psów odpowiednią do wieku psa (szczeniaka, dorosłego lub seniora). Rasa może być podatna na nadwagę, dlatego obserwuj zużycie kalorii i wagę psa. Jeśli zdecydujesz się dać psu smakołyki – rób to z umiarem. Jeśli zdecydujesz się karmić swojego przyjaciela domowym jedzeniem rób to oszczędnie, szczególnie unikając ugotowanych kości i potraw o wysokiej zawartości tłuszczu. Za każdym razem skonsultuj się z weterynarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wagi lub diety psa.

Pielęgnacja

Luksusowe jedwabiste włosy są podatne na zmatowienie. Węzły są szczególnie prawdopodobne w obszarach, w których futro ociera się o futro, takich jak za uszami, w pachach i pachwinie. Zapobiegaj temu, czesząc psa raz dziennie, najlepiej po spacerze. Zwróć szczególną uwagę na futro między jego palcami u nóg i wokół uszu, ponieważ może gromadzić się tam trawa i patyki, które mogą uszkodzić skórę i powodują dyskomfort u Twojego przyjaciela. Rasa wymaga okazjonalnej kąpieli,  aby utrzymać jego futro w idealnym stanie. Sesje pielęgnacyjne wzmacniają więź małej rasy psa z właścicielem i dają możliwość sprawdzenia całego ciała psa pod kątem nowych lub nietypowych guzków lub innych problemów. Uszy należy sprawdzać co tydzień pod kątem oznak zakażenia, a pazury należy przycinać co najmniej raz w miesiącu, ponieważ zarośnięte paznokcie mogą powodować ból przy chodzeniu.

Serialowy pies rasy Cavalier King Charles Spaniel

Czy wiedziałeś, że Charlotte York w serial „Seks w wielkim mieście” miała psa rasy Cavalier King Charles Spaniel o imieniu Elizabeth Taylor. Inne celebrytki, takie jak Claire Danes, Teri Hatcher, Mischa Barton, Diane Sawyer i Jerry O’Connell również są właścicielami Cavalierów.

Ile kosztuje Cavalier King Charles Spaniel?

Cena psa z rodowodem waha się od 1800 do nawet 4000 zł, w zależności od przeznaczenia psa – czy ma być wyłącznie psim towarzyszem, czy jest przeznaczony do wystaw.

Bezpieczna Rodzina – wygoda, bezpieczeństwo i komfort

Oprócz lokalizatora GPS dla zwierzaka, na platformie Bezpieczna Rodzina znajdziesz także inne urządzenia, które ułatwią Ci skuteczną ochronę Twoich Bliskich. Jeśli chcesz troszczyć się o najbliższe Ci osoby, mieć zawsze oko na swój dom, kiedy akurat Cię w nim nie ma, czy kontrolować to, co dzieje się z Twoim samochodem – nasze rozwiązania Ci to umożliwią. Dzięki stworzonej przez nas, w pełni polskiej aplikacji Bezpieczna Rodzina, oraz urządzeniom takim jak smartwatch GPS GJD.06     dla dziecka, opasce dla seniora z S.O.S, lokalizatorowi GPS do auta, czy kamerze wewnętrznej i zewnętrznej – wszystko, co dla Ciebie ważne i cenne masz zawsze na oku.

Wystarczy jedno spojrzenie w telefon komórkowy, by poznać dokładną lokalizację syna lub córki, upewnić się, że rodzice lub dziadkowie z pewnością nie zapomnieli o wizycie lekarskiej, sprawdzić, czy podróżujący naszym autem bliski dotarł bezpiecznie na miejsce, czy skontrolować to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Naszą misją jest umożliwienie Ci wygodnej i szybkiej zdalnej opieki. Pragniemy, aby wszyscy, którzy wybierają Bezpieczną Rodzinę, mogli w pełni komfortowo otaczać troską tych, którzy tego potrzebują oraz dbać o przedmioty, które mają dla nich dużą wartość.

Cavalier King Charles Spaniel na spacerze

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)