Rasy psów

Jaki pies dla dzieci

Mała dziewczynka z małym psem

Jaki pies dla dzieci

Zanim podejmiemy decyzję, jaki pies dla dzieci…

Zanim zdecydujemy, jaki pies będzie najlepszy dla dzieci, warto powiedzieć o zaletach wychowywania najmłodszych właśnie z czworonożnymi przyjaciółmi. A tych jest cała masa. Wymienimy, naszym zdaniem, najważniejsze z nich:

  • pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka,
  • nauka odpowiedzialności – dzieci, posiadając psa, uczą się wypełnienia obowiązków i tego, że w wielu sytuacjach nie można od tego uciec. Nie warto też malucha odciągać od tej odpowiedzialności. Dziecko powinno uczestniczyć w całym procesie dbania o zwierzę – od spacerów, przez karmienie, aż po pielęgnację. Oczywiście jeżeli nasza pociecha jest jeszcze mała, to oczywistym jest, że nie będzie wykonywać wszystkich obowiązków. Na początku może obserwować i tym samym – uczyć się. Z czasem zacznie pomagać, aż wreszcie będzie niektóre czynności wykonywać już samodzielnie,
  • zdobycie przyjaciela – dzieci bardzo często niezwykle zaprzyjaźniają się z psami. Czworonogi stają się ich powiernikami i tym samym pocieszeniem np. w trudnych dla malucha chwilach,
  • nauka empatii – posiadanie psa to nauka empatii – zresztą nie tylko dla dzieci. Ale to właśnie przede wszystkim młodzi ludzie uczą się szacunku do innych stworzeń właśnie przez posiadanie czworonoga. Dzięki temu maluchy dowiedzą się, że zwierzak także odczuwa różnego rodzaju emocje i że trzeba się z tym liczyć oraz przede wszystkim – okazywać mu wsparcie,
  • nauka planowania i organizacji – posiadanie psa to prawdziwa lekcja organizowania sobie czasu. Gdy mamy czworonoga, musimy nieco lepiej się zorganizować szczególnie… rano. To właśnie wtedy jesteśmy w największym ferworze. A przecież dodatkowo trzeba jeszcze wyprowadzić psa (najlepiej na dłuższy spacer) oraz często go nakarmić. Ale jak to mówią: “im masz więcej zajęć, tym masz więcej czasu”. Może właśnie tutaj to zdanie sprawdzi się znakomicie?
  • budowanie poczucia własnej wartości – posiadając psa widzimy, że jesteśmy, jako właściciele, dla niego wszystkim. To bardzo pozwala się podbudować – to jak zwierzak się czuje fizycznie i psychicznie zależy tylko od nas. Jeżeli troszczymy się o naszego czworonożnego przyjaciela, to ten na pewno odpłaci nam dobrym zdrowiem i szczęściem wypisanym na pyszczku/.

Jaki pies dla dzieci – co warto wziąć pod uwagę?

Zanim powiemy konkretnie, jaki pies dla dzieci może stanowić najlepszy wybór, warto powiedzieć jeszcze o tym, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę szukając idealnego czworonoga. Oczywiście najłagodniejsze psy, a właściwie rasy to jedno, ale nie zapominajmy że tak naprawdę najbardziej istotna jest sama socjalizacja psa, czyli proces wychowania go jeszcze, gdy jest szczenięciem. Wiele od tego zależy. Im wcześniej i intensywniej przebiega ten proces socjalizacji, tym tak naprawdę lepiej. Przede wszystkim chodzi o to, aby zwierzak poznał jak najwięcej zapachów, dźwięków, miejsc, ludzi i innych psów. Gdy w ten sposób będziemy z nim pracować, to wystąpi bardzo duża szansa, że pupil nie będzie potem wykazywał żadnych przejawów agresji czy lęków. Brak problemów behawioralnych to doskonała baza do tego, aby życie z psem było po prostu czymś najpiękniejszym.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Pies ze schroniska

Wielu rodziców myśli nad przygarnięciem psa ze schroniska. Oczywiście zawsze do tego zachęcamy – w końcu w boksach zamkniętych jest bardzo wiele wspaniałych i wartościowych psów. Jeżeli jednak nie mamy dużego doświadczenia z psami, to niekoniecznie decydujmy się (mając dzieci) na dorosłego osobnika. W schroniskach czy różnego rodzaju fundacjach dostępne są szczenięta – w tym przypadku szczególnie na nie należy zwrócić uwagę. Oczywiście jeżeli mamy doświadczenie z posiadaniem psa oraz chcemy się kształcić w tym temacie, to można pomyśleć o psie dorosłym. Warto jednak porozmawiać z wolontariuszami i wprost powiedzieć, że zależy nam na czworonogu dla dzieci. Pracownicy schroniska mają bardzo wiele takich zapytań i zazwyczaj dokładnie wiedzą, jak dobrać odpowiedniego pupila. Zanim jednak dojdzie do adopcji, to minie sporo czasu – trzeba z psem się zaznajomić, wyprowadzić go parę razy na spacer plus przejść wszelkie procedury adopcyjne. Niemniej jednak na pewno warto!

Psy rasowe

Inne rozwiązanie to oczywiście zakup psa rasowego. Trzeba jednak pamiętać, że taka inwestycja oznacza bardzo duży koszt. Dobry hodowca ponosi bardzo duży wkład finansowy na matkę i szczenięta. Oczywiście mówimy o profesjonalnych hodowlach, a nie ich pseudo odpowiednikach. Jeżeli zdecydujemy się na zakup psa rasowego, to najprawdopodobniej mamy większą pewność w kwestii przyszłego charakteru naszego czworonoga (niż w przypadku kundelka – mieszańca). Możemy się spodziewać, jak psiak będzie wyglądał jak dorośnie i przede wszystkim – jakiej będzie wielkości. Oczywiście zaraz wymienimy najłagodniejsze psy, na które warto zwrócić uwagę. Bo szukając określonych cech mamy szansę je znaleźć właśnie w konkretnej rasie psów.

Jaki pies dla dzieci – konkretne rasy – najłagodniejsze psy

Gdy zastanawiamy się, jaki pies dla dzieci będzie idealny, to oczywiście mamy na myśli najłagodniejsze psy. To rzeczywiście bardzo dobry trop! Bierzmy pod uwagę także nasz tryb życia. Jeżeli dużo wyjeżdżamy, to zapewne trzeba pomyśleć o małym psie – wtedy łatwiej będzie go zabrać ze sobą albo zostawić w hoteliku albo u rodziny. Podobnie jeżeli mieszkamy w małym mieszkaniu. To wcale nie wyklucza, wbrew temu co mówi bardzo wiele osób, posiadania czworonoga. Nie warto jednak kupować dużego psa, który może zajmować zbyt wiele miejsca i przede wszystkim nie czuć się komfortowo na małej przestrzeni. I wreszcie nasze podejście do aktywnego trybu życia – czy takowe właśnie preferujemy czy jednak wolimy jednak więcej czasu spędzać w domu na kanapie. Jeżeli to drugie to także bez obaw. Sporo psiaków to kanapowce. Można się dopasować, a nawet trzeba. To wcale nie takie trudne!

Beagle dla dzieci – tak czy nie?

Beagle często jest wymieniany jako dobry pies dla dziecka – to przecież czworonóg, który kocha ruch. Nic dziwnego – to niegdyś (i nierzadko także dzisiaj) pies wykorzystywany w polowaniach. Ma bardzo silnie ukształtowany instynkt myśliwski. Trzeba mieć to na uwadze – także to, że beagle to pies bardzo inteligentny i niezwykle kochający człowieka. Posiadając pupila tej rasy możemy być pewni, że zyskamy niezwykle wesołego, towarzyskiego i wręcz rozbrajającego przyjaciela. Trzeba się liczyć z tym, że beagle wymaga niezwykle dużo aktywności. Może też uciekać na spacerach, gdy bardzo rozbudzi się w nim instynkt łowcy. Dlatego warto wyposażyć go w lokalizator GPS.

Cavalier king charles spaniel

Cavalier to bardzo wdzięczna rasa, która doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku dzieci, ale także osób starszych. To niezwykle bezproblemowy piesek. Miły, łagodny, nie powoduje konfliktów. Do tego uwielbia spędzać czas z ludźmi dając dowód swojej delikatności. Niezwykle łatwo i szybko z wielką mocą pokocha swojego właściciela i jego rodzinę. Nie będzie odstępował “swoich ludzi” na krok, również dzieci. Każde dziecko z całą pewnością pokocha tego niezwykłego przyjaciela. Cavaliery szczególnie lubią dzieci – nic dziwnego, że rasa ta często jest wykorzystywana w dogoterapii. W ich przypadku nie trzeba też specjalnie zwracać uwagi na warunki mieszkalne – ten piesek chętnie zamieszka zarówno w domu z ogrodem jak i małym mieszkaniu. Najważniejsi są dla niego oczywiście ludzie.

Berneński pies pasterski

“Bernusie” to niezwykle kochane psy ogromnych rozmiarów. Doskonale nadają się do mieszkania z dziećmi, trzeba jednak pamiętać o ich wielkości. To raczej pies, który sprawdzi się w domu z ogrodem. Berneński pies pasterski to czworonóg niezwykle opanowany, pojętny, inteligentny, cierpliwi i cichy. Kocha swoich właścicieli i uwielbia dzieci. Nic dziwnego, że bardzo często jest pieskiem wykorzystywanym w dogoterapii. Mimo tego, że są duże i bardzo spokojne, to nie warto dać się zmylić – berneńczyki kochają ruch i bardzo dużo go potrzebują. Dlatego trzeba im zapewnić codzienną aktywność, w przeciwnym razie mogą chcieć się wyładować, np. poprzez zniszczenie czegoś w domu czy w ogrodzie.

Labrador

Któż z nas nie zna psa rasy labrador? To czworonóg uwielbiany od lat przez ludzi z całego świata! Nic dziwnego. To psiak, który jest niezwykle wyjątkowy przede wszystkim z racji swojej cierpliwości oraz pozytywnej energii. Będzie wytrzymywał wszystko to, co będzie robiło mu dziecko – od pieszczot przez przytulanie. Oczywiście nie oznacza to, że mamy pozwalać naszej pociesze, by robiła z czworonożnym przyjacielem co tylko sobie zażyczy. Dorośli powinni zwracać uwagę dzieciom, by obchodziły się z psem delikatnie oraz z szacunkiem. Warto także dodać, że labrador to pies niezwykle inteligentny. Z ogromną przyjemnością się uczy, dlatego każde szkolenie z nim na pewno okaże się sukcesem. Labrador pracuje w dogoterapii oraz jest częstą rasą wykorzystywana we wsparciu dla osób niewidomych (pies – przewodnik). Dlatego jeżeli mamy dziecko z autyzmem, to powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o tej niezwykle empatycznej rasie, która pokocha ogromną miłością zarówno małych jak i dużych przyjaciół. Warto także pamiętać, że labradory, mimo że są bardzo czułe i kochające, to wcale nie są hiper spokojne. Wymagają sporej dawki ruchu, którą trzeba im zapewnić.

Jaki pies dla dzieci – buldog

Buldog angielski albo buldog francuski to piesek bardzo rodzinny. Taki czworonóg z całą pewnością zrobi bardzo wiele (by nie powiedzieć wszystko), by odciągnąć dziecko od komputera czy telewizora. To niezwykle towarzyski, żywiołowy i pełen radości piesek. Z ogromną przyjemnością będzie się bawił z dziećmi i ćwiczył z nimi różnego sztuczki. Nie należy się obawiać, że buldożek coś zrobi dziecku – to zwierzę łagodne. Choć jeżeli ma spędzać czas z bardzo małą pociechą, to oczywiście dorosły powinien wszystko nadzorować. Warto jednak pamiętać, że buldogi są dość chorowitymi psami. Mają wspaniały charakter (także do dzieci), ale trzeba mieć na uwadze, że będą potrzebowały intensywnej opieki weterynaryjnej, co wiąże się oczywiście z kosztami, ale też z cierpieniem domowników (gdy ich pupila coś boli). Warto mieć też na uwadze, że młody buldog wymaga w kwestii wychowania sporo czasu i zaangażowania. To czworonóg, który bywa bardzo uparty.

Owczarek szkocki collie

To kolejny czworonóg polecany dla najmłodszych. To nie tylko wspaniały przyjaciel, ale także doskonały opiekun dla dziecka. To psiak, który uwielbia ludzi oraz spędzanie z nimi czasu. Jest bardzo przyjacielski do wszystkich, szczególnie do dzieci. Kocha bawić się z najmłodszymi i przede wszystkim przytulać. To psiak, który wymaga dużo bliskości i uczucia. Może też wykazywać się nieufnością wobec obcych – warto mieć to na uwadze.

Jack russell terier

Jakc russell terier to coraz popularniejsza rasa. Nic dziwnego – to piesek bardzo śliczny, ale też niezwykle energiczny oraz wesoły. Dodatkowo szybko uczy się nowych rzeczy i z ogromną chęcią poznaje wszystko to, co nowe. Świetnie bawi się przy nauce komend. Dziecko wychowujące się jackiem na pewno nie będzie się nudziło – pies odpowiednio go zaabsorbuje. Trzeba jednak pamiętać, że czworonóg wymaga ogromnej dawki ruchu, dlatego jeżeli chcemy się na niego zdecydować, to miejmy na uwadze, że będziemy musieli poświęcić sporo czasu, aby pies został zaspokojony pod kątem aktywności fizycznej.

Posiadanie psa to niezwykłe doświadczenie – bardzo wymagające, ale też pełne pozytywów. Wychowanie dziecka i czworonoga niesie za sobą bardzo wiele plusów. Trzeba pamiętać jednak o tym, że posiadanie pupila to koszty, konieczność poświęcenia czasu i wiele innych kwestii. Warto jednak o tym pomyśleć.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)