Gps dla kota

Kot Savannah

kot savannah

Kot Savannah

Przodkowie

Przodkiem Savannah jest afrykański kot serwal, który jest aktywnie rozmnażany w niewoli od lat 20. Ten dziki kot jest wrażliwy na hieny i dzikie psy. W naturze będzie szukać schronienia, aby uciec przed drapieżnikiem. Jeśli znajdzie się on zbyt blisko zagrożenia, ucieknie w długich skokach, często zmieniając kierunek i podnosząc ogon. Afrykański kot może mruczeć, ma wysoki dźwięk ćwierkania, syk, rechot, warczenie, chrząkanie i miauczenie. W porównaniu z kotem Savannah afrykański kot serwal będzie jadł dwa razy dziennie tylko surowe mięso, nie toleruje obcych, a po osiągnięciu pełnej dojrzałości nie będzie korzystać z kuwety. Pożądane cechy i egzotyczny wygląd sprawiają, że większość właścicieli afrykańskiego kota przechodzi na posiadanie Savannah.

Kot Savannah – co to za rasa?

Kot Savannah to skrzyżowanie egzotycznego, afrykańskiego serwala z kotem domowym. Savannah znany jest z wysokiego i smukłego ciała oraz dużych uszu. Jest to nowa rasa, której hodowla rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych i coraz szybciej się rozwija, ponieważ zyskuje na popularności.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Kot Savannah jest rasą, która ma wszystko – energię i lojalność szczeniaka oraz niezależność i świadomość najlepszego domowego kota.

W przeciwieństwie do ras mieszańcowych innych zwierząt, koty Savannah są klasyfikowane według konfiguracji jego przodków i genów, które zawierają.

Klasyfikacja rasy

Istnieje wiele różnych wariantów liczbowych i literowych. Kot Savannah opisywany jest literą F i liczbę związaną z nią, aby wskazać, ile pokoleń pochodzi od jej serwalskiego przodka. Kociak F1 byłby pierwszym pokoleniem afrykańskiego serwala. F2 będzie drugą generacją, i tak dalej.

Wprowadzono także dodatkowe oznaczenia literowe, by jeszcze precyzyjniej opisywać stopień pokrewieństwa:

 • A  – Jeden z rodziców jest rasy Savannah
 • B – oboje rodziców są rasy Savannah
 • C – rodzice i dziadkowie są rasy Savannah
 • SBT – Ostatnie trzy generacje są rasy Savannah

Wygląd i budowa

Kot Savannah jest wysokim, szczupłym, długonogim kotem, a jego ostateczny rozmiar może zależeć od generacji – wczesne pokolenia są dość duże. Samce kotów Savannah są zwykle większe niż samice. Ze względu na losowe czynniki genetyki hybrydowej rasy mogą występować znaczne różnice w wielkości, nawet w jednym miocie. Mają szeroki nos i zakapturzone oczy, a ich krótkie ogony posiadają czarne pierścienie.

Uszy Savannah powinny przypominać uszy afrykańskiego kota serwal, które cechują się największymi uszami ze wszystkich kotów w stosunku do wielkości głowy. W rezultacie czego pierwsze co zauważysz to niezwykle duże i wysoko osadzone na głowie narządy słuchu. Są również szerokie z głęboką podstawą, powinny być wyprostowane i mieć zaokrąglone końce. Zewnętrzna podstawa ucha nie powinna zaczynać się niżej na głowie niż na wysokości oczu, ale może być ustawiona wyżej. Wewnętrzna podstawa uszu jest umieszczona blisko czubka głowy, najlepiej, gdy pionowe równoległe linie można narysować od wewnętrznego kącika oczu do wewnętrznej podstawy uszu. Kot Savannah posiada na uszach znaki „ocelli”, które w naturze odstraszały drapieżników.

Głowa powinna być klinem z zaokrąglonymi konfiguracjami, dłuższa niż szeroka. Przedni widok twarzy powinien mieć wyraźny i symetryczny trójkątny kształt. Nos jest długi z małym podbródkiem.

Oczy powinny być średniej wielkości i osadzone pod lekko zakapturzonymi brwiami. Górna część oka przypomina bumerang, który jest ustawiony dokładnie pod takim kątem, aby kącik oka opadał w kierunku linii nosa. Dolna połowa oka ma kształt migdałów. Oczy są umiarkowanie głęboko osadzone, nisko na czole i zgodne z symetrią twarzy. Oznaczenia plam łzowych występują wzdłuż i między oczami a nosem. Wszystkie kolory oczu są dozwolone i są niezależne od koloru sierści.

Kolory i wzory

Tylko koty cętkowane i marmurkowe są akceptowane jako prawdziwe koty Savannah przez The International Cat Association (TICA). W tych granicach mieści się wiele pięknych wzorów i kolorów.

Niektóre dostępne wzory kolorów to:

Brązowy pręgowany – idealny wybór dla właściciela, który chce zachować „dziki” wygląd kota. Jest to najpoluarniejsze umaszczenie. Sierść jest złota z czarnymi plamami, choć bogactwo odcienia plam jest różne. Niektóre tabbie z brązowymi plamami mają szaro-szare płaszcze z bardziej stonowanymi plamami.

Srebrne tabby z plamkami – tabbie z plamkami w kolorze srebrnym zawierają gen, który eliminuje pigment w podstawowym kolorze włosów, ale nie znaczeń. W wyniku tego powstaje szary lub srebrny kot z bogatymi czarnymi plamami. Wygląd jest dość uderzający, z bogatym kontrastem między dwoma kolorami płaszcza. Srebro to drugi najpopularniejszy kolor kota Savannah.

Marmur – plamy marmurkowych Savannah łączą się, tworząc piękny wirowany wygląd. Marmury występują w kolorze brązowym i srebrnym.

Czarny i czarny dym – z daleka czarne koty Savannah wyglądają, jakby były jednolicie czarne, jednak posiadają jeszcze ciemniejsze plamy.

Niestandardowe wzory – koty z wyższego pokolenia F, po którym następuje cyfra oznaczająca, jak daleko kot jest oddalony od swoich serwalskich przodków – zaczynają wyglądać bardziej jak koty domowe, a mniej jak dzikie koty afrykańskie. Czasami recesywne geny lub nietypowe praktyki hodowlane mogą wytwarzać niestandardowe kolory. Chociaż wzory te są uważane za niepożądane i nie są akceptowane przez TICA, niektórzy hodowcy nadal je oferują.

Niestandardowe kolory kotów Savannah obejmują:

 • Płowy, rozcieńczony kolor cynamonu
 • Niebieski, rozcieńczona wersja czerni
 • Liliowy, rozcieńczony czekoladowo-niebieski
 • Czekolada, która wynika z recesywnego genu
 • Cynamon, który wynika z recesywnego genu

Kilka niestandardowych kolorów jest nadal uważanych za pożądane. Należy do nich:

 • Śnieg, rzadki wzór kolorów, w którym płaszcz jest biały, a plamy beżowe

Rozmiar

Wielkość Savannah zależy w dużej mierze od wielkości i rodzaju ich rodziców, a także od procentu dzikiej krwi, którą dziedziczą. Największymi kotami są samce i samice Savannah F1 oraz samce F2, które stają się około dwa i pół raza większe niż koty domowe. Samce F3 są często znacznie większe niż domowy kot domowy. Pokolenie F3 i wszystkie kolejne koty zmniejszają swój rozmiar, ale zachowują długie nogi, duże uszy i dziki wygląd. Savannah potrzebują do 3 lat, aby osiągnąć swój pełny rozmiar, więc bądź cierpliwy wobec swojego kociaka. Każdy kot będzie się różnić rozmiarem, tak jak my ludzie. Nigdy nie możemy wiedzieć na pewno, jak duży będzie mruczek.

Aktywność

Poziom energii rasy jest wysoki, więc wymagane są regularne ćwiczenia, które w połączeniu z socjalizacją to niezwykle ważna część treningu kota w wieku dorosłym. Najlepiej działa nastawienie na przyjazną atmosferę z dodatnim wzmocnieniem.

Ćwiczenie mają pomóc kotu wydobyć swoją stłumioną energię. Coraz więcej testów pokazuje, że koty trzymane w domu mogą się nudzić i mogą rozwijać się u nich poważne problemy psychiczne. Dolegliwości te mogą przejawiać się na wiele sposobów, takich jak niszczenie mebli lub nieużywanie kuwety.

Sesje zabawy z wędką są najlepszą wzbogacającą czynnością dla Twojego kota. Spróbuj bawić się z nim przed snem, aby go dodatkowa zmęczyć przed nocą. Półki i drapaki dla kota mogą być używane zarówno w zabawie, jak i tylko dla relaksu kota. Kot Savannah zazwyczaj wymaga większych, solidniejszych gadżetów ze względu na swoją wagę.

Ze względu na wysoki poziom aktywności tej rasy powinieneś szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Savannah uwielbia wspinać się i biegać, przez co narażony jest na częstsze ucieczki. Aby go uchronić przed zagubieniem przyczep do jego obróżki lokalizator GPS, dzięki któremu całodobowo będziesz mógł sprawdzić jego lokalizację i szybko zareagować w razie niebezpieczeństwa

Kot Savannah z lokalizatorem GPS dla kota

Jak wybrać najlepsze zabawki dla kota?

Kot Savannah wymaga odpowiedniej stymulacji umysłowej i ćwiczeń, aby prowadzić zrównoważone życie. Wybierając zabawki wzbogacające, pamiętaj, że muszą być trwałe i trudne do połknięcie. Unikaj słabego lub cienkiego plastiku, luźnego materiału, luźnych piór i bardzo małych zabawek.

Co możesz wybrać dla swojego pupila?

 • Różdżki
 • Drapaki
 • Kuszące pluszowe zabawki
 • Iskrzące się kule
 • Piłka na torze

Cechy osobowości

Wysoka inteligencja połączona z naturalną ciekawością wprawia kota Savannah w psoty. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na energię najlepiej nadają się dla aktywnych, oddanych właścicieli.

Mają one bardzo kochającą i towarzyską osobowość. Większość z nich uwielbia odkrywać świat na smyczy lub bawić się na zewnątrz na bezpiecznym zamkniętym terenie. Niektóre koty uwielbiają podążać za swoją ulubioną osobą po całym domu jak pies. Bardzo kochają wodę i często zaskakują spontanicznymi wizytami pod bieżącym prysznicem. Będzie idealnym towarzyszem dla właścicieli, którzy chcą uniknąć dodatkowych wymagań dotyczących psów, ale chcą energicznego, zaangażowanego zwierzaka. Aktywnie szukają interakcji społecznych. Stają się zaniepokojone, jeśli są pomijane.

„Savandalizm ” to cena, jaką zapłacisz za znudzonego, energicznego kota, który nie jest odpowiednio stymulowany psychicznie. Stanie się on jak nieszczęśliwy maluch. Właściciele Savannah uwielbiają inteligencję tej cudownej rasy oraz wyzwanie związane z zapewnieniem odpowiedniej stymulacji umysłowej. Kot Savannah oczekuje, że będzie członkiem rodziny, który jest zaangażowany w każdą działalność, a nie zwykłym zwierzakiem.

Mruczenie

Przez długi czas wszyscy wierzyliśmy, że mruczący kot jest szczęśliwym kotem. Koty mruczą w różnych sytuacjach, w tym gdy czują się zagrożone lub nerwowe. Eksperci twierdzą, że przynajmniej przez pewien czas mruczenie może być gestem uspokojenia lub poddania się. Z drugiej strony, to wyjaśnienie nie dostarcza wskazówek, dlaczego koty często mruczą, gdy są ranne, chore lub rodzą. W takich przypadkach może się zdarzyć, że sama wibracja, a nie hałas lub reakcja człowieka na nią, uspokoi kota. Warto jednak wspomnieć, że wydaje się, że koty zorientowały się, że mogą przyciągnąć uwagę właścicieli, mrucząc – koty Savannah, które chcą czegoś, dodają wysoki dźwięk przy ich mruczeniu, co jest szczególnie trudne do zignorowania.

Uwielbienie wody

Chociaż prawdą jest, że wiele kotów domowych nie lubi być wody, okazuje się, że nie jest to uniwersalną regułą. W rzeczywistości niektóre rasy, takie jak kot Savannah i Maine Coon, w szczególności są zafascynowane wodą i chętnie popływają, jeśli będzie taka szansa. Nawet przeciętny kot domowy może bawić się w płytkiej wodzie lub pod bieżącą wodą. Duże koty, takie jak lamparty i lwy, które żyją w gorącym klimacie, lubią pluskać się w wodzie.

Różnice cech między pokoleniami

F1 Savannah – jeśli jesteś osobą, która lubi przebywać w domu i spędzać mnóstwo czasu ze swoimi zwierzętami to jest to dla Ciebie najlepszy wybór. Ponieważ te koty są najbliższe afrykańskiemu serwalowi, to wymagają największej uwagi. Idziesz spać? Savannah położy się z Tobą. Jeśli gotujesz w kuchni, Savannah będzie tam, pomagając Ci filetować kurczaka. Kiedy robisz pranie, to wiedz, że potrzebujesz pomocy w rozrzuceniu wszystkiego, co właśnie złożyłeś. Savannah F1 potrzebują nieustannej miłości i uwagi, aby pozostać kochającym towarzyszem. Jeśli Ty lub Twoja rodzina często podróżujecie lub przebywacie poza domem 8 godzin dziennie, nie zalecamy dla Was tego kota.

F2 Savannah – podobnie jak F1, również będą wymagały dużo czasu. Chociaż kot Savannah drugiej generacji jest nieco bardziej wyluzowany i lubi sam spędzać czas na kanapie. Dzięki Savannah F2 zyskujesz trochę więcej swobody przy zachowaniu egzotycznego wyglądu. Jest to idealny domownik dla każdego, kto chce spędzić trochę czasu poza domem, ale nadal pragnie tego większego przyjaciela, którego wszyscy się boją.

F3 Savannah – gdy wkraczamy w środkowe pokolenia kota Savannah to pojawiają się bardziej domowe cechy, tylko z dodatkowymi zaletami egzotycznego przodka. F3 Savannah lubi czas drzemki, czas na zabawę, czas na prysznic, czas na gotowanie itp. Przybiegną, kiedy je zawołasz i będą sporo psosić.

F4 Savannah – są bardzo ujmujące i chcą wiedzieć o wszystkim, co się dzieje. Powitają gościa i spróbują jedzenia pozostawionego bez opieki. F4 Savannah lubią spać koło Ciebie i zbudzą Cię w środku nocy na zabawę. Są bardzo inteligentne, świetnie sobie radzą z innymi zwierzętami i dziećmi, zwłaszcza jeśli myślą, że mają nowego przyjaciela do zabawy.

Savannah F5 i F6 – kot Savannah niższej jest jednym z najlepszych towarzyszy, jakich można mieć. Są tak lojalni wobec swoich właścicieli i okazują tyle miłości i przywiązania do otaczających ich osób. Wciąż mają cechy psie jak wyższe pokolenia, ale są również dobrze wyposażone w swoje domowe zachowania. Uwielbiają bawić się zabawkami, które często specjalnie ukrywają pod dywanami lub w butach. F5 i kolejne pokolenia sprawią, że nigdy nie będziesz chciał już innej rasy kotów. Koty Savannah z tego pokolenia szybko się przystosowują do otoczenia i są świetnym domownikiem dla każdego.

Żywienie

Wymagania żywieniowe są takie same jak przeciętnego kota domowego. Kot Savannah rośnie w szybkim tempie, dlatego niezbędne jest prawidłowe odżywianie. Nie wymagają diety z surowego mięsa, jednak będzie ona dla nich najbardziej odżywcza, pod warunkiem, że jest odpowiednio przygotowana. Współpracuj ze swoim weterynarzem i hodowcą, aby ustalić częstotliwość posiłków. Pamiętaj, że prawie wszystkie karmy dla kotów ze sklepu spożywczego nie będą odpowiednio zbilansowane, ponieważ karmienie tanim jedzeniem wypełnionym pustymi dodatkami spowoduje, że kości staną się kruche i podatne na pękanie.

Opieka nad kociętami

Jeśli chodzi o wychowywanie kociąt Savannah, kieruj się filozofią „oczekuj tylko tego, co wkładasz w swojego kota Savannah”. Jeśli zapewnisz odpowiednią codzienną opiekę nad ćwiczeniami, stymulacją umysłową i pozytywnym treningiem wzmacniającym w młodości, zaowocuje to zdrowymi, dobrze przystosowanymi dorosłymi zwierzętami.

Przed przyniesieniem do domu kociaka, musisz zabezpieczyć dom, żeby zapewnić mu bezpieczeństwo Kocięta są żywe i ciekawe, co może doprowadzić do poważnych kłopotów. Kotek ma niższy punkt obserwacyjny niż Twój, tak jak pełzające dziecko, dlatego może zainteresować się rzeczami, których nie widzisz.

Jak zabezpieczyć dom?

 • Zakryj przewody elektryczne
 • Dodaj zatrzaski w szafkach
 • Po przywiezieniu do domu nowego kociaka musisz poddać się kwarantannie. Kwarantanna to okres 2-3 tygodni osobistej rozmowy jeden na jednego z nowym właścicielem (właścicielami). Pośpiech w procesie wprowadzania może spowodować przestraszonego, płochliwego i niepewnego kota, który może spowodować niesforne zachowanie z Twojej winy, a nie kota.

Zdrowie

Kot Savannah raczej należy do zdrowej rasy, która nie cierpi z powodu chorób genetycznych. Przed adopcją nowego kociaka przetestuj wszystkie swoje obecne koty na FIV / FELV, ponieważ negatywny zwierzak nie powinien przebywać z pozytywnym.

Pielęgnacja

Kot Savannah nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Przycinanie paznokci kota powinno odbywać się co tydzień, aby uniknąć zniszczenia przedmiotów. Zacznij od najmłodszych lat tak, aby Twój kot był przyzwyczajony do tego procesu.

Żywotność

Żywotność kotów domowych średnio wynosi do 15 lat, zwykle 10-12 lat. Kot Savannah żyje nawet do 20 lat, w zależności od generacji. Udowodniono, że koty, które jedzą odpowiednio zbilansowaną mieszankę surowego mięsa, będą miały większe szanse na dłuższe życie.

Czy kot Savannah jest właśnie dla Ciebie?

Jeśli szukasz następujących cech, kot Savannah może być odpowiedni dla Twojego domu:

 • Wysoki poziom energii
 • Towarzyski
 • Inteligentny
 • Zdyscyplinowany
 • Hałaśliwy
 • Czuły
 • Ekspresyjny
 • Ciekawski

Koty Savannah są podobne do posiadania „pracującej rasy psów”, są wysokoenergetyczne, wysoce inteligentne (rozwiązują problemy), ciekawski, podatne na treningi i posiadają mieć silną wolę.

Wszelkie zauważone „złe” zachowania kota Savannah to zachowania występujące u wszystkich, innych ras kotów. Zwykle występują z powodu złego postępowania ludzi, którzy nie rozumieją podstawowych zachowań kota. Niestety właściciele kotów, niezależnie od rasy, często obwiniają kota, a nie siebie samych.

Cena

Na szczególną uwagę zasługuję fakt, iż na całym świecie istnieje tylko około 60 hodowli kotów savannah, co przekłada się bezpośrednio na ich wysoką cenę. Kot, który swoim wyglądem na myśl przywodzi elementy wizerunku tygrysa, pantery czy geparda, uchodzi obecnie za jedną z najdroższych ras na całym świecie. Cena zakupu kota savannah uzależniona jest od stopnia bliskości genetycznej z serwalem. Czysta krzyżówka, czyli przedstawiciel z pokolenia F1, cechujący się największym podobieństwem do swoich dzikich przodków, może kosztować nawet 20 tysięcy dolarów. Osobniki z pokolenia F2, posiadające pulę 30% genów serwala oraz 70% kota domowego, warte są od około 5 do nawet 20 tysięcy złotych. Im dalsza generacja np. F6, tym coraz niższe są koszty ich zakupu. Należy jednak mieć na uwadze, że wiąże się to z mniejszym podobieństwem do afrykańskich serwali.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)