Monitoring zdrowia

Prawidłowy puls — dieta dla serca

Senior z prawidłowym pulsem

Prawidłowy puls, tak jak i optymalne ciśnienie tętnicze krwi, to parametry, które w dużej mierze zależą od diety. Co jeść, a czego unikać, by dbać o zdrowe serce? Jak obniżyć puls? Jak go podwyższyć?

Jaki jest prawidłowy puls?

Prawidłowy puls u dorosłego powinien mieścić się w przedziale 60—100 uderzeń serca w przeciągu minuty. W sytuacji, kiedy czynność serca przekracza 100 uderzeń na minutę mówi się o tachykardii, zaś w momencie, gdy puls jest niższy niż 60 uderzeń na minutę dochodzi do bradykardii.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Wartości prawidłowego pulsu są ustalone dla różnych grup wiekowych. I tak:

 • puls u niemowląt wynosi około 130 uderzeń na minutę,
 • puls u dzieci − około 100 uderzeń na minutę,
 • puls u młodzieży − około 85 uderzeń na minutę,
 • puls u dorosłych − około 70 uderzeń na minutę,
 • puls u osób starszych − około 60 uderzeń na minutę.

Wartość pulsu uwarunkowana jest ciśnieniem tętniczym. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją za prawidłowe uznaje się ciśnienie 120–129/80–84 mm Hg.

Prawidłowy puls — jaka dieta dla serca?

Jedną z najlepszych metod odżywiania, która wpływa na prawidłowy puls i właściwe ciśnienie krwi, kondycję serca oraz układu krwionośnego oraz funkcjonowanie całego organizmu, jest dieta śródziemnomorska oraz dieta DASH (stosowana w kontroli nadciśnienia tętniczego).

Czym cechuje się idealna dieta dla serca, która zapewnia prawidłowe tętno i ciśnienie krwi, a i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienie tętnicze) czy cukrzycy typu 2? Kluczowe jest większe spożycie:

 • olejów roślinnych, orzechów, nasion (są dobrym źródłem tłuszczu, chronią serce),
 • warzyw nieskrobiowych (nie obejmują np. ziemniaków, batatów),
 • owoców,
 • ryb,
 • olejów roślinnych,
 • jogurtów naturalnych, kefirów i maślanek,
 • produktów z pełnego ziarna (kasze, pieczywo, makarony). Dieta dla serca jest oparta na wysokiej zawartości błonnika, produktach niskoprzetworzonych.

 

prawidłowy puls dieta dla serca

Bardzo ważne jest także ograniczanie bądź eliminowanie z jadłospisu:

 • czerwonego i przetworzonego mięsa, w tym wędlin,
 • żywności zawierającej dużo węglowodanów i pustych kalorii (np. ciastka, batony i słone przekąski),
 • jedzenia wysoko przetworzonego, także typu fast-food,
 • niezdrowych tłuszczów (np. tłuszcze trans),
 • soli (można spożywać nie więcej niż 5 g, czyli małą łyżeczkę soli dziennie). Warto korzystać ze świeżych ziół i przypraw, zwłaszcza pieprzu, cynamonu, imbiru, kurkumy, papryki czy lubczyku, które usprawniają funkcjonowanie układu krążenia,
 • napojów słodzonych i gazowanych, także alkoholu.

Do picia sprawdza się woda (minimum 2,5 litra dziennie), ale i napary z ziół, które wyciszają organizm (np. z lawendy, męczennicy cielistej, kozłka lekarskiego, melisy). Można je pić zarówno regularnie, jak i doraźnie w momencie wysokiego tętna.

O czym jeszcze pamiętać? Istotne jest spożywanie 5 niewielkich posiłków o regularnych porach.

Czy dietą można obniżyć bądź podwyższyć tętno i ciśnienie krwi?

Osoby, które mają wysokie tętno czy niski puls, powinny pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią kontrolę parametrów.

Co robić, by puls był prawidłowy, a czego unikać, by zredukować lub wyeliminować epizody wysokiego tętna? Najważniejsze jest, by zrezygnować z używek, a i pamiętać o systematycznym piciu naparu z ziół, gdy podwyższony puls wynika z napięć, stresu czy przeżywania silnych emocji.

Warto także zadbać o ciśnienie. Istnieją bowiem produkty, które mogą je obniży. To na przykład rodzynki, siemię lniane, orzechy, płatki buraki, pełnowartościowe produkty zbożowe, takie jak płatki owsiane czy chleb z mąki z pełnego przemiału.

Jednocześnie należy dążyć do wyeliminowania produktów, które podwyższają ciśnienie tętnicze. To przede wszystkim wysoko przetworzone dania, słone przekąski i inne artykuły o wysokiej zawartości soli.

A jak podnieść niski puls domowym sposobem? Pomóc może:

 • napój z kofeiną bądź teiną, to jest kawa bądź herbata,
 • napar z ziół o działaniu pobudzającym,
 • krople nasercowe, które poprawiają funkcjonowanie serca i podwyższają za niski puls.

Sprawdza się również umiarkowany wysiłek fizyczny, zwłaszcza na świeżym powietrzu,

Jak mierzyć tętno?

Obserwując problemy z tętnem czy ciśnieniem tętniczym, ale i znajdując się w grupie ryzyka chorób układu krążenia, należy nie tylko przestrzegać zasad racjonalnej diety, ale i pamiętać o redukcji masy ciała (jeśli istnieje takie wskazanie), zadbać o aktywność fizyczną, odpoczynek i relaks, także regenerujący sen.

Nie mniej ważne jest monitorowanie stanu zdrowia, to jest umawianie się na wizyty lekarskie i wykonywanie zleconych przez specjalistę badań, ale i samodzielne pomiary podstawowych parametrów krwi, takich jak ciśnienie i puls.

Pomóc w tym mogą zarówno ciśnieniomierze i pulsoksymetry, także wielofunkcyjne opaski (np. opaska SOS Locon Life lub opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus). Tętno można zmierzyć również własnoręcznie, znajdując tętnicę, przykładając do niej palce wskazujący lub środkowy i mierząc przez minutę, ile razy tętnica uległa skurczeniu.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)