Gps dla kota

Ragdoll

Cechy charakterystyczne

Ragdoll swoje imię zyskał, dzięki przyjaznej i zrelaksowanej osobowości. Czuły ragdoll wiotczeje z przyjemności, gdy będziesz go przytulać w ramionach, niczym szmaciana lalka. Jest dużym ale łagodnym kotem o imponująco niebieskich oczach, który potrafi dogadać się ze wszystkimi, w tym innymi zwierzętami, co czyni go idealnym domownikiem. Dostosowuje się on do prawie każdego domu i otoczenia.

Ragdoll patrzy na ciebie z pięknymi, dziecięcymi błękitnymi oczami, chętnymi do podążania gdziekolwiek Ty jesteś. Jest przyjaznym kotem, który wita Cię wesoło przy drzwiach, bawi się i śpi z Tobą w nocy. Kochający i tolerancyjny może być najlepszym przyjacielem dziecka. Beztroski ragdoll  nawet potrafi dobrze dogadać się z psami i, podobnie jak one, może nauczyć się chodzić na smyczy. Jest doskonałym wyborem, jeśli często podróżujesz i chciałbyś zabierać ze sobą kotka.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

 

Budowa i kolorystyka sierści

Budowa kota ragdoll jest imponująca – duża i mocna z charakterystycznymi oznaczeniami. Kot jest jednak wyjątkowo zrelaksowany i wyluzowany. Szeroka głowa ma płaski top i szeroko rozstawione uszy, co powoduje wrażenie trójkątnego pyszczka.  Niebieskie oczy są duże. Ciało jest długie i muskularne z szeroką klatką piersiową, krótką szyją i mocnymi nogami. Łapy są duże okrągłe, a ogon długi i puchaty. Sierść tego kota jest jedwabista, gęsta i długiej długości.

W rasie kotów ragdoll istnieją trzy różne wzory płaszcza, a każdy wzór występuje w czterech kolorach:

 • Colorpoint ma jasny kolor ciała z kontrastowym, ciemniejszym kolorem na kończynach i uszach.
 • Bicolor ma również ciemne punkty, ale w kształcie odwróconej litery V na czole, brzuchu i wszystkimi czterema nogami.
 • Mitted –  w tym kolorystycznym wzorze stopy są białe, podobnie jak podbródek. Dzisiaj koty występują w sześciu kolorach: niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony i kremowy. Koty dojrzewają powoli, osiągając swój pełny rozmiar, gdy mają cztery lata.

Historia

Ragdoll ma niespełna 50 lat. Koty zostały stworzone w Kalifornii w 1963 roku. Ann Baker połączyła białą kotkę o długich włosach z bezpańskiem czarno-białym samcem z białymi łapami. Ich kocięta stały się przodkami rasy, a imię dostały w oparciu o ich skłonności do kołysania się na kolanach oraz uwielbienie noszenia ich bez oporu. Po podniesieniu kot staje się bardzo zrelaksowany i jest tak miękki jak szmaciana lalka. Niektórzy twierdzą, że przyczyną był wypadek królowej podczas noszenia kociąt, ale genetycznie niemożliwe jest, aby skutki urazu zostały odziedziczone przez kocięta.

Stowarzyszenie hodowców kotów zaczęło rejestrować Ragdolls w 1993 roku, a status mistrza uzyskał w 2000 roku. Dziś Ragdolls to piąta najpopularniejsza rasa zarejestrowana przez CFA.

Osobowość i temperament

Ragdolls są czasami nazywane psimi szczeniaczkami ze względu na sposób, w jaki podążają za swoimi ludźmi z pokoju do pokoju. Nawet łazienka nie zapewnia prywatności od jednego z tych delikatnych kociaków. Jednak w przeciwieństwie do innych serdecznych ras kotów, takich jak syjamski, Szkocki zwisłouchy i Birman, nigdy nie są nachalne. Za to są doskonałymi towarzyszami. Spędzają całe godziny obok swoich panów, ale rzadko przeszkadzają im czymkolwiek.

Podczas gdy większość udomowionych kotów uwielbia wspinać się na meble, półki, drzewa i wszystko, co ma wokół, ragdolle zazwyczaj wybierają pozostanie na poziomie gruntu. W szczególnie ryzykowne dni doskoczą one do poziomu sofy. Ich preferowana pozycja nie znajduje się gdzieś wysoko, ale jest taka, która zapewnia kontakt z ludźmi: na podłodze leżąc przy nogach, z boku na kanapie lub, najlepiej, na kolanach. Nie dla ragdolla wspinanie się po zasłonach lub hałaśliwe zabawki innych ras. Mimo to czasem lubi dobrą rozrywkę i chętnie nauczy się chodzić na smyczy. Mają one umiarkowany poziom energii i wyluzowaną postawę. Są to koty, które zobaczysz ubrane w dziecięce ubrania i pchane przez dzieci w wózku. Nie są głośne, komunikują się głosem określanym jako miękki i muzyczny.

Najbardziej uderzającą cechą kotów tej rasy jest ich miłość do ludzi. Bardzo lubią swoich właścicieli, ale są również bardzo zainteresowani kontaktami z innymi, np. gości domu lub innych nieznajomych. W rzeczywistości ich ciekawość wobec ludzi jest tak intensywna, że zgłoszono wiele przypadków, w których koty ragdoll, które były na zewnątrz, zostały skradzione, ponieważ nie protestowały, że zostały zabrane przez kogoś innego niż ich właściciele. Dlatego tak ważne jest, żeby chronić i pilnować swojego kota. Obowiązkowym elementem jego wyposażenia powinna być opaska z lokalizatorem GPS, dzięki której zawsze będziesz mógł sprawdzić położenie swojego mruczka. Powinien bezpiecznie mieszkać w pomieszczeniu, gdzie jest chroniony przed chorobami i samochodami.

Idealni właściciele dla kotów Ragdoll

Ze względu na swoją osobowość koty te są idealnym wyborem dla osób, które chcą spokojnego zwierzaka i bliskiego towarzysza. Ich wyjątkowo łagodna osobowość i imponująca cierpliwość sprawiają, że doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi. Ragdoll nie będzie protestował podczas interakcji z najmłodszymi. Jak wie każdy właściciel kota, dzieci często są zbyt chętne do zabawy z kotami, a niektóre rasy nie tolerują takich zachowań, które w ich ocenie są dla nich niebezpieczne. Ale w przypadku ragdollów tak nie jest.

Ta rasa kotów jest idealna również dla zapracowanych osób, ponieważ mają one niezależne osobowości i nie wymagają stałej uwagi, ani bardzo długiego harmonogramu zabawy. W rzeczywistości lubią spędzać czas wylegując się na kanapie lub kocim łóżku, co jest idealnym sposobem na spędzenie dnia podczas nieobecności rodziny.

Ragdoll to także perfekcyjny wybór dla rodzin z psami. Jest to prawdopodobnie najlepsza rasa, jeśli chcesz utrzymać dobre relacje między kotem i psem w tym samym gospodarstwie domowym. To kolejna niesamowita cecha, która wyróżnia tę rasę spośród innych, takich jak np. brytyjskie krótkowłose.

Mały Ragdoll z lokalizatorem GPS dla kota Locon Cat

Rozwój osobowości kota Ragdoll

Osobowość kota, niezależnie od jego rasy i opisanych standardów, zależy całkowicie od jednostki. Podobnie jak rozwój dzieci, doświadczenia, które koty mają w pierwszych miesiącach życia, mają ogromny wpływ na cechy charakteru , które rozwiną u dorosłych.

Można wyróżnić niektóre czynniki, które mają duży wpływ na psychologię kota:

 • stan zdrowia kotka,
 • związek między kotkiem, a jego matką,
 • związek między kotkiem, a jego rodzeństwem,
 • związek między kotkiem, a jego panem (-ami),
 • środowisko, w którym rośnie kotek.

Spośród pięciu wyżej wymienionych czynników, to dwa ostatnie będą miały największy wpływ na osobowość kota. W przypadku ragdolli relacja z właścicielem jest nawet ważniejsza, niż w przypadku innych ras, ze względu na ich ogromne przywiązanie do ludzi. To jak witasz kociaka, ile czasu z nim spędzasz, czy z nim rozmawiasz i nawiązujesz więź, a przede wszystkim sposób w jaki okazujesz mu sympatię, to wszystko buduje charakter dorosłego kota. Istnieją pewne traumatyczne wydarzenia, które mogą wpływać na postępy kociaka, takie jak moment, kiedy jest on oddzielony od matki i rodzeństwa lub wszelkie choroby, na które może cierpieć w tym okresie. To, jak kot ragdoll zareaguje na wszystkie te zdarzenia, zmiany i procesy, kształtuje mu osobowość, którą będzie mieć jako duży kot. To tutaj pojawia się indywidualność i sprawia, że jednostka jest wyjątkowa.

Zdrowie

Wszystkie koty rasowe mają potencjał do rozwoju genetycznych problemów zdrowotnych, podobnie jak wszyscy ludzie mogą odziedziczyć określoną chorobę. Każdy hodowca, który twierdzi, że jej rasa lub linie nie mają problemów zdrowotnych lub genetycznych, kłamie lub nie ma wiedzy na jej temat. Unikaj hodowcy, który oferuje gwarancję zdrowia kociętom, który mówi, że rasa jest w 100 procentach zdrowa i nie ma żadnych znanych problemów, lub który mówi ci, że jej kocięta są izolowane od głównej części gospodarstwo domowego ze względów zdrowotnych.

Ragdoll są ogólnie zdrowe, ale kamienie w pęcherzu i wada serca zwana kardiomiopatią przerostową należą do chorób zgłaszanych u rasy.

Kardiomiopatia przerostowa (HCM) jest najczęstszą postacią chorób serca u kotów. Powoduje pogrubienie (przerost) mięśnia sercowego. Echokardiogram może potwierdzić, czy kot ma HCM. Naukowcy zidentyfikowali mutację genetyczną, która powoduje rozwój HCM u ragdolla i opracowali test genetyczny, który umożliwia hodowcom badanie przesiewowe kotów przed ich rozmnażaniem. Unikaj hodowców, którzy twierdzą, że mają linie wolne od HCM. Nikt nie może zagwarantować, że ich koty nigdy nie rozwiną HCM.

Żywienie

Kocięta ragdoll mogą gwałtownie rosnąć i ważne jest, aby przez cały czas miały dużo jedzenia. Jeśli Twój kociak wyczyści talerz, daj mu trochę więcej, aż przestanie jeść. Gdy kot osiągnie swój pełny rozmiar po czterech latach, możesz racjonować pokarm, aby nie przytył. Każdy kot jest wyjątkowy i każdy ma swoje szczególne upodobania, niechęci i potrzeby, jeśli chodzi o jedzenie. Jednak koty są mięsożercami i każdy kot ragdoll musi uzyskać 41 różnych i określonych składników odżywczych z pożywienia. Proporcja tych składników odżywczych będzie się różnić w zależności od wieku, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia, więc nic dziwnego, że rosnący, energiczny kotek potrzebuje innej równowagi składników odżywczych w swojej diecie, niż mniej aktywny starszy kot. Inne kwestie, o których należy pamiętać, to podawanie odpowiedniej ilości pokarmu w celu utrzymania „idealnej kondycji ciała” zgodnie z wytycznymi żywieniowymi oraz zaspokajanie indywidualnych preferencji dotyczących karmy mokrej lub suchej.

Dwa koty rasy Ragdoll

Aktywność i pielęgnacja

Ragdoll ma zwykle tłustą poduszkę na dolnej części brzucha. Jednak nie jest to wymówka, aby pozwolić mu na nadwagę. Odżywianie ragdolla powinno być dokładnie kontrolowane.

Ragdoll potrzebuje interaktywnych ćwiczeń oprócz zabawy w pokoju, aby być w formie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to właściciel powinien każdego dnia poświęcać 15-20 minut na zabawę.

Choć ma długie, imponujące futro to jest łatwiejsze w pielęgnacji, niż Ci się wydaje. Sierść powinna być codziennie szczotkowana, i to wszystko co wystarczy, żeby utrzymać je w idealnej kondycji. Użyj grzebienia ze stali nierdzewnej do pielęgnacji raz lub dwa razy w tygodniu, aby zapobiec tworzeniu się splątań lub aby je usunąć. Bądź łagodny, a stanie się to przyjemnością dla Was obojga. Jak wszystkie koty, zrzuca sierść ale nie nadmiernie.

Co powinieneś wiedzieć o rasie

 • Długość życia zdrowego kota wynosi 15 lat. Oczywiście jeden kot ragdoll, o imieniu Rags, miał dożył ponad 19 lat. Dowiedz się ile żyją koty z naszego poradnika.
 • Waga ragdoll najczęściej osiąga ok. 9 kilogramów. Kotki są nieco lżejsze od kocurów. W przypadku kotek to bowiem ok. 6 kg.
 • Mogą być podatne na częstą chorobę serca kotów zwaną kardiomiopatią przerostową. Na szczęście koty z genem wywołującym chorobę można zidentyfikować za pomocą testu DNA. To pozwala sumiennym hodowcom produkować koty wolne od choroby.
 • To nieprawda, że są odporne na ból. Jak każdy kot mogą być zranione lub odczuwać dyskomfort.
 • Idealny właściciel dla kota ragdoll z przyjemnością będą czesać jego wspaniałe, miękkie futro, będzie uwielbiał trzymać go kota na kolanach i nie będzie miał nic przeciwko ciągłemu nadzorowi kociaka.

Cena

Hodowla najczęściej wycenia kotka rasy ragdoll na ok. 1500-2500 zł. Nie jest to mały koszt, a zależeć będzie on od wielu czynników. Do najważniejszych należy renoma hodowli, umaszczenie kota oraz jego geny. Wyższa cena oznaczać będzie, że jest on np. potomkiem wysoko utytułowanych rodziców lub jest zbliżony do wzorca rasy.

Ciekawostki na temat rasy

 • Kocięta ragdoll są białe po urodzeniu ale zanim osiągną wiek 10 dni pojawiają się ich wzory.
 • Kolor i długość sierści zwykle osiągając finalny wygląd, gdy kot ma 2-3 lata.
 • Pełną wagę osiągają w wieku około 4 lat.
 • Ragdoll to uprzejme i ciche kotki, które prawie wcale nie miauczą.

Bezpieczna Rodzina – wygoda, bezpieczeństwo i komfort

Oprócz lokalizatora GPS dla zwierzaka, na platformie Bezpieczna Rodzina znajdziesz także inne urządzenia, które ułatwią Ci skuteczną ochronę Twoich Bliskich. Jeśli chcesz troszczyć się o najbliższe Ci osoby, mieć zawsze oko na swój dom, kiedy akurat  Cię w nim nie ma, czy kontrolować to, co dzieje się z Twoim samochodem – nasze rozwiązania Ci to umożliwią. Dzięki stworzonej przez nas, w pełni polskiej aplikacji Bezpieczna Rodzina, oraz urządzeniom takim jak smartwatch GPS GJD.06 dla dziecka, opasce dla seniora z S.O.S, lokalizatorowi GPS do auta, czy kamerze wewnętrznej i zewnętrznej – wszystko, co dla Ciebie ważne i cenne masz zawsze na oku. Wystarczy jedno spojrzenie w telefon komórkowy, by poznać dokładną lokalizację syna lub córki, upewnić się, że rodzice lub dziadkowie z pewnością nie zapomnieli o wizycie lekarskiej, sprawdzić, czy podróżujący naszym autem bliski dotarł bezpiecznie na miejsce, czy skontrolować to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Naszą misją jest umożliwienie Ci wygodnej i szybkiej zdalnej opieki. Pragniemy, aby wszyscy, którzy wybierają Bezpieczną Rodzinę, mogli w pełni komfortowo otaczać troską tych, którzy tego potrzebują oraz dbać o przedmioty, które mają dla nich dużą wartość.

Mały kotek rasy Ragdoll

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)