Opieka nad seniorem

Zagrożenia czyhające na seniorów

Zasłabnięcie starszego mężczyzny w jego domu

Oszustwa, kradzieże, wyłudzenia metodą „na wnuczka”, napady, czy liczne problemy ze zdrowiem wynikające z wieku – osoby starsze są dzisiaj narażone na wiele niebezpieczeństw. To, czy na co dzień czują się komfortowo i bezpiecznie, w ogromnym stopniu zależy dziś od ich najbliższych – dzieci i wnuków. Rzadko kiedy senior jest obeznany w nowoczesnych technologiach i najczęściej nie zdaje sobie sprawy z tego, jak praktyczne urządzenia mogą bezpośrednio wpływać na poprawę jakości jego życia. Tu z pomocą powinni przyjść członkowie jego rodziny.

 

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Zagrożenia czyhające na seniorów

Historia zaginięcia pana Józefa

W jednej z popularnych i poczytnych gazet całkiem niedawno opublikowano artykuł o panu Józefie, który cierpi na zaniki pamięci. I chociaż 80-latek nieczęsto oddala się od własnego domu, tym razem nie informując nikogo z rodziny opuścił swój bezpieczny azyl. Kiedy po kilku godzinach nie dawał znaku życia, zaniepokojeni bliscy postanowili działać.

Powiadomiona policja natychmiast rozpoczęła poszukiwania, do których dołączyła nie tylko straż, ale i mieszkańcy wsi – wszystkim zależało na jednym – jak najszybciej odnaleźć staruszka. Ze względu na sędziwy wiek zaginionego, liczyła się każda godzina. Tymczasem po dwóch dniach poszukiwań utrudnionych przez burze i deszcze, brak było jakichkolwiek wieści o Panu Józefie. Ponieważ rodzina seniora jest bardzo religijna, nie ustawały modlitwy o jego szczęśliwy powrót do domu.

Gorąca wiara i nieustępliwość wszystkich zaangażowanych w akcję wreszcie przyniosła pozytywny rezultat – Pan Józef został odnaleziony. Niewiele brakowało, a historia miałaby tragiczny finał bowiem zaginiony prawie utonął! Przy Panu Józefie bez przerwy przebywał pies – dzięki wiernemu towarzyszowi i jego donośnemu ujadaniu, które zaalarmowało mieszkańców pobliskiej wsi, udało się uniknąć najgorszego. Jak zgodnie twierdzą najbliżsi – zdarzył się prawdziwy cud. A gdyby tak osoba, która cierpi na zaniki pamięci miała przy sobie urządzenie, dzięki któremu szybko udałoby się ją zlokalizować? Nadajnik GPS, czy opaska SOS dla seniora w takim przypadku mogłyby mieć realny wpływ na szybkie odnalezienie zaginionego.

Demencja, zaniki pamięci i inne choroby wieku starczego, czyli jakie choroby dotykają osoby starsze

Choroby wieku starczego, które najczęściej dotykają seniorów, to nie tylko schorzenia somatyczne, takie jak cukrzyca, osteoporoza, czy miażdżyca. To także dolegliwości związane z depresją, demencją czy zanikami pamięci. Mają one nieodwracalny wpływ na funkcjonowanie ludzi starszych i mogą być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. Na co powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli wśród Twoich najbliższych są osoby w podeszłym wieku?

Pierwszym objawem demencji starczej jest często bagatelizowane zapominanie o najprostszych sprawach, takich jak zapłacenie rachunku, wzięciu ze sobą kluczy, czy portfela. I racja – każdemu przecież czasem zdarzy się o tym zapomnieć. Jeżeli jednak dochodzą do tego problemy z mową i liczeniem, urojenia, impulsywność, utrata zdolności uczenia się, czy brak umiejętności rozpoznawania rzeczy i osób, możesz mieć pewność, że Twój bliski jest zagrożony demencją.

W takim przypadku należy pilnie skontaktować się ze specjalistą i wdrożyć leczenie. Co więcej, opiekun powinien jeszcze baczniej przyglądać się seniorowi i postarać się lepiej zadbać o jego komfort. A na to sposobów jest wiele.

Jak uniknąć zaginięcia seniora?

Jak wynika z policyjnych statystyk, zaginięcia osób starszych to bardzo poważny problem społeczny – około 20% wszystkich zgłoszeń dotyczy właśnie seniorów. Przyczyną najczęściej są problemy ze zdrowiem, takie jak demencja, choroba Alzheimera, czy depresja. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy starsza osoba ulega wypadkowi, jest przewożona do szpitala, a rodzina nie wie gdzie jej szukać.

W jaki sposób chronić seniora, udzielić mu pomocy przy i przy okazji oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i wielu godzin niepewności? Najprostszym, a zarazem dzisiaj najskuteczniejszym sposobem jest podarowanie bliskiemu praktycznego urządzenia z GPS oraz zainstalowanie na swój telefon dedykowanej aplikacji. Jak to działa?

 

starszy mężczyzna na ławce w parku

Bezpieczeństwo seniorów

Opisana wyżej historia pana Józefa na szczęście miała pozytywny finał. Ile jest jednak tragicznych w skutkach zdarzeń, kiedy senior nigdy nie wraca do domu i swojej rodziny? Naprawdę wiele i z całą pewnością części z nich można byłoby uniknąć. Tak jak w przypadku pani Krystyny, emerytki z Wrocławia, która dzięki lokalizatorowi GPS szczęśliwie wróciła do swoich najbliższych po wypadku.

Pani Krystyna dostała od swoich dzieci na imieniny smartwatch z GPS. Córka emerytki, pani Jagoda, uznała, że będzie to doskonałe zabezpieczenie dla mamy, gdyż ta, od jakiegoś czasu miewała, niegroźne jakby się mogło wydawać, zaniki pamięci. Ponieważ emerytka mieszka sama, na co dzień funkcjonuje bez znacznej ingerencji jej dzieci, córka pani Krystyny wybrała inteligentny zegarek z GPS dla aktywnego seniora, a sama na swój telefon pobrała dedykowaną aplikację Bezpieczna Rodzina.

To miał być dzień jak co dzień

Ten dzień miał być taki jak zwykle. Pani Krystyna wybrała się na spacer do pobliskiego parku. Dbała o to, by mimo swoich 78 lat nadal być w dobrej formie, a codzienne przechadzki bardzo pozytywnie wpływały na jej samopoczucie. Na wszelki wypadek codziennie po powrocie ze spaceru dzwoniła do córki, by poinformować ją, że bezpiecznie wróciła do domu. Tym razem jednak dzwonek w telefonie pani Jagody się nie odezwał. Kobieta postanowiła jednak nie panikować.

Zachowała zimną krew – wiedziała, że wystarczy jedno spojrzenie w aplikację i dowie się, gdzie jest jej mama. Okazało się, że pani Krystyna mimo późnej pory dalej znajduje się w parku. Ponieważ fakt ten wydał się córce dziwny, chcąc sprawdzić, czy seniorka po prostu nie zagadała się z sąsiadką, uruchomiła funkcję nasłuchu. Natrafiła jednak wyłącznie na głuchą ciszę. Pośpiesznie udała się więc na miejsce. Zastała matkę siedzącą na ławce. Kiedy seniorka jej nie poznała, postanowiła szybko wezwać pogotowie.

Co się okazało? Pani Krystyna miała zanik pamięci i nie wiedziała kim jest, ani gdzie mieszka – nie umiała wrócić do domu.

Opaska SOS dla seniora wymagającego opieki

Kolejnym przykładem na to, że inteligentne urządzenia mogą pomóc nam w opiece nad bliskimi, jest historia pana Dariusza z Białegostoku. Ten 71-letni były nauczyciel kilka lat wcześniej przeszedł wylew. I chociaż rodzina bardzo się martwiła, senior postawił na swoim i w dalszym ciągu żył na własną rękę. Na szczęście zawsze mógł liczyć na bliskich, którzy mieszkali na tym samym osiedlu, zaledwie dwa bloki obok.

To był warunek syna pana Darka – emeryt może mieszkać sam, ale tylko w bardzo bliskiej odległości od swojej rodziny. Były nauczyciel sprzedał więc dom pod miastem i przeniósł się do przytulnego dwupokojowego mieszkanka w pobliżu krewnych. Na święta Bożego Narodzenia dostał od nich opaskę GPS dla seniora. Niewielkie urządzenie z dwoma czytelnymi przyciskami służącymi do odbierania połączeń i wzywania pomocy. Jak się później okazało, narzędzie bardzo przydatne.

Twój bliski wzywa pomocy! 

Ciepły, wiosenny dzień. Pan Dariusz wybierał się właśnie na spacer i do sklepu po kilka najpotrzebniejszych sprawunków. Nagle zasłabł. Zakręciło mu się w głowie, przed oczami zrobiło się ciemno. W ostatniej chwili nacisnął czerwony guzik SOS na opasce, którą miał na nadgarstku. Kiedy jego syn odebrał wiadomość, był akurat w pracy. Brak kontaktu telefonicznego z ojcem poważnie go zaniepokoił.

Zatelefonował więc do sąsiada, by ten możliwe jak najszybciej udał się sprawdzić, co dzieje się z panem Dariuszem. Sam czym prędzej też pojechał do mieszkania swojego ojca. Gdy dotarł na miejsce okazało się, że zaniepokojony zamkniętymi drzwiami i brakiem odzewu sąsiad wezwał policję, a funkcjonariusze weszli do mieszkania siłą. Wezwana do pana Darka karetka zabrała go do szpitala. Lekarze w ostatniej chwili uratowali mu życie – doszło do kolejnego, niespodziewanego wylewu.

 

Starsza kobieta po upadku leżąca na podłodze

Dlaczego warto wybrać urządzenie z GPS i aplikację Bezpieczna Rodzina?

Dwie przytoczone wyżej historie mogły się skończyć znacznie gorzej. Co by było z tymi starszymi osobami, gdyby pomoc nie przyszła w porę? Na szczęście, ani oni ani ich bliscy nie muszą się nad tym zastanawiać. Seniorzy byli pod stałą opieką swoich rodzin i w ich przypadku, to zapewniło im bezpieczeństwo. Na czym dokładnie polega działanie urządzeń i aplikacji i jakie dają one możliwości?

Smartwatch z GPS dla seniora i aplikacja Bezpieczna Rodzina

Inteligentny zegarek to zminiaturyzowany telefon, który wykonuje i odbiera połączenia głosowe. Dzięki temu nawet kiedy Twój bliski zapomni swojego smartfona, bez problemu będziesz mógł się z nim skontaktować. Aplikacja to możliwość natychmiastowej lokalizacji seniora, najważniejsze powiadomienia SOS, czy informacja o opuszczeniu lub powrocie do indywidualnie wyznaczonej strefy bezpieczeństwa.

Jeżeli chcesz, by Twój senior pamiętał o lekach, w swoim telefonie ustawisz powiadomienia, które o wybranej porze pojawiać się będą na smartwatchu Twojego bliskiego. Aplikacja umożliwi Ci także uruchomienie nasłuchu, kiedy zbyt długo nie będziesz miał kontaktu z seniorem.

Opaska SOS i aplikacja Bezpieczna Rodzina

Opaska SOS z GPS to nie tylko możliwość wygodnej lokalizacji seniora w aplikacji Bezpieczna Rodzina. Na urządzeniu znajdują się dwa widoczne przyciski – jeden służy do odbierania połączeń głosowych, drugi natomiast do wysyłania szybkich powiadomień SOS z informacją o pilnej potrzebie pomocy. Funkcje aplikacji są podobne jak w przypadku zegarka – lokalizacja 24/7, wyznaczanie stref bezpieczeństwa, czy szybkie powiadomienia.

Chcesz wiedzieć, gdzie jest Twój bliski? Sprawdź to w telefonie!

Podsumowując, zarówno smartwatch z GPS, jak i opaska S.O.S. działają z polską aplikacją Bezpieczna Rodzina. Dlaczego warto wybrać właśnie takie rozwiązanie?

  • Natychmiast wiesz, gdzie jest Twój bliski. Lokalizacja 24/7 z dowolnego miejsca na świecie to pewność, że nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo tych, na których najbardziej Ci zależy.
  • Dzwonisz i odbierasz połączenia z urządzenia.
  • Otrzymujesz najważniejsze powiadomienia – np. SOS o pilnej potrzebie pomocy, czy opuszczeniu lub powrocie do indywidualnie przez Ciebie wyznaczonej strefy bezpieczeństwa. 
  • Ustawiasz przypomnienie o lekach (smartwatch z GPS).
  • Jeżeli z bliskim długo nie ma kontaktu, uruchamiasz funkcję nasłuchu. 

Zaginięcia – dodatkowe zabezpieczenie

Jeżeli Twój bliski nie ma jeszcze lokalizatora GPS, przestrzegaj kilku zasad, które mogą zapobiec jego zaginięciu:

  • w ubrania, które nosi najczęściej wszyj metki z imieniem i nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu opiekuna;
  • często kontaktuj się z bliskim, który ma problemy z pamięcią;
  • zadbaj, by senior nosił przy sobie telefon komórkowy;
  • poznaj ulubione miejsca Twojego bliskiego;
  • dopilnuj, aby senior miał przy sobie leki – często przypominaj mu o konieczności zabrania ich gdziekolwiek się wybiera.

Pierwsze działania po zaginięciu:

  • możliwie jak najszybsze zawiadomienie policji;
  • przekazanie policji wszystkich szczegółów dotyczących zarówno ubioru jak i cech charakterystycznych wyglądu zaginionego seniora;
  • przeszukaj dokładnie najbliższą okolicę;
  • skontaktuj się ze znajomymi bliskiego, u których może się znajdować;
  • sprawdź szpitale;
  • wydrukuj plakaty ze zdjęciem zaginionego i ulotki, które możesz zostawić w sklepach;
  • bierz aktywny udział w poszukiwaniach.

 

Monitoring zdrowia starszej osoby

Inne zagrożenia, na które powinien uważać senior

Problemy ze zdrowiem to nie jedyne, co może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa seniora. Bardzo często słyszy się przecież o napadach na starsze osoby, do których dochodzi u nich w domu. Emeryci często padają też ofiarami grabieży metodą „na wnuczka”, kiedy to podszywający się pod znajomego ich bliskiego, albo co gorsza, pod samego wnuczka, czy syna człowiek, wyłudza spore sumy pieniędzy.

Należy uczulić seniorów, by nigdy nie ufali tego typu podejrzanym osobom, a kiedy niespodziewanie zjawia się u nich człowiek podający się za pracownika spółdzielni mieszkaniowej, najlepiej jego wizytę potwierdzić z osobami kompetentnymi i zorientowanymi w biurze. Jeżeli senior posiada opaskę S.O.S lub smartwatch, zawsze może dyskretnie zadzwonić do bliskiego i czuć się spokojniej podczas niespodziewanego najścia.

Jak pomóc seniorowi w codziennym życiu?

Na portalach społecznościowych, czy w mediach, często możemy przeczytać o tym, jak osoby samotne stają się ofiarami oszustów. Starsi ludzie mają w sobie dużo empatii i często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie zagrożenia czyhają na nich tuż za rogiem. Na szczęście seniorzy coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw nowoczesnej techniki i mają coraz większą świadomość tego, że nie wolno otwierać drzwi obcym ludziom, czy oddawać swoich oszczędności przypadkowym osobom, które do nich zadzwonią. Uczulajmy naszych bliskich, rozmawiajmy z nimi i ostrzegajmy przed zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać. Dzięki temu uchronimy ich przed niebezpieczeństwem!