Coraz więcej krajów na świecie boryka się z problemem starzejącego społeczeństwa. Nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na wielogodzinną opiekę ze strony swoich bliskich, którzy przecież nierzadko mają na głowie mnóstwo obowiązków dnia codziennego. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większą popularnością w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce, cieszy się teleopieka. Jest to innowacyjna usługa dla osób starszych i osób niepełnosprawnych, która może zaoferować im większe poczucie bezpieczeństwa, a także umożliwić większą samodzielność.
Czym właściwie jest teleopieka dla seniorów?
Usługi teleopieki najłatwiej jest porównać do kompleksowego monitoringu osoby starszej. Wykorzystuje się tu nowoczesne technologie, które monitorują najważniejsze wskaźniki zdrowia, a jednocześnie umożliwiają błyskawiczne i proste wezwanie służb ratunkowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. W ten sposób osoby starsze zyskują poczucie bezpieczeństwa i mogą z większą samodzielnością funkcjonować w codziennym życiu. Jest to także bardzo duże udogodnienie dla osób bliskich, które z większym spokojem mogą zająć się swoimi obowiązkami.
Jak działa teleopieka dla seniorów?
Teleopieka to odpowiedź na problem starzejącego się społeczeństwa. Problem ten obserwujemy chociażby w Polsce, gdzie udział osób starszych (powyżej 65. roku życia) wynosił w 2020 roku 18,2%. To co prawda mniej, aniżeli średnia na terenie Unii Europejskiej, wynosząca 20,6%. Większym problemem jest jednak to, że tendencja starzenia się społeczeństwa w Polsce stale się pogłębia, a coraz więcej osób młodych deklaruje, że nie chce mieć dzieci. Teleopieka dla seniorów to usługa, która ma zaoferować korzyści zarówno osobom starszym, jak również ich opiekunom. Obie strony mogą bowiem normalnie funkcjonować z przywilejem większego poczucia spokoju.
Jak działa zdalny monitoring?
Podstawą w teleopiece są nowoczesne technologie, z pomocą których możliwy jest zdalny monitoring osób starszych. Oczywiście słowo „monitoring” jest tu jedynie pewnym porównaniem i uproszczeniem, ponieważ usługi nie odbierają poczucia prywatności. W głównej mierze teleopieka bazuje na dwóch urządzeniach: opasce bezpieczeństwa, która mierzy podstawowe wskaźniki zdrowia (tętno, saturacja, oddech), a także przycisku SOS, z pomocą którego można szybko zawiadomić służby ratunkowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Taki przycisk może być zawieszony na szyi, ale również w noszonych na dłoni opaskach zazwyczaj jest taka funkcja.
Opaski bezpieczeństwa mogą mieć również wbudowany system GPS, który pozwala łatwo zlokalizować osobę starszą. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na choroby demencyjne. Usługi mogą być znacznie szersze, a elastyczność to jedna z ich zalet. W zdalnym monitoringu można wykorzystać także czujniki dymu lub czadu oraz wiele innych systemów opracowanych z myślą o zapewnieniu seniorom maksymalnego poczucia spokoju w codziennym funkcjonowaniu. To jeden z najszybciej rozwijających się sektorów ochrony zdrowia. Największy udział teleopieki można zaobserwować w takich krajach, jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia.
Jakim osobom można polecić usługi teleopieki?
Cieszące się coraz większą popularnością usługi są najchętniej wybierane przez osoby starsze lub przez ich bliskich, którzy w ten sposób chcą się zatroszczyć o ich bezpieczeństwo. To właśnie dzieci lub opiekunowie takiej osoby chętnie nakłaniają swoich seniorów, aby korzystały z tej formy opieki medycznej. Warto tu nadmienić, że wiele osób starszych początkowo ma obawy, że nie sprosta nowoczesnym technologiom, ale na szczęście urządzenia wykorzystywane w teleopiece są wręcz banalnie proste, a seniorzy muszą wiedzieć jedynie to, że w razie zagrożenia mają nacisnąć przycisk, który pozwoli skontaktować się ze służbami ratunkowymi.
Sprawdź, czy to projekt dla bliskiej Ci osoby
Z usług teleopieki chętnie korzystają także osoby zmagające się z chorobami, które w pewnych sytuacjach mogą tworzyć realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Do najczęstszych chorób tego typu możemy wymienić chociażby: cukrzycę, astmę, epilepsję. Usługi mogą być również ogromnym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych, które chcą poczuć się pewniej w codziennym życiu, zyskując większą samodzielność i niezależność. Rozwój usług teleopieki ma związek z niedawną pandemią koronawirusa. Jeśli możemy mówić o jakichkolwiek korzyściach płynących z tego trudnego okresu, to dynamiczny rozwój zdalnej opieki medycznej jest bez wątpienia jedną z nich.
Jakie korzyści oferuje teleopieka medyczna?
Teleopieka dla seniorów staje się powoli usługą powszechną. W Polsce jest ona rekomendowana przez instytuty badawcze, w tym również przez instytuty podległe pod Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Usługi są określane jako podstawowa forma organizacyjna wsparcia osób z niskim poziomem samodzielności, a zatem osób starszych i osób niepełnosprawnych. Oto najważniejsze korzyści, jakie mogą nam zaoferować nowoczesne usługi:
- zdalny monitoring stanu zdrowia (tętno, saturacja, EKG, częstotliwość oddechu),
- możliwość szybkiego wezwania służb ratunkowych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia,
- moduł GPS pozwalający na szybkie zlokalizowanie osób wiekowych z demencją,
- bardzo prosta obsługa niesprawiająca trudności seniorom,
- relatywnie niskie koszty zdalnej opieki medycznej,
- większe poczucie zdrowia zarówno dla seniorów, jak również ich bliskich,
- bliscy seniora mogą z większym spokojem wykonywać codzienne obowiązki,
- osoby niepełnosprawne zyskują z teleopieką większą kontrolę i samodzielność,
- możliwość poszerzenia teleopieki o liczne, nowoczesne systemy ochrony zdrowia.
Zdalna opieka medyczna to prężnie rozwijający się sektor odgrywający coraz większe znaczenie w wielu krajach na świecie. Patrząc na bogatą listę korzyści, trudno się temu dziwić. Usługi bez wątpienia mogą poprawić jakość życia osób wiekowych, osób niepełnosprawnych, ale również ich opiekunów czujących odpowiedzialność za bliskie sobie osoby.
Opieka senioralna
Teleopieka dla seniorów bazuje na dwóch podstawowych urządzeniach. Pierwsza z nich to opaska medyczna noszona na nadgarstku. Mierzy ona podstawowe parametry zdrowia: tętno, częstotliwość oddechu, saturację. Nowoczesne opaski medyczne są w stanie wykonać nawet EKG oraz pomiar ciśnienia krwi. Tego typu urządzenia najczęściej są wyposażone również w moduł GPS, dzięki czemu bliscy osób wiekowych są stanie szybko je zlokalizować. Drugie urządzenie pełni rolę komunikacyjną i zawiera przycisk SOS, który pozwala szybko powiadomić służby ratunkowe w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Opaski mogą także przypominać o konieczności wzięcia leków.
Jak już mówiliśmy, teleopieka jest usługą dość elastyczną, którą można dostosować do indywidualnych potrzeb. Zdalny system może obejmować również inne urządzenia, np. ciśnieniomierz, urządzenie do wykonywania EKG, a także urządzenie do pomiaru poziomu cukru. Zdalny monitoring medyczny może również uwzględniać inne formy zagrożenia, korzystając z czujników dymu lub czadu umieszczonych w domu osoby starszej. W ten sposób osoba starsza zyskuje pełne poczucie pomocy, ponieważ wie, że w razie jakiegokolwiek zagrożenia może liczyć na błyskawiczną pomoc.
Ile kosztuje teleopieka?
Wśród korzyści teleopieki wymieniliśmy przystępną ceną. I rzeczywiście, decydując się na taką formę opieki medycznej nie trzeba obawiać się wygórowanych kosztów. Istnieje coraz więcej firm świadczących tego typu usługi. Zwykle opłaca się miesięczny abonament, w skład którego wchodzi określony zakres usług. Co ważne, w cenie abonamentu może znajdować się także odpowiednia opaska oraz urządzenie z przyciskiem SOS, dzięki czemu nie ma potrzeby samodzielnego kupowania tych urządzeń. Z jakimi stawkami muszą się liczyć osoby, które chcą skorzystać z usług teleopieki dla osób wiekowych lub osób z niepełnosprawnościami? W zależności od zakresu świadczonej opieki, koszt miesięcznego abonamentu oscyluje w granicach 40 – 80 zł miesięcznie.
Jak przekonać seniora do teleopieki?
Osoby starsze często nie mają świadomości, że istnieje coś takiego jak teleopieka. Dlatego też ważną rolę odgrywają tu osoby bliskie, które mogą nakłonić seniorów do skorzystania z tego typu urządzeń. Osoby starsze często mają obawy związane z tym, że nie będą w stanie obsłużyć nowoczesnej technologii, a także martwią się o swoje poczucie prywatności. Wystarczy wykazać wyrozumiałość i spokojnie wytłumaczyć, na czym właściwie polega teleopieka medyczna. Niektóre firmy świadczące tego typu usługi zachęcają nawet do zakupienia abonamentu jako prezentu dla seniora.
Należy wyjaśnić, że zdalny monitoring medyczny w żaden sposób nie narusza prywatności i nie ingeruje w codzienne funkcjonowanie bez potrzeby. Jest to system, który ma pomóc przede wszystkim w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia. Jednak w skład teleopieki często wchodzi także telefoniczna konsultacja. Jeśli senior poczuje się gorzej lub ma wątpliwości związane ze stanem swojego zdrowia, może wykorzystać posiadany sprzęt, aby skontaktować się z osobą posiadającą rzetelną wiedzę. Należy także wyjaśnić, że obsługa całego systemu jest bardzo prosta.
Teleopieka dla osób z niepełnosprawnościami
Usługi poleca się przede wszystkim osobom starszym, ale także osoby niepełnosprawne odnajdą w niej wiele korzyści dla siebie. Chodzi tu zwłaszcza o osoby niepełnosprawne ruchowo, które często mają liczne obawy związane z nagłymi sytuacjami, które wymagałyby pomocy medycznej. W tej sytuacji teleopieka dla seniorów oferuje większe poczucie spokoju i gwarantuje większą samodzielność w codziennym funkcjonowaniu. Co ważne, osoby niepełnosprawne mogą w dowolnej chwili skontaktować się z centrum, aby uzyskać pomoc w określonej sprawie. Teleopieka odgrywa coraz ważniejszą rolę w aktywizacji osób z niepełnosprawnościami z niższym poziomem samodzielności.
Czy warto skorzystać z usług centrum alarmowego?
Teleopieka to usługa zyskująca coraz większą popularność na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Korzystają z niej miliony seniorów, ale również osób z niepełnosprawnościami. Usługa ta obejmuje całodobowy monitoring medyczny i umożliwia szybie zawiadomienie służb w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Służy do tego przycisk SOS, który od razu wzywa pomoc na miejsce. Większość pakietów obejmuje także „zieloną linię”, czyli komunikację do mniej nagłych sytuacji, w trakcie których osoba starsza może np. umówić się na wizytę do specjalisty, poprosić o zdalne przedłużenie recepty na stale przyjmowane leki lub po prostu skonsultować swój stan zdrowia.
Usługi mają podnieść poziom poczucia bezpieczeństwa u osób wiekowych i osób z niepełnosprawnościami, ale również zaoferować większy spokój ich opiekunom, którzy muszą pogodzić opiekę nad swoimi bliskim z codziennymi obowiązkami. Nie dziwi zatem fakt, że teleopieka jest tak prężnie rozwijającym się sektorem opieki medycznej i że coraz więcej krajów rekomenduje wykorzystywanie tych systemów. Kto wie, być może za kilka lub kilkanaście lat będzie to standard opieki dla wszystkich emerytów, rencistów i oosób z niepełnosprawnościami.
Na czym polega opieka zdalna seniora?
Teleopieka to wygodna forma zdalnej opieki medycznej, pozwalająca na przedłużenie samodzielności, a także zapewnienie bezpieczeństwa osób wiekowych, niepełnosprawnych oraz pacjentów z chorobami przewlekłymi. Za sprawą zdalnych usług opiekuńczych możliwe jest ciągłe monitorowanie stanu zdrowia podopiecznych. Szybki kontakt telefoniczny w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia sprawia, że personel medyczny może wcześniej podjąć niezbędne działania zaradcze, a w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, zapewnią sprawne dostarczenie niezbędnej pomocy.
Dowiedz się, czym dokładnie jest teleopieka i poznaj największe możliwości tego rozwiązania telemedyczne, które można zastosować w domu podopiecznego. Wśród dostępnych systemów teleopiekuńczych znajdziemy rozwiązania w trybie głośnomówiącym, które najlepiej współpracują z osobami starszymi, a także w nagłych przypadkach.
Teleopieka dla seniorów – odpowiednia w sytuacji zagrożenia życia
Teleopieka dla seniorów to usługa opiekuńcza, działająca w oparciu o nowoczesne systemy informacyjno-komunikacyjne. Pozwala na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami, seniorów, a także osób u których występują choroby przewlekłe. Zgodnie z definicją Telecare Services Association usługi obejmują wszystkie usługi medyczne, świadczone na odległość przy wykorzystaniu usług telekomunikacyjnych.
Wykorzystanie nowoczesnych systemów teleopieki pozwala osobom starszym, niepełnosprawnym oraz przewlekle chorym na pozostanie w domach przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka i zagrożeń dla ich zdrowia i życia w związku ze świadczeniem niezbędnych usług.
Główną zaletą wykorzystywania możliwości teleopieki jest jej wieloaspektowy charakter , który dotyczy nie tylko usług typowo medycznych, ale uwzględnia również kwestie społeczne tych osób, zwracając uwagę na takie czynniki jak środowisko w jakim żyją osoby niesamodzielne.
Operator Pomocy Społecznej
Rozwiązania teleopieki obejmują takie funkcjonalności jak:
- czujnik dymu,
- moduł przypomnień SMS,
- informacje o posiłku lub lekach ,
- lokalizator personelu.
Teleopieka dla seniorów to narzędzie systemu opieki zdrowotnej, które może pomóc wielu osobom lepiej funkcjonować i odzyskać poczucie niezależności. Jednym z ważniejszych elementów utrzymania tego systemu jest specjalny przycisk „SOS” zintegrowany z telefonem stacjonarnym lub komórkowym. Zastosowanie dodatkowego przycisku alarmowego pozwala, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia wezwać centrum alarmowe i odpowiednią do sytuacji pomoc. Możliwość skorzystania z przycisku „SOS” zwiększa poczucie swobody, poprzez możliwość samodzielnego wezwania niezbędnego ratunku.
Medycyna we współczesnym świecie
Telemedycyna jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż opieki medycznej. Ponadto pandemia, która wybuchła w 2020 roku przyspieszyła wprowadzanie nowoczesnych technologii i rozwiązań w polskich praktykach lekarskich, klinikach i szpitalach. Również w Polsce zauważalny był znaczący wzrost zainteresowania usługami z zakresu telemedycyny. Już dziś przez Internet możemy umówić się na zdalną konsultację z lekarzem, podczas której otrzymamy elektroniczną receptę, elektroniczne zwolnienie lekarskie lub elektroniczne skierowanie.
Opieka i pomoc zdalna dla osób powyżej 75 roku życia
W Polsce systemy monitorowania stanu zdrowia osób wiekowych zyskują na popularności. Obecnie również instytuty badawcze rekomendują ich stosowanie, m.in w ramach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Telepomoc uważana jest za niezbędną formę wsparcia dla osób o małej samodzielności (w tym w szczególności osób wiekowych, niepełnosprawnych oraz z chorobami przewlekłymi). Państwo wyraźnie zaleca włączenie opieki i pomocy zdalnej do ogólnego systemu wsparcia dla osób powyżej 75 roku życia.