Zabawa na placu zabaw powinna być nie tylko swobodna i radosna, ale i bezpieczna. Z tego powodu ważne jest, by wybrać odpowiednie miejsce do aktywnego odpoczynku oraz zadbać o właściwe zachowanie dziecka. Na co zwrócić uwagę?
Lokalizacja i otoczenie placu zabaw
Jeśli chodzi o bezpieczną zabawę, bardzo ważna jest lokalizacja i otoczenie placu zabaw. Dobrze, by był on położony z dala od ulic, zarówno z uwagi na kolizje drogowe, jak i smog.
Ważne jest także zapewnienie schronienia przed słońcem – miejsce zabaw powinno znajdować się w miejscu zacienionym. Zabawa na pełnym słońcu może być dla niebezpieczna. Dobrym rozwiązaniem są także zadaszone piaskownice.
Teren ograniczony
Nie mniej istotne jest, by plac zabaw był ogrodzony. Dzięki temu dzieci nie oddalają się, można je mieć cały czas na oku. Warto wybierać obiekty otoczone wysoką siatką, posiadające wyłącznie zamykane furtki wejściowe. To ważne nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i higieny.
Niemniej, nawet jeśli plac zabaw jest ogrodzony, zawsze trzeba sprawdzić, czy nie ma kamieni, śmieci, szkła, butelek czy zwierzęcych odchodów (głównie w piaskownicy).
Konstrukcja i wyposażenie placu zabaw
Dbając o bezpieczeństwo dzieci trzeba wybierać place zabaw, które są wyposażone w zadbane przyrządy. Ich elementy mogą być wykonane z drewna, metalu lub plastiku. Najważniejsze jednak jest, by cechowała je solidna konstrukcja, wysoka wytrzymałość i trwałość, a także odpowiedni montaż, brak ostrych krawędzi czy wystających śrub. Wszystkie zabawki, huśtawki, karuzele czy drabinki powinny spełniać normy bezpieczeństwa, co potwierdzają atesty i certyfikaty.
Urządzenia na placu zabaw powinny być odpowiednio przymocowane do podłoża i stabilne podczas stania, siedzenia, huśtania się na nich i zabawy zgodnej z przewidywanymi sposobami użytkowania. Aby to sprawdzić, w miarę możliwości opiekun powinien je wypróbować.
W widocznym miejscu powinna znajdować się informacja wskazująca, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie bezpieczeństwa.
Strefy dla młodszych i starszych dzieci
Bezpieczny plac zabaw ma wydzielone strefy dla użytkowników z różnych grup wiekowych. Inne są przecież potrzeby i umiejętności oraz oczekiwania i poziom sprawności, ale także zachowanie dzieci.
W przypadku najmłodszej grupy wiekowej wystarczy piaskownica, niewielka zjeżdżalnia i bezpieczna huśtawki. Starsze dzieciaki będą oczekiwały wyższych zjeżdżalni, huśtawek, karuzeli czy ścianek wspinaczkowych.
Bezpieczna nawierzchnia placu zabaw
Bardzo duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na placu zabaw ma nawierzchnia. Jej zadaniem jest amortyzowanie upadków. To ważne, ponieważ najwięcej urazów i kontuzji to ich konsekwencja.
Zgodnie z normami pod urządzeniami może znajdować się zadbana nawierzchnia trawiasta, a przy większych wysokościach wyłącznie:
- materiały sypkie, takie jak piasek, wiórki drewniane, rozdrobniona guma, żwirek lub kora,
- nawierzchnia gumowa w postaci wylewanej lub w formie płytek gumowych,
- nawierzchnia typu „sztuczna trawa” z podkładem amortyzującym.
Lepiej jest unikać placów zabaw pokrytych asfaltem lub betonem, bo takie nawierzchnie nie amortyzują uderzeń podczas upadku.
Bezpieczna zabawa na placu zabaw – czyli jaka?
Aby zabawa na placu zabaw była bezpieczna, bardzo ważne jest, by zadbać o właściwe zachowanie dziecka. Trzeba zwracać uwagę na różne zagrożenia i mówić, jak bawić się bezpiecznie.
Kluczowe jest, by:
- ustalić zasady i powtarzać je maluchowi przed każdym wyjściem. Nie można
- apelować, by dziecko nie przeceniało swoich możliwości, nie szarżowało i niepotrzebnie nie ryzykowało. Powinno zachowywać się rozważnie i z wyobraźnią. (nie licz jednak na instynkt samozachowawczy małego dziecka. 2-latek nie zdaje sobie sprawy z tego, na co się naraża. Rodzic musi zachować czujność),
- nie biegać w miejscach, w których to niedozwolone bądź niewskazane (np. wysokie konstrukcje),
- użytkować sprzęt zgodnie z przeznaczeniem,
- nie przywiązywać ubrań, sznurków, tasiemek czy smyczy do huśtawek, drabinek bądź zjeżdżalni,
- nie oddalać się od placu zabaw,
- nie podchodzić pod użytkowane przez innych huśtawki czy karuzele, zachować bezpieczną odległość od wszelkich sprzętów,
- zwracać uwagę na innych użytkowników placu zabaw.
Bezpieczna zabawa na placu zabaw – rady dla rodziców
O zasadach bezpieczeństwa na placach zabaw powinni pamiętać także rodzice. Najważniejsze jest, by dzieci nie pozostawiać bez nadzoru: trzeba je pilnować i asekurować, jeśli istnieje taka potrzeba.
Ważne jest także, by nie wychodzić z dzieckiem na podwórko w dni upalne pomiędzy godziną 10. a 15., kiedy słońce grzeje najmocniej. Można bowiem nabawić się oparzeń słonecznych, odwodnienia czy nawet udaru słonecznego.
Nie należy dawać dziecku jedzenia czy picia w trakcie zabawy, ponieważ łatwo wtedy o zakrztuszenie czy zachłyśnięcie. To może mieć poważne konsekwencje.
Istotne jest również odpowiednie ubranie, dostosowane do pogody i okoliczności. Odzież nie może być za ciasna (będzie krępować ruchy) i zbyt luźna (może być powodem upadku). Dobrze, że nie miała dużych guzików, odstających ozdób czy zwisających sznurków bądź łańcuszków. Obuwie również powinno być dopasowane, najlepiej sprawdzą się zabudowane buty typu trampki czy adidasy.
Warto dawać dzieciom swobodę, ale i dbać o ich bezpieczeństwo. Można to robić, inwestując w nowoczesne technologie, na przykład smartwatch dla dzieci Locon. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w sytuacjach, kiedy dziecko przebywa samo na podwórku, w domu, w szkole czy u przyjaciół. Dlaczego?
Zarówno Smartwatch GPS dla dziecka Locon Watch Lite, jak i Locon Watch Video, mają wbudowany telefon i nielimitowane minuty na połączenia, przycisk SOS oraz lokalizator dziecka (w aplikacji na telefonie rodzica).
Oznacza to, że dziecko może dzwonić z zegarka i wysyłać SOS, kiedy potrzebuje pomocy, a rodzic wyznacza strefy bezpieczeństwa, takie jak dom, podwórko, szkoła, park. Dodatkowo smartwatch Locon Watch Video pozwala na rozmowy video. Działa jak standardowy smartfon. Sprawdza się w wielu sytuacjach.