Czy policja może namierzyć telefon komórkowy? Czy można to zrobić samodzielnie i jeśli tak, to w jaki sposób? To pytania, które nurtują wiele osób, które straciły telefon. Co robić, gdy smartfon się zapodzieje bądź zostanie skradziony?
Czy policja może namierzyć telefon komórkowy?
Wiele osób zastanawia się, czy policja może namierzyć telefon komórkowy? Okazuje się, że tak. Jest to możliwe dzięki współpracy z operatorami komórkowymi.
Prawo telekomunikacyjne nakazuje operatorom telefonii komórkowej wskazywanie na żądanie policji danych lokalizacji urządzeń do komunikacji. Dzięki temu funkcjonariusze mogą pomóc w znalezieniu zaginionego urządzenia. Warunkiem jest podanie przy składaniu zgłoszenia numeru IMEI.
IMEI to piętnastocyfrowy, unikalny numer seryjny, który przypisany jest do urządzenia. Można go znaleźć na pudełku, fakturze, umowie czy karcie gwarancyjnej telefonu. To pozwala go namierzyć.
Co więcej, przepisy pozwalają zablokować na przykład telefon komórkowy tak, by nie można było z niego zadzwonić. Z takim żądaniem należy zwrócić się do operatora. Trzeba jednak wykazać, że się jest jego właścicielem (na przykład posiadać dowód zakupu) oraz zgłosić kradzież na policji (wydane potwierdzenie zgłoszenia kradzieży trzeba przedstawić operatorowi, by ten mógł nałożyć blokadę IMEI). Po nałożeniu blokady IMEI nie można wykonywać połączeń, ani korzystać z internetu. Telefon staje się bezużyteczny. Gdy uda się odzyskać urządzenie, blokadę można zdjąć.
Czy policja może namierzyć telefon bez karty SIM?
Funkcjonariusze policji — współpracując z operatorem — mogą namierzyć lokalizację telefonu, ale i sprawdzić, czy wśród znalezionych telefonów jest urządzenie z danym numerem IMEI. To jedyna opcja, gdy telefon jest wyłączony, rozładowany bądź nie ma karty SIM.
Jak namierzyć telefon — za darmo, samodzielnie?
Gdy smartfon zaginie lub zostaje skradziony, nie zastanawiając się nad tym, czy policja może namierzyć telefon komórkowy, można spróbować znaleźć go samodzielnie.
Gdy takie zabiegi jak dokładne przeszukanie torby i kieszeni, auta bądź niedawno odwiedzonych miejsca nic nie dały, nie pozostaje nic innego, jak namierzenie telefonu za pomocą GPS. To możliwe w przypadku urządzeń, na których zainstalowano aplikacje do śledzenia położenia (np. znajdź moje urządzenie od Google). Wszystkie rozwiązania wymagają stałego włączenia modułu GPS i transmisji danych. W przypadku wyłączonego urządzenia można jedynie ustalić ostatnie położenie.
Jak zlokalizować telefon z Androidem? By poznać aktualną lokalizację telefonu trzeba zalogować się do konta Google na innym urządzeniu (np. na tablecie czy laptopie). Link do osi czasu znajduje się w kategorii Dane i prywatność w sekcji Ustawienia historii.
Zdalne zlokalizowanie, zablokowanie lub wyczyszczenie telefonu z Androidem nie wymaga użycia żadnych dodatkowym aplikacji – na każdym smartfonie, do którego przypisane jest konto Google, usługa „Znajdź moje urządzenie” jest domyślnie włączona.
Jak ustalić położenie zgubionego Iphone’a? Pomóc może iCloud – Find My iPhone lub aplikacja „znajdź na drugim urządzeniu”.
Pomocne są także aplikacje do namierzania zgubionego telefonu. Oprócz rozwiązań systemowych mam tutaj na myśli aplikacje do kontroli rodzicielskiej i antywirusy z modułami antykradzieżowymi.
Zgubiony telefon — co robić?
Gdy telefon zostanie zgubiony lub skradziony, a samodzielna próba lokalizacji się nie powiodła, należy wykonać kilka czynności. Co robić?
- zgłoś kradzież telefonu na policji,
- załóż blokadę IMEI na telefon,
- zablokuj kartę SIM u operatora,
- zmień hasła i wyloguj się ze smartfona,
- dodaj telefon do bazy skradzionych urządzeń. Czarne listy IMEI dostępne w internecie.
Aby uniknąć zgubienia bądź kradzieży telefonu, warto kupić smartwatch. Fantastycznym rozwiązaniem jest także opaska sos z numerem telefonu dla seniora i smartwatch dla dziecka z numerem telefonu. Nie dość, że urządzenia znacznie trudniej zgubić i ukraść, są także bardzo funkcjonalne.
Dlaczego warto mieć smartwatch lub opaskę SOS?
Aby pozostawać w stałym kontakcie — zwłaszcza z dzieckiem czy rodzicem w podeszłym wieku — można kupić smartwatch z GPS z funkcją telefonu czy opaskę SOS, które nosi się na nadgarstku.
W przypadku dzieci ciekawym rozwiązaniem jest na przykład smartwatch Locon Watch Lite czy Locon Watch Video, który zastępuje nie tylko telefon, ale i lokalizator dla dziecka, przycisk SOS, także aparat fotograficzny, budzik czy krokomierz. Jak działa?
Smartwatch Locon Watch Lite czy Locon Watch Video pozwala na:
- dzwonienie i odbieranie połączeń głosowych (smartwatch Locon Watch Video pozwala na rozmowy video),
- wysłanie SOS, kiedy dziecko potrzebuje wsparcia,
- ustalenie lokalizacji dziecka i urządzenia w aplikacji. Możliwe jest także ustalenie stref bezpieczeństwa, takie jak podwórko, szkoła, dom czy zajęcia dodatkowe.
Z kolei opaska SOS, na przykład Locon Life czy Locon Life Plus, to wielofunkcyjne urządzenie, które zastępuje nie tylko telefon (można wykonywać i odbierać połączenia głosowe), ale i:
- ciśnieniomierz, pulsometr, pulsoksymetr i termometr, ponieważ pozwala monitorować różne parametry zdrowia, takie jak ciśnienie i puls (również saturacja i temperatura ciała w bardziej zaawansowanej opasce Locon Life Plus),
- opaskę alarmową, ponieważ posiada czujnik upadku i przycisk SOS, dzięki którym, można wezwać pomoc (informacje o zdarzeniu otrzymuje upoważniona bliska osoba, ale i ratownik medyczny, jeżeli zostanie wykupiona usługa teleopieka),
- lokalizator dla osób starszych, ponieważ by poznać położenie wystarczy spojrzeć na mapę w aplikacji.
Smartwatche i opaski SOS to urządzenia, które pozwalają być w stałym kontakcie. Oznaczają także mniejsze ryzyko utraty urządzenia, co zwykle wiąże się z dużym stresem. Są bardzo komfortowe i użyteczne. Znacznie ułatwiają życie, ale i zapewniają spokój oraz poczucie bezpieczeństwa.