Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Bezpieczeństwo seniorów na zewnątrz: jak unikać zagrożeń podczas spacerów i zakupów

opaska sos alarm osobisty Zdrowie i Bezpieczeństwo Seniorów zagrożenia

Bezpieczeństwo seniorów na zewnątrz: jak unikać zagrożeń podczas spacerów i zakupów

Bezpieczeństwo seniorów na zewnątrz to niezwykle ważna kwestia, nad którą zdecydowanie warto się pochylić. Osoby starsze, z racji wielu ograniczeń, są bowiem narażone na wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Ich świadomość, ale i wiedza, jak im zapobiegać i reagować, znacząco wpływają na komfort, ale i bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania.

Bezpieczeństwo seniorów na zewnątrz —  najczęstsze zagrożenia  

Bezpieczeństwo seniorów na zewnątrz to temat, który warto rozważyć tak dla komfortu osoby starszej, jak i jej bliskich.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na zewnętrz, poza domem. Te są bardzo różne, a wymienić można kradzieże, napady, wymuszenia, zastraszanie, napaści, ale również wypadki komunikacyjne, zagrożenia związane z tłumem i paniką, pożary czy ataki terrorystyczne.

W przypadku seniorów, z uwagi na stan zdrowia, ale i różne ograniczenia, realnym zagrożeniem są także:

  • upadek, omdlenie, zasłabnięcie,
  • zaostrzenie choroby przewlekłej, nagłe pogorszenie stanu zdrowia wymagające szybkiej interwencji medycznej czy zagrażające życiu,
  • zaginięcie, dezorientacja, zgubienie się.

To dlatego tak ważne jest, by w przypadku seniorów, którzy często wymagają wsparcia innych osób, trzymać rękę na pulsie — zarówno przeciwdziałać zagrożeniom, jak i szybko na nie reagować.

Jak unikać zagrożeń podczas spacerów i zakupów?

Jak unikać zagrożeń podczas spacerów i zakupów? Przede wszystkim warto mieć przy sobie gadżety, które pozwalają na kontakt z bliskimi i służbami ratunkowymi (policja, pogotowie), a i poinformowanie o potrzebie wsparcia bądź pomocy.

Bezpieczeństwo seniorów — alarm osobisty i opaska SOS

Umożliwia to telefon komórkowy czy smartfon, smartwatch, lokalizator GPS (także zegarek z GPS) czy alarm osobisty (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro). Fantastycznym pomysłem jest zakup wielofunkcyjnego urządzenia, jakim jest opaska SOS (np. Locon Life, Locon Life Plus, Locon Life Premium).

Zarówno opaska SOS, jak i alarm osobisty, można mieć stale przy sobie, a i aktywować w sytuacjach zagrożenia. To przekłada się na komfort funkcjonowania, ale i bezpieczeństwo. Jak to działa?

Zarówno opaska SOS Locon, jak i alarm osobisty Locon:

  • pozwalają na kontakt z bliską osobą lub służbami ratownictwa medycznego. Umożliwia to zainstalowana karta SIM i nielimitowane minuty na rozmowy,
  • posiadają przycisk SOS z którego można skorzystać w przypadku każdej stresującej czy niebezpiecznej okoliczności (upadku, zachorowania, kradzieży),
  • wysyłają automatycznie sygnał alarmowy do upoważnionej bliskiej osoby (ten dociera natychmiast w formie SMS) bądź ratownika medycznego w razie omdlenia, utraty przytomności czy upadku. Umożliwia to czujnik upadku,
  • oferują lokalizację GPS 24/7, co przydaje się zwłaszcza w przypadku zaginięcia czy utraty orientacji w terenie,
  • zapewnia nasłuch otoczenia.

Bezpieczeństwo seniorów na zewnątrz — środki ostrożności

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo seniorów na zewnątrz, by unikać zagrożeń podczas spacerów i zakupów, trzeba zachować różne środki ostrożności. O czym pamiętać?

Starać się unikać opuszczonych miejsc i ciemnych uliczek, zwłaszcza w nocy. Najlepsza trasa prowadzi przez dobrze oświetlone, uczęszczane ulice i parki.

Przechodzić przez ulicę na oznakowanych przejściach dla pieszych, czekać na zielone światło.

Informować bliskich o planach dotyczących tak trasy, jej i celu. Jeśli to możliwe, dobrze jest wychodzić z przyjaciółmi czy rodziną. Wspólne spacery czy zakupy mogą być nie tylko bardziej przyjemne, ale i bezpieczniejsze.

Podczas spacerów po zmroku nosić odblaski, a i korzystać z latarki. To zwiększa widoczność i pomaga kierowcom zauważyć seniorów na drodze.

Nosić przy sobie listę zażywanych leków, dane kontaktowe lekarza, ale i informacje o alergiach czy chorobach, takich jak na przykład padaczka. Należy również stale kontrolować stan zdrowia, co pozwala zapobiec nagłym problemom zdrowotnym, ale i zaostrzeniom chorób przewlekłych. Bardzo ważne jest, by chodzić do lekarza i wykonywać zlecone przez niego badania, ale i samodzielnie mierzyć podstawowe parametry życiowe, takie jak ciśnienie krwi czy saturacja (umożliwia to nie tylko ciśnieniomierz naramienny, ale i opaska SOS Locon.

Trzymać portfel, kartę płatniczą, dokumenty lub pieniądze w bezpiecznym miejscu, najlepiej blisko ciała (lepiej nie nosić dużych ilości gotówki). To pozwoli uniknąć kradzieży.

Zachować czujność i ostrożność w stosunku do osób podejrzanych czy natarczywych. Jeśli czujesz się niepewnie, opuść miejsce i zgłoś sytuację obsłudze sklepu lub ochronie.

Zachowanie ostrożności podczas spacerów i zakupów, ale i wiedza oraz narzędzia pozwalające szybko zareagować w stresującej sytuacji, wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale i komfort życia seniorów (oraz ich bliskich). Warto o nich pomyśleć zawczasu. To inwestycja, która się zdecydowanie opłaca.