Lokalizatory dla zwierząt

Pies w podeszłym wieku: jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo starszego pupila

bezpieczeństwo pies lokalizator dla psa pomoc zdrowie psa dieta

Pies w podeszłym wieku: jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo starszego pupila

Pies w podeszłym wieku wymaga specjalnej troski i uwagi ze strony swoich właścicieli. To kluczowe, by zapewnić mu zdrowie i komfort. Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo starszego pupila? Sprawdzi się wprawdzie kilka uniwersalnych zasad, jednak najważniejsze jest, by obserwować czworonożnego przyjaciela i dostosowywać działania do jego indywidualnych potrzeb.

Pies senior — od ilu lat?

Pies w podeszłym wieku, czyli pies senior, wymaga specjalnej uwagi i troski z kilku powodów. Od kiedy zacząć go traktować w szczególny sposób? Kiedy pies staje się seniorem? To dość skomplikowane, ponieważ proces starzenia przebiega inaczej u psów małych, jak i średnich i dużych ras. Zakłada się, że rasy małych psów żyją o wiele dłużej niż ras większych.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Według specjalistów:

  • długość życia psów małych i średnich ras wynosi 16-18 lat,
  • długość życia psów dużych ras 10-11 lat.

Pies w podeszłym wieku — jak dbać o bezpieczeństwo?

Jak dbać o bezpieczeństwo starszego psa? Aby ułatwić życie starszemu psu, jeśli jest taka konieczność, bardzo ważne jest dostosowanie otoczenia do jego potrzeb. Pomóc może:

  • podwyższenie miski z jedzeniem, aby ułatwić do niej dostęp,
  • zapewnienie wygodnego miejsca do spania (miękkie łóżko lub kojec), które jest łatwo dostępne,
  • zorganizowanie antypoślizgowych powierzchni, po których psu łatwiej będzie się poruszać, gdy ma trudności z chodzeniem,
  • usunięcie potencjalnych zagrożeń dla starszego psa, takich jak ostre krawędzie, toksyczne rośliny, małe przedmioty, ale i dziurawe ogrodzenia.

By zapewnić psu bezpieczeństwo, trzeba pamiętać o stosowaniu dobrej jakości obroży i smyczy czy szelek, także zaczipowaniu psa, zwłaszcza takiego, który lubi uciekać.  W opiece nad zwierzęciem pomóc może także lokalizator GPS dla psa. Dlaczego?

Na przykład lokalizator GPS Locon Dog Max czy lokalizator GPS dla psa Locon Dog Mini są pomocne, ponieważ posiadają przycisk SOS, który przydaje się, gdy pies się zgubi lub ucieknie, ale i pozwalają na ustalenie strefy bezpieczeństwa. Funkcja wirtualnego ogrodzenia sprawdza się szczególnie w przypadku czworonoga, który lubi udawać się na samotne spacery.

Pies w podeszłym wieku — jak dbać o zdrowie?

Niektóre starsze psy, pomimo sędziwego wieku, są sprawne jak kiedyś i nie potrzebują specjalnej uwagi, jednak z reguły są mniej aktywne z powodu ograniczeń fizycznych czy zmęczenia.

Pies w starszym wieku sporo czasu poświęca na odpoczynek, ma mniejszą ochotę na zabawę, aktywność i jedzenie. Nie oznacza to jednak, że należy odpuścić i zrezygnować z codziennych spacerów. To doskonała forma ćwiczeń, niemniej trzeba pamiętać, by dostosować ich długość oraz intensywność do kondycji fizycznej zwierzęcia.

Dla zdrowia starszych psów bardzo ważne są regularne wizyty u weterynarza i badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie problemów i wdrożenie leczenia bądź właściwego postępowania może znacząco poprawić jakość życia psa.

To ważne, ponieważ organizm zwierzaka staje się bardziej podatny na niekorzystne czynniki, może zacząć zmagać się z różnymi chorobami i ograniczeniami, które są związane z wiekiem. To na przykład choroby stawów, problemy z układem sercowo-naczyniowym czy pokarmowym. Dlaczego stary pies chudnie w oczach? Może to być związane zarówno z brakiem apetytu, jak i poważną chorobą. W takiej sytuacji najlepiej porozmawiać z weterynarzem.

Pies w podeszłym wieku —  zdrowie psychiczne

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, starzejąc się, doświadczają wielu zmian fizycznych, ale i psychicznych. To dlatego u psich seniorów dochodzi do spadku aktywności fizycznej, ale także poznawczej. Obserwuje się słabnięcie zmysłów. Obserwowana jest zwykle utrata słuchu, wzroku czy masy mięśniowej.

Właściciele czworonogów obserwują często dziwne zachowanie starego psa. Typowa jest zwiększona drażliwość czy wzmożona lękliwość. Zdarza się, że stary pies cały czas chodzi? Intryguje się jego kręcenie się w kółko? To także może być związane z zaburzeniami behawioralnymi lub emocjonalnymi.

Stary pies — dieta

Wraz z wiekiem psy mogą potrzebować zmiany w diecie. Aby zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych i wspomóc zdrowie stawów, mięśni, serca i układu pokarmowego, zaleca się specjalnej podawanie karmy dla seniorów.

Starsze psy mają różne potrzeby żywieniowe niż ich młodsze, to jest potrzebować mniej kalorii, ale większej ilości białka oraz składników odżywczych. Bardzo ważne jest także utrzymywanie odpowiedniej wagi, ponieważ nadwaga może być szczególnie szkodliwa.

W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić stosowanie suplementów diety, takich jak glukozamina i chondroityna wspierające zdrowie stawów lub kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą korzystnie wpływać na stan skóry i sierści.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)