Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Pierwsza pomoc na wakacjach: Co powinno być w Twojej apteczce?

pierwsza pomoc wakacje bezpieczeństwo opaska sos alarm osobisty smartwatch dla dzieci apteczka

Pierwsza pomoc na wakacjach: Co powinno być w Twojej apteczce?

Apteczka na wyjazd za granicę, ale także w Bieszczady, na Mazury czy nad polskie morze, musi zawierać bardzo różne medykamenty i akcesoria. Gdy jest dobrze zaopatrzona, można trzymać rękę na pulsie i szybko zareagować, gdy pojawią się problemy ze zdrowiem. Co powinno się w niej znaleźć?

Co powinno być w apteczce na wakacje?

Apteczka na wyjazd wakacyjny powinna zawierać wiele elementów, choć jej zawartość w dużej mierze zależy od miejsca i czasu pobytu, charakteru urlopu czy kondycji zdrowotnej korzystających z niej osób. To oczywiste, że inaczej wygląda apteczka na wyjazd za granicę z dzieckiem, apteczka seniora, apteczka na wyjazd w tropiki czy apteczka plażowicza.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Uniwersalna wakacyjna apteczka powinna zawierać leki i środki, które łagodzą różne dolegliwości i objawy oraz powstrzymują rozwój choroby, ale i pozwalają udzielić pierwszej pomocy w różnych przypadkach.

Tym samym dobrze wyposażona apteczka pozwala na reakcję w przypadku:

  • gorączki,
  • przeziębienia, grypy (kataru, kaszlu, złego samopoczucia),
  • bólu,
  • otarć i skaleczeń,
  • urazów (skręceń lub złamań),
  • ukąszeń i uczuleń,
  • problemów ze strony układu pokarmowego (biegunka, nudności, wymioty, zaparcia),
  • poparzenia słonecznego,
  • choroby lokomocyjnej.

Apteczka na wyjazd — lista

Co włożyć do apteczki? Przykładowa, uniwersalna lista zawiera różne leki, preparaty medyczne i akcesoria.

Pierwsza pomoc na wakacjach — środki opatrunkowe

W apteczce na wyjazd nie może zabraknąć środków opatrunkowych, które sprawdzą się w przypadku większych oraz mniejszych urazów. Przydadzą się:

  • plastry (plaster papierowy, wodoodporny plaster z opatrunkiem, plaster hydrożelowy i hydrokoloidowy, które sprawdzą się na pęcherze, otarcia czy też oparzenia)
  • kompresy,
  • gaza jałowa,
  • gaziki do dezynfekcji nasączone alkoholem izopropylowym,
  • bandaże zwykłe,
  • bandaże elastyczne.

Oprócz opatrunków niezbędny jest również środek o działaniu antyseptycznym o szerokim spektrum działania przeciwdrobnoutrojowego, zawierający oktenidynę.

Wakacyjna apteczka — leki

Jakie leki na wyjazd za granicę? Na pewno nie może zabraknąć leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych oraz przyjmowanych stale. To na przykład leki przeciwalergiczne, na nadciśnienie, cukrzycę, niedoczynność tarczycy i inne choroby przewlekłe (zabierz wyliczoną dawkę, która wystarczy na cały okres wyjazdu plus kilka dodatkowych dawek, na wszelki wypadek).

Warto również spakować syrop przeciwkaszlowy i wykrztuśny, leki na ból gardła i spray do nosa, żel na stłuczenia i obrzęki oraz balsam chłodzący i środki łagodzące (przydadzą się w przypadku ukąszeń owadów i lekkich oparzeń słonecznych). Dobrze jest kupić również tabletki na chorobę lokomocyjną, środki przeciwbiegunkowe i na zaparcia.

Apteczka na wakacje z dzieckiem

Apteczka na wakacje z dzieckiem powinna zawierać dobry probiotyk na biegunki, wirusówki i zatrucia, żel antybakteryjny bez użycia wody, nebulizator, sól fizjologiczną, odciągacz do kataru, lasso do wyciągania kleszczy i wodę termalną.

Pamiętaj, że apteczka podróżna z wyposażeniem powinna być zawsze przechowywana z dala od słońca, ale i dzieci!

Dobrze, by w apteczce na wyjazd znalazł się także termometr, rękawiczki lateksowe, nożyczki (pamiętaj, że ostrych przedmiotów nie wolno wnosić na pokład samolotu), krem z wysokim filtrem ochronnym (SPF 30 lub SPF 50), elektrolity zapobiegające odwodnieniu oraz środek odstraszający komary.

Pierwsza pomoc na wakacjach — gadżety

Aby czuć się pewnie, bezpiecznie i komfortowo, warto mieć przy sobie smartfon z zapisanymi ważnymi kontaktami, kartę EKUZ i ubezpieczenie turystyczne (podczas wyjazdu za granicę).

Osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi, ale i lubią mieć wszystko — także zdrowie — pod kontrolą, powinny zaopatrzyć się w taki gadżet jak opaska SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus) czy alarm osobisty (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro). W przypadku dzieci doskonale sprawdzi się smartwatch (np. Locon Watch Lite, Locon Watch Video czy Locon Watch Health).

Opaski SOS czy alarmy osobiste to niezwykle przydatne urządzenia, które zastępują wiele innych. Dzięki temu pozwalają na trzymanie ręki na pulsie, pozostawanie w kontakcie z bliskimi, ale i alarmują o groźnych sytuacjach (dba o to czujnik upadku, przycisk alarmowy, lokalizacja GPS), co umożliwia udzielenie pomocy i wsparcia.

Opaski SOS i alarmy osobiste przydają się w bardzo różnych sytuacjach, dbając o bezpieczeństwo i znacząco poprawiając komfort funkcjonowania, także na wakacjach.