Bezpieczeństwo na górskich szlakach: Co zabierać ze sobą w góry latem?
Bezpieczeństwo na górskich szlakach, o które trzeba zadbać szczególnie, zależy od odpowiedniego przygotowania się do wyprawy, ale i właściwego zachowania na szlaku. Bardzo ważne jest dobranie długości trasy oraz poziomu jej trudności do posiadanych umiejętności oraz kondycji. Istotne jest także odpowiedni strój i wyposażenie plecaka turystycznego. Czy wiesz, co zabrać w góry latem?
Co zabrać w góry latem — lista
Lista rzeczy na wyjazd w góry latem różni się dość znacząco od tego, co obejmuje lista rzeczy na wyjazd w góry zimą. Niemniej zawsze trzeba skupić się na tym, by w torbie podróżnej nie zabrakło niczego, co powinno się znaleźć w plecaku turystycznym zabieranym na wędrówkę górskim szlakiem.
Co zabrać w góry letnią porą? Aby podczas eskapady zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, przyda się:
- apteczka pierwszej pomocy z podstawowymi lekami (np. przeciwbólowymi, przeciwalergicznymi), plastrami, opatrunkami, bandażami, nożyczkami, repelentem czy środkiem odkażającym rany,
- okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV. Ochrona przed słońcem, które w górach może być bardzo intensywne, jest szalenie ważna,
- latarka, najlepiej czołowa, z zapasowymi bateriami,
- gwizdek ratunkowy, który przyda się do sygnalizacji w przypadku zagubienia,
- mapa i kompas (w górach zasięg GPS może być ograniczony),
- telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapasowym powerbankiem. Warto wcześniej zainstalować aplikacje mobilne, na przykład mapy offline, aplikacje pogodowe i alarmowe. W książce numerów telefonów powinny znaleźć się numery alarmowe: 601 100 300 oraz 985,
- zegarek sportowy (smartwatch).
Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą opaski SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus) lub alarmu osobistego. (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro). W przypadku dzieci doskonale sprawdza się smartwatch Locon Watch Lite, Locon Watch Video czy Locon Watch Health. Dlaczego?
Te niewielkie urządzenia, które można mieć zawsze przy sobie (na nadgarstku, w kieszeni czy plecaku), zastępują kilka innych, dzięki czemu pozwalają na pozostawanie w stałym kontakcie z bliskimi, ale i ratownikami medycznymi (działają jak telefon), wysłanie informacji o potrzebie wsparcia i pomocy (przycisk SOS, czujnik upadku) i lokalizację GPS. To fantastyczne koło ratunkowe.
Ponadto opaski alarmowe zapewniają kontrolowanie podstawowych parametrów zdrowia, co jest szczególnie ważne w przypadku osób w podeszłym wieku bądź zmagających się z chorobami przewlekłymi bądź innymi problemami ze zdrowiem.
Co wziąć w góry do jedzenia?
Wybierając się na górki szlak trzeba także zabrać ze sobą jedzenie i wodę. Najlepiej, by były to kanapki oraz kaloryczne przekąski, takie jak batony energetyczne, orzechy, suszone owoce. Dobrze jest zabezpieczyć płyny w ilości minimum 1,5-2 litry wody na osobę.
Jak się ubrać w góry latem?
Na górski szlak należy się odpowiednio ubrać. Sprawdza się strój na cebulę, czyli warstwowy. Latem sprawdzą się wygodne i oddychające t-shirty oraz szybkoschnące spodnie bądź krótkie spodenki z lekkich, przewiewnych materiałów.
Pod ręką zawsze warto mieć docieplającą bluzę, czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Najważniejsze są jednak buty: wysokie, sznurowane, chroniące kostkę, na sztywnej, odpornej na ślizganie podeszwie.
Niezależnie od aury dobrze posiadać w plecaku wodoodporną kurtkę i zapasowe skarpety, czapkę lub chustę wielofunkcyjną, rękawiczki (latem przydają się w wyższych górach), a nawet folię, która pomaga utrzymać ciepło w przypadku nagłego załamania pogody lub wypadku.
Bezpieczeństwo na górskich szlakach — o czym pamiętać?
Na bezpieczeństwo na górskich szlakach wpływa także odpowiednie planowanie i przygotowanie się. Ważne jest sprawdzenie prognozy pogody przed wyjściem w góry. Najlepiej wychodzić na szlak możliwie jak najwcześniej, biorąc pod uwagę fakt, że latem burze często występują po południu. Trzeba też mieć świadomość, że aura w górach potrafi być nieprzewidywalna, niezależnie od sezonu — zmieniać się często i gwałtownie.
Nie mniej istotne jest także poinformowanie bliskich o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu oraz dobieranie tras do swojej kondycji, umiejętności i doświadczenia (informacje o stopniu trudności tras zawierają mapy i przewodniki).
W górach, tak jak i na wodzie, szalenie istotna jest znajomość swoich możliwości i ograniczeń. Nie należy przeceniać swoich umiejętności. Brawura i szarżowanie nie są wskazane. Pamiętając o tym można liczyć na wspaniałe, wyłącznie pozytywne wrażenia i wspomnienia z górskiego szlaku. Baw się dobrze!