Bezpieczeństwo dzieci a zakupy: Jak unikać zagrożeń w centrach handlowych?
O bezpieczeństwo dzieci trzeba dbać zawsze, tak w domu, jak i na podwórku czy w przestrzeni publicznej: w środkach komunikacji miejskiej, na ulicy czy w centrach handlowych. Aby uniknąć groźnych sytuacji, ale i wiedzieć, jak się zachować w kryzysowych okolicznościach, trzeba mieć świadomość zagrożeń oraz przestrzegać kilku zasad.
Bezpieczeństwo dzieci a zakupy — świadomość zagrożeń
Przebywając z dziećmi w centrach handlowym najważniejsze jest, by wiedzieć, jakie okoliczności mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Czego można się spodziewać?
W przestrzeni publicznej istnieje ryzyko zgubienia się dziecka, ale i jego uprowadzenia, kradzieży czy pożaru, choć zagrożeniem może być także nagłe zaostrzenie choroby i uraz, także napad czy atak terrorystyczny. Mając tę świadomość trzeba dołożyć wszelkich starań, by otoczyć dziecka opieką i zapewnić mu bezpieczeństwo.
Jak unikać zagrożeń w centrach handlowych?
Aby w centrum handlowym czuć się komfortowo i bezpiecznie, dobrze jest obserwować otoczenie i być wyczulonym na podejrzane lub nieadekwatne do sytuacji zachowania. Trzeba również zwracać uwagę na osoby wokół siebie, ale i pozostawione bez opieki torby lub pakunki (i w razie potrzeby zgłaszać je ochronie).
Warto pamiętać, że centra handlowe to miejsca, w których szczególnie często aktywni są kieszonkowcy. Z tego powodu torebki i plecaki, także dokumenty i cenne przedmioty trzeba trzymać przy sobie, w zapiętych i zabezpieczonych kieszeniach. To pozwoli zabezpieczyć je przed kradzieżą.
Na wypadek niespodziewanego zdarzenia dobrze wiedzieć, gdzie w centrum handlowym znajdują się wyjścia ewakuacyjne. Dobrze jest także unikać miejsc, w których przebywa duża liczba osób, szczególnie jeśli doszło do jakiejś niepokojącej sytuacji.
Przebywając w centrum handlowym z dzieckiem najważniejsze jest, by nie spuszczać go z oczu. Ponieważ jednak ciekawe świata dzieci wbrew upomnieniom często oddalają się od dorosłych, na okoliczność zgubienia się, trzeba ustalić zasady bezpieczeństwa. Jakie?
Najlepiej, jeśli dziecko, które zabłądziło w gąszczu sklepów i nie wie, gdzie są jego opiekunowie, nie biegało po sklepie, a stanęło w miejscu i skontaktowało się z rodzicami za pomocą telefonu komórkowego lub smartwatcha z funkcją dzwonienia (np. smartwatch Locon Watch Lite, Locon Watch Video). Jeśli dziecko ich nie posiada, powinno znać numer telefonu rodzica lub być zaopatrzone w opaskę dla dziecka z numerem telefonu rodzica. Wówczas powinno poprosić o pomoc sprzedawcę z najbliższego stoiska lub pracownika ochrony (wówczas zostają wszczęte standardowe procedury).
Bezpieczeństwo dzieci a zakupy — zachowanie w sytuacjach awaryjnych
Podczas przebywania z dzieckiem w centrum handlowym trzeba być czujnym, ale i przygotowanym na różne sytuacje. Co robić w przypadku alarmu lub innego zdarzenia, takiego jak pożar czy napad?
Przede wszystkim starać się zachować spokój i nie ulegać panice oraz postępować zgodnie z instrukcjami wydawanymi przez personel lub systemy komunikacyjne.
W przypadku zauważenia podejrzanej sytuacji, nie należy podejmować działań na własną rękę, a natychmiast poinformować odpowiednie służby. Lepiej nie konfrontować się z zagrożeniem, a działania pozostawić odpowiednio przeszkolonym profesjonalistom.
Na co dzień, dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, ale i spokoju bliskich, warto korzystać z różnych aplikacji bezpieczeństwa, które przydają się w różnych sytuacjach zagrożenia (można je zainstalować na smartfonie).
Warto także zainwestować w nowoczesny gadżet, taki jak zegarek z funkcją SOS czy alarm osobisty (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro). Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi lub niedyspozycjami zdrowotnymi, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia, powinny nosić na nadgarstku opaskę informującą o chorobie (np. epilepsji) lub smartwatch mierzący funkcje życiowe (np. opaska SOS Locon Life czy Locon Life Plus). Dobrą inwestycją jest również zegarek SOS dla dzieci (np. Locon Watch Health).
Urządzenia te są niezwykle pomocne, ponieważ zastępują wiele innych, a i sprawdzają się w różnych okolicznościach. Pozwalają na pozostawanie w stałym kontakcie z bliskimi (działają jak telefon komórkowy), ale i wezwanie pomocy (umożliwia to przycisk SOS, lokalizacja GPS czy czujnik upadku). Tym samym znacząco poprawiają komfort funkcjonowania, ale i dbają o zdalne wsparcie, dzięki czemu wybawiają z opresji. Często także ratują życie.