Smartwatche dla dzieci

Bezpieczeństwo dzieci na spacerach: Jak unikać zagrożeń w parkach i lasach?

spacery bezpieczeństwo dzieci lokalizacja GPS smartwatch senior rodzina

Bezpieczeństwo dzieci na spacerach: Jak unikać zagrożeń w parkach i lasach?

Spacer po lesie czy w parku może jest wspaniałym doświadczeniem. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i okazja do obcowania z przyrodą. Aby czerpać z niego radość, ale i czuć się bezpiecznie oraz komfortowo, trzeba się do niego dobrze przygotować i nastawić, a i pamiętać o kilku zasadach. To ważne szczególnie w przypadku dzieci.

Bezpieczeństwo dzieci na spacerach — o czym pamiętać?

Spacerowanie z dziećmi w parkach i lasach jest fantastyczną oraz niezwykle wartościową formą aktywności. Umożliwia ruch na świeżym powietrzu i dotlenienie organizmu, relaksuje i pozwala odpocząć. Zapewnia także bliski kontakt z naturą i edukację przyrodniczą.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Aby wycieczki były bezpieczne, warto się do nich przygotować oraz zwrócić uwagę na różne kwestie. Najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i przestrzeganie uniwersalnych zasad.

Bezpieczeństwo dzieci na spacerachprzed wyjściem na spacer

Przed wyjściem na spacer do lasu czy do parku, przede wszystkim należy sprawdzić prognozę pogody. Porywisty wiatr, ulewny deszcz, śnieżyca czy gwałtowna burza mogą nie tylko popsuć plany, ale i sprawić, że wycieczka będzie niebezpieczna.

Nie mniej istotne jest, by ubrać się adekwatnie do warunków pogodowych. Podstawa to wygodne buty, ale i komfortowe oraz przewiewne ubrania z długimi rękawami i nogawkami, które zabezpieczają przed chłodem i wilgocią, ale i owadami. Dla ochrony przed słońcem trzeba zabrać nakrycia głowy i kremy z filtrem SPF. Przydadzą się także środki przeciwko komarom i kleszczom.

Dobrze także przemyśleć trasę wycieczki. Ta musi być dostosowane do wieku i zdolności dzieci. Lepiej unikać terenów trudno dostępnych i decydować się na ścieżki znane, dobrze utrzymane i oznakowane.

Nawet jeśli plany obejmują jedynie krótki spacer, trzeba zabrać ze sobą wodę oraz przekąski. W przypadku dłuższej eskapady plecak powinien zawierać również podstawowe środki pierwszej pomocy (np. plaster, środek odkażający, bandaż), mapę, latarkę, a nawet gwizdek, który przydaje się, gdy potrzebna jest pomoc.

Przydać się może także niewielki, nowoczesny gadżet, który pozwala pozostać w kontakcie z bliskimi, ale i wezwać wsparcie (np. posiada przycisk SOS, czujnik upadku, lokalizację GPS). To na przykład smartfon z zainstalowanymi aplikacjami bezpieczeństwa, ale także:

Warto zainwestować również w zegarek SOS dla dzieci. W przypadku najmłodszych sprawdza się smartwatch dla dzieci z funkcją dzwonienia (np. Locon Watch Lite, Locon Watch Video czy Locon Watch Health).

Jak unikać zagrożeń w parkach i lasach?

Bezpieczeństwo dzieci na spacerach w parkach i lasach wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także nadzoru. Najważniejsze jest, by dzieci pozostawały pod czujnym okiem dorosłych. Niedopuszczalne jest ich samowolne oddalanie się. Nie mniej istotne jest przestrzegania zasad oraz edukacja. Na co zwrócić uwagę?

Przebywając na terenie lasu czy parku należy zachowywać się z rozwagą i ostrożnością, także z szacunkiem do przyrody, ale i innych ludzi. Należy uczyć i uczulać dzieci na to, aby:

  • nie zbliżały się do zwierząt. Spotkanie z lisem, dzikiem, wężem, a nawet ropuchą może być nieprzyjemne bądź groźne w skutkach,
  • nie zbierały roślin czy grzybów, nie próbowały ich spożywać. Często owoce, które wydają się bezpieczne, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia,
  • obserwowały otoczenie i patrzyły nie tylko na to, co wokół, ale i w górze (niebezpieczne gałęzie) czy w dole (korzenie, mrowiska, doły, bagna),
  • nie zachowywały się głośno, nie krzyczały i nie słuchały muzyki przez głośniki,
  • chodziły po wyznaczonych trasach, co jest nie tylko bardziej bezpieczne, ale i ogranicza niszczenie roślinności.

Bezpieczeństwo dzieci na spacerach — sytuacje awaryjne

Starając się zapewnić bezpieczeństwo dzieci na spacerach zawsze należy być przygotowanym na sytuacje awaryjne. Wówczas kluczowe jest zachowanie spokoju. Panika zwykle pogarsza sytuację.

Warto poinstruować dzieci, że jeśli się zgubią, powinny pozostać w miejscu. Oddalanie się, bieganie po lesie czy parku to najgorszy z możliwych pomysłów. Dobrze, jeśli młody człowiek posiada smartwatch dla dzieci na kartę SIM (może zadzwonić do rodziców lub rodzice do niego) lub smartwatch dla dzieci z GPS (co umożliwia szybką lokalizację).

Dobrą praktyką jest posiadanie na spacerze choćby niewielkiej apteczki. Cenną umiejętnością jest znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W przypadku poważniejszych urazów, takich jak złamania czy ukąszenia, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się, ale i przestrzeganiu podstawowych zasad można w prosty sposób zminimalizować ryzyko niebezpiecznych zdarzeń i zapewnić dzieciom bezpieczne oraz przyjemne i wartościowe doświadczenia na łonie natury. Warto o to zadbać.

 

Polecają nas
Kupiłam smartwatch dla córki jakiś czas temu, a teraz mogę podzielić się opinią - rewelacyjny! Jest naprawdę przydatny
Łucja
(4.5)
Syn używał ostatnio na wyjeździe - zadowolony bardzo! Dzwonił co godzinę się zameldować :)
Kacper
(4.6)
Polecam wszystkim, działa bez problemów- córka zakochana w kolorze
nino
(4.9)