Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej: Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Każdy, kto korzysta z komunikacji miejskiej, powinien wiedzieć, jak się w niej zachować. To ważne nie tylko z uwagi na komfort funkcjonowania. Korzystanie z autobusów, tramwajów, metra czy pociągów podmiejskich jest wygodnym i ekonomicznym sposobem na dojazd do pracy, szkoły czy domu. Nie jest jednak pozbawiony wad. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej — co jest ważne?
Komunikacja miejska jest nieodzownym elementem codzienności i życia w dużych aglomeracjach. Mieszkańcy skomunikowanych w ten sposób miast korzystają z różnych środków transportu, by dostać się do pracy, szkoły, na zakupy czy spotkania towarzyskie.
Choć taki sposób przemieszczania się jest wygodny i ekonomiczny, nie jest pozbawiony wad. Należy do nich ryzyko zagrożenia wynikające z przebywania w przestrzeni publicznej. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Zwracaj uwagę na otoczenie w komunikacji miejskiej
Korzystając z autobusów, tramwajów, metra czy pociągów zawsze zwracaj uwagę na innych pasażerów i to, co się dzieje wokół. Unikaj nadmiernego skupienia się na telefonie komórkowym czy innych urządzeniach elektronicznych, które mogą odwrócić uwagę.
Bądź szczególnie czujny w godzinach szczytu, kiedy pojazdy są zatłoczone i łatwiej paść ofiarą kradzieży. Zachowaj ostrożność po zmroku. Staraj się wówczas unikać samotnych podróży, przede wszystkim w mniej uczęszczanych rejonach miasta.
Chroń pieniądze i inne wartościowe przedmioty
W zatłoczonych środkach transportu publicznego bardzo łatwo paść ofiarę kieszonkowca. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży, przechowuj pieniądze, dokumenty i inne wartościowe przedmioty w bezpiecznych miejscach, na przykład zapinanych, wewnętrznych kieszeniach odzieży, torebek czy plecaków. Te trzymaj blisko siebie.
Zachowaj czujność podczas wsiadania i wysiadania. Wówczas złodzieje często korzystają z zamieszania, aby ukraść wartościowe przedmioty.
Wybieraj bezpieczne miejsca do siedzenia w autobusie czy tramwaju
Kiedy wsiadasz do autobusu, tramwaju czy metra, staraj się wybierać miejsca, które są dobrze widoczne i bardziej bezpieczne. Lepiej siedzieć z przodu bądź na środku pojazdu, niż z tyłu, gdzie jest zwykle mniej ludzi i trudniej wezwać pomoc w razie potrzeby.
Jednocześnie unikaj podejrzanych osób. Jeśli zauważysz, że jakiś współpasażer zachowuje się niepokojąco lub agresywnie, staraj się unikać z nim kontaktu. Jeśli to możliwe, przesiądź się do innej części pojazdu lub zmień miejsce.
Zawsze reaguj na sytuacje awaryjne
W przypadku sytuacji awaryjnych najważniejsze jest zachowanie spokoju i szybkie reagowanie. Dlatego zawsze, gdy czujesz zagrożenie, zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak niebezpieczne zachowanie pasażerów czy brak odpowiednich środków bezpieczeństwa, proś o pomoc innych pasażerów lub kierowcę oraz poinformuj odpowiednie służby.
Korzystaj z nowoczesnych technologii
Dla własnego komfortu, tak w przestrzeni publicznej, jak i poza nią, korzystaj z nowoczesnych technologii. By czuć się pewnie i spokojnie, dobrze mieć przy sobie smartfon, smartwatch, opaskę SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus) czy alarm osobisty (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro). W przypadku dzieci egzamin zdaje smartwatch z funkcją dzwonienia (np. Locon Watch Lite, Locon Watch Video czy Locon Watch Health).
Dzięki nowoczesnym urządzeniom nie tylko można być w stałym kontakcie z bliskimi (opaska SOS zastępuje telefon komórkowy, ale i umożliwia lokalizację GPS), ale i wezwać pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba (pozwala na to przycisk SOS, ale i czujnik upadku, który reaguje automatycznie, gdy do niego dojdzie). Dzięki niej można poczuć się pewniej.