Bezpieczne wakacje dla seniorów: porady i wskazówki
Wakacje to także dla seniorów doskonała okazja, by odpocząć, zrelaksować się i naładować baterie. Myśląc o wyjeździe, bardzo ważne jest zadbanie, by urlop od codzienności był nie tylko atrakcyjny i komfortowy, ale i bezpieczny. Jakie kwestie wymagają szczególnej uwagi? O czym pamiętać, by cieszyć się odpoczynkiem pełnym niezapomnianych, wyłącznie pozytywnych wrażeń?
Bezpieczne wakacje dla seniorów a zdrowie
Aby zorganizować bezpieczne wakacje dla seniorów, należy podjąć różne działania już na etapie planowania. O czym pamiętać?
Przed podróżą wskazana jest wizyta u lekarza, by skontrolować stan zdrowia, wykluczyć przeciwwskazania do wyjazdu i odebrać recepty na leki (to ważne, zwłaszcza gdy problemem są choroby przewlekłe).
Jeśli planowana jest podróż w egzotyczne miejsce, trzeba wykonać niezbędne szczepienia. Nie mniej istotne jest, by zadbać o ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego wypadku czy choroby. Przyda się więc karta EKUZ, ale i ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje koszty leczenia za granicą, także ratownictwo czy transport medyczny.
By czuć się pewnie, dobrze jest zaopatrzyć się w różne gadżety: smartfon, smartwatch, ale także alarm osobisty (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro) bądź opaskę alarmową SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus).
Bezpieczne wakacje dla seniorów — alarm osobisty i opaska SOS
Opaska SOS Locon to wielofunkcyjny gadżet, który zastępuje wiele innych przydatnych urządzeń, takich jak zegarek, telefon komórkowy, ciśnieniomierz i pulsometr (także pulsoksymetr i termometr w przypadku opaski z wyświetlaczem Locon Life Plus). Co więcej, opaska posiada także wbudowany czujnik upadku oraz przycisk SOS oraz oferuje opcję lokalizacji.
Z kolei alarm osobisty Locon posiada możliwość lokalizacji GPS oraz czujnik upadku i przycisk SOS, funkcję nasłuchu otoczenia. Zapewnia również kontakt z bliską osobą dzięki zainstalowanej karcie SIM i nielimitowanym minutom na rozmowy.
Dzięki temu gadżety zapewniają stały kontakt z bliskimi, umożliwiają całodobową lokalizację, pomoc w razie utraty przytomności, ale i w innych okolicznościach, kiedy potrzebne jest wsparcie. Opaska pozwala także na pomiar ważnych parametrów życiowych. Osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi mogą korzystać z opasek SOS oraz z usług Mój Opiekun Premium, czyli zdalnego nadzoru ratownika medycznego.
Bezpieczne wakacje dla seniorów – planowanie podróży
By wakacje seniora były bezpieczne i komfortowe, szalenie istotne jest, by planować je w okresach, ale i miejscach, dla których typowy jest łagodny klimat. Narażanie się na ekstremalne upały lub chłody nie jest wskazane.
Ważne jest, by wybrać odpowiedni hotel bądź ośrodek wypoczynkowy. Dobrze, by ten był nie tylko optymalnie położony, ale i dostosowany do potrzeb seniorów. Ważna jest na przykład winda, ale i zabezpieczenia (np. w łazience), klimatyzacja, także wyżywienie dostosowane do specjalnych potrzeb dietetycznych.
Planując wakacje, osoby w podeszłym wieku powinny także wybierać środki transportu, które oferują wygodę i minimalizują stres podróżny. Najlepiej jest unikać długich tras pokonywanych samochodem, co może być bardzo męczące.
Bezpieczne wakacje dla seniorów — o czym pamiętać wypoczywając?
Bezpieczne wakacje dla seniorów wymagają także:
- wybierania umiarkowanych, dostosowanych do stanu zdrowia i możliwości form aktywności. Lepiej, by były to spacery czy pływanie niż forsujące wycieczki i sporty ekstremalne, które mogą nadmiernie obciążać organizm,
- unikania długiego przebywania na słońcu. Trzeba pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV (najlepiej SPF 30 lub 50) oraz noszeniu nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych,
- zachowania ostrożności. Należy być czujnym zarówno w tłumie, jak i w nieznanych miejscach. Konieczne jest, by unikać spacerów po zmroku i okolic, gdzie łatwo paść ofiarą kradzieży oraz nosić przy sobie jedynie niezbędną ilość gotówki,
- jedzenie regularnych, zbilansowanych posiłków. Trzeba unikać ciężkostrawnego jedzenia, ale i dań z niepewnych źródeł, które może powodować problemy żołądkowe. Kluczowe jest regularne picie wody, aby uniknąć odwodnienia.
Aby wakacje były bezpieczne oraz komfortowe, tak dla seniora, jak i jego bliskich, ważne jest, by utrzymywać stały kontakt. Informowanie o planach i miejscu pobytu, ale także samopoczuciu i stanie zdrowia to podstawa. Warto o tym pamiętać.