Bez kategorii, Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem, Smartwatche dla dzieci

Bezpieczne wakacje na wodzie: kajaki, żaglówki i pływanie

Opaska SOS smartwatch dla dzieci bezpieczeństwo wakacje wyjazdy

Bezpieczne wakacje na wodzie: kajaki, żaglówki i pływanie

Wakacje chętnie spędzamy nad wodą. Kusi pływanie i taplanie się w wodzie, popularne są także kajaki, żaglówki, rowery wodne czy deski SUP. Korzystając z uroków odpoczynku nad jeziorem czy rzeką trzeba pamiętać, że woda nie wybacza błędów. Jak zadbać o bezpieczne wakacje na wodzie? Zawsze trzeba zachować umiar, rozwagę i ostrożność. Co to znaczy?

Bezpieczne wakacje na wodzie — o czym pamiętać?

Bezpieczne wakacje na wodzie to doskonały sposób na relaks i zabawę oraz niezapomniane wspomnienia. Niezależnie jednak od tego, czy korzystasz z kajaków, żaglówek czy po prostu pływasz, konieczne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad.  O czym pamiętać?

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Zawsze informuj kogoś o swoich planach i trasie, jeśli wybierasz się na wodę bez towarzystwa. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu (także bliskich) warto mieć przy sobie smartfon w wodoodpornej obudowie, a jeszcze lepiej smartwatch, opaskę alarmową SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus) czy alarm osobisty. W przypadku dzieci doskonale sprawdzi się smartwatch Locon Watch Lite, Locon Watch Video czy Locon Watch Health.

Dzięki tym wielofunkcyjnym gadżetom, które można mieć zawsze przy sobie, możliwy jest kontakt z bliskimi czy ratownikami medycznymi oraz trzymanie ręki na pulsie w szerokim tego słowa znaczeniu. Urządzenia posiadają czujnik upadku, przycisk SOS, zastępują telefon komórkowy oraz umożliwiają lokalizację GPS. Opaska ponadto mierzy podstawowe parametry zdrowia.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Jakie są zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą? Które są najważniejsze?

Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Pływaj tylko w miejscach, które znasz i w których czujesz się komfortowo. Znaj swoje granice. Pamiętaj, że dmuchany materac czy koło nie służą do wypływania na głęboką wodę.

Unikaj pływania na czczo, ale i bezpośrednio po posiłku. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Wyjdź z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni. Unikaj pływania podczas burz lub silnych wiatrów.

Pamiętaj, że obecność ratowników nie zwalnia rodziców z obowiązku pilnowania dziecka. Bądź odpowiedzialnym opiekunem – jeśli dzieci są w wodzie, nie spuszczaj ich z oka, nawet jeśli umieją pływać.

Przed wyruszeniem na wodę upewnij się, że użytkowany sprzęt wodny (łódź, kajak, deska surfingowa, żaglówka, deska SUP) jest w dobrym stanie technicznym. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu kamizelki ratunkowej (musi być dopasowana do wagi i wzrostu).

Wpisz do telefonu numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 oraz numer alarmowy 112. W sytuacji zagrożenia zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę.

Ograniczaj do minimum czas przebywania na słońcu, zwłaszcza w czasie najintensywniejszego działania jego promieni. Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Używaj kremu z filtrem UV, noś okulary ochronne i  kapelusz. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

Bezpieczne wakacje na wodzie — czego nie robić?

Bezpieczne wakacje na wodzie to przede wszystkim unikanie ryzykownych sytuacji, które mogą prowadzić do tragedii. Warto pamiętać, że najczęstsze przyczyny wypadków nad wodą to nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i niebezpieczne zachowania na wodzie, także nieprawidłowe korzystanie ze sprzętu wodnego.

Według ratowników, by uniknąć nieszczęścia, wystarczy:

  • nie szarżować, nie przeceniać swoich możliwości, nie wykazywać się brawurą i brakiem wyobraźni. Trzeba być ostrożnym, rozważnym i czujnym, przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do uwag i zaleceń ratownika,
  • nie wchodzić do wody po alkoholu,
  • nie skakać na główkę, zwłaszcza w nieznanych akwenach. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem,
  • nie korzystać z kajaków, desek SUP, żaglówek bez kapoków,
  • nie pływać w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr. Warto pamiętać, że do niebezpiecznych sytuacji na wodzie mogą prowadzić także gwałtowne zmiany pogody, silny wiatr, burze,
  • nie pływać w miejscach niedozwolonych.

Bezpieczne wakacje nad wodą to także niepływanie w wodach niestrzeżonych (informują o tym znaki i tablice), na szlakach żeglugowych oraz w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub występują zawirowania wody lub zimne prądy, także w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Zawsze też trzeba respektować zakaz przebywania w wodzie w obrębie kąpielisk strzeżonych (wywieszana jest flaga biała, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu).

Przestrzeganie powyższych zasad pomoże ci cieszyć się bezpiecznymi i przyjemnymi wakacjami na wodzie, niezależnie od wybranej aktywności. Bądź ostrożny i baw się dobrze!

Polecają nas
Kupiłam smartwatch dla córki jakiś czas temu, a teraz mogę podzielić się opinią - rewelacyjny! Jest naprawdę przydatny
Łucja
(4.5)
Syn używał ostatnio na wyjeździe - zadowolony bardzo! Dzwonił co godzinę się zameldować :)
Kacper
(4.6)
Polecam wszystkim, działa bez problemów- córka zakochana w kolorze
nino
(4.9)