Rasy psów

Boston terier

Pies rasy Boston terier na spacerze

 Osobowość i temperament

Bostony są zazwyczaj dobrodusznymi, a także zabawnymi psami. Dla osób, które chcą wesołego towarzysza, rasa ta będzie świetnym wyborem. Temperament Boston Terriera jest przyjazny, a rasa ma dziecinne poczucie humoru. Boston Terriery mają tendencję do częstego szczekania, lubią kopać, często parskają i chrapią. Psy te są znane z tego, że są bardzo inteligentne, czasami aż za bardzo. Ich żywa, czuła natura sprawia, że są niezwykle kochani. Chociaż ich czasami uparta natura lub wybuchy nadpobudliwości mogą doprowadzić do złości jego właściciela. Jednak wszelkie obawy dotyczące ich zachowania szybko znikają, gdy spojrzą na ciebie tymi wielkimi, okrągłymi oczami, które wydają się mówić „kocham cię”. W skrócie – ta inteligentna rasa ma czujną i życzliwą naturę.

Najważniejsze fakty, które powinieneś wiedzieć o tej rasie

  • Psy o krótkich nosach nie są w stanie schłodzić powietrza wpływającego do ich płuc tak skutecznie, jak rasy z dłuższymi pyskami takich jak husky syberyjski, dlatego są znacznie bardziej udar cieplny. Ze względu na krótki płaszcz nie znoszą również ekstremalnie zimnej pogody. Nawet w klimacie umiarkowanym Boston Terrier powinien być trzymany w pomieszczeniach.
  • Ze względu na ich problemy z oddychaniem, unikaj ciągnięcia je za obrożę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup szelek dla psów.
  • Twój Boston Terrier jest podatny na wrzody rogówki, ponieważ jego oczy są tak duże i wydatne. Szczególnie uważaj na jego oczy, gdy bawicie się lub jesteście spacerze.
  • W zależności od ich diety, psy te mogą być podatne na wzdęcia. Jeśli nie jesteś w stanie tego tolerować, to Boston Terrier może nie być dla Ciebie.
  • Ze względu na ich krótkie nosy często parskają, ślinią się i chrapią – czasami bardzo głośno.
  • Podczas gdy samice są zazwyczaj ciche, łagodne i nie mają skłonności do żartów ani agresji, to samce mogą być agresywne w stosunku do innych psów, które według nich atakują ich terytorium.
  • Boston Terriery mogą być żarłoczne więc monitoruj ich stan i upewnij się, że nie mają nadwagi.
  • To psie uparciuchy, dlatego wytrwałość i konsekwencja są konieczne podczas ich treningu. Psy te są wrażliwe na Twój ton głosu, a kara może sprawić, że się zamkną, dlatego trening powinien być dyskretny i motywujący.

Historia

Historia rasy Boston Terrier sięga późnych lat 60. XIX wieku w Liverpoolu w Anglii przez skrzyżowanie buldogów i białych terrierów angielskich, gdzie hodowane były do walk w boksach. Jeden z pierwszych przedstawicieli rasy o imieniu Judge miał solidną budowę, kwadratową, blokowatą głowę i ciemną pręgowaną sierść z białą pręgą na pysku. Był grubszy, niż dzisiejsze psy Boston Terrier.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Amerykanin o nazwisku William O’Brien kupił Judga i sprzedał go koledze z Bostonu Robertowi C. Hooperowi, który skrzyżował go z samicą typu Bulldog należącą do Edwarda Burnetta. Para urodziła Well’s Eph, 28-kilogramowe szczenię, które, podobnie jak jego tata, było ciemno pręgowane z białym znaczeniem. Dzięki wczesnej hodowli selektywnej Boston Terrier stał się mniejszą, bardziej przyjazną rasą psów, jaką znamy dzisiaj.

Są jedną z niewielu prawdziwie amerykańskich ras i często określa się je mianem narodowego psa Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie dlatego Boston University przyjął tę rasę jako maskotkę w 1922 roku, później nadając jej imię Rhett po Rhetcie Butlerze z „Przeminęło z wiatrem”.

Psy od dawna uważane są za sympatyczne i czułe zwierzęta domowe, określane jako „amerykański dżentelmen” wśród psów. Bostony były powszechną rasą przed 1960 rokiem, ale od tego czasu wydaje się, że ich popularność spadła. Jednak ostatnio rasa pojawiła się w kilku reklamach telewizyjnych, co spowodowało ponowne zainteresowanie rasą.

Aktywność i energia

Boston terriera cechuje posiadanie dużej ilości energii, mimo to może on być idealnym psem domowym ze względu na swój mały rozmiar, o ile zapewnisz mu energiczne, codzienne spacery. Będą zadowolone z codziennego 30-45-minutowego spaceru i grania z właścicielem. Większość psów tej rasy lubi chować kość pod poduszką lub w ogrodzie więc przygotuj się na różne niespodzianki, ale ich ulubioną grą jest aportowanie. Boston terrier wymaga regularnych ćwiczeń. Kilka, krótkich codziennych sesji aportowania lub spacerów o umiarkowanej długości będzie dla niego wystarczające. Są bardzo szybkie, dlatego najlepiej nigdy nie wypuszczać ich na samych zewnątrz, chyba że znajdują się na bezpiecznym, ogrodzonym podwórku lub są na smyczy.

Mimo, że usłyszysz szczekanie jeśli ktoś niespodziewanie puka do drzwi, to bostony nie są dobrymi obrońcami. Większość z nich jest tak sympatyczna, że powitają w domu każdego, przyjaciela lub wroga. Czy Boston Terriery potrafią pływać? Tak, ale nie wszystkie te psy kochają wodę. Jeśli masz wielbiciela wody, załóż mu kamizelkę ratunkową podczas przebywania w jeziorze lub basenie.

Boston terier z lokalizatorem GPS dla psa Locon Dog

Szkolenie i trening

Boston Terrier jest uparty, dlatego pamiętaj że cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Trening może iść powoli, dlatego, że te psy chcą robić wszystko po swojemu. Niektóre mogą głośno wyrażać sprzeciw, krzycząc i mając napady złości, gdy są powstrzymywane. To może Cię rozśmieszyć, ale jeśli chcesz, aby powstrzymały napady złości, najlepiej nie zwracaj na to uwagi. Inteligentne Boston terriery mogą być dobrze wyszkolone, ale mogą być też uparte. Nauczą się poleceń „siad” i „zostań”, ale nie zawsze mogą chcieć je wykonywać, kiedy tego od nich oczekujesz. Rozpocznij trening wcześnie w okresie szczenięcym.

Boston Terriery kochają jedzenie, więc przepyszny smakołyk, który otrzymają tylko podczas treningu, może być pomocny i motywujący dla nich. Ustal wcześniej zasady obowiązujące w domu i upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny się na to zgodzą, w przeciwnym razie Twój pies szybko odkryje, kto pozwoli mu na łamanie zasad.

Szelki i smycz najlepiej sprawdzają się w przypadku Boston Terriera, zamiast przypinać smycz do obrożę. Nacisk na szyję może powodować u psów brachycefalicznych problemy z oddychaniem lub oczami.

Boston terrier i inne zwierzęta

Bostony zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, nawet kotami, zwłaszcza jeśli są razem wychowywane. Ze względu na ich mocną budowę ciała są bardziej tolerancyjne wobec dzieci, w porównaniu z innymi małymi psami. Jeśli one będą traktować je dobrze, Boston terrier naprawdę lubi bawić się z małymi mieszkańcami domu. Te psy czują się równie dobrze na kanapie, jak i podczas joggingu. Zwykle mają radosne, entuzjastyczne nastawienie do większości Twoich pomysłów na spędzanie wolnego czasu.

Budowa i wygląd

Bostony są zwartymi, ale proporcjonalnymi psami o wyjątkowym uroku. Ich głowy są kwadratowe i raczej płaskie na górze, a pysk jest krótki, kwadratowy i szeroki. Atrakcyjne oczy Boston terriera są okrągłe, duże i ciemne, w których zobaczysz inteligencję i ciepło rasy. Uszy są zwykle małe i stojące, jak u „nietoperza”, chociaż niektóre bostony rodzą się z uszami obwisłymi, które później są przycinane. Jednak jest to zabieg kosmetyczny, nie jest uważany za konieczny z medycznego punktu widzenia. Ogon jest krótki i prosty lub przypomina „korkociąg”. Poruszają się z siłą i wdziękiem typowym dla amerykańskich dżentelmenów. Psy tej rasy mają krótki oraz gładki płaszcz. Z wyrazistymi oczami, eleganckim smokingiem i łagodnym usposobieniem trudno oprzeć się ich urokowi.

Podobnie jak inne rasy brachycefaliczne, czyli o krótkim pysku, w tym buldog francuski, czy mops, Boston terrier ma większe ryzyko przegrzania się w wysokich temperaturach.

Kolor sierści

Od zawsze na znajdują się na liście najlepiej ubranych psów! Boston Terrier nosi gładką, delikatną sierść, która występuje w trzech kolorach: czarnym, foczym (wygląda na czarną, ale ma czerwonawy odcień widziany w słońcu) lub pręgowanym, wszystkie z białym pyskiem i piersią, co nadaje mu wygląd jakby był ubrany w smoking. Boston Terriery nie występują w jednolitych kolorach, takich jak czarny, szary lub biały. Uważaj na hodowców, którzy próbują sprzedać Ci jednego z tych psów ze względu na rzadki kolor. Nie trzymanie się standardów rasy powinno być dla Ciebie znakiem ostrzegawczym, że trafiłeś na hodowcę niskiej jakości.

Rozmiar

Boston terriery mają trzy kategorie wagowe: poniżej 7 kilogramów, 7 do 9 kilogramów oraz 9 do 11 kilogramów. Są stosunkowo małą rasą psów. Chociaż w nazwie mają słowo „terier”, to klasyfikowane są jako rasa niesportowa.

Zdrowie

Boston Terrier jest podatny na pewne problemy zdrowotne, o których powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup. Bostony należą do ras psów o płaskiej twarzy, czyli brachycefalicznych. Ta cecha fizyczna powoduje wiele problemów zdrowotnych, niektóre drobne, takie jak chrapanie i węszenie, a niektóre poważne, w tym problemy z oddychaniem zagrażające życiu, które mogą wymagać operacji, jeśli będzie można je skorygować. Płaska twarz Boston Terriera również naraża jego oczy na szereg urazów i chorób, które są jednym z najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych w tej rasie. Choroby jakie mogą występować to zaćma, wrzody rogówki i jaskra. W przypadku zaćmy u szczeniaków, dzięki testom genetycznym hodowcy mogą zidentyfikować psy, które są nosicielami tego genu i zmniejszyć częstość występowania tego problemu w rasie.

Występowanie ogona przypominającego korkociąg jest związane ze stanem niepowodzeniem w rozwoju kości kręgosłupa. Podczas gdy niektóre psy mogą nie mieć objawów, inne mogą wykazywać oznaki choroby w okresie szczenięcym, w tym zaburzenia ruchu i brak koordynacji tylnych nóg. Szczeniak może zostać sparaliżowany, a operacja jest często jedynym sposobem leczenia.

Mała, ale znacząca liczba Bostonów jest głuchych na jedno ucho, a niektóre są nawet całkowicie głuche. Ważne jest, aby odkryć to jak najwcześniej, ponieważ wpłynie to na jego szkolenie i socjalizację w młodym wieku.

Boston Terriery mają także problem, który jest charakterystyczny dla wielu innych małych ras, czyli stan znany jako zwiotczenie rzepki. Niektóre przypadki są łagodne, ale ciężkie wymagają chirurgicznej ingerencji. Bostony są również podatne na stany alergiczne, które zwykle atakują ich skórę.

Opieka nad psem Boston Terrier

Wiedza o tym, jak dbać o Boston Terriera, może pomóc wyeliminować i zapobiec wielu problemom. Potrzebują one miłości, ruchu, pielęgnacji i prawidłowego odżywiania, a przy odpowiedniej pielęgnacji długość życia Boston Terriera może wynosić średnio 11-13 lat (sprawdź ile żyją psy). Pamiętaj, że ze względu na ich krótki pysk należy uważać, aby pies się nie przegrzał. Również bardzo łatwo się wychładzają, dlatego powinny być również chronione przed ekstremalnym zimnem. Zdecydowanie są to psy domowe, a nie na zewnątrz, dlatego powinieneś odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo. Jeśli obawiasz się, że Twój zwierzak ucieknie Ci podczas spaceru warto wyposażyć go w lokalizator GPS, dzięki któremu będziesz mógł całodobowo sprawdzić, gdzie on przebywa. Urządzenie posiada również funkcję nasłuchu oraz historii tras, dzięki której poznasz tajemnice Twojego psiaka i jego ulubione ścieżki. Konieczne jest także zabezpieczenie ogrodzeniem podwórka, jeśli wypuszczasz go samego na zewnątrz.

Mały pies rasy Boston terier

Pielęgnacja

Sierść Boston Terrier jest łatwa w pielęgnacji, ponieważ wystarczy okazjonalne szczotkowanie, a lnienie jest stosunkowo minimalne. Okazjonalna kąpiel, uzupełniona szczotkowaniem lub pocieraniem rękawicą do pielęgnacji, to wszystko, czego potrzeba, aby utrzymać dobry wygląd sierści. Niektóre psy tej rasy mają problemy z gruczołami odbytu, jeśli zauważysz, że zwierzak skacze lub nadmiernie się tam drapie, może to być problem, który wymaga uwagi lekarza weterynarii.

Po wyhodowaniu Bostony mają małe mioty tylko trzech lub czterech szczeniąt; poród może być trudny, często wykonuje się cesarskie cięcie.

Odżywianie psa

Jeśli zastanawiasz się, czym karmić swojego Boston Terriera, możesz skorzystać z oferty kompletnej i zbilansowanej komercyjnej karmy dla psów. Mogą być karmione suchą karmą lub kombinacją karmy suchej i mokrej. Ze względu na małe pyski będzie im się lepiej jadło karmy dla psów specjalnie opracowane dla takich ras. Bostony mogą być również wielkimi łakomczuchami. Niektóre z nich mają delikatny układ pokarmowy i są podatne na gazy. Ale kiedy już zorientujesz się, jakie produkty lubią i jak na nie reagują, karmienie ich jest łatwe. To, ile karmisz swojego psa, jest równie ważne, jak to, czym. Przekarmienie małych psów jest łatwe. Otyłość pojawia się, gdy Boston Terriery są karmione zbyt dużą ilością kalorii i może powodować inne choroby, takie jak zapalenie stawów, cukrzyca i nadciśnienie.

Warunki do życia

Boston Terriery nadają się zarówno do mieszkania w mieście, jak i do życia na wsi. Są stosunkowo nieaktywni w pomieszczeniach i dobrze sobie radzą bez podwórka. Ta rasa jest wrażliwa na ekstremalne warunki pogodowe.

Idealne środowisko domowe

Boston Terrier radzi sobie najlepiej z jednym właścicielem lub parą, która rozumie jego specjalne potrzeby. Chociaż te psy są towarzyskie, są również bardzo zorientowane na ludzi i mogą zostać przytłoczone zbyt wieloma emocjami. Ta rasa radzi sobie dobrze w miastach, pod warunkiem, że ma wystarczająco dużo czasu na zabawę. Właściciele powinni być wrażliwi na problemy z oddychaniem i monitorować stan psa podczas ekstremalnych upałów lub ciężkich ćwiczeń.

Boston terrier w skrócie

Boston terrier to stosunkowo mała, ale muskularna rasa o wielu ujmujących cechach.

Grupa rasowa: Niesportowa

Wysokość: około 40 cm

Waga: 7-11 kilogramów

Długość życia: 11-13 lat

Szata: Krótka i gładka

Maść: Biała z czarnym, czarnym pręgowanym, pręgowanym, foczym lub foczym pręgowanym

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)