Rasy psów

Cane Corso Italiano

Historia i pochodzenie

Cane Corso jest jednym z wielu psów typu Mastif. Rasa ta została opracowana we Włoszech i prawdopodobnie pochodzi od rzymskich psów wojennych. Jest słabiej zbudowany niż jego kuzyn, mastif neapolitański, ponieważ został wyszkolony i dostosowany do polowania na zwierzynę łowną oraz do chronienia własności. Ich praca polegała na zaganianiu świń lub bydła i pomocy w doprowadzeniu ich na rynek.

Słowo „corso” może pochodzić od „coors”, co oznacza ochroniarz, lub „corsus”, stare włoskie słowo oznaczające mocny lub solidny.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Michael Sottile przywiózł pierwszy miot Cane Corso do Stanów Zjednoczonych w 1988 r., a następnie drugi miot w 1989 r.  Od lat 70. hodowcy psów pracowali nad odbudową Cane Corso. Society Amatori Cane Corso została utworzona w 1983 roku, a Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała rasę w 1996 roku.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Cane Corso powstało w 1993 r.

Charakterystyka

Cane Corso jest królewskim psem, który poważnie traktuje swoje obowiązki. Ale ta rasa również kocha swoją rodzinę i może być naprawdę czułym i wesołym psem dla tych, z którymi jest blisko.

Cane Corso to rasa psa dla osoby, która poważnie myśli o tym, aby mieć psiego towarzysza, i która może zapewnić mu twarde ale jednocześnie pełne miłości zasady. Potrzebuje tego, aby stać się wspaniałym psem rodzinnym, której zapewni miłość, lojalność i ochronę.

Najważniejsze, żeby pies był stymulowany do zabawy i trenowany. To nie jest rasa, która będzie po prostu leżeć przez cały dzień i zajmować się sobą. Jeśli się nim odpowiednio nie zajmiesz – spodziewaj się kłopotów – będzie uciekał przez płot i szczekał na przechodniów, kopał dziury ogródku jakby chciał się przekopać do Chin lub pogryzie Twoje meble. Jeśli masz gospodarstwo, będzie świetną pomocą w hodowli zwierząt! Dodatkowo zaangażuj go w psie sporty, takie jak aportowanie, pływanie, posłuszeństwo lub tropienie.

Budowa Cane Corso

Cane Corso są to duże psy o muskularnej budowie o krótkiej i błyszczącej sierści. Psy te mogą występować w umaszczeniu czarnym, ciemno-szarym, grafitowym, żółtawym, pręgowanym oraz płowo-czerwonym. Maska zawsze jest czarna.

Samce ważą od 45 do 50 kg, a suczki od 40 do 45 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 64-68 cm dla psów oraz 60-64 cm dla suczek.

Osobowość

Cane Corso opisywany jest posiadający energiczny temperament oraz pies gotowy sprostać każdemu wyzwaniu. Ten rodzaj osobowości może być zaletą, jak i wadą. Dzięki pewnemu, konsekwentnemu właścicielowi, który zapewni dobre przywództwo i tresurę, Cane Corso może być doskonałym psem rodzinnym, który nigdy nie jest niewłaściwie agresywny. Natomiast w niewłaściwych rękach może stać się napastliwy i stanowić zagrożenie dla społeczeństwa.

Idealny Cane Corso jest posłuszny i czuły wobec swojej rodziny, w tym dzieci. Doprowadzenie go do tego punktu wymaga socjalizacji i szkolenia od najmłodszych lat. Ten pies nie poradzi sobie dobrze w domu z kimkolwiek, kto się boi, nie lubi psów lub nie jest w stanie poradzić sobie z dużym psem.

Cane Corso jest bardzo inteligentny. W połączeniu z jego apodyktyczną naturą łatwo wyobrazić sobie, jak mógłby zdominować dom bez zdecydowanego przywództwa i stawiania granic. Możesz być pewny, że na początku będzie Cię testował, żeby zobaczyć, jak daleko może się posunąć. Ważne jest, aby poinformować go od samego początku, jakie są reguły i upewnić się, że wszyscy członkowie rodziny również je rozumieją. Ustanowić zasadę „nic w życiu nie jest za darmo”, wymagając od niego wykonania polecenia takiego jak „siad” lub „noga” przed nagradzaniem go posiłkiem, smakołykami lub zabawką.

Usposobienie

Silne przywództwo nie oznacza bicia psa. To nie tylko wysyła niewłaściwy komunikat, ale może być również niebezpieczne dla dużego, potężnego psa. Wrażliwy Cane Corso rozumie ton głosu i dobrze reaguje na pochwały i nagrody, gdy zrobił coś, co lubisz, a także na zdecydowane, szybkie korekty i konsekwentne egzekwowanie zasad, gdy nie zgadzasz się na jego zachowanie. Spokój, cisza i pewność siebie doprowadzą Cię znacznie dalej, niż gniew. Konsekwencja pozwoli mu się zrelaksować i zrozumieć, że to Ty rządzisz.

Jak każdy pies domowy, rasa ta potrzebuje wczesnej socjalizacji – kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, miejscami, dźwiękami i doświadczeniami – najlepiej zanim skończy cztery miesiące. Socjalizacja pomaga zapewnić, że szczenię wyrasta na dobrze wychowanego psa, nie bojącego się obcych, dzieci i innych zwierząt oraz spokojnego zwierzaka. Bez dużego doświadczenia może łatwo stać się lękliwym lub agresywnym psem. Im bardziej się z nim uspołecznisz, tym lepiej będzie w stanie określić, jakie jest normalne zachowanie i jakie działania wymagają od niego zachowania ochronnego.

Potrzeby środowiskowe

Hodowanym we Włoszech psom Cane Corso nie są obce upały, a ich krótkie płaszcze pomagają im chłodzić się w upalne dni. Mogą przystosować się do chłodniejszych klimatów, ale nie są stworzone do zamieszkiwania ekstremalnie zimnych miejsc. Pamiętaj, aby zaopatrzyć je w specjalną kurtkę i ograniczyć czas na zewnątrz do minimum, gdy jest naprawdę zimno.

Instynkt obronny Cane Corso

Instynkt obronny jest tak naturalny dla tego psa, jak jedzenie i oddychanie. Wyhodowane jako opiekunowie domów i twardzi wojownicy, psy te instynktownie wiedzą, jak radzić sobie z zagrożeniem. Cane Corso są bardzo lojalne wobec swoich rodzin i zrobią wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo – możesz spodziewać się wyjątkowo oddanego i opiekuńczego psa.

Trening

Inteligentny i chętny do nauki Cane Corso jest łatwy do wyszkolenia. Ich naturalne przywiązanie do rodziny sprawia, że będą podekscytowani na samą myśl o współpracy z właścicielem, która im kojarzy się ze świetną zabawą. Jednak możesz spodziewać się po nich dużego skupienia i zaangażowania w trening. Pomimo zastraszającego wyglądu tego psa, Cane Corso jest kochającym czworonogiem i dobrze zareaguje, gdy otrzyma dużo pozytywnych rozkazów.

Smakołyki są doskonałym narzędziem do wzmocnienia treningu Twojego psa. Szkolenie oparte na nagrodach to najlepszy sposób na szkolenie Twojego przyjaciela.

Pamiętaj, że absolutnie niezbędne jest wczesne rozpoczęcie towarzyskiego życia psa, aby wyrósł on na dobrze wychowanego i otwartego zwierzaka. Psie sporty będą również świetną alternatywną do szkolenia, a dzięki temu dodatkowo zapewnisz mu wystarczające ćwiczenia i stymulację umysłową, które są wymagane przy wychowywaniu Cane Corso.

Dzieci i inne zwierzęta domowe

Cane Corso kiedy jest odpowiednio wychowany, wyszkolony i uspołeczniony, może kochać i chronić dzieci. Ważne jest jednak, aby szczenięta i dorosłe psy nie miały okazji bawić się w ściganie maluchów, a one unikały wydawania wysokich dźwięków w obecności psa. Bieganie i piszczenie może spowodować, że Cane Corso skojarzy dzieci ze zdobyczą. Najlepiej, jeśli wypuścisz go na podwórko lub zamkniesz w innym pokoju, gdy maluchy biegają po domu i robią dużo hałasu.

Jak w przypadku każdej rasy, należy zawsze uczyć dzieci, jak podchodzić do psów, dotykać ich i zawsze nadzorować wszelkie interakcje między nimi, aby zapobiec ciągnięciu uszu lub ogona. Naucz swojego syna lub córkę, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas spania lub jedzenia, a tym bardziej nie powinno próbować zabierać mu miski. Żaden pies, bez względu na to, jak kochający, nie powinien nigdy pozostawać bez opieki z małym dzieckiem.

Cane Corso może dogadać się z innymi psami lub kotami, jeśli zostanie z nimi wychowany, ale prawdopodobnie będzie postrzegał te zwierzęta jako zdobycz i dołoży wszelkich starań, aby je złapać. Konieczna jest ochrona przed nim zwierząt sąsiadów. To kolejny przypadek, w którym socjalizacja jest koniecznością. Twój Cane Corso powinien nauczyć się od najmłodszych lat zachować spokój w obecności innych psów. Jeśli zdecydujesz się na zakup drugiego psa, innego Cane Corso lub innej rasy, najlepiej wybrać jedną z płci przeciwnej.

Poziom energii

Cane Corso na pierwszy rzut oka roztacza wokół siebie atmosferę spokoju. Jednak rasa ta musi się dużo ruszać i bawić. Ta energiczna rasa potrzebuje dużo aktywności fizycznej, aby pozostać w formie. Każdego dnia planuj energiczne spacer lub jogging o długości co najmniej kilku kilometrów, najlepiej rano i wieczorem. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, zabierz psa ze sobą i zaopatrz się w sprzęt, który pozwoli mu biegać obok ciebie.

Układ mięśniowo-szkieletowy szczeniąt Cane Corso nie jest w pełni rozwinięty, dopóki nie osiągną one wieku około 18 miesięcy, dlatego mimo, że potrzebują więcej spacerów, aby spalić energię, wyjścia te powinny być krótsze i wolniejsze.

Cane Corso potrzebuje także zapewnienia mu ćwiczeń stymulujących jego umysł. Możesz zatrudnić do tego profesjonalnego trenera lub samemu poznać tajniki nauczenia sztuczek, ćwiczenia umiejętności posłuszeństwa lub wzmagania jego aktywności fizycznej. Poświęć co najmniej 20 minut dziennie na tego rodzaju działania. Możesz to podzielić: na przykład 10 minut rano i 10 minut wieczorem. Pamiętaj jednak, żeby tego nie zaniedbywać.

Ta rasa musi się poruszać i wymaga dużo codziennych ćwiczeń, aby pozostać zdrowym zwierzakiem. Mogą to być długie spacery lub zabawy na podwórku. Cane Corso, który ma dużo ćwiczeń, będzie spokojnym i szczęśliwym psem.

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa Cane Corso?

Świat Twojego psa jest pełen ekscytujących zapachów i przygód do przeżycia. Niestety jest wiele rzeczy, które może zjeść lub dotknąć, które są trujące. Istnieje mnóstwo toksycznych pokarmów, roślin, chemikaliów i innych substancji, które mogą zagrozić Twojemu psu, dlatego postaraj się wyeliminować z domu trujące rośliny, pozakrywać kable elektryczne oraz zawsze pamiętaj o chowaniu leków do szafki, gdzie zwierzak nie ma dostępu. Nigdy nie pozwól, aby pies biegał luzem po okolicy bez Twojego nadzoru. Solidne, bezpieczne ogrodzenie jest koniecznością przy posiadaniu psa. Ponadto powinieneś wybrać smycz i obrożę dopasowaną do jego siły i wielkości. Przy przygotowywaniu wyprawki dla nowego, psiego członka rodziny nie zapomnij o zakupie lokalizatora GPS. Dzięki temu urządzeniu będziesz spokojniejszy o jego bezpieczeństwo. Funkcja całodobowego lokalizowania zwierzaka pomoże Ci go szybko znaleźć w razie ucieczki lub kradzieży!

Opieka i pielęgnacja

Cane Corso ma krótkie futro, ale z podwójnym płaszczem, dlatego będzie wymagał cotygodniowego czesania. Sezonowo zrzucają futo, najczęściej wiosną i wtedy będziesz musiał codziennie go szczotkować. Zawsze przycinaj paznokcie psa, ponieważ długie pazury mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia. Jeśli słyszysz, jak jego pazury klikają w podłogę, to znak, że są za długie. Paznokcie u psów mają naczynia krwionośne, dlatego jeśli wykonasz zbyt duże cięcie, możesz spowodować krwawienie – a Twój pies może przestać współpracować z Tobą i zacząć się bać tego elementu pielęgnacji. Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia w przycinaniu paznokci u psów, poproś weterynarza lub groomera o wskazówki. Przyzwyczajaj Cane Corso do regularnych, co tygodniowych kąpieli już w młodym wieku. Naucz go komendy „kąpiel”, a na koniec pochwal go i nagródź pysznym smakołykiem. Zęby Cane Corso powinny być myte co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie. Co tydzień sprawdzaj uszy pod kątem zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, który może wskazywać na infekcję. Kiedy sprawdzasz uszy psa, wytrzyj je bawełnianą kulką zwilżoną łagodnym środkiem do czyszczenia uszu o zrównoważonym pH, aby zapobiec chorobom. Nie wkładaj niczego do kanału słuchowego; wystarczy wyczyścić ucho zewnętrzne.

Podczas pielęgnacji sprawdź czy nie ma ran, wysypki lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie lub stan zapalny skóry, nosa, ust i oczu oraz łap. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia lub wydzieliny. Twój dokładny cotygodniowy przegląd pomoże ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Żywienie Cane Corso

Zalecana dzienna porcja wysokiej jakości suchą karmy dla dorosłego przedstwiciela rasy Cane Corso to od 4 do 5 filiżanek dziennie. Pamiętaj, że to ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy, tak jak ludzie, nie wszyscy potrzebują takiej samej ilości jedzenia. To oczywiste, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował większej porcji, niż kanapowy leniuszek. Istotna jest również jakość kupowanego pożywienia dla psów – im lepsza jest karma dla psów, tym lepiej dla jego zdrowia i samopoczucia.

Utrzymuj swojego Cane Corso w dobrej formie, mierząc jego jedzenie i karmiąc go dwa razy dziennie, zamiast podawać mu jedzenie cały czas. Jeśli nie masz pewności, czy ma nadwagę, zrób mu test. Najpierw spójrz na niego. Powinieneś być w stanie zobaczyć talię. Następnie połóż dłonie na jego plecach, kciuki wzdłuż kręgosłupa, z palcami rozłożonymi w dół. Powinieneś być w stanie wyczuć, ale nie widzieć jego żeber, bez konieczności silnego naciskania. Jeśli nie możesz, potrzebuje mniej jedzenia i więcej ćwiczeń.

Długość życia

Cane Corso to duża rasa, która żyje średnio od 9 do 12 lat. Jednak psy te mogą mieć problemy zdrowotne, które mogą wpływać na ich długość życia (sprawdź ile żyją psy).

Zdrowie

Choć rasa Cen Corso jest przeważnie odporna na genetyczne choroby, to może być podatna na pewne problemy zdrowotne. Należą do nich dysplazja stawu biodrowego, padaczka idiopatyczna, świerzb nosa, nieprawidłowości powiek, infekcje ucha i wzdęcia. Regularne kontrole mogą pomóc w zapobieganiu, szybkim wykryciu problemów zdrowotnych i skutecznym ich wyleczeniu.

Cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 4500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Dla kogo będzie odpowiedni pies rasy Cane Corso?

Chociaż te psy są doskonałym wyborem dla rodzin i mogą świetne dogadywać się z dziećmi, to nie są dobrym wyborem dla początkujących właścicieli. Z tą rasą najlepiej poradzą sobie doświadczeni właściciele, którzy wiedzą, jak szkolić i zarządzać tak dużym i wymagającym zwierzakiem.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)