Monitoring zdrowia

Choroba parkinsona pierwsze objawy

choroba parkinsona pierwsze objawy

Choroba Parkinsona należy do grupy tych chorób, które uszkadzają mózg. Chodzi tutaj o niedobór dopaminy w istocie czarnej. Warto powiedzieć, że ta dopamina ma istotny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, a jej brak powoduje problemy z funkcjonowaniem organizmu człowieka.

Choroba Parkinsona zazwyczaj dotyka osoby starsze i ciągnie się za nimi wraz z wiekiem nie uśmiercając ich, ale powodując stopniowe osłabienie organizmu. Jak rozpoznać chorobę i jak wyglądają pierwsze jej objawy?

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Jak wykryć chorobę? Objawy choroby parkinsona

Pomimo tego, że w późniejszych stadiach widoczne są oznaki choroby, jej wykrycie na samym początku wcale nie należy do rzeczy prostych. Pewne objawy mogą wskazywać na chorobę, a mogą być związane po prostu z wiekiem bądź całkowicie innym schorzeniem. Mogą do niej należeć zaburzenia snu, problemy ze zmysłami smaku bądź węchu czy depresja.

Oczywiście w przypadku Parkinsona, jeśli on występuje najbardziej należy zwracać uwagę na ruch, bo tutaj oznaki są najbardziej widoczne. Dlatego też bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, bo ułatwi to jednocześnie jej leczenie w początkowym okresie.

Osoba chora w pierwszym stadium może być zupełnie zdrowa, zachowywać się normalnie. Chodzi tutaj o możliwość swobodnego poruszania się. Jednak, kiedy choroba ta zostanie wykryta możliwe jest zaobserwowanie następujących objawów:

  • Spowolnienia ruchowe widać w przypadku chodzenia, ubierania się, ale także mowy.
  • Osobie chorej na Parkinsona zaczynają drżeć ręce, nogi. Jest tak zarówno w przypadku ruchu, ale także, kiedy jest jego brak.
  • Pacjent może mieć problem z chodem z powodu nieprawidłowej postawy. Jego ciało delikatnie pochyla się do przodu, co może wywoływać problemy z utrzymaniem równowagi, co w konsekwencji może prowadzić do dużej ilości upadków w późniejszych stadiach choroby
  • Mięśnie zaczynają być sztywne, co znacznie ogranicza ruch, te zaczynają boleć. Dotyczy to zarówno kończyn, jak i mięśni szyi, czy tułowia. To ma wpływ na postawę. To samo tyczy się także twarzy.

W przypadku choroby Parkinsona mogą wystąpić także objawy, które nie mają żadnego związku z ruchem. Chory może cierpieć na bezsenność bądź nadmierną senność w ciągu dnia, zespół niespokojnych nóg lub zbyt częste oddawanie moczu.

choroba parkinsona objawy leczenie

Jak radzić sobie z chorobą parkinsona?

Choroba Parkinsona przychodzi w niespodziewanym momencie i rozwija się bardzo powoli, przez wiele lat. Wciąż nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, bardzo możliwe są uwarunkowania genetyczne.

Jeśli w rodzinie w przeszłości doszło do takiego przypadku, wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia choroby w przyszłości jest większe aniżeli w przypadku osób, gdzie tej choroby nie było.

Choroba atakuje układ nerwowy, więc i to może być jedną z przyczyn. Przyczyną może być nadmierny stres bądź po prostu osobowość człowieka, który zbyt często się denerwuje.

W przypadku podejrzenia tego schorzenia pacjenci są kierowani przez swojego lekarza na szereg badań dodatkowych. Są to między innymi tomografia komputerowa.

Bardzo często jest jednak tak, że to badanie nic nie wykazuje i osoba ta wraca na wizytę mając przekonanie, że to jednak nie to, bowiem nic ono nie wykazało. Oczywiście takie badania bardzo często pokazują inny obraz i są wykonywane w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy w organizmie nie ma żadnych guzów czy krwiaków.

Rozpoznanie choroby Parkinsona przebiega jednak w inny sposób, co widać po zachowaniu pacjenta. Jednym z takich sposobów jest podanie mu leku, którym lewodopa. Jeśli w tym przypadku stan zdrowia pacjenta ulegnie poprawie, wówczas można mówić o zachorowaniu na Parkinsona.

Po zweryfikowaniu choroby ważne jest jej natychmiastowe leczenie. Parkinson w pierwszych stadiach choroby nie jest aż tak groźny, stąd też leki lepiej są tolerowane przez organizm i łatwiej o wydłużenie normalnego stylu życia u chorego. Ten okres, a więc pierwszych kilka lat życia można zatem nazwać mianem “miesiąca miodowego”.

Aktualnie w procesie leczenia Parkinsona stosuje się różne leki, które w początkowym stadium choroby dają dosyć dobre skutki. Dzięki temu chory jest w stanie normalnie funkcjonować i jeśli nie ma on żadnych innych poważnych schorzeń to możliwy jest w jego przypadku brak najpoważniejszych objawów aż do ostatnich chwil życia.

parkinson objawy

Parkinson nie dotyka tylko starszych

Powszechnie uważa się, że Parkinson to choroba, która dotyka osoby starsze, wszak średnia wieku w przypadku zachorowań na to schorzenie wynosi około 65 lat, aczkolwiek nie jest powiedziane, że to choroba ludzi starszych.

Na Parkinsona mogą zachorować również osoby młodsze w przedziale od 21 do 40 roku życia, a zdarzają się przypadki, że są to osoby jeszcze młodsze. W porównaniu do początkowych objawów choroby jeśli chodzi o osoby starsze i młodsze możliwe jest zaobserwowanie nieco innych objawów.

Pierwsze oznaki we wspomnianym przedziale wiekowym to głównie problemy z erekcją, nadmierna potliwość, zmęczenie, problemy z czuciem, ale także kłopoty ze snem. Tych może być wiele więcej, ale jak widać tylko jeden z objawów powtarza się. Zupełnie inaczej wygląda więc atak Parkinsona na osoby starsze, inaczej zaś na osoby młodsze.

Atak na osoby w przedziale od 21 do 40 roku życia określa się jako parkinsonizm młodzieńczy, ale także jako zespół parkinsonowski. Ta grupa osób przechodzi chorobę w zupełnie inny sposób. Różnica polega na tym, że młodym osobom schorzenie nie odbiera możliwości normalnego funkcjonowania, mamy tu na myśli przede wszystkim sprawność ruchową.

Młoda osoba nie będzie przykuta do łóżka i nie będzie potrzebować pomocy osób bliskich jak to jest w przypadku osób starszych. Oczywiście nie oznacza to, że ich ruchy nie będą spowolnione i nie pojawi się drżenie. Tak właśnie będzie. Podobnie będzie z równowagą czy sztywnością mięśni.

Wykrycie kolejnych nowych objawów

Poza wymienionymi wcześniej objawami choroby, które mogą dotknąć zarówno osoby starsze, jak i te młodsze, niedawno lekarzom udało się wykryć kolejne dwa objawy, które mogą mieć znaczny związek z zachorowaniem na Parkinsona.

Ich pojawienie się można zatem traktować jako początek choroby i pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć. Chodzi tutaj o utratę słuchu, a także epilepsję, a więc znaną większości ludzi jako padaczka.

Na podstawie badań i analiz prowadzonych przez wiele lat lekarzom udało się ustalić, że oba te objaw mają bardzo duży związek z Parkinsonem, gdyż te właśnie objawy u danych pacjentów w przyszłości prowadziły do choroby.

Inną ciekawą rzeczą jest fakt, że część z podstawowych objawów do tej pory dobrze znanych może wystąpić u chorego nawet do kilku lat przed rozpoznaniem schorzenia. I tak drżenie może być widoczne nawet do 10 lat, zaś problemy z pamięcią do 5 lat. Jak wiadomo choroba Parkinsona dotyka głównie mózgu i układu nerwowego, ale wiedząc coraz więcej na ten temat udało się odkryć, że nie tylko.

Powodów może być znacznie więcej, stąd też badania na udział laktoferyny w kale. Jej ilość świadczyć może co prawda o wielu schorzeniach, a w tym gronie właśnie znajduje się choroba Parkinsona. Laktoferyna jest białkiem, które ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy przeciwgrzybiczne.

Stąd jej udział w kale w dużym stężeniu jest bardzo ważny. Oczywiście problemy z ilością tego akurat białka nie wskażą od razu choroby, ale mogą pomóc w jej zdiagnozowaniu, dlatego i ten czynnik jest bardzo ważny.

Inne nietypowe objawy Parkinsona

Jak widać powyżej nietypowych objawów ruchowych choroby, ale nie tylko może być bardzo dużo, a na tym na pewno nie koniec. Innymi, na które warto zwrócić uwagę są na pewno zaburzenia z węchem. Na ten symptom uwagę zwrócił niemiecki neurolog Heinz Reichmann z Drezna.

Jego badania na pacjentach w wieku od 50 do 60 lat wykazały, że pewien odsetek badanych w przyszłości miało chorobę Parkinsona. Stwierdził on bazując na doświadczeniach ze zwierzętami, że tak właśnie jest, ponieważ w tej części ciała mogą gromadzić się ciała Lewy’ego, a więc zalegające, nierozpuszczone części białek.

Innym z objawów, które także można dosyć łatwo zweryfikować są problemy z pisaniem. Nazywa się to mikrografia. Chodzi tutaj o zmniejszanie liter podczas pisania. Powoduje to, że zdania, wyrazy, a i pojedyncze litery stają się coraz trudniejsze do odczytania.

Problem ten może jednak pojawić się także w przypadku, gdy pacjent zawiera silne leki na schizofrenię. W tej chorobie jego stan psychiczny się polepsza, ale jak widać może negatywnie oddziaływać na inne sprawy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy chorobie parkinsona?

Przy chorobie Parkinsona, warto zwrócić uwagę między innymi na zaburzenia węchu, które są typowe, dla tej choroby. Wspomniane wcześniej spowolnienie ruchowe, również ma znaczenie przy przebiegu choroby Parkinsona i może mówić o jej stadium.

Samo leczenie choroby Parkinsona, czy też przyczyny choroby Parkinsona opisujemy w odpowiednich artykułach, które poruszają dokładnie, wspomniane tematy. Natomiast co do objawów choroby Parkinsona, można wymienić także drżenie spoczynkowe, czy zaburzenia postawy, na które mogą wpływać czynniki genetyczne (podobnie jak przy chorobie alzheimera).

Już pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą nam pomóc skutecznie zdiagnozować chorobę Parkinsona.

pierwsze objawy parkinson

Objawy ruchowe

Oczywiście wśród objawów Parkinsona mogą pojawić się takie, które bardzo trudno zauważyć gołym okiem, gdyż nie są to objawy ruchowe. Do takich można zaliczyć problemy depresyjne. Te oczywiście pojawiają się zazwyczaj w późniejszych stadiach choroby, ale zdarzają się również przypadki, gdy osoba cierpi już na jej początku.

Tak naprawdę sama wiedza o chorobie może zdecydowanie pogorszyć stan psychiczny chorego, który będzie miał w podświadomości fakt, że jest nieuleczalnie chory. Przez to u niego może być zauważalny lęk, niepokój, czy irytacja, ale także gorsze samopoczucie.

Uczucie zmęczenia oraz całkowite odcięcie się od świata i chęć przebywania tylko w swoim towarzystwie również są takimi skutkami. Co ciekawe w przypadku depresji nie jest ona leczona tak samo, jak u osób, które nie cierpią na Parkinsona. Zazwyczaj objawy te lekceważono, badania robiono zbyt rzadko.

Niedawno w mediach amerykańskich pojawił się przypadek, w którym oznajmiono, że Robin Williams, a więc 63-letni aktor miał zdiagnozowaną chorobę Parkinsona. Wcześniej jednak cierpiał na depresję, był uzależniony od alkoholu, a także narkotyków.

W jego przypadku pojawiły się objawy choroby. Amerykański gwiazdor zmarł na skutek popełnienia samobójstwa, ale jak napisał jeden z jego przyjaciół wpływ na to mogły mieć brane przez niego leki na Parkinsona i ich skutek uboczny.

Tym z bardziej znanych objawów są zaburzenia snu. Na ten problem cierpi nawet od 30 do 60 procent chorych. Objawia się to w ten sposób, że pacjent może budzić się w trakcie snu, w wielu przypadkach zbyt wcześnie i później niemożliwe jest u niego ponowne zaśnięcie.

Powodów z tym związanych może być nie tylko sama choroba, ale i wpływ na leki, które mogą mieć swoje skutki uboczne. Problemy ze snem mogą objawiać się również na kilka innych sposobów. Chory może mieć całkowity problem z zaśnięciem, a nawet w okolicach wschodu słońca w trakcie snu mogą pojawić się krzyki związane z samym snem, gdzie u pacjenta można zauważyć nienaturalne ruchy, jakby walki z przeciwnikiem.

Wczesne objawy choroby Parkinsona – podsumowanie

Jak więc widać objawów, które są łatwiej lub mniej zauważalne w przypadku choroby Parkinsona jest bardzo dużo, a są one dalej odkrywane.

Powoduje to, że w zasadzie każdy objaw, nawet ten z pozoru niegroźny może prowadzić do zniszczenia całego życia i rezygnacji ze swoich marzeń, jak to może mieć miejsce u osób młodszych.

Stąd też bardzo ważne jest to, by regularnie się badać nawet, jeśli w danym okresie wykrycie choroby wydaje się niemożliwe i ta może dać o sobie znać w późniejszym czasie.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)