Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Dlaczego aktywność na świeżym powietrzu jest ważna dla zdrowia seniorów?

monitoring zdrowia Opaska SOS Opieka nad seniora lokalizacja GPS Aktywność fizyczna w starszym wieku monitoring zdrowia Zdrowie i Bezpieczeństwo Seniorów

Dlaczego aktywność na świeżym powietrzu jest ważna dla zdrowia seniorów?

Znaczenie aktywności na świeżym powietrzu dla zdrowia osób starszych zdecydowanie trudno przecenić. Tak twierdzą i lekarze, i naukowcy. Nic dziwnego — dla seniorów regularne spacery lub inne formy aktywności na dworze to doskonały sposób na utrzymanie zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Dlaczego?

Aktywność na świeżym powietrzu — dla zdrowia fizycznego i kondycji  

Aktywność na świeżym powietrzu ma ogromne znaczenie dla zdrowia osób starszych przede wszystkim dlatego, że pomaga:

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport
  • utrzymać zdrowe serce i układ krążenia, także układ oddechowy,
  • wzmacniać mięśnie i kości, zapobiegać utracie masy mięśniowej i osteoporozie,
  • wpływać na mobilność, sprawność ogólną,
  • poprawiać kondycję, wytrzymałość i gibkość.

Co więcej, ekspozycja na naturalne światło słoneczne i świeże powietrze może wspierać układ odpornościowy, co pozwala zapobiegać częstym infekcjom. To także element profilaktyki chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, otyłość czy choroby serca.

W przypadku seniorów zachowanie aktywnego stylu życia na świeżym powietrzu to inwestycja nie tylko w zdrowie, ale i samodzielność oraz niezależność (przez możliwie najdłuższy czas).

Aktywność na dworze — poprawa sprawności intelektualnej

Badania sugerują, że u seniorów aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może pomóc w utrzymaniu ostrości umysłu i opóźnieniu procesów zaniku poznawczego. Wpływa na sprawność intelektualną, pozwala zachować spostrzegawczość i zdolność koncentracji oraz samodzielne myślenie.

Ma to związek zarówno z tym, że podczas przebywania na zewnątrz pomieszczeń mózg jest lepiej dotleniany, ale i z tym, że regularny wysiłek fizyczny zwiększa stężenie ważnych neuroprzekaźników, takich jak dopamina, serotonina czy noradrenalina.

Noradrenalina wpływa na koncentrację uwagi, zapamiętywanie, szybkość przetwarzania informacji. Wzrost poziomu dopaminy sprzyja poprawie pamięci, zdolności przyswajania nowych informacji. Serotonina poprawia zdolność odbioru informacji (oraz poprawia nastrój).

Aktywność na świeżym powietrzu — znaczenie dla zdrowia psychicznego

Aktywność na świeżym powietrzu może także uspokajać, relaksować i poprawiać nastrój, również obniżać poziom stresu, napięcia, lęku oraz ryzyko depresji (duże znaczenie ma zwiększona produkcja endorfiny, która nazywana jest hormonem szczęścia).

Aktywność fizyczna poza domem może również pomagać w utrzymaniu kontaktów społecznych i unikaniu izolacji społecznej. Zdecydowanie i znacząco poprawia jakość życia.

Co nie mniej ważne, aktywność na świeżym powietrzu może pomóc w regulacji cyklu snu, co przyczynia się do poprawy jego jakości, co wpływa także na poprawę samopoczucia w ciągu dnia.

Jaka aktywność na świeżym powietrzu jest najlepsza dla seniorów?

Aby aktywności na świeżym powietrzu przynosiły seniorom korzyści, ale i sprawiały przyjemność, najważniejsze jest, by nie wiązały się z nadmiernym wysiłkiem tak fizycznym, jak i psychicznym.

Bardzo ważne jest, aby aktywność w przypadku osób w starszym wieku była dostosowana do możliwości i stanu zdrowia. Pomoże to w uniknięciu kontuzji, ale i nie zniechęci do podejmowania wysiłku.

W przypadku seniorów szczególnie polecaną formą ruchu jest:

  • spacer po parku, okolicy lub ścieżkach przyrodniczych,
  • chodzenie z kijami nordic walking. Dzięki nim ta forma spaceru może być bardziej efektywna niż zwykły spacer. Forma marszu w szybszym tempie wraz ze specjalnymi kijkami angażuje różne partie mięśni (nóg, klatki piersiowej, ramion czy brzucha),
  • jogging,
  • jazda na rowerze,
  • joga na świeżym powietrzu,
  • pływanie,
  • gimnastyka na świeżym powietrzu,
  • ćwiczenia na urządzeniach osiedlowych siłownia na dworze (mogą pomóc w utrzymaniu siły, gibkości i równowagi),
  • sadzenie, pielenie, podlewanie oraz pielęgnacja kwiatów w ogrodzie. To nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również przyjemny sposób spędzania czasu,
  • gry zespołowe, takie jak boule, kręgle lub badminton, które umożliwiają spędzenie czasu z innymi osobami.

Przeciwwskazania do ćwiczeń osób starszych

Wszelkie aktywności na świeżym powietrzu muszą być nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne, to jest powinny uwzględniać nie tylko preferencje, ale i sprawność fizyczną oraz stan zdrowia.

Jakie są przeciwwskazania do ćwiczeń osób starszych? To przede wszystkim:

  • zawał serca lub udar mózgu przebyte w ciągu ostatnich 6 miesięcy (przed rozpoczęciem jakichkolwiek intensywnych ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem),
  • ciężka niewydolność serca lub płuc,
  • nagłe bóle w klatce piersiowej, duszność lub zawroty głowy (należy przerwać ćwiczenia i skonsultować się z lekarzem),
  • problemy ortopedyczne, takie jak rozległe urazy stawów, skręcenia, złamania czy niedawno przebyte operacje,
  • cukrzyca z powikłaniami, takimi jak neuropatia lub retinopatia,
  • zaawansowany wiek (z uwagi na bardzo duże narażenie na kontuzje i przeciążenia).

Warto także zadbać o środki ostrożności. Na przykład osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym powinny unikać zbyt intensywnych ćwiczeń bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Dobrą praktyką jest także noszenie opaski SOS, na przykład Locon Life, opaski SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus czy opaski SOS z funkcją teleopieki Locon Life Premium, które nie tylko pozwalają trzymać rękę na pulsie, ale i pozwalają na szybkie udzielenie pomocy, gdy zajdzie taka konieczność (np. upadek czy niebezpiecznie wysoki wzrost ciśnienia tętniczego krwi).

 

 

Połączone artykuły