Monitoring zdrowia

Dlaczego seniorzy chcą zachować niezależność?

Senior z opaską SOS z usługą Mój Opiekun

Starzenie się jest naturalnym procesem, który wprowadza wiele zmian w życie człowieka. Jednym z najważniejszych wyzwań dla osób starszych jest utrzymanie niezależności i samodzielności. Seniorzy chcą zachować pełną kontrolę nad swoim życiem, decyzjami i codziennymi czynnościami, ponieważ daje im to poczucie godności i autonomii. Niemniej jednak, wiele czynników może wpłynąć na utratę niezależności, takich jak choroby, upośledzenia fizyczne czy utrata bliskich. Dlaczego zachowanie swobody jest tak ważne dla seniorów? Jakie korzyści z tego wynikają? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

Dlaczego senior chce być samodzielny?

Zachowanie niezależności daje seniorom poczucie godności. Często ludzie starsi są przyzwyczajeni do tego, że zawsze byli samodzielni i nie chcą być dodatkowym obciążeniem dla swoich bliskich. Autonomia daje im również swobodę podejmowania decyzji i kontrolę nad swoim życiem, co jest szczególnie ważne, gdy wiele nawet najprostszych rzeczy wymaga pomocy ze strony bliskich.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Chociaż wiek może przynosić ze sobą wiele wyzwań, takich jak choroby czy upośledzenia fizyczne, to wielu seniorów ciągle chce kontynuować swoje pasje i zainteresowania. Przykładowo, osoby starsze nadal chcą aktywnie spędzać czas, uczestniczyć w różnych aktywnościach społecznych czy podróżować. Nie chcą dopuszczać do siebie myśli, że ze względu na wiek są ograniczeni i niezdolni do realizacji swoich celów. 

Warto również podkreślić, że utrata niezależności może wpłynąć negatywnie na samopoczucie seniorów. Często prowadzi to do poczucia bezradności, samotności i izolacji społecznej. 

Jak pomóc seniorowi zachować niezależność?

To właśnie najbliżsi członkowie rodziny seniora odgrywają kluczową rolę we wspieraniu jego samodzielności. Istnieje wiele sposobów, w jaki bliscy mogą pomagać osobie starszej.

Po pierwsze, ważne jest, aby seniorzy czuli się zaangażowani w podejmowanie decyzji dotyczących swojego życia. Bliscy powinni słuchać ich opinii i zapewnić, że ich zdanie jest brane pod uwagę. Pomoc w organizacji spotkań z lekarzami, terapeutami lub doradcami może również pomóc seniorom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji.

Po drugie, ważne jest, aby bliscy wspierali seniorów w utrzymaniu aktywnego stylu życia, który jest korzystny dla zdrowia i samopoczucia. Zachęcanie do aktywności fizycznej, organizacja spacerów lub innych form ćwiczeń, a także do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach mogą pomóc w zachowaniu niezależności seniorów i zapobiegać izolacji społecznej.

Po trzecie, bliscy jak najbardziej powinni pomóc seniorom w utrzymaniu ich pasji. Zachęcanie do uczestnictwa w kursach, zajęciach czy klubach związanych z ich zainteresowaniami może pomóc w utrzymaniu ich aktywności i satysfakcji z życia.

Bliscy mogą pomóc także w organizacji codziennych czynności, takich jak zakupy, gotowanie czy sprzątanie. Mogą również wspierać starszą osobę w organizacji i zapewnieniu jej pomocy związanej z opieką. Wynająć pielęgniarkę, czy osobę dbającą o porządek w domu. 

Dlaczego seniorzy chcą zachować niezależność

Opaska SOS dla seniora z usługą Mój Opiekun jako wsparcie niezależności osób starszych

Opaska alarmowa z wyświetlaczem Locon Life Plus i usługa Mój Opiekun to doskonałe narzędzia, które pomagają seniorom w zachowaniu niezależności i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa. Ta innowacyjna opaska jest wyposażona w wiele funkcji, które umożliwiają seniorom mierzenie swoich parametrów zdrowotnych, przesyłanie powiadomień i alarmów, a także utrzymywanie stałego kontaktu z bliskimi.

Urządzenie ma wbudowany telefon, który pozwala wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne. Seniorzy mogą samodzielnie mierzyć swoje parametry zdrowotne, takie jak puls, ciśnienie, saturacja i temperatura. Wyniki wygodnie odczytają na ekranie urządzenia. Co istotne, wyniki pomiarów są przesyłane do aplikacji w telefonie opiekuna, który również wykonywać te pomiary z poziomu aplikacji. Pozwala na monitorowanie stanu zdrowia seniorów 24/7.

Dodatkowo, opaska ma wbudowany przycisk SOS, który pozwala starszym osobom wezwać pomoc w razie potrzeby. To ważne dla osób starszych, które chcą zachować niezależność, ale jednocześnie potrzebują wsparcia w przypadku nagłych sytuacji. Opaska posiada również czujnik upadku, który automatycznie wykrywa niebezpieczną sytuację i wysyła powiadomienie do opiekuna o zaistniałym zdarzeniu.

W przypadku rozbudowanej wersji usługi Mój Opiekun Premium, powiadomienia o upadku i alarmie SOS zostają wysłane nie tylko do bliskich osób, ale także do ratowników medycznych, co zapewnia dodatkową ochronę dla seniorów w razie nagłych sytuacji. Dzięki temu, starsze osoby mogą czuć się bezpiecznie i mają pewność, że w przypadku potrzeby natychmiast otrzymają pomoc.

Jak opaska SOS wspiera samodzielność seniora?

  • Wbudowany telefon pozwala na stały kontakt telefoniczny z 10 osobami zapisanymi w książce telefonicznej.
  • Przycisk SOS daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że szybko można wezwać pomoc.
  • Pomiary pulsu, ciśnienia, saturacji i temperatury umożliwiają samodzielne wykonanie badania.
  • Przypomnienie o lekach pozwala nie zapomnieć o dawce medykamentu. Opiekun nie musi martwić się o to, że senior o czymś zapomni.

Przypomnienie o lekach w opasce dla seniora

Samodzielny senior, a wsparcie rodziny

Nawet najbardziej niezależni seniorzy potrzebują poczucia bezpieczeństwa i oparcia w postaci rodziny. To, że chcą zachować swoją autonomię i samodzielność, nie znaczy, że nie potrzebują wsparcia i bliskości członków rodziny, czy przyjaciół. 

Nigdy nie powinniśmy ograniczać seniorów w realizacji ich pasji, przynajmniej dopóki nie wpływają one negatywnie na ich zdrowie i samopoczucie. Starość nie oznacza rezygnacji z hobby i aktywności, a wręcz przeciwnie, mogą być one bardzo ważnym elementem utrzymania dobrego zdrowia i satysfakcji z życia. 

Ważne jest jednak uświadomienie starszej osobie, że musi na siebie uważać i dbać o swoje zdrowie, tak aby móc cieszyć się swoimi pasjami jak najdłużej.

W kontakcie z seniorami warto też wykazywać zainteresowanie ich życiem i aktywnością, angażować się w ich plany i wspierać ich w podejmowaniu decyzji. Dzięki temu będą czuć się ważni i docenieni, co wpłynie pozytywnie na ich samopoczucie i poczucie własnej wartości.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)