Rasy psów

Doberman

Pies rasy Doberman na spacerze

Doberman

Charakter

Dobermany z natury są pewne siebie, aktywne, inteligentne i nieustraszone. Nic więc dziwnego, że często wybierane są jako psy policyjne, wojskowe, czy stróżujące – pilnujące porządku. Z drugiej jednak strony, potrafią być też wspaniałymi kompanami w życiu domowym – mając przy sobie kompetentną i zaufaną osobę, która będzie potrafiła zadbać o ich wychowanie i znaleźć im ciekawe zajęcia, okazują się wyjątkowo przyjaznymi stworzeniami. Dobermany są bowiem bardzo posłuszne i uwielbiają pracę. Kochają być aktywne i lubią czuć się potrzebne. Z łatwością dopasowują się do nowych sytuacji i otoczenia, są bardzo ukierunkowane na cel.

Odpowiednie podejście i tresura

Dobermany często uznawane są za psy bojowe. Ich wizerunek groźnych stworzeń z chęcią pokazywany jest w kinowych produkcjach. I oczywiście jest coś na rzeczy – ich majestatyczny wygląd może w niejednej osobie wzbudzić strach i niepewność. I oczywiście, Dobermany traktują obcych ze sporą dawką sceptycyzmu, prawda jest jednak taka, że dobrze wychowany pies nie napadnie na nikogo bez powodu.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Zwierzęta te potrafią doskonale kontrolować swoją agresję, kiedy tylko usłyszą odpowiednie polecenie od swojego właściciela – dlatego tak istotne jest odpowiednie podejście opiekuna. Pies musi czuć, że to człowiek jest przywódcą i jego należy się słuchać. Właściciel bez wątpienia musi być zatem osobą pewną siebie, zdecydowaną, ale i spokojną i opanowaną. Musi być kimś, kto konsekwentnie i stanowczo wyznaczać będzie kierunek w wychowaniu czworonoga.

Pies rasy Doberman z lokalizatorem GPS dla psa Locon Dog

Jak wychować Dobermana?

Jeżeli zdecydujesz się na psa tej rasy, konieczne będzie zapewnienie mu atencji już od pierwszej chwili, kiedy szczeniak pojawi się w domu. Aby osiągnąć sukces wychowawczy i zapewnić zwierzęciu prawidłowy rozwój, już od samego początku poświęcaj mu dużo czasu i uwagi. Naukę najlepiej prowadzić pod okiem doświadczonego specjalisty. Nie należy stosować przymusu fizycznego, a zanim rozpocznie się jego szkolenie obronne, najpierw należy uzyskać pozytywny wynik z kursu podstawowego posłuszeństwa. Co ważne, psy te należą do uparciuchów i czasem naprawdę ciężko jest im podporządkować się woli człowieka. Systematyczne treningi pozwolą jednak na wypracowanie pożądanych zachowań i posłuszeństwa wobec opiekuna.

Doberman – pies, który lubi czuć się potrzebny

Psy tej rasy są wprost stworzone do pracy. Ich groźny wygląd, dusza sportowca i atletyczna budowa ciała sprawiają, że doskonale sprawdzają się w wojsku, policji, czy miejscach, w których potrzeba dobrego stróża. Warto zwrócić uwagę na to, że pies ten praktycznie nigdy nie szczeka bez wyraźnego powodu. Badania dowodzą, że zwierzęta te najlepiej pracują w grupach, które składają się z 3-4 osobników. Z drugiej strony, Doberman to zwierzę, które jest bardzo towarzyskie i lubi przebywać wśród ludzi – domowników traktuje po przyjacielsku, jednocześnie czując i okazując największe przywiązanie swojemu panu”. Okazuje się, że pies ten jest bardzo opiekuńczy wobec dzieci – trzeba tu jednak podkreślić, że chodzi tu o najmłodszych, z którymi sam mieszka. Nie przepada za obcymi maluchami, dlatego w tym względzie nie powinno się nadużywać jego cierpliwości.

Prawdziwy zazdrośnik

Doberman to wyjątkowo pamiętliwa rasa psów – nie zapomina doznanej krzywdy nawet po wielu latach. Co więcej, jako uczuciowe zwierzę, może okazać się zaczepny w momencie, kiedy nie czuje się pewnie. Jeżeli pozbawi się go możliwości obcowania z ludźmi, bardzo możliwe, że wzbudzi w nim to agresję. Bywa zazdrosny o względy właściciela – jeżeli zdecydujesz się na taką rasę, pamiętaj, że musisz poświęcać zwierzakowi naprawdę dużo czasu.

Doberman na smyczy na spacerze

Czuły łowca

Chociaż o Dobermanach panują różne opinie, zwierzęta te potrafią być bardzo czułe. Codziennie potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem, a od najbliższych sobie osób wręcz oczekują uwagi i względów. Z natury odważne, nie boją podejmować się walki o własne terytorium. I chociaż rasa ta nie należy do psów myśliwskich, to Dobermany zdecydowanie nie są pozbawione instynktu łowieckiego (tropiciele).

Pies, który potrzebuje być aktywny

Doberman to rasa, która źle znosi samotność i brak ruchu. Dlatego jego właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę na to, by stale dostarczać zwierzęciu dużą dawkę ruchu. Atletyczna budowa i wytrzymałość powodują, że psy te uwielbiają wysiłek fizyczny. Zdecydowanie nie jest to typ kanapowca, któremu radość przynosić będzie wyłącznie spędzanie czasu w domowym zaciszu.

Zachowanie Dobermana – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jak już zapewne wiesz, Doberman to pies bardzo towarzyski, który nie znosi samotności. Jeżeli zostanie odosobniony na dłuższy czas, może stać się sfrustrowany i agresywny. Decydując się na tego typu psa, koniecznie musisz wziąć pod uwagę czas, który będziesz musiał mu poświęcić. Doberman to świetny towarzysz na długie spacery. Ze względu na swoją żywiołowość i potrzebę aktywności, musisz uważać na jego skłonność do ucieczek. I chociaż tę można określić jako umiarkowaną, na pewno Twojemu czworonogowi przyda się solidna obroża i smycz. Jeżeli zapewnisz mu odpowiednią dawkę ruchu i atrakcji, unikniesz zniszczeń, których ze względu na wysokie pokłady energii, może dokonać Twój pupil. Chcąc zminimalizować ryzyko szkód i dewastacji, jakich może dopuścić się zwierzak, po prostu codziennie odpowiednio dbaj o jego aktywność fizyczną.

Czy Doberman jest psem domowym?

Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od tego, jak duże mamy mieszkanie i ile czasu jesteśmy w stanie wygospodarować na zajęcie się psem. Ze względu na swoją charyzmę i zamiłowanie do aktywności, Dobermany najlepiej czują się w dużych przestrzeniach. O czym na pewno musisz pamiętać? Zwierzęta te z powodu braku podszerstka mają niską odporność na warunki atmosferyczne. Nie mogą być trzymane na zewnątrz. Jeżeli chcesz swojego pupila mieć w mieszkaniu, nic nie stoi na przeszkodzie – na pewno będzie czuł się w nim wyśmienicie. Koniecznie pamiętaj jednak o regularnych, długich spacerach, czy angażujących treningach połączonych z nauką komend.

Pies rasy Doberman z właścicielem

Relacje z innymi

Dobermany najlepsze relacje mają z osobami lub zwierzętami, które znają i do których są już przyzwyczajone. Jeżeli chodzi o innych ludzi, obce koty i psy, nie są one szczególnie towarzyskie. „Swoich” współlokatorów, z którymi żyją pod jednym dachem, mogą tolerować. Przypadkowo spotkane zwierzęta mogą być jednak ich potencjalnymi ofiarami. Wszystko zależy oczywiście od wychowania Dobermana, warto jednak, na wszelki wypadek, zawsze chodzić z psem na smyczy. Jeżeli zależy Ci, aby Twój pupil się wybiegał, najlepiej zabieraj go na wcześniej sprawdzony, bezpieczny teren.

Czy Dobermany lubią dzieci?

Dobermany z natury są opiekuńcze i łagodne w stosunku do dzieci (oczywiście dzieci, które znają i z którymi żyją na co dzień). Warto jednak, aby kontakt psa z najmłodszymi odbywał się pod stałą kontrolą rodziców. Ze względu na swój rozmiar, nawet przypadkowo, podczas zabawy, może zrobić krzywdę małemu dziecku.

Dobermany, a osoby starsze

Nie jest trudno domyślić się, że Dobermany nie są odpowiednią rasą dla osób starszych. Są to zwierzęta na tyle wymagające, aktywne i silne, że starsza osoba może najzwyczajniej w świecie po prostu nie podołać w opiece nad tego typu psem.

Tresura psa rasy Doberman

Wygląd

Głównym powodem, dla którego Doberman wzbudza wśród ludzi respekt, jest jego wyniosły i imponujący wygląd. Elegancka linia ciała, muskularna budowa i zdecydowana postawa budzą zachwyt nawet wśród tych, którzy nie są szczególnymi fanami tej rasy. Dla miłośników zwierząt jest on jednak symbolem psa idealnego. Nie jest jednak tajemnicą, że do niedawna, człowiek potrafił w dość znaczny sposób ingerować w wygląd tych pięknych czworonogów. Aby podkreślić ich zawadiacki wygląd, zaraz po urodzeniu, Dobermanom zwykło się amputować ogon. Po kilku tygodniach przycinać także ich uszy, które później za pomocą taśmy oraz stelaża nastawiano w ten sposób, aby w końcowym efekcie były one całkowicie stojące.

Obecnie jednak nie praktykuje się tej metody. Ze względów związanych z ochroną zwierząt, zwyczaj ten został zakazany w latach 90. Dzięki temu, Dobermany, które posiadały już długi ogon i oklapnięte uszy, zyskały bardziej przyjazny i mniej groźny wygląd. I chociaż wielu hodowców wycofało się z chowu, rasa zyskała wielu zwolenników oraz nowych wielbicieli i stała się jeszcze popularniejszym wyborem wśród miłośników zwierząt. Mit o niebezpiecznym Dobermanie powoli zaczął zanikać, a pies ten stał się pożądanym zwierzęciem rodzinnym.

Umaszczenie

Najczęściej możemy spotkać Dobermany o umaszczeniu czarnym podpalanym – takie psy są najbardziej pożądane i najpopularniejsze. Nie da się jednak ukryć, że coraz więcej osób, które decydują się na psa tej rasy, poszukuje czworonoga w kolorze brązowym. Umaszczenie nie ma bezpośredniego wpływu na charakter Dobermana. Zwierzęta o jaśniejszych odcieniach sierści postrzegane są jako mniej agresywne i bardziej przyjazne. Oprócz czarnego i brązowego Dobermany mogą być także błękitne, a nawet białe.

Pielęgnacja sierści

Sierść Dobermanów jest krótka, gęsta i mocno przylegająca do ciała, a co za tym idzie, łatwa w utrzymaniu. Pielęgnacja psa tej rasy nie jest kłopotliwa – do wyczesywania wystarczy odpowiednia, gumowa szczotka lub rękawica z wypustkami, nakładana na rękę. Chociaż przez brak podszerstka Dobermany nie linieją, ich krótki włos mimo wszystko często wbija się w każdy materiał. Jeżeli zdecydujesz się na zwierzę tej rasy, na pewno ucieszy Cię fakt, czworonogi te nie zbierają brudu na sierści. Jeżeli Twój pies po intensywnym spacerze wymagać będzie odświeżenia, wystarczy, że przetrzesz go ręcznikiem, a piachu i kurzu pozbędziesz się za pomocą szczotki. Z zabrudzeń należy także czyścić uszy i oczy. Pamiętaj również, aby regularnie dbać o paznokcie swojego pupila – jeżeli z czasem będą za długie, należy je skracać.

Zdrowie i żywienie

Jak wszystkie zwierzęta, Dobermany uwielbiają jeść. Jeżeli jednak zależy nam, aby nasz pies cieszył się dobrym zdrowiem i przez długie lata był w jak najlepszej formie, warto podawać mu karmę przeznaczoną dla dużych psów z wysoką zawartością składników odżywczych. Wszelkie przekąski, oczywiście również są mile widziane. Jakie są dolegliwości, które najczęściej dotykają te piękne zwierzęta? Są one charakterystyczne właśnie dla dużych psów i dotyczą dysplazji stawów biodrowych. Dobermany mają skłonności także do zwyrodnień kręgów szyjnych kręgosłupa, alergicznych chorób skóry, czy niedoczynności tarczycy. U samców zdarzają się problemy z prostatą. Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o zdrowie swojego czworonoga, koniecznie systematycznie odwiedzaj z nim weterynarza w celu zbadania oczu, wątroby, serca, czy bioder. Średnia długość życia Dobermanów wynosi około 10-12 lat, a waga waha się w zależności od płci – suki ważą 32-35 kg, a psy 40-45 kg. Cena psów z rodowodem to około 2000-3000 zł.

Doberman przytulony do właścicielki

Akcesoria dla Twojego czworonoga

Doberman to silne i charakterne zwierzę. Wybierając dla niego gadżety, koniecznie weź pod uwagę zakup długiej smyczy (minimum 3 metry) i dobrze dopasowanych szelek. Na pewno przyda się także kaganiec fizjologiczny, który umożliwi zwierzęciu swobodne oddychanie i picie wody. Szukając odpowiedniego legowiska, weź pod uwagę jego wielkość. Najlepsze będzie takie, w którym zwierzę swobodnie rozciągnie się na leżąco. Na zimniejsze dni, na pewno przyda się także dobrze dopasowane ubranko (pamiętaj, że Dobermany nie są odporne na warunki atmosferyczne i szybko marzną).

Lokalizator GPS dla psa

Kolejną rzeczą, która może być bardzo przydatna, jest GPS dla psa i dedykowana aplikacja Bezpieczne Zwierzę. To proste urządzenie pozwoli Ci mieć Twojego czworonoga zawsze na oku. Sprawdzisz jego bieżącą lokalizację, kiedy zniknie Ci z oczu, a w historii zobaczysz miejsca, które najchętniej odwiedza. Co więcej, wyznaczysz własne strefy bezpieczeństwa, o których opuszczeniu i o powrocie, do których dowiesz się natychmiast (koniec z przechodzeniem na posesję sąsiadów!). Lokalizator posiada przycisk SOS. Jeżeli ktoś znajdzie Twoje zwierzę i użyje guzika, natychmiast dowiesz się, gdzie przebywa Twoja zguba. Nadajnik GPS to doskonały sposób na zadbanie o bezpieczeństwo Twojego czworonożnego przyjaciela.

Historia

Rasa tych niezwykłych psów pochodzi z Niemiec i powstała na przełomie XIX i XX wieku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy – Fryderyka Ludwika Dobermanna. Człowiek ten, z zawodu hycel i poborca podatkowy, ze względu na swoje profesje, atakowany był często zarówno przez zwierzęta, jak i przez ludzi. Nie da się ukryć, że potrzebował silnego psa obronnego. I sam postanowił go stworzyć. Do stworzenia własnej rasy psów, skrzyżował pinczera krótkowłosego z innymi rasami. Najprawdopodobniej były to: owczarek niemiecki, wyżeł niemiecki krótkowłosy, rottweiler oraz owczarek francuski beauceron. W późniejszym czasie, w celu uszlachetnienia wyglądu Dobermana, nowa rasa została poddana kolejnym krzyżówkom z greyhoundem i manchester terrierem. Ostatecznie, psy tej rasy cechuje nienaganna sylwetka, elegancka linia i szlachetny wygląd.

Czy wiesz, że…

Wiele kontrowersji wzbudza hodowla białych Dobermanów o niebieskich oczach, którą praktykuje się głównie w Stanach Zjednoczonych. Za taką odmianę odpowiedzialny jest recesywny gen powodujący nadwrażliwość na światło oczu i skóry. Z kolei jakiś czas temu, z ogólnie przyjętego wzorca związanego z umaszczeniem, wykreślono umaszczenie błękitne podpalane. Wszystko przez często występujące problemy z sierścią.

Dzięki lokalizatorowi zawsze wiesz, gdzie jest Twój pies

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)