Dobra niania w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Jak znaleźć i wybrać najlepszą opiekę dla dziecka? Na co zwrócić uwagę przy wyborze opiekunki? Jakie cechy powinna mieć osoba, której powierzymy naszą pociechę? Na początku należy zdefiniować własne oczekiwania. Zanim wybierzemy nianię, warto zastanowić się, w jakim wymiarze czasu będziecie potrzebować opiekunki do dziecka, ile razy w tygodniu będzie potrzebna jej pomoc i na ile godzin tygodniowo. Drugi aspektem wartym przemyślenia jest zakres obowiązków niani poza opieką nad dzieckiem lub ich brak. Co jeszcze powinno być dla nas istotne?
Opiekunka do dziecka – gdzie i jak znaleźć odpowiednią nianię?
Opieka nad dzieckiem jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Z całą pewnością warto rozpatrzyć wiek i doświadczenie opiekunki, biorąc przy okazji pod uwagę temperament i bezpieczeństwo własnego dziecka. Nie każda starsza, doświadczona niania poradzi sobie z żywiołowym, biegającym kilkulatkiem.
Poszukiwania warto rozpocząć od rozmów ze znajomymi. Taki wywiad środowiskowy może pomóc nam znaleźć sprawdzoną i zaufaną osobę dla naszego dziecka. Drugą opcją jest szukanie profesjonalnych niań przez agencję opiekunek lub portal internetowy. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi opłatami, a nie zawsze daje 100% pewności co do sprawdzonych opiekunek dla dzieci.
Gdzie szukać niani? Sprawdź ogłoszenia w internecie
Jeżeli chcemy, aby nasza opiekunka do dziecka była młoda, po studiach, warto rozejrzeć się w internecie. Znajdziemy tam wiele ogłoszeń osób z wykształceniem pedagogicznym, psychologicznym, pielęgniarskim czy położniczym.
Warto również pamiętać o tym, że na popularnych portalach społecznościowych zakładanych jest wiele dedykowanych grup tematycznych. Tam również znajdują się ogłoszenia i opinie na temat zaufanych i polecanych opiekunek dziecięcych. Jeżeli chcesz więc znaleźć kompetentną osobę do pracy, bacznie się rozglądaj!
Niania idealna, czyli czym kierować się przy wyborze opiekunki dla dzieci
Większość z rodziców, chcąc jak najlepiej dla swojego dziecka, szuka niani idealnej. Czy taka istnieje? Co stawiać na pierwszym miejscu w swoich wymaganiach? Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na:
- Wykształcenie — wykształcenie profesjonalnej niani jest istotną kwestią. Osoby po pedagogice i psychologii mają bardzo różne podejścia do dzieci i ich wychowania. Najlepiej sprawdzają się przy dzieciach z problemami, z autyzmem itp. W takim przypadku ich wiedza będzie niezbędna w prawidłowej opiece nad dzieckiem. Udokumentowane umiejętności z pewnością będą dużym atutem potencjalnej niani. Ukończone studia i kursy mogą wpłynąć na pozytywną i końcową decyzję zatroskanych rodziców.
- Autentyczność — więź, jaką może stworzyć niania i dziecko jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej kandydatki. Tylko prawdziwa i szczera relacja da rodzicom spokój ducha, a małemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. Opiekunka do dziecka musi mieć do niego odpowiednie podejście!
- Finanse — warto zastanowić się, jaką kwotę planujemy przeznaczyć na nianię. Czy chcemy zatrudnić ją na umowę i czy dana stawka jest odpowiednia dla wybranej kandydatki.
Formularz dla kandydatki na opiekunkę dla dziecka, czyli jak szukać niani i jakie pytania jej zadawać?
Wybierając opiekunkę dla dziecka warto stworzyć formularz dla przyszłych niań. Będzie on nie tylko niezbędnym elementem do porównywania kandydatek, ale również ogromną pomocą dla rodziców. Przed przesłaniem takiego formularza, warto określić jasno swoje wymagania, liczbę dni w tygodniu, godzin w ciągu dnia oraz zakres obowiązków. Można także pokrótce przedstawić zasady panujące w domu i w kilku słowach opisać swoje dziecko.
Podstawowe pytania, oprócz oczywiście danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, jakie powinny być zawarte w formularzu to:
- Ile ma Pani lat?
- Jaką nianią Pani jest? Proszę opowiedzieć nam o sobie.
- Skąd będzie Pani do nas dojeżdżać ?
- Czy opiekowała się Pani dziećmi do 2 lat/ w wieku przedszkolnym/ w wieku szkolnym?
- Opisz swoje doświadczenie w opiece nad dziećmi, ilu rodzinom Pani pomogła i jak długo.
- Czy na naszą prośbę w przyszłości byłaby Pani w stanie podać numery telefonów do tych rodzin?
- Proszę opisać czynności, które rutynowo wykonywała Pani u tych rodzin. (mycie, zabawa, spacery, zawożenie/odbieranie ze szkoły/zajęć dodatkowych, usypianie, odrabianie lekcji).
Dodatkowe pytania, które warto zadać potencjalnej niani
- Czy zdarzyło się Pani dać klapsa dziecku? Jeśli tak, proszę opisać tę sytuację.
- Czym się teraz Pani zajmuje?
- Jak długo chciałaby Pani pracować u nas?
- Co jest dla Pani ważne w pracy z dziećmi?
- Jakie ma Pani kwalifikacje, które mogą się przydać w pracy niani? (prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy, wykształcenie psychologiczne/pedagogiczne itp.)
- Czy Pani pali? Jeśli tak, jak zamierza Pani to rozwiązać w czasie opieki nad dzieckiem?
- Jakiego wynagrodzenia za godzinę oczekuje Pani za standardową opiekę? Jakiej stawki oczekuje Pani za godzinę w weekendy i wieczory?
- Jakie dodatkowe usługi mogłaby Pani zaoferować ? (opieka wieczorami, zakupy, opieka w weekendy, sprzątanie, prasowanie, gotowanie itp.)
Pierwsze wrażenie — cechy, które powinna mieć każda niania
Po wstępnej rozmowie kwalifikacyjnej przychodzi czas na wybranie najlepszych kandydatek na nianię dla naszego dziecka. Indywidualna rozmowa powinna odbywać się bez pośpiechu, tak samo, jak pierwsze spotkanie i zapoznanie się z dzieckiem. Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Odpowiednia niania od razu przypadnie całej rodzinie do gustu.
Sprawdźmy, czy potencjalna opiekunka do dziecka posługuje się poprawnym językiem, czy wykazuje wysoką kulturę osobistą, reprezentuje podobne do naszych wartości, postawy i modele wychowania. Sprawdźmy, czy łatwo nawiązuje kontakt z dzieckiem oraz, czy ma doświadczenie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto umówić się z przyszłą opiekunką na dzień próbny w naszym domu.
W ten sposób przez kilka godzin można zweryfikować podejście niani do dziecka. Jeżeli panicznie martwimy się, co może wydarzyć się za zamkniętymi drzwiami, warto założyć dziecku na rękę zegarek GPS z funkcją lokalizacji i telefonu. Więcej o kontroli rodzicielskiej dowiesz się z naszego artykułu.
Smartwatch dla dziecka
Kiedy dziecko będzie mieć przy sobie smartwatch, rodzic, za pomocą cichego podsłuchu, może dyskretnie sprawdzić, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Przy kontynuacji współpracy mamy wtedy pewność, czy dziecko jest odbierane ze szkoły i gdzie zmierza z nianią po zajęciach lekcyjnych. Z dedykowaną aplikacją Bezpiecznej Rodziny i urządzeniem GPS będziesz w stałym kontakcie ze swoją pociechą.
W razie zagrożenia, Twój syn lub córka powiadomią Cię o potrzebie pomocy używając przycisku SOS. Co więcej, sprawdzisz historię lokalizacji i ustawisz własne strefy bezpieczeństwa, takie jak dom czy szkoła. Kiedy dziecko przyjdzie lub opuści dane miejsce, informacja natychmiast pojawi się na Twoim telefonie. Powiadomienia z prośbą o pomoc będą pojawiać się w formie SMS i e-mail.
Wybór niani nie należy do łatwych zadań. Każdy rodzic musi pamiętać, że to, nowa osoba wniesie w życie jego dziecka, zawsze już w nim zostanie. Alternatywnym rozwiązaniem jest niania elektroniczna, o której dowiesz się więcej z naszego artykułu.
Jak wybrać jedną spośród kilku niań. Jakie są doświadczone opiekunki?
Masz do wyboru kilka niań i nie wiesz na którą się zdecydować? Chcesz wybrać jak najlepiej, ale masz pewne wątpliwości? Przyjrzyj się dokładniej, z którą z opiekunek Twoje dziecko czuje się najlepiej. Baczna obserwacja pozwoli Ci dostrzec szczegóły w zachowaniu Twojej pociechy przy poszczególnych kandydatkach. W końcu Twoja pociecha także musi być zadowolona z dokonanego wyboru. Przydadzą się także referencje od poprzednich pracodawców. Koniecznie zapamiętaj też swoje pierwsze wrażenie!
Poszukiwania przyszłej niani – podsumowanie
Chcemy nasze własne dzieci oddawać tylko pod opiekę osobie, która ma bogate doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Zanim więc poznamy kilkulatka z potencjalną nianią, spotkajmy się z nią sami, zobaczmy jakie ma referencje od poprzednich pracodawców i obserwujmy, jakie sprawia na nas wrażenie. To klucz w wyborze odpowiedniej osoby do opieki nad naszym dzieckiem!
Niania z czasem może być traktowana jak członek rodziny. To ważne, aby była zadowolona ze swojej pracy i cieszyła się zaufaniem. Zdecyduj się więc na osobę, która wzbudza Twoje zaufanie i Twoją sympatię!