Rasy psów

Ile żyją psy i od czego zależy długość ich życia?

ile żyją psy lokalizator

Geny, rasa… i nie tylko

Psy żyją wśród ludzi od tysięcy lat. Początkowo traktowane jako zwierzęta użytkowe, wykorzystywane do polowań lub transportu pożywienia, dzisiaj traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny. Są naszymi towarzyszami na dobre i złe. Kochamy je za entuzjazm, wierność i merdający na powitanie ogon. Nic więc dziwnego, że chcemy, by towarzyszyły nam jak najdłużej. Tak naprawdę, to, ile żyją psy, zależy od wielu różnych czynników, zaczynając od obciążeń genetycznych, rasy pupila, a na odpowiedniej opiece właściciela kończąc. Jako odpowiedzialny opiekun z pewnością chcesz, by Twój pies był z Tobą jak najdłużej, przez wiele lat ciesząc się dobrym zdrowiem. Nie zapominaj zatem o prawidłowym podejściu do kwestii związanych z jego samopoczuciem.

Ile żyją psy, czyli jaki wpływ na długość życia zwierzaka ma jego właściciel?

Z całą pewnością można stwierdzić, że człowiek ma ogromny wpływ na to, jak czuje się jego pupil. Podawanie odpowiedniego pożywienia, dbałość o aktywność fizyczną i umysłową, okazywanie troski, czy regularne odwiedzanie weterynarza – długość życia zwierzaka zależy od naprawdę wielu czynników. Jako odpowiedzialny właściciel zadbaj więc o dietę swojego pupila. Staraj się nie dopuścić do tego, by miał on nadwagę, dbaj o odpowiednio długie spacery i odpowiednią dawkę ruchu połączoną oczywiście z zabawą.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Ile żyją psy, statystyka

Ze statystyk wynika, że średnia długość życia psów wynosi od 10 do 13 lat. Jak już wiesz z tekstu powyżej, wpływ na to ma wiele czynników – m.in. rasa. Okazuje się, że mniejsze pupile statystycznie żyją dłużej – nawet 16 – 18 lat. I w tym przypadku jednak wiele zależy od tego, jak dba o nie właściciel. Są jednak takie rasy, które dożywają zaledwie do 7 lat, np. berneński pies pasterski. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy zwierzak żyje dłużej, niż wynosi średnia. Często tyczy się to np. kundelków, które mogą być przy człowieku nawet 20 lat.

Dlaczego małe psy żyją dłużej?

Badacze i naukowcy od dawna zastanawiają się, dlaczego małe rasy psów na ogół żyją dłużej niż większe rasy. Możemy tu jedynie spekulować, ponieważ na to pytanie nie istnieją na ten moment żadne precyzyjne naukowe odpowiedzi. Uważa się, że większe i olbrzymie rasy psów rosną po prostu w przyspieszonym tempie, a co za tym idzie, to właśnie u nich częściej rozwijają się problemy zdrowotne bezpośrednio związane z wiekiem. Szybki wzrost zarówno postury, jak i masy ciała może prowadzić do zwiększonego prawdopodobieństwa rozwoju nowotworów i nieprawidłowego wzrostu komórek.

Które psy żyją najdłużej?

Bez wątpienia można stwierdzić jedno – najdłużej żyją psy, które są zadbane. Takie, których właściciele szczególną uwagę skupiają na ich odpowiedniej diecie, właściwej profilaktyce i aktywności fizycznej. Nie jest żadną tajemnicą, że pies, który pozostaje na łańcuchu, do jedzenia dostaje resztki obiadu i nie ma żadnej opieki weterynaryjnej, nie będzie pozostawał przez długie lata w dobrej kondycji. Jeżeli pupil nie otrzymuje wsparcia w postaci chociażby szczepień, leków przeciw pasożytom, czy w razie komplikacji zdrowotnych odpowiednich medykamentów, ciężko mu będzie dożyć sędziwego wieku. Co ważne, z pewnością dłużej żyją także zwierzęta, które nie mają problemu z otyłością i nadwagą. Problem z objadaniem nie dotyczy tylko ludzi – pupile często są przekarmiane, a to jak się okazuje, może skrócić ich życie nawet o 2,5 roku.

Ile żyją psy, czyli pies wygrzewający się na słońcu

Masa ciała, a długość życia zwierzaka

Jak zostało wspomniane wcześniej, na ogół przedstawiciele mniejszych ras żyją dłużej niż większe czworonogi. Bez wątpienia wpływ na to ma także masa ciała zwierzęcia. Małe psy starzeją się wolniej, ich komórki nie rosną w takim tempie jak dzieje się to u większych zwierząt. Są drobniejsze, potrzebują mniej pokarmu, a co za tym idzie – po prostu ważą mniej. Ogromną rolę w długości życia naszych pupili mają procesy metaboliczne, które zachodzą w ich organizmach.

Ile żyją Yorki?

Yorki to niewielkie pieski domowe, które są doskonałym towarzyszem zarówno dla dzieci, osób dorosłych i starszych. Oczywiście to, ile żyją yorki, zależy od wielu wcześniej wspomnianych czynników, takich jak geny i odpowiednia opieka właściciela. Na ogół jednak średnia ich życia wynosi od 13 do 16 lat. Co ciekawe, psy miniaturki, które ważą do 3 kg, mogą osiągać jeszcze starszy wiek. Ponieważ są to psy rasowe, nie należy tu zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Każdy właściciel powinien zadbać o ich odpowiednią dietę, a także sierść, którą dobrze jest podcinać i pielęgnować najlepiej pod okiem profesjonalnego psiego fryzjera.

Ile żyją Labradory?

Labradory to wyjątkowo mądre i przyjazna rasa psów. Potrafią być niezwykle inteligentne – nic więc dziwnego, że odpowiednio przeszkolone często pomagają osobom niepełnosprawnym lub niewidomym. Ponieważ są to zwierzęta duże – suczki potrafią ważyć nawet do 32 kg, a samce nawet 36 kg, rosną bardzo szybko, a w ich organizmach zachodzą dynamiczne procesy metaboliczne. To, ile żyją Labradory, często zależy od ich genów – duże rasy mogą częściej niż mniejsze borykać się z problemami z układem pokarmowym, sercem, czy stawami. Niemniej średnia długość życia tego przyjaznego czworonoga to 10-14 lat. Jeżeli więc masz psa tej rasy i odpowiednio dbasz o jego kondycję, możesz mieć pewność, że zostanie on z Tobą na długo.

Duży pies z lokalizatorem GPS dla psa Locon DogIle żyją Shih Tzu?

Te przyjazne, włochate i słodkie zwierzęta przypominające maskotkę, bardzo chętnie wybierane są na towarzyszy życia przez osoby, które mieszkają w blokach lub nie mają specjalnie dużych przestrzeni mieszkalnych. Są doskonałymi przyjaciółmi zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Długość ich życia średnio wynosi od 10 do 16 lat. To, ile żyją Shih Tzu, zależy oczywiście również od ich pielęgnacji. Rasowe zwierzęta często wymagają podawania im specjalistycznej karmy oraz odpowiedniego traktowania ich długiej sierści. Wszystkie te zabiegi mogą mieć wpływ na to, jak długo zwierzak pozostanie w zdrowiu przy boku swojego właściciela.

Ile żyją Maltańczyki?

Maltańczyki to rasa, która charakteryzuje się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Średnia wieku ich życia to aż 15-20 lat. Nawet typowe dla ras miniaturowych schorzenia, takie jak wypadanie rzepek kolanowych, zdarzają się u nich wyjątkowo rzadko. Trzeba jednak pamiętać i uważać, by nie dopuścić psa do nadwagi i nie pozwalać mu na skakanie z dużych wysokości – nawet z łóżka na podłogę. Maltańczyki posiadają długą, jedwabistą sierść, o którą oczywiście trzeba dbać. Dzięki dobrze dobranej diecie pies ten przez długie lata może pozostawać w świetnej formie.

Ile żyją Mopsy?

Mopsy na ogół żyją od 12 do 15 lat. I chociaż w tej rasie względnie rzadko występują problemy ze zdrowiem, trzeba mieć na uwadze, że uwielbiają one jeść i mają naprawdę niesamowity apetyt. Właściciel powinien zwrócić więc szczególną uwagę na ilość jedzenia, którą podaje psu – wszystko po to, by nie dopuścić do skracającej życie nadwagi. To, ile żyją Mopsy, zależy również od genów – w tej rasie częściej niż u innych zdarzają się problemy z układem oddechowym. Co więcej, płytko osadzone siekacze mogą powodować gromadzenie się kamienia nazębnego, który w konsekwencji może wywoływać różne niebezpieczne infekcje.

Ile żyją Husky?

Chociaż Husky należą do większych psów, ich średni wiek wcale nie jest krótki – najczęściej żyją od 12 do 15 lat. Jest to rasa zdrowa, ciesząca się wysoką odpornością. Co ciekawe, większość ich dolegliwości wynika z wyjątkowo ciekawskiego charakteru – przez to, że są żywiołowe i temperamentne częściej przydarzają im się kontuzje i zatrucia pokarmowe. Częściej niż inne rasy cierpią na niedobory cynku, które trzeba uzupełniać odpowiednimi preparatami. W ich długiej sierści często trudno dopatrzyć się kleszczy, czy innych pasożytów, dlatego niezbędne może okazać się odpowiednie zabezpieczenie w postaci medykamentów, czy akcesoriów. To, ile żyją Husky, jak w każdym przypadku zależy też od właściciela oraz szczęścia – jeżeli posiadasz psa tej rasy, obserwuj go i uważaj na jego temperament.

Ile żyje Chihuahua?

Psy rasy Chihuahua to zdecydowanie zwierzęta długowieczne. Odpowiednia opieka i dbanie o czworonoga może sprawić, że będzie on żył nawet 20 lat. Chcąc, by pupil został z Tobą jak najdłużej, koniecznie zwróć uwagę na jego dietę – okazuje się bowiem, że Chihuahua trawią karmę suchą i mokrą w różnym tempie. Nie należy ich ze sobą łączyć, ponieważ w konsekwencji mogą wywoływać one niestrawność. Na długość życia tych niewielkich zwierząt wpływ ma także odpowiednia pielęgnacja. Regularne szczotkowanie sierści, dbanie o oczy, uszy i zęby tego psa na pewno będą mieć pozytywny wpływ na jego kondycję. Długość życia psa tej rasy to 12-20 lat, pamiętaj jednak, że to, ile żyje Chihuahua, zależy również od Ciebie!

Witaminy dla psa

Ile żyją boksery?

Boksery to psy, które żyją stosunkowo krótko. Średnia ich wieku to 10-12 lat. Rasa psa niestety ma skłonności do problemów zdrowotnych. Kłopoty ze stawami biodrowymi, zwyrodnieniami kostnymi w trzonach kręgowych, problemy kardiologiczne, zapalenie spojówek, alergie wziewne, skórne i kontaktowe, czy skręt żołądka. To, ile żyją boksery, zależy więc od wielu czynników związanych bezpośrednio z ich budową i genami. Oczywiście, jeżeli jesteś miłośnikiem tej rasy i wiesz, że będziesz w stanie otoczyć pupila odpowiednią opieką, na pewno się nie zawiedziesz. Boksery są bowiem bardzo oddane, rodzinne i wesołe. Świetnie dogadują się z dziećmi i akceptują inne zwierzęta. Na pewno kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest ich apetyt – potrafią zjeść naprawdę dużo, a to oznacza, że trzeba uważać, by nie doprowadzić ich do otyłości.

Ile żyje Golden Retriever?

Chociaż Golden Retriever to jedna z najbardziej lubianych i przyjaznych człowiekowi ras, niestety długość jego życia nie jest specjalnie długa. Statycznie zwierzęta te żyją około 10-12 lat. Niestety bardzo często cierpią na przypadłości związane ze stawami biodrowymi, podatne są na schorzenia oczu, takie jak jaskra, czy dysplazja siatkówki. Co więcej, nierzadko przytrafiają im się alergie, stany zapalne uszu, czy problemy ze skrętem żołądka. Na to, ile żyje Golden Retriever, wpływ mają także warunki, w których przebywa. Psy te uwielbiają większe przestrzenie i potrzebują naprawdę sporej dawki ruchu. Ze względu na problemy ze zdrowiem często wymagają podawania specjalistycznej karmy.

Lokalizacja psa w aplikacji Bezpieczna Rodzina

Ile żyje Berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterski to rasa wyjątkowo przyjazna. Kocha dzieci, zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Niestety te niesamowite zwierzęta żyją stosunkowo krótko – przeciętnie jest to 8-10 lat. I chociaż pupile tej rasy zdają się być odporne i wytrzymałe, bardzo często trapią je problemy ze zdrowiem. Są one na ogół bardzo poważne i dotyczą chorób nowotworowych. Niestety rasa ta ma skłonności do tego typu dolegliwości. Wynika to z ich genetyki i niestety człowiek nie jest w stanie nic na to poradzić. Inne choroby, jakie dotyczą tej rasy to dysplazja stawów biodrowych, choroby oczu, młodzieńcze zapalenie kości, alergie o różnym podłożu, czy problemy ze skrętem żołądka.

Jak przedłużyć życie psa?

Nigdy nie wiemy, ile lat będzie żył nasz czworonożny przyjaciel. Każdy właściciel oczywiście chciałby, aby zwierzak pozostał z nim jak najdłużej. Na pewno musimy zwrócić uwagę na dietę, aktywność fizyczną, szczepienia i odpowiednią opiekę weterynaryjną. Trzeba brać pod uwagę także uwarunkowania genetyczne… i trochę szczęścia. Wypadki zdarzają się bowiem nie tylko ludziom – psy też są na nie narażone. Oczywiście każdy właściciel wie, że czasem ciężko jest upilnować temperamentnego czworonoga. Z pomocą mogą przyjść tu najróżniejsze akcesoria, takie jak np. lokalizator GPS, który mocuje się do obroży psa. W połączeniu z dedykowaną aplikacją daje on naprawdę wielkie możliwości – przede wszystkim jednak pomaga chronić naszego przyjaciela.

Lokalizator GPS dla psa i aplikacja Bezpieczne Zwierzę

Lokalizator GPS dla psa i aplikacja Bezpieczne Zwierzę pozwalają lokalizować psa 24/7. Dzięki temu nawet kiedy pupil zniknie Ci z oczu, zawsze szybko go znajdziesz. Powiadomienia o powrocie i opuszczeniu stref bezpieczeństwa to gwaran     cja, że szybko dowiesz się, ilekroć pies wyjdzie poza wyznaczony przez Ciebie teren. Historia lokalizacji pozwoli Ci poznać ulubione miejsca czworonoga, a użyty przez postronną osobę, która znajdzie Twoją zgubę, przycisk S.O.S. to pewność, że natychmiast odetchniesz z ulgą, jeżeli Twój przyjaciel zaginie. Pamiętaj – troskę o zwierzę możesz okazywać na wiele sposobów – dietą, zabawą, wizytami u weterynarza. Nie zapominaj jednak o podstawowym priorytecie, jakim bez wątpienia jest bezpieczeństwo.

Właścicielka karmiąca dużego czarnego psa

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)