Jak bezpiecznie korzystać z technologii na wakacjach?
Jak bezpiecznie korzystać z technologii na wakacjach, a jednocześnie korzystać ich z dobrodziejstwa, to jest być na bieżąco i w kontakcie z bliskimi, a i trzymać rękę na pulsie? Co robić, by chronić się przed kradzieżą danych, złośliwym oprogramowaniem czy atakiem hakerów? Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Zasady bezpiecznego korzystania z technologii na wakacjach
Technologia na wakacjach może znacznie ułatwić życie. Smartfon, laptop, tablet i inne niewielkie, nowoczesne urządzenia mobilne, towarzyszą nam nieustannie, także podczas urlopu. Większość z nas nie wyobraża sobie życia. Trudno się dziwić, ponieważ bardzo je ułatwiają: dostarczają ważnych informacji, umożliwiają sprawną organizację i załatwienie wielu spraw, komunikację i rozrywkę czy dokumentowanie wspomnień.
Opaski SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus), alarm osobisty (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro), smartwatche dla dorosłych i dla dzieci (np. smartwatch Locon Watch Lite, Locon Watch Video czy Locon Watch Health) pozwalają monitorować zdrowie i pozostawać w stałym kontakcie z bliskimi, a kiedy zajdzie potrzeba — poprosić o wsparcie i wezwać pomoc. Dzięki temu znacząco zwiększają komfort funkcjonowania i poczucie bezpieczeństwa.
Otaczając się urządzeniami elektronicznymi trzeba wiedzieć, jak korzystać z nich bezpiecznie. Wymaga to podjęciu kilku środków ostrożności. Co jest ważne?
-
Zabezpieczenie urządzeń
Najważniejsze jest zabezpieczenie urządzeń. Kluczowe jest unikalne, silne hasło do różnych kont i usług oraz zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe na wszystkich urządzeniach, takich jak smartfony, tablety czy laptopy.
Dodatkowo zabezpiecz swoje urządzenia blokadą ekranu, taką jak kod PIN, hasło, odcisk palca lub rozpoznawanie twarzy.
-
Bezpieczne połączenie
Podczas korzystania z technologii na wakacjach nie mniej istotne jest bezpieczne połączenie.
Zawsze, kiedy to możliwe, korzystaj z danych mobilnych i unikaj publicznych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Gdy to konieczne, używaj VPN (Virtual Private Network). Jeśli urządzenia mają uruchomioną funkcję automatycznego łączenia się z publicznymi sieciami bezprzewodowymi, wyłącz ją. Korzystaj tylko z szyfrowanych stron, z bezpiecznym URL https://.
-
Ochrona prywatności
Korzystając z internetu na wakacjach dbaj o ochronę prywatności. Nie udostępniaj publicznie swojej lokalizacji, nie prezentuj szczegółowego planu podróży w mediach społecznościowych, nie zdawaj relacji na żywo. Lepiej udostępnić wspomnienia po powrocie.
Dla własnego bezpieczeństwa:
- przed wyjazdem wykonaj kopię zapasową wszystkich ważnych danych. Możesz użyć chmury lub zewnętrznego dysku twardego,
- korzystaj z aplikacji bankowych z dwuetapowym uwierzytelnieniem. Włącz logowanie z weryfikację dwuetapową również do poczty e-mail, serwisów społecznościowych i innych aplikacji, które mają dostęp do wrażliwych danymi,
- monitoruj swoje konta bankowe pod kątem podejrzanych transakcji. Instaluj tylko zaufane aplikacje z oficjalnych źródeł (Google Play, App Store),
- sporządź listę awaryjnych kontaktów i numerów telefonów do lokalnych służb ratunkowych, przechowuj je w łatwo dostępnym miejscu. W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto mieć aplikację typu SOS, która w razie nagłego wypadku pozwala na szybki kontakt z służbami ratunkowymi (dobrą opcją jest także opaska SOS czy alarm osobisty).
O czym jeszcze pamiętać? Zawsze przechowuj urządzenia w bezpiecznych miejscach, a w miejscach publicznych unikaj pozostawiania ich na widoku. Na wszelki wypadek skonfiguruj usługę też lokalizacyjną, która umożliwi ustalenie położenia i zdalne zablokowanie urządzenia w przypadku jego zgubienia lub kradzieży.