Jak rozpoznać i reagować na objawy zawału serca u osób starszych?
Zawał serca jest poważnym stanem medycznym, który zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Może wystąpić nagle, zwłaszcza u osób starszych. Aby zwiększyć szanse na przeżycie oraz zminimalizować ryzyko poważnych komplikacji, kluczowe jest szybkie rozpoznanie objawów i odpowiednia reakcja.
Jak rozpoznać objawy zawału serca u osób starszych?
Zawał serca, inaczej zawał mięśnia sercowego czy atak serca, to stan niedokrwienia mięśnia sercowego wskutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. To skutkuje jego martwicą.
Objawy zawału serca u osób starszych mogą być charakterystyczne, ale i nietypowe. To niestety często utrudnia rozpoznanie. Symptomy ataku serca to:
- piekący, dławiący ból w klatce piersiowej, w okolicy mostka i serca. Ból nie ustępuje po odpoczynku, może promieniować do żuchwy i lewej ręki, a także do brzucha i pleców,
- duszności, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, długotrwały kaszel,
- przyspieszone tętno i kołatanie serca,
- drętwienie kończyn,
- niepokój,
- nagłe zmęczenie i osłabienie,
- zawroty głowy, utrata równowagi lub omdlenia,
- nudności, wymioty i zimne poty.
Z uwagi na nie specyficzność objawów, warto zwracać uwagę na nawet drobne zmiany w samopoczuciu seniora i niezwłocznie wezwać pomoc medyczną w przypadku podejrzenia zawału.
Zawał serca u osób starszych a opaska SOS
Ponieważ zawał serca u osób starszych często objawia się nietypowo, aby trzymać rękę na pulsie, warto zainwestować w opaskę SOS, na przykład Locon. To innowacyjne urządzenie, które może nie tylko umożliwić szybkie udzielenie pomocy, ale i zapobiegać różnych niebezpiecznym sytuacjom zdrowotnym.
Opaska SOS, na przykład Locon Life Premium, Locon Life czy Locon Life Plus, pozwala kontrolować stan zdrowia poprzez pomiar podstawowych parametrów krwi (ciśnienie krwi, tętno, także saturacja i temperatura ciała w urządzeniach z wyświetlaczem), co pośrednio pomaga przeciwdziałać groźnym incydentom kardiologicznym, ale i innym poważnym stanom.
Opaska SOS pozwala na szybkie wezwanie pomocy w przypadku wystąpienia objawów zawału serca, ponieważ posiada przycisk SOS. Gdy użytkownik go użyje, o potrzebie udzielenia wparcia zostaje powiadomiona upoważniona osoba, czyli opiekun. W przypadku wykupienia usługi Teleopieka o zdarzeniu zostaje poinformowany także ratownik medyczny.
W sytuacji kryzysowej pomoc może nadejść także bez udziału osoby poszkodowanej. Gdy dojdzie do utraty przytomności, zintegrowany z opaską czujnik upadku poinformuje o tym opiekuna, także centrum ratownictwa medycznego.
Opaska SOS Locon posiada także wbudowany telefon (można wykonywać i odbierać połączenia dzięki karcie SIM), oferuje także funkcję lokalizacji GPS (to bardzo ważne, gdy użytkownik potrzebuje pomocy w nagłych sytuacjach i nie ma pewności, gdzie się znajduje).
Jak reagować na objawy zawału serca u osób starszych?
W przypadku podejrzenia zawału serca najważniejsze jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie karetki pogotowia. To ważne, ponieważ im dłużej trwa niedokrwienie, tym większy jest stopień martwicy, a uszkodzenia nie można naprawić. Kluczową rolę odgrywa pierwsze 60 minut, stąd najważniejsze jest, by szybko dotrzeć do szpitala (tzw. złota godzina).
W pierwszej kolejności należy wezwać zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc na bezpłatny numer 112 lub 999 bądź wciskając przycisk alarmowy w opasce SOS. Nie należy jechać na SOR na własną rękę, ponieważ leczenie rozpoczyna się już w karetce pogotowia.
W oczekiwaniu na ratowników trzeba zachować spokój i ułatwić choremu oddychanie. Dobrze jest posadzić go w pozycji półsiedzącej, rozluźnić odzież i zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji mówią, że jeżeli osoba nie jest uczulona na kwas acetylosalicylowy, można jej podać aspirynę (300-500 miligramów kwasu acetylosalicylowego). Jeśli doszło do zatrzymania krążenia, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).
Znajomość typowych objawów zawału serca oraz odpowiednia, szybka reakcja są ważne, ponieważ mogą znacząco zwiększyć szanse na uratowanie życia, zwłaszcza u osób starszych, które często wykazują nietypowe symptomy.