Monitoring zdrowia

Jak wybrać odpowiednią opiekunkę do domu seniora?

opiekunka dla osoby starszej jak wybrać

Z roku na rok rośnie liczba osób starszych, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Z tego powodu nad tym, jak wybrać odpowiednią opiekunkę do domu, zastanawia się coraz więcej osób. To bliscy, które chcą zadbać o spokój i bezpieczeństwo osoby starszej, nie mogąc opiekować się nią osobiście. Gdzie szukać opiekuna dla seniora? Czym kierować się, dokonując wyboru?

Jak wybrać odpowiednią opiekunkę dla osoby starszej?

Osoby starsze często borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi oraz ograniczeniami ruchowymi. Z tego powodu potrzebują opieki i wsparcia — w różnym zakresie. Nie każdy może liczyć na pomoc bliskich. W takiej sytuacji kołem ratunkowym jest opiekun czy opiekunka.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Aby wybrać odpowiednią opiekunkę do domu osoby starszej, należy przede wszystkim zastanowić się, jakiej pomocy potrzebuje senior, zarówno jeśli chodzi o ramy czasowe, jak i zakres obowiązków. Wiele zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Innego wsparcia potrzebuje osoba poruszająca się o własnych siłach, innego zaś senior niepełnosprawny bądź leżący.

Jeśli podopieczny jest w miarę samodzielny, można zatrudnić osobę, która będzie pozostawać do dyspozycji przez kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli senior jest schorowany, będzie wymagał całodobowej opieki domowe (możliwa jest także opieka nocna dla seniora).

Wiele zależy także od zakresu obowiązków opiekunki. Niektóre osoby w podeszłym wieku potrzebują jedynie wsparcia przy sprzątaniu czy robieniu zakupów. Bywa jednak, że konieczna jest pomoc przy myciu się czy ubieraniu, ale i podawaniu leków.

Jakie kompetencje musi posiadać opiekun osoby starszej?

Opiekunka czy opiekun osoby starszej musi być osobą kompetentną. Kogo wybrać? Jeśli potrzebna jest osoba pomagająca przy zakupach, sprzątaniu czy wychodzeniu na spacer, można wybrać osobę młodą, która nie posiada większego doświadczenia. Wówczas wystarczy dobry stan zdrowia i odpowiednie, pozytywne nastawienie.

Kandydat na opiekuna osoby w podeszłym wieku powinien być silny, odporny psychicznie, dobrze sobie radzić ze stresem i umieć panować nad emocjami. Ważne, by była to osoba miła i uprzejma, cierpliwa i wyrozumiała, posiadającą zdolność łatwego nawiązywania kontaktów i prowadzenia ciekawej rozmowy. Pożądane są także takie cechy jak zaradność, asertywność, odpowiedzialność czy wrażliwość i empatia, które pozwalają na zrozumienie potrzeb i oczekiwań podopiecznego.

Gdy senior potrzebuje również:

 • pomocy podczas zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych, takich jak mycie czy czesanie,
 • gotowania odpowiednich posiłków dostosowanych do wieku i choroby,
 • pomocy w jedzeniu,
 • pomocy przy zmianie bielizny i ubieraniu się,

lepiej zatrudnić osobę, która ma doświadczenie (wykonywała taką pracę) lub ukończyła stosowane kursy bądź szkolenia.

W sytuacji, gdy wiadomo, że w zakres obowiązków wchodzić będzie podawanie leków, robienie zastrzyków czy podłączanie kroplówki, co wymaga odpowiedniego doświadczenia i umiejętności zawodowych, najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie pielęgniarki.

Opieka nad osobą starszą prywatnie nie zawsze jest możliwa z powodów finansowych. Alternatywą dla rodzin, które nie mogą sobie na to pozwolić  jest skorzystanie z usług pielęgniarki, w ramach NFZ. Rozwiązaniem jest także opieka dla seniora MOPS.

Gdzie szukać opiekuna dla seniora?

Opiekunki do osób starszych można szukać:

 • pytając znajomych. Być może ktoś akurat zna odpowiednią osobę i mógłby kogoś polecić,
 • odwiedzając agencję opiekunek czy agencję pracy.

Rozwiązanie ma tę zaletę, że w  bazie firmy są osoby wcześniej weryfikowane pod kątem doświadczenia, kompetencji i osobowości. Poza tym usługodawca ponosi odpowiedzialność za zatrudniane osoby, a w razie problemów w relacjach z seniorem czy choroby pracownika, na przykład zaproponować zastępstwo,

 • przeglądać ogłoszenia w Internecie.

Warto przestudiować oferty osób zgłaszających takie usługi lub samemu dać ogłoszenie o poszukiwaniu opiekunki dla seniora. Dzięki temu można znaleźć osobę, która spełnia oczekiwania tak seniora, jak i jego bliskich. Rozwiązanie nie jest pozbawione wad, jakim jest pewne ryzyko. Nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi.

Na wszelki wypadek, by mieć pewność, że bliski senior ma się dobrze, warto nie tylko zorganizować opiekę, ale i kupić opaskę SOS, na przykład Locon Life lub Locon Life Plus. To rozwiązanie, które pozwala trzymać rękę na pulsie, ale i zapewnia spokój oraz poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego warto mieć opaskę SOS Locon?

Opaska dla seniora Locon Life Plus, ale i mniej zaawansowana wersja urządzenia, czyli opaska Locon Life, są funkcjonalne, a i pozwalają zapobiec wielu groźnym sytuacjom. Gdy do nich dojdzie, można szybko zareagować.

Opaska SOS Locon monitoruje tętno i inne parametry życiowe. Opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus wykonuje pomiary zarówno dzięki aplikacji, jak i bezpośrednio z urządzenia. Mierzy puls, ciśnienie, saturację i temperaturę. Opaska Locon Life pozwala na zdalne wykonanie pomiaru ciśnienia i pulsu. Ponadto posiada:

 • nasłuch otoczenia, z których o każdej porze może korzystać opiekun,
 • przycisk SOS do wzywania pomocy,
 • wbudowany telefon z dostępem do nielimitowanych minut,
 • funkcję GPS, co umożliwia lokalizację 24/7 oraz ustalenie stref bezpieczeństwa. Dzięki temu opiekun wie, kiedy użytkownik opaski pojawia się w domu, przychodni czy w parku lub je opuści.

Co więcej, opaska SOS Locon pozwala na skorzystanie z usługi teleopieki ratownika medycznego, który jest informowany poprzez system o wypadku. Dzięki temu może podjąć próbę kontaktu z seniorem, dzwoniąc na opaskę SOS lub powiadomić służby ratownictwa medycznego (np. pogotowie).

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)