Monitoring zdrowia

Korzyści i wyzwania związane z opieką domową

korzyści z opieki domowej nad osobą starszą

Opieka domowa nad osobą starszą jest rozwiązaniem dla rodzin, które nie mogą być realnym wsparciem dla bliskiej osoby, a chcą otoczyć ją opieką. To również sposób na zniwelowanie poczucia samotności seniora, który długo przebywa bez towarzystwa innych. Rozwiązanie to ma wiele innych zalet, choć wiąże się z nim także sporo wyzwań.

Korzyści związane z opieką domową

Korzyści związane z opieką domową układają się w długą listę pod warunkiem, że seniorem opiekuje się osoba kompetentna. Jak ją wybrać? Co jest ważne?

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Ponieważ każdy jest inny, wybierając opiekuna czy opiekunkę do osoby starszej należy mieć na uwadze wymiar czasu pracy, zakres obowiązków oraz doświadczenie i przygotowanie zawodowe zatrudnionej osoby. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku osób, które potrzebują pomocy nie tylko przy robieniu zakupów czy sprzątaniu, ale i czynnościach higienicznych oraz pielęgnacyjnych, także podawaniu leków w postaci zastrzyków czy kroplówek. Nie mniej ważne jest jej nastawienie opiekuna czy opiekunki do podopiecznego oraz cechy charakteru, takie jak cierpliwość, życzliwość, empatia, zaradność, komunikatywność, uprzejmość.

Dzięki wyborowi odpowiedniej osoby można dostrzec takie korzyści opieki domowej nad osobą starszą jak:

  • pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego,
  • przygotowanie zbilansowanych posiłków, wsparcie podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, higienicznych, także ubieraniu się, wychodzeniu na spacer,
  • indywidualny plan opieki dopasowany do stylu życia oraz aktywności podopiecznego, ale i potrzeb oraz oczekiwań, harmonogram dnia, która będzie współgrać z rytmem oraz przyzwyczajeniami seniora; szanowanie przyzwyczajeń, usposobienia, także wad i trybu życia seniora, co pozwala redukować stres i poczucie samotności seniora,
  • możliwość pozostania we własnym domu, przebywanie w przyjaznym otoczeniu, co przekłada się na spokój i komfort,
  • zapewnienie stałego kontaktu z tą samą osobą, co pozwala na zbudowanie silnej więzi,
  • pewność, że senior otrzyma uwagę, wsparcie i pomoc zawsze, kiedy tego potrzebuje,
  • posiadanie towarzystwa, co zmniejsza poczucie samotności. Opiekun często planuje różne aktywności, które pozwalają spędzić czas w atrakcyjny sposób, ale i podtrzymać sprawność intelektualną, fizyczną oraz społeczne zaangażowanie,
  • pomoc w braniu leków i organizowaniu wizyty u lekarza. W przypadku nagłych potrzeb opiekun czy opiekunka może zadzwonić po natychmiastową pomoc,
  • poczucie bezpieczeństwa, które często przekłada się na dobrostan psychiczny, jak i fizyczny seniora,
  • stały kontakt z opiekunem, dzięki czemu rodzina zyskuje dostęp do informacji o stanie zdrowia podopiecznego.

Opieka domowa pozwala również na elastyczność w dostosowaniu harmonogramu do indywidualnych potrzeb i preferencji seniorów. Ponieważ opiekun przychodzi do osoby starszej w wyznaczone dni na określoną ilość czasu, w zależności od potrzeb czy zmian w sytuacji finansowej ilość godzin można zwiększyć lub zmniejszyć.

Wyzwania związane z opieką domową

Opieka domowa nad osobami starszymi to także wyzwanie. Z punktu widzenia opiekuna seniora największym jest znalezienie odpowiedniej osoby, która mogłaby się zająć osobą w podeszłym wieku profesjonalnie, ale i z sercem.

Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą są agencje pracy i agencje opiekunek. W ich bazach są bowiem osoby zweryfikowana pod kątem doświadczenia i kompetencji. Opiekunki do osoby starszej można także szukać w internecie (odpowiadając na anons, dając samodzielnie ogłoszenie) lub pytać znajomych. O wsparcie można także poprosić lokalne instytucje pomocowe, takie jak ośrodek pomocy społecznej czy centrum pomocy rodzinie.

Kolejnym wyzwaniem, jeśli chodzi i opiekę domową, są koszty. Nie każdą rodzinę stać na zatrudnienie prywatnej opiekunki czy opiekuna. W takiej sytuacji można rozważyć zaangażowanie pracownika MOPS czy pielęgniarki w ramach działań NFZ.

Nie bez znaczenia jest, że niektórzy seniorzy mogą wymagać bardzo specjalistycznej opieki niż jest w stanie zapewnić opiekunka domowa, nawet ta, która jest pielęgniarką. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę inne możliwości, takie jak dom opieki.

Opieka domowa nad seniorem, choć ma wiele zalet, nie jest odpowiednia dla każdego. Z tego powodu przed podjęciem działań należy ocenić wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe, indywidualne potrzeby i preferencje seniora, ale i porozmawiać z lekarzem.

Dlaczego warto mieć opaskę SOS Locon?

Opieka domowa może być uzupełniona o nowoczesne rozwiązanie, jakim jest opaska SOS, np. Locon Life czy Locon Life Plus. Urządzenie ułatwia sprawowanie opieki, zapewnia także spokój bliskim i poczucie bezpieczeństwa osobie, która ją użytkuje. Ma to związek z jej funkcjonalnością i możliwościami.

 

 

 

 

 

 

 

Opaska SOS Locon:

  • posiada czujnik upadku,
  • ma przycisk SOS do wzywania pomocy,
  • posiada wbudowany telefon z dostępem do nielimitowanych minut, co pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń oraz rozmowy telefoniczne z opaski do 10 zaufanych kontaktów,
  • monitoruje tętno i inne parametry życiowe. Opaska Locon Life pozwala na zdalne wykonanie pomiaru ciśnienia i pulsu, zaś opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus na pomiary zarówno w aplikacji, jak i bezpośrednio z urządzenia. Ponadto mierzy nie tylko puls i ciśnienie, ale również saturację i temperaturę. Opaska Locon Life Plus umożliwia teleopiekę ratownika medycznego, który w sytuacji zagrożenia może wysłać karetkę pogotowia ratunkowego,
  • umożliwia lokalizację 24/7 oraz ustalenie stref bezpieczeństwa.
Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)