Gps dla kota

Kot Brytyjski Krótkowłosy

Historia

Zapewne nie zdajesz sobie z tego sprawy ale dorastałeś w towarzystwie brytyjczyka krótkowłosego. Sprytny kocur z Kota w Butach i uśmiechnięty Cheshire Cat z Alicji w Krainie Czarów to przedstawiciele tej rasy. Mówi się, że koty te wywodzą się od starożytnych przodków, którzy przybyli z Rzymianami w pierwszym i czwartym wieku. Później hodowano je z kotami perskimi, aby poprawić grubość sierści. Standard rasy został opracowany w 1871 roku i rozpoczął się rozwój kota brytyjskiego krótkowłosego. Aktualnie są zdecydowanie najpopularniejszą rasą kota w Wielkiej Brytanii i jak sama nazwa wskazuje pochodzą z tamtego kraju.

Chociaż istnieją tylko pisemne zapisy dotyczącego jego historii, które pochodzą z początku stulecia, rasa istnieje od setek lat. Były one eksportowane w dużych ilościach do Nowego Świata, gdzie cieszyły się dużą popularnością. Jednak dwie wojny światowe zdewastowały rasę , a po 1944 roku pozostało niewielu przedstawicieli tego gatunku. Z pomocą innych ras krótkowłosych zostały zrewitalizowane. Różnorodność dostępnych dziś kolorów i wzorów namaszczenia sierści wynika z selektywnej hodowli najlepszych kotów ulicznych w XIX wieku i kontynuacji starannych planów hodowlanych do dnia dzisiejszego.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Rasa kot brytyjski krótkowłosy zmieniła się bardzo niewiele na przestrzeni lat, a jej popularność stale rośnie. Amerykańskie Stowarzyszenie Kotów uznało Brytyjskiego Krótkowłosego w 1967 roku, ale Cat Fanciers Association zaakceptowało go dopiero w 1980 roku. Teraz wszystkie stowarzyszenia kotów uznają tę rasę.

Budowa

Koty brytyjskie krótkowłose mają masywny kształt i dobrze umięśnioną, szeroką klatką piersiową, silne ramiona i prosty grzbiet. Mają krótkie, mocne nogi i zaokrąglony na końcu ogon. Głowa jest duża i okrągła na krótkiej, grubej szyi, a uszy są małe z zaokrąglonymi końcówkami, które są dobrze rozstawione. Oczy są duże, okrągłe i również szeroko rozstawione, a ich kolor powinien być głęboki i czysty – niebieski, miedziany, pomarańczowy lub zielony, w zależności od koloru sierści. Swoją budową ciała przypominają pluszowego misia!

Brytyjczyk to kot ważący od 4 do 8 kilogramów. Szczególnie duży jest oczywiście kocur, który w swojej posturze dominuje nad bardziej subtelną w budowie kotką.

Kot brytyjski krótkowłosy – kolor sierści

Rasa ta ma krótką, grubą sierść, która spotykana jest w wielu kolorach i wzorach – czekoladowy, czarny, biały, pręgowany i wiele innych. Najbardziej znanym kolorem jest niebieski lub szary, a koty te są czasami określane jako British Blues.

Koty te osiągają pełną dojrzałość fizyczną dopiero w wieku 3–5 lat.

 

Osobowość

Łatwo zrozumieć, dlaczego z roku na stają się one coraz popularniejsze. Jeśli nie zakochasz się w jego przytulnym wyglądzie pluszowego misia, jego łagodna, wyjątkowo czuła i kochająca natura z pewnością Cię przekona! Jeśli zapewnisz mu spokojny i bezpieczny dom, w zamian otrzymasz spokojnego kota, który lubi ludzkie towarzystwo. Koty brytyjskie często określa się mianem dżentelmenów. Inni mówią o nich „milusie”. Wyluzowany, swobodny i elastyczny – tak w kilku słowach opisalibyśmy osobowość tego kota! Dzięki temu, że jest łagodny uczyni go doskonałym towarzyszem rodziny.

Lubi uczucia, ale nie jest typem kota, który potrzebuje być w centrum uwagi. Spodziewaj się, że w ciągu dnia podąży za tobą po domu, osiadając w pobliżu, gdziekolwiek się zatrzymasz, ale nie będzie zachwycony zbyt dużą ilością czułości. Pełen rezerwy kot brytyjski krótkowłosy ma cichy głos i jest mało wymagającym towarzyszem. Chociaż uwielbia siedzieć obok ciebie to nie lubi jak go nosisz.

Uwielbienie ciszy

Właściciele kotów brytyjskich podkreślają, że to bardzo cisi towarzysze życia. W dodatku nie mają problemów z zaakceptowaniem innych kocich domowników albo małych dzieci. Brytyjczyk potrafi chodzić za swoim panem przez cały dzień ale jego charakter sprawia, że nie reaguje złością na ignorowanie czy niewielką przykrość. Warto jednak zadbać, żeby miał jak najwięcej ciszy i spokoju – to kot dla zdecydowanych domatorów, należy trzymać go jak najdalej od imprezujących studentów i otwartych domów pełnych kręcących się nieznanych zwierzęciu ludzi. Zwykle też wybiera, który z domowników zasługuje na jego największe zaufanie i zażyłość. I z taką osobą przystaje najchętniej.

 

Pielęgnacja

Jednym z powodów, dla których brytyjski kot brytyjski krótkowłosy stał się tak popularny w ostatnim stuleciu, było to, że wymaga on niewielkiej pielęgnacji. Ze względu na gęstość i długość okrywy włosowej u zwierząt tej rasy istnieje duże ryzyko niedrożności przewodu pokarmowego spowodowanej kulami z włosa. Myj mu zęby, aby zapobiec chorobom przyzębia. Codzienna higiena jamy ustnej jest najlepsza, ale cotygodniowe szczotkowanie również okaże się wystarczające. Pazurki przycinaj co tydzień.

Rasa ta szczególnie narażona jest na zapalenie oczu z powodu bardzo krótkiego pyszczka, dlatego szczególnie ważne jest żebyś przecierał kotu kąciki oczu miękką, wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie wydzieliny. Użyj osobnego obszaru materiału dla każdego oka, aby nie narażać się na rozprzestrzenianie się infekcji.

Natomiast uszy sprawdzaj co tydzień. Jeśli wyglądają na brudne, wytrzyj je bawełnianą i miękką szmatką zwilżoną mieszanką octu jabłkowego w proporcji 50–50 i ciepłej wody. Unikaj używania wacików bawełnianych, które mogą uszkodzić wnętrze ucha.

Pamiętaj jednak o regularnym, minimum raz w tygodniu wyczesywaniu oraz czyszczeniu uszu i podcinaniu pazurów, a Twój mruczek będzie cieszył się dobrą kondycją. Podobnie jak w przypadku wszystkich kotów, zalecane jest regularne szczepienie, obowiązkowe zaczipowanie i zwalczanie pasożytów.

Opieka

Dobrym pomysłem jest trzymanie kota brytyjskiego krótkowłosego wyłącznie w pomieszczeniu, aby chronić go przed chorobami przenoszonymi przez inne koty, atakami psów lub dzikich zwierząt. Na zewnątrz czyha na kota wiele zagrożeń, na przykład samochody.  Brytyjskie krótkowłose, które wychodzą na zewnątrz, również są narażone na kradzież przez kogoś, kto chciałby mieć tak pięknego kota, nie płacąc za to. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby Twój przyjaciel był wolno wychodzącym kotem koniecznie zainwestuj w obrożę z lokalizatorem GPS, dzięki której w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, gdzie przebywa Twój mruczek i jakimi ścieżkami zazwyczaj chadza.

Odżywianie

Czym karmić kota? Niebieski kot brytyjski jest żarłokiem. Nie wolno jednak dopuścić, aby kot nabawił się nadwagi, ponieważ będzie to miało później swoje konsekwencje. Odpowiednia porcja karmy w ciągu dnia to 250-300 g mokrej lub 80 g suchej. Jednak każda karma ma inne właściwości odżywcze, dlatego należy czytać tabele dawkowania na opakowaniach.

Systematycznie sprawdzaj wagę kota. Jeżeli wciąż będzie tył, należy zmniejszyć porcję otrzymywanej do tej pory karmy. Koty mają małe żołądki, dlatego powinno się im podawać mniej, a częściej. Dorosły kot może jeść od 3 do 5 razy w ciągu dnia, a małe kotki od 4 do 6. Ważne jest jednak nie tylko częstotliwość, ale przede wszystkim jakoś tych karm. Zadbaj o to, aby były to wysokomięsne puszki z odpowiednią dawką witamin i minerałów, a nie tylko karmy filetowe (uzupełniające, które daje się od czasu do czasu w ramach zdrowego przysmaku). Jeżeli chcesz karmić kota surowym mięsem, musisz zapoznać się z zasadami diety BARF.

Każdy kot jest wyjątkowy i każdy ma swoje szczególne upodobania, niechęci i potrzeby, jeśli chodzi o jedzenie. Jednak koty są mięsożercami i każdy kot musi pozyskać 41 różnych i określonych składników odżywczych z pożywienia.

Proporcje tych składników będą się różnić w zależności od wieku, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia, więc nic dziwnego, że rosnący, energiczny kotek potrzebuje innej diety, niż mniej aktywny starszy kot. Inne kwestie, o których należy pamiętać, to podawanie odpowiedniej ilości pokarmu w celu utrzymania idealnej kondycji ciała zgodnie z wytycznymi żywieniowymi oraz zaspokajanie indywidualnych preferencji Twojego mruczka.

Aktywność

Rasa ta nie charakteryzuje się nadmiernym uwielbieniem do szalonych zabaw i biegania za piłeczką. Raczej są to koty o umiarkowanym poziomie aktywności. W okresie kociąt są o wiele bardziej energiczne ale zwykle zaczynają się uspokajać, kiedy mają rok. Bardziej dojrzałe kociaki to zwykle kanapowe lenie, ale chociaż zdarza się im dać ponieść zabawie z odpowiednimi zabawkami. Gdy biegną przez dom, mogą brzmieć jak stado słoni. Brytyjczyki rzadko mają zachowania destrukcyjne. Ich maniery są niczym brytyjska guwernantką, a nie chuligan piłki nożnej.

Zdrowie i styl życia

Brytyjski kot krótkowłosy będzie pasował do wszystkich stylów życia, czy to życia miejskiego, czy jako kota wiejskiego. O co więcej mógłby prosić współczesny właściciel kota prowadzący intensywny tryb życia? Stawiają one niewiele wymagań, są zdrowe i odporne oraz nie wymagają dużo pielęgnacji. Jednak jeśli nie ma cię przez cały dzień, o wiele milej jest mieć dwa, aby mogły cieszyć się wspólnym towarzystwem.

Koty brytyjskie krótkowłose są ogólnie solidną rasą bez zbyt wielu problemów. Ponieważ w przeszłości krzyżowano je z kotami perskimi, istnieje niewielka szansa, że zostanie dotknięta policystyczną chorobą nerek. Dostępny jest test genetyczny, więc zdecydowanie warto zapytać hodowców o status ich kotów.

Brytyjczyki mogą być podatne na otyłość, szczególnie po ich sterylizacji, więc zapewnij swojemu kotu dużo ćwiczeń i utrzymuj zbilansowaną dietę.

Zarówno koty rasowe, jak i mieszane rasy mają różne przypadki problemów zdrowotnych, które mogą mieć charakter genetyczny. Problemy, które zaobserwowano u krótkowłosego to zapalenie dziąseł i przerostowa kardiomiopatia, które mogą występować u każdej rasy.

Kot brytyjski żyje całkiem długo – od piętnastu do dwudziestu lat (sprawdź też i porównaj ile żyją inne koty).

Dzieci i inne zwierzęta domowe

Ten łagodnie kot doskonale nadaje się do życia w rodzinach z dziećmi i przyjaznymi psami. Uwielbia uwagę dzieci, które traktują go grzecznie i z szacunkiem, i wybacza niezdarnym maluchom. Nadzoruj swoje pociechy i pokaż im jak prawidłowo głaskać kota. Zamiast trzymać lub nosić kota, pozwól mu usiąść na podłodze i pogłaskać go. Inne koty nie zakłócają jego równowagi i spokoju.

Hodowle brytyjskich kotów krótkowłosych

Kociak brytyjski to koszt około 2 000 zł. Cena zależy przede wszystkim od hodowli, a czasem także od umaszczenia.  Także standardy hodowli mają wpływ, ponieważ zawierają one wszystkie działania profilaktyczne oraz badania kociąt, a także pozostałe koszty opieki nad nimi i ich matką, jak np. żywienie. Hodowcy stosujący lepszej jakości produkty, wykazujący się rzetelnym podejściem do opieki zdrowotnej i socjalizacji mogą oczekiwać wyższych kwot, co jest w pełni zrozumiałe. To właśnie z miejsc o takich standardach powinniśmy kupować zwierzęta, by wyeliminować pseudohodowle i brutalne wykorzystywanie zwierząt w celach zarobkowych.

Brytyjczyki hodowane są w Polsce, dlatego zakup kota nie jest trudny. Wystarczy wiedzieć na co zwracać uwagę. Hodowle zarejestrowane w uznanych stowarzyszeniach muszą przestrzegać przepisów dotyczących właściwego traktowania kotów oraz ich rozmnażania. Taki regulamin jest ogólnodostępny – koniecznie się z nim zapoznaj. Najczęściej hodowcy wystawiają ogłoszenia na stronach internetowych oraz w serwisach ogłoszeniowych, takich ja olx.pl. Powinny znajdować się tam wszelkie informacje na temat miotu, cena oraz zdjęcia kociaka.

Kot brytyjski krótkowłosy – ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć

Lewis Carroll, autor powieści „Alicja w krainie czarów”, za wzór dla Kota z Cheshire przyjął właśnie kota brytyjskiego krótkowłosego. Wenę pisarza pobudziła tajemniczo uśmiechnięta mordka kotów tej rasy, która pod piórem przeobraziła się w literacką kwintesencję kociego uśmiechu. Dodajmy, że Niania Ogg, czarownica z Lancre, głowa wielkiego i starożytnego rodu, jedna z głównych postaci z serii Świat Dysku autorstwa Terry’ego Pratchetta, hoduje kota Greebo, który jest błękitnym brytyjskim krótkowłosym. Brytyjczyk jest również kultowym bohaterem memów z cyklu „Co ja pacze?”.

Czy brytyjski krótkowłosy to rasa dla Ciebie?

Jeśli szukasz czułego, ale niezbyt wymagającego kota, brytyjski krótkowłosy może być dla Ciebie strzałem w 10! Zdolność rasy do dogadania się z innymi zwierzętami domowymi jest zdecydowanie zaletą, jeśli szukasz towarzysza dla swoich pupili. Być może najlepszym sposobem na podjęcie decyzji jest poświęcenie czasu na poznanie zwierząt renomowanego hodowcy brytyjczyków. Możesz obserwować naturalne zachowanie tych kotów i dowiedzieć się, czy jego osobowość będzie pasować do Twojego stylu życia.

Bezpieczna Rodzina – wygoda, bezpieczeństwo i komfort

Oprócz lokalizatora GPS dla zwierzaka, na platformie Bezpieczna Rodzina znajdziesz także inne urządzenia, które ułatwią Ci skuteczną ochronę Twoich Bliskich. Jeśli chcesz troszczyć się o najbliższe Ci osoby, mieć zawsze oko na swój dom, kiedy akurat Cię w nim nie ma, czy kontrolować to, co dzieje się z Twoim samochodem – nasze rozwiązania Ci to umożliwią. Dzięki stworzonej przez nas, w pełni polskiej aplikacji Bezpieczna Rodzina, oraz urządzeniom takim jak smartwatch GPS Locon Watch Lite dla dziecka, opasce dla seniora z S.O.S, lokalizatorowi GPS do auta, czy kamerze wewnętrznej i zewnętrznej – wszystko, co dla Ciebie ważne i cenne masz zawsze na oku. Wystarczy jedno spojrzenie w telefon komórkowy, by poznać dokładną lokalizację syna lub córki, upewnić się, że rodzice lub dziadkowie z pewnością nie zapomnieli o wizycie lekarskiej, sprawdzić, czy podróżujący naszym autem bliski dotarł bezpiecznie na miejsce, czy skontrolować to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Naszą misją jest umożliwienie Ci wygodnej i szybkiej zdalnej opieki. Pragniemy, aby wszyscy, którzy wybierają Bezpieczną Rodzinę, mogli w pełni komfortowo otaczać troską tych, którzy tego potrzebują oraz dbać o przedmioty, które mają dla nich dużą wartość.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)