Gps dla kota

Kot Norweski Leśny

Historia

Norweski kot leśny pochodzi z Norwegii, a jego historia sięga setek, a może nawet tysięcy lat. Opisywany jest w bajkach i legendach skandynawskich. Jednak jak powstały te koty nadal pozostaje tajemnicą. Mówi się, że mogą być potomkami kotów długowłosych z Turcji, sprowadzonych z Bizancjum przez skandynawskich wojowników, którzy służyli Imperium Bizantyjskiemu, lub mogą być spokrewnieni z kotem syberyjskim z Rosji. Istnieje też teoria, że niegdyś stały się łupem Wikingów lub po prostu są wynikiem doboru naturalnego – z kotów krótkowłose, które musiały się przystosować do surowego, niemal arktycznego klimatu, dała ich potomkom wełniste podszewki i długie płaszcze, które z łatwością zlewają wodę. Jego gruby, wodoodporny płaszcz powstał w odpowiedzi na trudne, zimne środowisko skandynawskiego lasu.

Przez stulecia skogcatt – norweskie słowo, które tłumaczy się jako „leśny kot” –  przetrwał dzięki swojemu sprytowi, oferował swoje usługi jako łowcy rolnikom i gospodyniom domowym w zamian za schronienie w stodołach, stajniach lub domach. W 1938 r. kot norweski leśny pojawił się na wystawie w Oslo, ale II wojna światowa przerwała wszelkie plany hodowców na rozwój rasy. Ku naszemu szczęściu koty przeżyły wojnę, a w 1977 roku zostały ostatecznie zarejestrowane jako rasa w Europejskiej Federacji Internationale Feline. Król Olaf V mianował je oficjalnymi kotami Norwegii. Dwa lata później para norweskich kotów leśnych została po raz pierwszy przywieziona do Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu rasa stała się bardzo popularna w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Budowa

Norweski kot leśny wyróżnia się długą, grubą, piękną sierścią i dużym rozmiarem. Głowa ma odwrócony trójkątny kształt, skierowany na podbródek i duże uszy. Oczy w kształcie migdałów są zielone, złote lub miedziane, chociaż białe koty mogą mieć niebieskie oczy lub dwukolorowe. Średnio długie ciało wygląda na potężne, z szeroką klatką piersiową i mocno umięśnionymi udami. Duże, okrągłe łapy mają kępki futra między palcami. Krzaczasty ogon jest długości takiej jak ciało kota.

Odporny na warunki atmosferyczne podwójny płaszcz ma różną długość w zależności od części ciała. Długie włosy na udach zakrywają tylne nogi. Na ciele płaszcz jest długi i jedwabisty, ale zmienia się wraz z porami roku. Kot norweski leśny w lecie wygląda jakby był „nagi” w porównaniu do swojego obfitego, zimowego owłosienia. Płaszcz występuje w prawie każdym kolorze i wzorze. Z wyjątkiem kolorów czekoladowego, liliowego, białego i cynamonowego. Ciekawostką jest, że bursztynowa szata występuje wyłącznie u kota norweskiego leśnego i pojawiła się stosunkowo niedawno. Barwa przechodzi od pomarańczowego po miodowy blond i karmelowy. Kolor potrzebuje kilku lat, aby się utrwalić.

Kot norweski leśny dojrzewa powoli i potrzebuje dużo czasu, aby osiągnąć pełny rozwój fizyczny i emocjonalny. Kocur może osiągnąć wagę nawet do 8 kg, a kotka do 6 kg.

 

Kot norweski leśny z lokalizatorem GPS dla kota Locon Cat

 

Kot norweski leśny a Maine Coon

Pomimo że jest podobny do maine coona lub kota syberyjskiego, kot norweski leśny różni się od nich dość znacznie. Pod jakimi względami? Przede wszystkim jego głowa tworzy trójkąt równoboczny, a u maine coona jest kwadratowa. U kota syberyjskiego jest z kolei bardziej zaokrąglona. Koty te mają też inne oczy – u norwega są to delikatnie zaokrąglone migdały, u syberyjczyka są one prawie idealnie okrągłe, a u giganta z Ameryki Północnej – bardzo szeroko rozstawione.

Osobowość i temperament

Kot norweski leśny przez swoją nazwę może kojarzyć się z dzikim i niezależnym zwierzakiem. I jest to myślenie dalekie od prawdy! Ponieważ kot ten uwielbia ludzi ale w łagodny, chłodny norweski sposób. Nie będzie Cię męczyć z powodu braku uwagi. Chyba, że spóźniasz się z posiłkami, wtedy z pewnością da o sobie znać! Mimo to, będzie cię śledził i spędzał swój wolny czas razem z Tobą, jednak najczęściej w bezpiecznej odległości od Ciebie. Chociaż ceni sobie ludzkie towarzystwo, może być nieco powściągliwy dla gości domu. Nawet w kontaktach rodziną nie jest typowym pieszczochem, mimo, że chętnie przyjmie miłe drapanie między uszami lub pod brodą. Zachowuje się jednak jak stereotypowy kot, który na dłuższe czułości zgadza się tylko wtedy, kiedy to on ma na to ochotę.

Nie jest zbyt głośny ale „rozmawia” z tobą ćwierkając i miaucząc. Kot norweski leśny komunikuje się z klasyczną, skandynawską powściągliwością. Jego cichy głos jest wykorzystywany tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje.

To inteligentny, niezależny kot, który szybko się uczy i ma czujny charakter. Wykorzystaj jego naturalne zdolności i spróbuj go nauczyć paru sztuczek lub aportowania! Koty te są aktywne i wesołe i zachowują swojego młodzieńczego ducha aż do dorosłości, ale nie daj się zwieść ich imponującym mięśniom rasy i zewnętrznemu wyglądowi, ponieważ są wyjątkowo słodkie, przyjazne i i kochają swoich ludzkich towarzyszy.

Mimo lat w spędzonych w dzikich lasach Norwegii – a może właśnie z tego powodu – są spokojne i wyrozumiałe, dzięki czemu nic też ich nie denerwuje. Otwarte i towarzyskie, nie przywiązują się tylko do jednej osoby, ale wszystkich domowników kochają bezwarunkowo!

Aktywność

Kot norweski leśny jest bardzo aktywną rasą, która uwielbia się wspinać i przebywać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Dbanie o bezpieczeństwo kota jest ważne, ponieważ jest jego życie jest pełne przygód, dlatego potrzebuje przyjaznego środowiska z dużą ilością miejsc do wspinania, drapaków i zabawek. Bardzo ważna jest codzienna zabawa z kotem, aby go zmęczyć. Wybierając zabawki dla mruczka zainwestuje w te, które pozwolą całej rodzinie bawić się razem. Kot norweski leśny wymaga codziennych ćwiczeń w połączeniu z dużą ilością stymulacji umysłowej poprzez aktywną zabawę i interakcję z ludźmi. Znalezienie różnych stymulujących gadżetów dla kotów pozwoli Twojemu zwierzaków prowadzić zrównoważone życie. Świetnym pomysłem jest także nauczenie go chodzenia na spacery.

Kot norweski leśny ze względu na swoje dzikie pochodzenie lubi spędzać czas po za domem, dlatego na właścicielach spoczywa ogromna odpowiedzialność za zapewnienie mu bezpieczeństwa. Każdy kot powinien być zaczipowany i wyposażony w lokalizator GPS, dzięki któremu właściciel w każdej chwili może sprawdzić, gdzie przebywa ich mruczek. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję nasłuchu oraz przycisk SOS, który ewentualny znalazca Twojej zguby będzie mógł Cię poinformować o jego miejscu przebywania.

Żywienie

Bez względu na rasę ważne jest karmienie kotów odpowiednią ilością jedzenia. Podczas przekarmiania kotów dochodzi do otyłości i przeciążenia układu trawiennego kota. Natomiast podczas niedożywienia występują inne, liczne problemy zdrowotne. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim weterynarzem w celu uzyskania porady na temat tego, jaka porcja będzie odpowiednia dla Twojego norweskiego kota.

Rasa kota norweskiego leśnego będzie wymagać odpowiedniego żywienia. Niezbędna jest wysokojakościowa dieta odpowiednia dla konkretnego etapu życia kota. Białko jako składnik musi być na pierwszym miejscu. Sucha karma dla kotów jest popularnym wyborem, ponieważ pomaga zadbać o zdrowe dziąsła i zęby. Koty nie piją dużo wody i czasami odwadniają się, dlatego nie możesz zapominać o wysokomięsnej mokrej karmie, która go nawodni.

Wszystkie rasy kotów potrzebują wysokiej jakości tłuszczu i białka w swojej diecie oraz aminokwasów, w tym tauryny, których nie można znaleźć ani w żywności ludzkiej, ani w psiej.

Szukając wysokiej jakości karmy dla kotów, oto na co zwrócić uwagę:

  • Brak wypełniaczy niskiej jakości
  • Brak sztucznych dodatków
  • Unikaj składników niskiej jakości lub toksycznych
  • Karma dla kotów musi być na bazie mięsa
  • Bez dodatku czosnku
  • Składniki roślinne powinny znaleźć się po składnikach białkowych

Samce, które są stosunkowo większych rozmiarów niż samice, potrzebują odpowiednio większych porcji jedzenia. Oczywiście trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby kot nie utył. „Duży kot” to nie to samo co „gruby kot”!

 

Kot norweski leśny na spacerze

Pielęgnacja

Kot norweski leśny wymaga codziennej pielęgnacji jego sierści, aby usunąć wypadające włosy i zapobiec ich matowieniu. Rasa ta ma długi i gruby, a w dodatku podwójny płaszcz, dlatego wymagana jest dodatkowa pielęgnacja. Grzebienie ze stali nierdzewnej pomogą usunąć martwe włosy. Wszystkie rasy kotów myją się kilka razy w ciągu dnia. Codzienna pielęgnacja jest konieczna, ponieważ ogranicza ilość włosów, które Twój kot domowy połknie.

Możesz przycinać włosy w okolicach odbytu, aby jeszcze bardziej zadbać o jego higienę. Konieczne jest także codzienne czyszczenie chusteczkami kota norweskiego pod ogonem. Co tydzień należy sprawdzać uszy czy są czyste, ponieważ jeśli nagromadzi się wosk i brud, może to doprowadzić do infekcji. Skonsultuj się ze swoim weterynarzem w sprawie bezpiecznych i delikatnych technik czyszczenia uszu. Przycinanie paznokci jest konieczne co kilka tygodni. Oczy należy codziennie delikatnie myć wacikiem lub miękką ściereczką. Każde oko należy oczyścić za pomocą różnych ściereczek lub wacików, aby uniknąć zakażenia oka w obu oczach.

Zdrowe koty potrzebują minimalnej ilości kąpieli z delikatnym szamponem dla zwierząt. Twój kot będzie również potrzebował opieki stomatologicznej. Karmiąc go suchą karmą i dbając o profesjonalne czyszczenie zębów u weterynarza przez całe życie kota, będzie miał mniejsze szanse na zapalenie dziąseł.

Zdrowie

Kot norweski leśny słynie z dobrego stanu zdrowia, nie mają większych obciążeń genetycznych. Żyją nawet do 16 lat! Jednak, jak u większości innych kotów, czasem mogą wystąpić pewne problemy zdrowotne:

  • Glikogenowa choroba spichrzeniowa – rzadka dziedziczna choroba, która wpływa na metabolizm glukozy. Większość kociąt z tą chorobą rodzi się martwe lub umiera w ciągu kilku godzin po urodzeniu, ale czasami kociak nie będzie wykazywał objawów do około 5 miesiąca życia i zwykle umiera w ciągu kilku miesięcy. Dostępny jest test DNA umożliwiający identyfikację kotów dotkniętych chorobą i nosicieli. Koniecznie go zażądaj od hodowcy!
  • Policystyczna choroba nerek – choroba genetyczna, która stopniowo niszczy nerki. Nie ma testu DNA na tę chorobę, ale chorobę można wykryć za pomocą ultradźwięków już w wieku 10 miesięcy.
  • Dysplazja siatkówki –  wada oka, która powoduje plamy na siatkówce, ale nie pogarsza widzenia kota.

Cena

Na zakup kota norweskiego leśnego trzeba przeznaczyć od 1000 do 2800 zł. Różnice w cenie wynikają z takich czynników jak tytuły zdobyte przez rodziców, renoma danej hodowli, wiek, płeć kociaka, jego przeznaczenia (do dalszej hodowli lub „na kolana”), a nawet odmiany barwnej (do najrzadszych i najcenniejszych należą np. kolory bursztynowy i jasnobursztynowy). Utrzymanie kota to koszt w wysokości około 15-200 zł miesięcznie, nie licząc kosztów ponoszonych sporadycznie, np. wizyt weterynaryjnych.

Kot norweski leśny i inni domownicy

Jego łagodny temperament sprawia, że będzie dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami. Tylko upewnij się, że Twoje dzieci traktują go z delikatnym szacunkiem, na jaki zasługuje. Kot norweski leśny uwielbia uwagę dzieci i chętnie będzie się z nimi bawił. Kot tej rasy będzie wyjątkowo szczęśliwy, że może przebywać i mieszkać z innymi kotami i psami. Wprowadzaj zwierzaki powoli i w kontrolowanych okolicznościach, aby upewnić się, że nauczą się dogadywać.

Dla kogo będzie odpowiedni kot norweski leśny?

Ze względu na jego uwielbienie do aktywności musi znajdować się w bezpiecznym i przyjaznym środowisku, gdzie będzie mógł się wyszaleć. Ta rasa kotów jest bardzo wymagająca, ze względu na codzienną konieczność zapewnienie aktywności i pielęgnację. Niektórym może przeszkadzać, że kot norweski leśny może stać się bardzo głośny, gdy o coś prosiPo za tym nie jest on tak bardzo wymagający, jeśli chodzi o konieczność poświęcania mu uwagi – wspaniale poradzi sobie sam pozostawiony na cały dzień w domu. Niezależny jako myśliwy, przystosowany do zmiennego i srogiego klimatu, lubi chodzić swoimi ścieżkami. Po prostu kot w każdym calu!

 

Lokalizacja kota norweskiego leśnego

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)