Gps dla kota

Kot Abisyński

Pochodzenie i historia rasy

Chociaż kot abisyński jest jedną z najstarszych znanych ras, nadal pojawiają się spekulacje i kontrowersje dotyczące jego historii. Z wyglądu Abisyńczycy przypominają obrazy i rzeźby starożytnych egipskich kotów o muskularnym ciele, smukłej szyi, dużych uszach i oczach w kształcie migdałów.

Pierwsza wzmianka o rasie znajduje się w „Harper’s Weekly” (wydanie z 27 stycznia 1872 r.), gdzie trzecią nagrodę na pokazie Crystal Palace w grudniu 1871 r. odebrał kot abisyński.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Kot abisyński przypomina afrykańskiego żbika, czyli przodka kota domowego. Historia pochodzenia rasy jest niejasna i można spotkać się z wieloma teoriami na jej temat. Chociaż kot abisyński jest uważany za rasę, której korzenie sięgają historii w Dolinie Nilu, tak naprawdę została rozwinięta w Wielkiej Brytanii. W latach 60. XIX wieku Lord Robert Napier przywiózł kota do na wyspy po wyprawie wojskowej do Abisynii – współczesnej Etiopii. Kotka nazywała się Zulu i była fundamentem pięknej rasy, dziś  znanej jako Abisyńska. Niepowtarzalny wzór sierści przypominał ubarwienie charakterystyczne dla dzikich kotów. Ta cecha była tak zachwycająca, że Zulu została wzorem dla hodowców rasy abisyńskiej. Wczesne koty abisyńskie krzyżowano z kotami brytyjskimi, a później z rasami orientalnymi.. Koty te występują również w długowłosej wersji i od lat 70. XX wieku rozwijane są jako odrębna rasa, zwana Somalijską.

W Stanach Zjednoczonych Abisyńczycy zostali po raz pierwszy wyhodowani w 1935 roku. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych rasowych kotów – znajduje się w pierwszej piątce – zarejestrowany przez Cat Fanciers Association.

Kot abisyński stał się bardzo popularny i wkrótce był hodowany w całej Europie. Popularność ta okazała się zbawienna, ponieważ dwie wojny światowe niemal zdziesiątkowała je na całym świecie. Nowe koty zostały sprowadzone ponownie, aby kontynuować ich rozwój. Pod koniec lat 60. XX wieku, kiedy wirus białaczki u kotów prawie zniszczył rasę po raz kolejny w Wielkiej Brytanii, ponownie zostało sprowadzonych więcej Abisyńczyków, aby po raz kolejny odbudować rasę.

Budowa

Kot abisyński jest średniej wielkości zwierzęciem o zwartej budowie, muskularnym ciele i niesamowitym umaszczeniu sierści, która powinna pokazywać cztery pasma koloru. Dość duże uszy z kępkami włosów pochylone są do przodu, nadając im czujny wygląd, jakby zawsze zwracał uwagę na wszystko, co się wokół niego dzieje. Ich piękne, wyraziste oczy w kształcie migdałów są bursztynowe, zielone lub orzechowe. Gdy w nie spojrzysz ujrzysz czujność i inteligencję, która są bardzo charakterystyczne dla rasy abisyńskiej. Na twarzy ciemne linie mogą rozciągać się od oczu i brwi. Swoim egzotycznym wyglądem przypomina pumę lub rysia, dlatego wzbudza tak powszechny zachwyt u każdego kto go pozna!

Sierść tego kota jest krótka i bardzo wyjątkowa. Większość futer ma pasy koloru na każdym włosie, a sierść wygląda ciemniej wzdłuż linii kręgosłupa. Kolor na reszcie ciała mięknie i rozjaśnia się pod szyją, pod spodem kota i pod nogami.

Muskularne ciało jest pełne gracji i wysportowane. Znajduje się między krępym lub kulistym ciałem rasy, takiej jak perska, a długim, smukłym ciałem ras orientalnych, takich jak syjamska. Ciało wsparte jest na szczupłych, drobnych nogach na małych, owalnych i zwartych łapach.

Wszystko w nim wskazuje na jego żywą i uważną naturę.

Kot Abisyński z lokalizatorem GPS dla kota

Osobowość i temperament

Ze wszystkich ras kotów Abisyńczyk jest chyba tym, który żyje pełnią życia. Bezczelny, zabawny i dociekliwy, ale kochający i przyjazny – kot abisyński to rasa o dwóch twarzach! Uwielbiają się bawić, a także przepadają za wieczornym tuleniem się ze swoimi właścicielami na kanapie. Mruczki te są inteligentne, ciekawe świata i lubią ludzkie towarzystwo, dlatego tak szybko przywiązuje się do swojej rodziny. Lubią przestrzeń i aktywność, dzięki czemu są dobrym wspinaczem i docenią ogród pełen drzew, które mogą zdobywać. Mimo, że kot abisyński kocha ludzi i inne zwierzęta, to nie przeszkadza mu to w samotnej zabawie. Pamiętaj jednak o tym, żeby poświęcać mu czas i zachęcać do wspólnych figli.

Kot abisyński będą mówić do ciebie cichym głosem. To bardzo inteligentny kot, który uwielbia bawić się i wchodzić w interakcje z ludźmi. Jego umiejętność obserwowania ludzi jest doskonała i znany jest z tego, że szybko szkoli ludzi, by wykonali jego rozkazy.

Aby zapewnić rozrywkę i uniknąć kłopotów, zapewnij mu zabawki, które wymagają dodatkowej pracy mózgu, na przykład polegające na uwolnieniu smakołyków. Dzięki jego inteligentnej naturze szybko nauczą się sztuczek, na przykład aportowania. Abisyńczycy uwielbiają obserwować ptaki więc dla jego przyjemności zastanów się nad zorganizowaniem dla niego przestrzeni przy oknie. Możesz także spróbować nauczyć go chodzić na spacer na smyczy.

Ten kot poradzi sobie z osobą w każdym wieku, która spędza dużo czasu w domu, w tym ze starszym dzieckiem, które może trenować i bawić się z nim.

Kot abisyński – główne cechy

 • Bardzo aktywny i dociekliwy kot
 • Towarzyski
 • „Gadatliwy”
 • Kot o średniej wielkości
 • Wymaga pielęgnacji raz w tygodniu
 • Rasa niealergiczna
 • Rasa lubiąca przebywać na zewnątrz
 • Idealny kot dla rodzinyMały kot abisyński

Kot abisyński – wady

 • Konieczny jest bardzo wysoki drapak – kot bardzo aktywny, kocha skoki i wspinaczki
 • Mogą wystąpić wrodzone wady genetyczne
 • Bywa uparty
 • Jeśli w domu są inne koty, to kot abisyński będzie dominantem
 • Może być natrętny w okazywaniu uczuć
 • Wymaga, by opiekun poświęcał mu dużo czasu
 • Skłonność do ucieczek
 • Częste zapalenia dziąseł lub układu moczowego
 • Agresywny podczas opieki nad potomstwem
 • Należy zapewnić mu możliwość rozładowania nadmiaru energii

Aktywność

Czasami może się wydawać, że kot abisyński nigdy nie śpi. Jest w ciągłym ruchu, podskakuje w oknie, by popatrzeć na ptaki lub wiewiórki, przeskakuje na lodówkę, aby nadzorować przygotowanie posiłków, przysiada na biurku, aby patrzeć, jak Twoje palce przesuwają się po klawiaturze, a następnie będzie głośno domagał się Twojej uwagi. To zabawny, uparty kot, który uwielbia być w centrum uwagi i zrobi wszystko, aby osiągnąć i utrzymać ten status.

Aby uwielbia się bawić, więc zapewnij mu solidną wyprawkę złożoną z różnych zabawek, aby był stale zajęty. Piłki do ping-ponga, kapsle od butelek, zwinięte kartki papieru i inne zabawki będą bawić tego bystrego kota. Miłość do wysokości jest cechą charakterystyczną Abisyńczyka. Lubi być tak wysoko, jak to możliwe. Na szczęście jest naturalnie pełen wdzięku i rzadko psuje przedmioty, chyba że przypadkiem.

Charakteryzuje go średnia wielkość ciała, waga ok. 3-4 kg. Średnio żyje od 9 do 15 lat.

Kot abisyński na niebieskim ręczniku

Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Kot abisyński uwielbia przebywać na zewnątrz, dlatego konieczne jest szczególne dbanie o jego bezpieczeństwo. Balkon powinien być zabezpieczony siatką, aby jego wspinaczki nie zakończyły się upadkiem. Natomiast wolno wychodzący kot koniecznie powinien być zaczipowany i posiadać lokalizator GPS, który przyczepia się do jego obroży. Urządzenie pozwala na całodobowe sprawdzenie jego miejsca przebywania, dzięki czemu możemy czuć się spokojniejsi o bezpieczeństwo naszego pupila. Dodatkowo dzięki funkcji SOS, w razie zagubienia się zwierzaka, znalazca może nas poinformować o jego lokalizacji.

Pielęgnacja

Sierść kota abisyńskiego jest łatwa w pielęgnacji. Lubi czesanie, a jeśli naprawdę potrzebujesz „profesjonalnego” połysku, możesz go „wypolerować”, delikatnie gładząc wilgotną zamszową skórę, aby wydobyć jego blask. Jak wszystkie koty, ta rasa także potrzebuje regularnych szczepień, kontroli pasożytów i corocznych kontroli zdrowotnych. Przycinaj paznokcie w razie potrzeby, zwykle co 10 do 14 dni. Abisyńczycy mogą rozwinąć się w chorobę przyzębia, więc myj zęby w domu pastą do zębów dla zwierząt zatwierdzoną przez weterynarza i planuj regularne czyszczenie weterynaryjne.

Kolor sierści

Mówi się, że kot abisyński wyglądał tak, jakby właśnie wyszedł z dziczy. Wynika to z jego wzoru sierści, który przypomina wzór dzikich kotów. Paskowany płaszcz ma na przemian jasne i ciemne pasy koloru na każdym włosie. Pasma koloru nadają mu ciepły i lśniący wygląd. W dotyku włosy są miękkie i jedwabiste o delikatnej fakturze.

Kot abisyński występuje w czterech głównych kolorach: rumianobrązowy z czerwoną skórą nosa i czarnymi lub brązowymi poduszkami łap; czerwony lub cynamonowy odcień wpadający w czekoladowo-brązowy z różową skórą nosa i poduszkami łap; niebieski ze skórą nosa opisywaną jako stara róża i różowymi poduszeczkami łap; i ciepły różowo-beżowy ze skórą nosa w kolorze łososia i różowymi poduszkami łap. Niektóre stowarzyszenia dopuszczają dodatkowe kolory, w tym czekoladowy, liliowy i różne odcienie srebra.

Zdrowie

Koty abisyńskie mogą cierpieć na dziedziczną chorobę zwaną niedoborem kinazy pirogronianowej. Kinaza pirogronianowa jest kluczowym enzymem regulacyjnym niezbędne do metabolizmu energetycznego w czerwonych krwinkach. Koty z niedoborem PK zwykle mają przejściową niedokrwistość. Niedobór może pojawić się u kotów w wieku sześciu miesięcy, a także u Abisyńczyków w wieku 12 lat. U kota z niedoborem PK występują objawy kliniczne, które mogą obejmować letarg, żółtaczkę, blade dziąsła i powiększony brzuch.  Dostępny jest wiarygodny test, a potencjalni właściciele powinni zapytać hodowców, czy ich koty zostały przetestowane i nie mają tej choroby. U rasy występują także problemy z oczami, zwane postępującą atrofią siatkówki, które powoduje postępującą ślepotę.

    Kot abisyński bawiący się przy drapaku

Odżywianie

Każdy kot jest wyjątkowy i każdy ma swoje szczególne upodobania, niechęci i potrzeby, jeśli chodzi o jedzenie. Jednak koty są mięsożercami i każdy kot musi pozyskać 41 różnych i określonych składników odżywczych z pożywienia. Proporcja tych składników odżywczych będzie się różnić w zależności od wieku, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia, więc nic dziwnego, że rosnący, energiczny kotek potrzebuje innej równowagi składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot.

Dzieci i inne zwierzęta domowe

Aktywny i towarzyski kot abisyński to idealny wybór dla rodzin z dziećmi i psami przyjaznymi kotom. Łatwo uczy się sztuczek i uwielbia uwagę dzieci, które traktują go uprzejmie i z szacunkiem. Jest wystarczająco sprytny, aby zejść z drogi maluchom, szczególnie uwielbia domowników w wieku szkolnym, ponieważ są dorównują mu poziomem energii i ciekawością. Nic go nie przeraża, z pewnością nie psy, i chętnie się z nimi zaprzyjaźni, jeśli nie sprawiają mu kłopotów. Poradzi sobie również z innym kotem o aktywnym usposobieniu.

Kot abisyński leżący na kocu

Cena

Cena kota z rodowodem TICA to koszt w przedziale między 2000 a 3000 zł. Koszt zależy od warunków genetycznych i wymiarów zwierzęcia.

Kot abisyński – opinie

Posiadacze chwalą sobie kota abisyńskiego jako idealnego kompana w domu. Kot bardzo szybko przywiązuje się do właściciela i pozostaje mu lojalny. Wspaniale reaguje na zabawę z dziećmi i cechuje się łagodnością w stosunku do nich. Internauci wypowiadając swoje opinie na temat tej rasy mówią, że kot abisyński wniósł do ich domu dużo ciepła i miłości, stając się przy tym pupilem rodziny. Zwierzę utrzymuje również czystość, nie jest szkodliwe dla mebli, nie ma problemów z kuwetą i nie powoduje hałasu. Problemów nie przysparza także jego zbilansowane żywienie. Kot abisyński nie wymaga specjalnej przeznaczonej do gatunku karmy,  jednak jak w przypadku innych ras należy wybierać karmy sprawdzone i tylko najpopularniejszych producentów.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)