Gps dla kota

Kot Sfinks

Historia i pochodzenie

Starożytni Aztekowie hodowali bezwłose koty setki lat temu, jednak kot Sfinks, którego znamy dzisiaj, jest w rzeczywistości kanadyjską rasą wywodzącą się z przypadkowej mutacji genetycznej prowadzącej do bezwłosości. Sfinks, którego teraz znamy, zaczął być rozwijany w latach 70. XX wieku poprzez krzyżowanie bezwłosych kotów z rasą Devon Rex.

Prekursor Sfinksa pojawił się w Toronto w Kanadzie w 1966 roku, urodzony przez kota domowego o zwykłym płaszczu. Bezwłosy zwierzak jest wynikiem naturalnej mutacji i nie był pierwszym przykładem bezwłosości u kotów. Para bezwłosych kotów była znana w Meksyku na przełomie ubiegłego wieku, ale nie były one związane ze współczesnym Sfinksem.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Kanadyjski kot i inne łyse koty znalezione na całym świecie zostały wyhodowane z kotów o normalnych płaszczach, a następnie z powrotem u bezwłosych kotów, aby utworzyć dużą pulę genów. Produkowane przez Matkę Naturę stanowią podstawę tej niezwykłej rasy.

Hodowcy kotów w Ameryce Północnej i Europie od ponad trzydziestu lat hodują Sfinksa u normalnie powlekanych kotów oraz u kotów bezwłosych. Celem selektywnej hodowli, takiej jak ta, było stworzenie genetycznie zdrowego kota o dużej puli genów i wigorze hybrydowym. Prawidłowo wyhodowana Sfinks jest bardzo silną rasą z kilkoma poważnymi problemami zdrowotnymi lub genetycznymi.

 Mały Kot Sfinks   Budowa ciała

Kot sfinks jest średniej wielkości zwierzęciem o charakterystycznym wyglądzie. Naprawdę, nie sposób go pomylić z żadnym innym mruczkiem. Jego cechą charakterystyczną jest bezwłosa, pomarszczona skóra i duże uszy. Ma gładkie, muskularne ciało, które jest ciężkie jak na swój rozmiar.

Głowa jest trójkątna z szeroko osadzonymi oczami i wydatnymi kośćmi policzkowymi, które przywołują koty starożytnego Egiptu, podobieństwo, które zainspirowało nazywanie tej rasy. Poza tym, że jest bezwłosy, najbardziej zauważalną cechą sfinksa są jej duże, trójkątne uszy przypominające uszy nietoperza.

Chociaż na pierwszy rzut oka Sfinks wydaje się całkowicie łysy, dokładniejsze oględziny często ujawniają bardzo cienką, krótką sierść, która nadaje skórze wrażenie delikatnego zamszu. Można to porównać do brzoskwini. Mimo, że jest bezwłosy to może występować w różnych barwach i wzorach, ponieważ zależy to od pigmentacji skóry. Kolor i oznaczenia mogą się znacznie różnić i mogą występować w postaci jednolitej lub pręgowanej.

Podobnie jak w przypadku większości ras kotów, dorosłe samce są większe niż samice. Sfinks ma mocne, dobrze rozwinięte mięśnie i jędrny brzuch, jakby właśnie skończył pyszny obiad. Kot Sfinks ma bystre oczy i inteligentny wyraz twarzy z dodatkowym zmarszczeniem na głowie, co może sprawiać, że wygląda na zmartwionego lub dociekliwego. Sfinks używa palców u nóg jako palce do badania wszystkiego, co przyciąga jego uwagę.

Kot bez sierści

Sfinks nie zawsze jest całkowicie bezwłosy, a istnieją różne stopnie łysiny. Na ciele może znajdować się meszek, która sprawia, że czujesz się jakbyś głaskał ciepłą brzoskwinię. Niektóre krótkie włosy zwykle występują na nosie, uszach, a czasem na palcach stóp i ogonie. Sezonowe i hormonalne zmiany u kota mogą również wpływać na rozwój włosów. Teksturę skóry Sfinksa porównano z zamszową butelką z ciepłą wodą, a niektóre koty mają jakby maślaną powłoczkę na ciele. Skóra jest luźna, co prowadzi do tego dodatkowego efektu marszczenia widocznego u kota Sfinska.

Wszystkie kolory i wzory są możliwe i mogą być prezentowane na dowolnym etapie dojrzałości. Kolor i, lub wzór kota są widoczne w pigmentach skóry i kilku obecnych włosach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań na forach na temat Sfinsków jest: „Czy on nie marznie?” Te koty są wystarczająco inteligentne, aby znaleźć ciepłe miejsce w domu, zwinięte w kłębek z psem i kotem lub właścicielem, na komputerze, a może znajdziesz go wtulonego pod kołdrą.

Kot Sfinks siedzący przy zielonej misce

Osobowość

Kot Sfinks jest energicznym akrobatą, który uwielbia być w centrum uwagi. Ma ogromne poczucie humoru, które często kłóci się z jego ponurym wyrazem twarzy. To przyjazna, kochająca i lojalna rasa, która podąży za Tobą po domu i spróbuje zaangażować się w to, co robisz. Wykorzysta każdą okazję, aby przysiąść na ramieniu lub zwinąć się na kolanach.

Ludzie, którzy je kochają, twierdzą, że życie ze Sfinksem różni się zasadniczo od posiadania „zwykłego” kota. Sfinks jest przytulny i czuły, zawsze chce być blisko ciebie. Po części dlatego, że szuka ciepła, ale jest też niezwykle przyjaznym kotem, który uwielbia uwagę i dotyk. Jeśli można powiedzieć, że koty flirtują, Sfinks z pewnością to robi. Zrobi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę, więc zawsze będziesz się śmiał z jego głupich wygłupów. Jest nieustraszony, psotny i sprytny.

Kot Sfinks uwielbia mieć towarzystwo, więc jeśli pracujesz w ciągu dnia, dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch zwierzaków, aby mogły bawić się i spać razem, gdy Cię nie ma. Z czasem może się okazać, że podróżują parami, aby się wspierać, szczególnie jeśli znajdują się w nowej sytuacji. Będziesz wiedział, że czują się komfortowo w domu, kiedy zaczynają być  samodzielnie.

Dla własnego bezpieczeństwa Sfinks najlepiej radzi sobie jako kot wyłącznie w pomieszczeniu, dlatego unikaj swobodnego wypuszczania go na zewnątrz. Koniecznie pamiętaj o zabezpieczeniu balkonu oraz okien siatką. Koniecznie pamiętaj o wyposażeniu swojego pupila w lokalizator GPS, dzięki któremu zadbasz o jego bezpieczeństwo. Dzięki możliwości stałego monitorowania jego lokalizacji będziesz mógł szybko interweniować w przypadku kradzieży lub zagubienia.

Charakterystyka

  • Poziom uczucia – Wysoki
  • Życzliwość – Wysoka
  • Przyjazne dla dzieci – Średnio
  • Przyjazny zwierzętom – Wysoko
  • Ćwiczenia – Nisko
  • Figlarność – Wysoko
  • Poziom energii – Wysoki
  • Inteligencja – Wysoka
  • “Gadatliwość” – Wysoka

Kot sfinks i inne zwierzęta domowe

Jako wysoce społeczne stworzenia, Sfinksy uwielbiają mieć kumpla. Jeśli przez większość dnia jesteś poza domem, zaplanuj zakup dwóch kotów. Rasę tę cechuje umiejętność dogadania się również z innymi zwierzętami, więc możesz spać spokojnie wiedząc, że będą szczęśliwe mając innego przyjaciela, którego mogą przytulić w domu.

Kot Sfinks z lokalizatorem GPS dla kota Locon Cat

Pielęgnacja

Jeśli chcesz Sfinksa, ponieważ uważasz, że nie będziesz musiał poświęcać mu czasu na jego pielęgnację, powinieneś jeszcze raz przemyśleć swoją decyzję! Sfinksy są wrażliwe na ekspozycję na słońce, ponieważ nie mają futra chroniącego skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ich bezpośrednie nasłonecznienie powinno być ograniczone. Tak jak ludzie, te koty nie mogą zbyt długo opalać się pod wpływem promieni słonecznych. Z tego powodu powinny pozostawać wewnątrz domu lub być ściśle monitorowane na zewnątrz.

Rasa ta narażona jest na różne choroby skóry, a także problemy zdrowotne związane z dziąsłami – kolejny powód regularnego ich pielęgnowania. Mają tłustą skórę i muszą być regularnie kąpane, aby zmywać zanieczyszczenia, zapobiec zatykaniu porów, nie wspominając o tłustych plamach na meblach lub ubraniach. Cotygodniowe kąpiele i mycie zębów pomoże mu zachować dobre zdrowie. Należy również zachować szczególną ostrożność, aby chronić te koty przed poparzeniem słonecznym i uszkodzeniem skóry, a także przed niskimi temperaturami, chociaż Sfinks jest ekspertem w wyszukiwaniu wygodnych miejsc, w których można się zwinąć i ogrzać. Niemniej jednak swetry i płaszcze przystosowane dla niego są dostępne w wielu specjalistycznych sklepach.

Uszy należy również sprawdzać co tydzień pod kątem gromadzenia się wosku i w razie potrzeby delikatnie wycierać je wacikiem zamoczonym w delikatnym roztworze do czyszczenia uszu.

Jak każdy kot wymaga również regularnego przycinania paznokci. Ich pazury mogą rozwinąć woskową narośl, którą należy regularnie czyścić. Konieczne jest również oczyszczenie oczu ze śluzu, który może się gromadzić.

Dieta i odżywianie

Kot Sfinks uwielbia jedzenie, co widać po ich brzuszkach. Zjedzą wszystko, co im oferujesz. To nie znaczy, że nie powinieneś uważać na jego dietę. Mają wysoki metabolizm i wrażliwy układ trawienny, więc małe posiłki w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia będą idealne. Podawanie jedzenia w ten sposób zapobiega również ewentualnemu przejedzeniu i znudzeniu się ich posiłkami.

Sucha karma oczyszcza zęby kota i chroni dziąsła, ale upewnij się, że Sfinks ma dużo wody do picia po posiłku, aby zapobiec odwodnieniu. Cięższe gryzaki dla kotów można również znaleźć w lokalnym sklepie ze zwierzętami specjalnymi i dobrze działają, aby dbać o zdrowe dziąsła.

Niektórzy właściciele Sfinksów decydują się na dietę składającą się z surowej żywności. Eksperci sugerują rotacyjną dietę z surowych ryb, takich jak tuńczyk czy sardynki, a także specjalistyczne karmy dla kotów.

Zdrowie

Kot Sfinks jest ogólnie zdrowy, ale może rozwinąć pewne stany, w tym kardiomiopatię przerostową i chorobę neurologiczną zwaną dziedziczną miopatią. Kardiomiopatia przerostowa jest najczęstszą postacią chorób serca u kotów i powoduje pogrubienie (przerost) mięśnia sercowego. Echokardiogram może potwierdzić, czy kot ma HCM. Unikaj hodowców, którzy twierdzą, że mają linie wolne od HCM. Nikt nie może zagwarantować, że ich koty nigdy nie rozwiną tej choroby.

Dziedziczna miopatia wpływa na czynność mięśni. W końcu powoduje śmierć, gdy kot nie jest już w stanie przełykać. Na szczęście stan ten jest rzadki i hodowcy ciężko pracują, aby go wyeliminować z rasy.

Sfinks może być również podatny na niektóre choroby skóry, takie jak pokrzywka pigmentowa i mastocytoza skóry, a także na choroby przyzębia. Naucz go, aby pozwolił ci myć zęby pastą do zębów dla zwierząt zatwierdzoną przez weterynarza, aby zapewnić ogólne zdrowie i świeży oddech.

Pamiętaj, że po odebraniu nowego kociaka do domu możesz ochronić go przed jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, czyli otyłością. Mimo że Sfinks ma brzuch Buddy, nie powinien mieć nadwagi. Utrzymywanie Sfinksa w odpowiedniej wadze jest jednym z najprostszych sposobów ochrony jego ogólnego zdrowia.

Dla kogo jest odpowiedni kot Sfinks?

Nie wybieraj Sfinksa wyłącznie ze względu na jego obcy wygląd. Od tego pięknego mruczka dostaniesz o wiele więcej: ciekawość, inteligencję i zabawę. Uwielbia on przebywać ze swoim człowiekiem. Nie jest niczym niezwykłym, że śpi pod narzutami na łóżko i zawsze szuka słonecznych miejsc, w których można leżeć, lub innych miejsc lub przedmiotów wydzielających ciepło. Sfinks to klaun, który zrobi wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę, więc przygotuj się, by oklaskiwać jego wybryki.

Możesz usłyszeć, że Sfinks jest hipoalergiczny z powodu braku futra, co jest nie prawdą. Alergie nie są powodowane przez konkretny rodzaj sierści, ale przez łupież, czyli martwe komórki skóry, które są usuwane przez wszystkie koty (i ludzi). Nie ma naukowych dowodów na to, że jakakolwiek rasa lub krzyżówka jest bardziej lub mniej alergiczna niż jakikolwiek inny kot. Niektóre osoby z alergią reagują mniej dotkliwie na określone koty, ale żaden renomowany hodowca nie gwarantuje, że jego koty są hipoalergiczne.

Kot Sfinks doskonale nadaje się do każdego domu z ludźmi, którzy go pokochają i dadzą mu uwagę i pielęgnację, której potrzebuje. Trzymaj go w domu, aby uchronić go przed samochodami, chorobami przenoszonymi przez inne koty i atakami innych zwierząt. Kot sfinks żyje do 15 lat (jeśli chcesz wiedzieć ile żyją koty przeczytaj nasz artykuł)

Jak wybrać najlepszego hodowcę?

Chcesz, aby Twój Sfinks był szczęśliwy i zdrowy, abyś mógł się z nim dobrze bawić, więc odrób pracę domową, zanim zabierzesz go do domu. Aby uzyskać więcej informacji o historii, osobowości i wyglądzie Sfinksa lub znaleźć sprawdzonego i wiarygodnego hodowcę.

Renomowany hodowca będzie przestrzegać kodeksu etycznego, który zabrania sprzedaży do sklepów zoologicznych i hurtowników oraz określa obowiązki hodowcy wobec ich kotów i kupujących. Wybierz hodowcę, który wykonał świadectwa zdrowia niezbędne do wyeliminowania genetycznych problemów zdrowotnych w możliwym zakresie. Pamiętaj, że izolowane kocięta mogą stać się lękliwe i płochliwe, co później przełoży się na jego kontakty towarzyskie.

Na co zwrócić uwagę podczas internetowego szukania hodowcy? Ostrzegawczym znakiem dla Ciebie powinno być, że kocięta są zawsze dostępne, jest wiele miotów na terenie oraz wybór dowolnego kociaka. Te rzeczy są wygodne, ale prawie nigdy nie kojarzą się z renomowanymi hodowcami.

Bądź cierpliwy. W zależności od tego, czego szukasz, być może będziesz musiał czekać sześć miesięcy lub dłużej, aż odpowiedni kotek będzie dostępny. Wielu hodowców nie wypuści kociąt do nowych domów, dopóki nie osiągną wieku od 12 do 16 tygodni.

Zanim kupisz kota, zastanów się, czy dorosły Sfinks może być lepszym wyborem dla Twojego stylu życia. Kocięta to świetna zabawa, ale także dużo pracy i mogą być destrukcyjne, dopóki nie osiągną nieco bardziej spokojnej dorosłości. Biorąc dojrzałego mruczka bardziej wiesz, co dostaniesz, pod względem osobowości i zdrowia. Jeśli jesteś zainteresowany pozyskaniem dorosłego kota zamiast kociaka, zapytaj hodowców o zakup wystawowego kota na emeryturze, który potrzebuje nowego domu.

Cena

Kot sfinks z rodowodem może kosztować nawet do trzech tysięcy złotych.

 

Bezpieczna Rodzina – wygoda, bezpieczeństwo i komfort

Oprócz lokalizatora GPS dla zwierzaka, na platformie Bezpieczna Rodzina znajdziesz także inne urządzenia, które ułatwią Ci skuteczną ochronę Twoich Bliskich. Jeśli chcesz troszczyć się o najbliższe Ci osoby, mieć zawsze oko na swój dom, kiedy akurat Cię w nim nie ma, czy kontrolować to, co dzieje się z Twoim samochodem – nasze rozwiązania Ci to umożliwią. Dzięki stworzonej przez nas, w pełni polskiej aplikacji Bezpieczna Rodzina, oraz urządzeniom takim jak smartwatch GPS GJD.06 dla dziecka, opasce dla seniora z S.O.S, lokalizatorowi GPS do auta, czy kamerze wewnętrznej i zewnętrznej – wszystko, co dla Ciebie ważne i cenne masz zawsze na oku. Wystarczy jedno spojrzenie w telefon komórkowy, by poznać dokładną lokalizację syna lub córki, upewnić się, że rodzice lub dziadkowie z pewnością nie zapomnieli o wizycie lekarskiej, sprawdzić, czy podróżujący naszym autem bliski dotarł bezpiecznie na miejsce, czy skontrolować to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Naszą misją jest umożliwienie Ci wygodnej i szybkiej zdalnej opieki. Pragniemy, aby wszyscy, którzy wybierają Bezpieczną Rodzinę, mogli w pełni komfortowo otaczać troską tych, którzy tego potrzebują oraz dbać o przedmioty, które mają dla nich dużą wartość.

 

Kot Sfinks na spacerze

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)